27 ویژگی و خصوصیات یک همسر خوب از دیدگاه روانشناسی ازدواج

27 ویژگی و خصوصیات یک همسر خوب از دیدگاه روانشناسی ازدواج روان شناسی ازدواج به مسائل مهم قبل از ازدواج می پردازد. شرایط زوجین قبل از ازدواج و ویژگی های یک همسر خوب می تواند در انتخاب به افراد کمک کند. یک همسر آینده خوب، بهترین دوست شما است و همواره از شما حمایت می کند.

ازدواج از مهم ترین تصمیمات زندگی شخص و مقوله بسیار پیچیده ای محسوب می شود. شما شخصی را انتخاب می کنید تا برای همیشه با او زندگی کنید. تفاوت در فرهنگ خانواده ها، سن و میزان تحصیلات، وضعیت شغلی همه و همه از عوامل تاثیرگذار در ازدواج هستند که می توانند یک زندگی را پایدار کرده و یا منجر به طلاق شوند. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص روان شناسی ازدواج صحبت کرده و ویژگی های یک همسر خوب را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

روان شناسی ازدواج چیست؟

روان شناسی ازدواج به مسائل مهم قبل از ازدواج می پردازد. شرایط زوجین قبل از ازدواج و ویژگی های یک همسر خوب می تواند در انتخاب به افراد کمک کند. روان شناسی ازدواج می تواند آگاهی شخص را بالا برده و به بهبود رابطه و انتخاب همسر مناسب قبل از ازدواج کمک کند. در ادامه توضیح می دهیم که یک همسر مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد و در انتخاب همسر باید به چه خصوصیاتی دقت کنید. در ابتدا باید بگوییم که برای هر کس، همسر مناسب تعریف خاص خود را دارد. هر شخصی بر اساس علایق و خصوصیات خود شخصی متناسب با خودش را انتخاب می کند، اما یک سری از ویژگی ها به طور کلی ثابت است و باید همیشه در نظر گرفته شود. به خاطر داشته باشید که اگر معیار خاصی برای ازدواج دارید، خودتان نیز باید سعی کنید تا آن ویژگی ها را در خود تقویت نمایید. اکنون 27 ویژگی مناسب یک همسر را به طور خلاصه توضیح می دهیم:

27 ویژگی و خصوصیات یک همسر خوب

1. هدف مشابهی با شما داشته باشد

وقتی زوجین اهداف متفاوتی داشته باشند، ازدواج ها با شکست مواجه می شود. اهداف شما باید در تشکیل خانواده و زندگی یکی باشد. اگر در خصوص تعداد فرزندان، محل زندگی تان و ... با هم توافق داشته باشید، احتمال اینکه ازدواج با شکست مواجه شود نیز پایین می آید.

ویژگی های همسر خوب

2. شما را قضاوت نکند

هیچ انسانی بدون اشتباه نیست و ممکن است هر کس در زندگی یک چیز عجیب داشته باشد. اگر همسر آینده تان با این خصوصیات و یا ویژگی های عجیب غریب تان مشکلی نداشته و شما را برای آن قضاوت نمی کند، به شما علاقه داشته و می تواند یک همسر ایده آل برای شما باشد.

3. اعضاء خانواده اش به شما علاقه دارند

شاید از سخت ترین کارها در خصوص ازدواج، این است که کارهایی را انجام دهید که خانواده اش به شما علاقمند شده و شما را دوست داشته باشند. اما این مساله برای ازدواج مهم است. اگر خانواده اش شما را تایید کنند و دوست داشته باشند، با احتمال کمتری در آینده با مشکل مواجه خواهید شد.

4. به شما احترام می گذارد

احترام متقابل در ازدواج بسیار مهم است. اگر در همه شرایط و به خصوص هنگامی که در جمع هستید، احترام شما را نگه می دارد، و شما نیز متقابلا به او احترام می گذارید، می توانید یک زوج ایده آل باشید.

5. برای شما وقت می گذارد

چه در طول روز باشد و چه 12 شب، اگر کسی به شما علاقه داشته باشد، همیشه برای شما وقت ایجاد می کند. اگر از گذران وقت در کنار هم لذت می برید و متوجه نمی شوید که در کنار هم زمان چگونه سپری می شود، شما یک زوج ایده آل برای هم هستید.

ویژگی های همسر ایده آل

6. از شما محافظت می کند

شخصی که به شما علاقه دارد، همیشه و در همه حال مراقب شما است. او تمام تلاش خود را می کند تا شرایطی ایجاد کند که آرامش روحی و جسمی خود را حفظ کنید. البته این مساله متقابل است و شما نیز باید برای آرامش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید.

7. در هنگام نیاز به پشتیبان، در کنار شما است

شما بزرگ ترین حامی او هستید و بعد از یک روز کاری سخت و طاقت فرسا و یا پیش آمدن مشکلات متعدد، او در کنار شما خواهد بود تا با او صحبت کرده و او را آرام کنید. یک همسر خوب وقتی نیاز به درد دل دارد، نزد همسرش می آید و با او صحبت می کند. شما بزرگ ترین همراه او هستید و او می داند که همیشه می تواند بر روی شما حساب کرده و به شما تکیه کند.

8. هیچ رازی را از شما پنهان نمی کند

معمولا در زندگی هر شخصی و به خصوص مردان چیزهایی وجود دارد که آن را نه تنها با شما، بلکه با هیچ کس به اشتراک نمی گذارد. اما اگر احساس می کنید که همسر آینده تان از شما چیزهای زیادی را پنهان می کند، پس به شما اعتماد نداشته و نمی تواند یک شریک زندگی ایده آل برای شما باشد.

9. همیشه با در نظر گرفتن شما تصمیمات مهم زندگی اش را می گیرد

ممکن است به طور ناگهانی یک پیشنهاد شغلی فوق العاده در یک شهر دور دریافت کند یا قصد داشته باشد که برای ادامه تحصیل کشور را ترک کند، اما او همیشه این تصمیمات را با در نظر گرفتن شما می گیرد. اینکه این مساله چه تاثیری بر روی شما و رابطه تان خواهد داشت. اگر برای او مهم باشید، ابتدا در این خصوص نظر شما را می پرسد و اگر احساس کند که شما از این مساله ناراضی هستید یا تمایلی به تغییر محل سکونت خود ندارید، از این تصمیم صرف نظر می کند.

همسر خوب چه خصوصیاتی دارد

10. فردی قانع است

قناعت در زندگی باعث می شود تا شخص از داشته های خود راضی باشد و حسرت چیزهایی را که ندارد، نمی خورد. این مساله می تواند باعث شود تا چشم و هم چشمی وجود نداشته و تجملات و زیاده خواهی در زندگی را از شما دور می کند و باعث می شود تا با آرامش زندگی کنید.

11. همیشه آینده اش را با شما تصور می کند

او همیشه در مورد آینده اش با شما صحبت کرده و رویاپردازی می کند. مثلا اینکه فرزندان تان چگونه خواهند بود. در سال های آینده در کجا زندگی خواهید کرد و یا در دوران بازنشستگی چگونه زندگی خواهید داشت. این موارد نشان می دهد که او به ازدواج با شما فکر کرده و شما را یک همسر ایده آل می داند.

12. تلاش می کند تا دعوا با شما را متوقف کند

اگر بین شما بحث و دعوایی پیش می آید، تلاش می کند تا شما را آرام کرده و از بحث کردن دوری می کند. او نمی خواهد با شما دعوا کند، زیرا به شما علاقه داشته و تمایلی به داشتن خاطره یا ارتباطی بد با شما ندارد.

13. عیب و نقص های شما را می پذیرد

ما در ذهن خود می دانیم که کامل نیستیم، اما وقتی عاشق کسی می شویم، می توانیم از خطاها و اشتباهات او چشم پوشی کنیم. او عیب ها و خطاهای شما را می بیند و با آنها مشکلی نداشته و شما را همان گونه که هستید، می پذیرد. او یک مشوق و پشتیبان خوب برای شما است و همیشه با وجود ایرادها، برای رسیدن به هدف تان شما را همراهی می کند.

روش انتخاب یک همسر خوب

14. استقلال فکری دارد

این شخص باید استقلال فکری داشته و در تصمیم گیری ها و روابط خود قدرت انتخاب داشته باشد. متاسفانه امروزه در جامعه ما بسیاری از دختران و پسران برای تصمیم گیری در مورد ساده ترین مسائل زندگی شان نیاز به نظر والدین یا دوستان خود دارند. البته اگر این مساله برای مشاوره باشد، مشکلی ندارد. اما این افراد قدرت انتخاب نداشته و اجازه می دهند تا دیگران برای آنها تصمیم گیری کنند. اگر او نمی تواند به تنهایی برای خود تصمیم گیری کند، دیگران در زندگی تان دخالت کرده و نمی تواند یک شخص ایده آل برای شما باشد.

15. به علایق شما توجه نشان می دهد

اگر شخصی به شما علاقه داشته باشد، وقت زیادی برای شناخت سلیقه و فعالیت های مورد علاقه تان صرف می کند. او می داند که چه فعالیت های ورزشی یا هنری انجام می دهید و سعی می کند تا اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کند. در واقع علایق شما تبدیل به علایق او نیز می شود.

16. او بهترین دوست شما است

یک همسر آینده خوب، بهترین دوست شما است و همیشه و در همه حال در کنار شما خواهد بود.

17. کمک می کند تا بهترین حالت خودتان باشید

او همواره از شما حمایت کرده و در مشکلات و سختی ها در کنار شما خواهد بود. اگر درگیری کاری زیادی دارید و یا برای قبولی در یک امتحان سخت تلاش می کنید، او همواره حامی شما بوده و به شما امید می دهد تا هر چه بهتر و سریع تر این مشکلات را پشت سر گذاشته و به موفقیت برسید. او کمک می کند تا در زندگی پیشرفت کرده و موفق شوید.

ویژگی همسر خوب از دیدگاه روانشناسی ازدواج

18. به شما وفادار است

از مهم ترین ویژگی های یک همسر خوب، وفاداری و خیانت نکردن است. او برای رابطه اش با شما ارزش قائل است و به شما خیانت نکرده و حتی اگر وسوسه انجام این کار به ذهنش خطور کند، همواره به شما فکر کرده و خیانت نمی کند.

19. به نظرتان اهمیت می دهد

او همیشه در تصمیم گیری هایش نظرتان را می پرسد و افکارتان برای او مهم است. اگر این شخص به افکار و تصمیمات شما اهمیت دهد، به شما علاقه داشته و می تواند یک همسر ایده آل برای شما باشد.

20. از شما عذر خواهی می کند

اگر مرتکب خطا یا اشتباهی شود، اشتباه خود را پذیرفته و برای آن اشتباه از شما عذرخواهی می کند. اگر شخصی تلاش کند تا به جای عذرخواهی کردن، رفتار خود را توجیه کند یا اینکه اصلا اشتباه خود را نپذیرفته و برای آن دیگران را مقصر بداند، برای شما چندان اهمیتی قائل نیست و نمی تواند یک همسر ایده آل برای شما باشد.

21. در کارهای خانه به شما کمک می کند

یک همسر خوب در انجام کارهای خانه به شما کمک می کند و انجام کارهای خسته کننده خانه را وظیفه شما نمی داند.

یک همسر خوب در انجام کارهای خانه به شما کمک می کند

22.  از شادی شما شاد می شود

او همه تلاش خود را می کند تا شما را شاد کرده و از شادی شما به شدت خوشحال می شود.

23. اولویت اول او در زندگی شما هستید

او همیشه و در هر کاری ابتدا به شما فکر می کند و تصمیماتش را بر اساس شما می گیرد. اگر وقت بیشتری بر روی کارش صرف کرده یا با دوستان خود بیشتر از شما وقت می گذراند، و یا به دیگران بیشتر از شما اهمیت می دهد، نمی تواند یک همسر ایده آل برای شما باشد.

24. انتقاد پذیر است

انتقادات سازنده می تواند باعث بهبود روابط تان شود. اگر شخص از انتقادهای معقول تان استقبال کرده و سعی در بهبود اشتباهات خود دارد، می تواند برای شما یک همسر مناسب باشد. روحیه انتقاد پذیری، حس سازندگی، خوش بینی، حس تعامل و محبت را برای شما به ارمغان می آورد.

25. واقع بین است

حقیقت هر چقدر هم که تلخ باشد، حقیقت است. گاهی اوقات عدم پذیرش حقیقت می تواند زندگی را تلخ کند. واقع بینی می تواند خیال پردازی و انتظارات نابجا و غیر منطقی را از شما دور کند. در نتیجه به شما کمک می کند تا رابطه بهتری داشته باشید.

26. یک رازدار خوب است

او اسرار شما را حفظ کرده و هرگز در هنگام دعوا یا بروز یک مشکل از آنها به نفع خود استفاده نمی کند و اسرار شما را فاش نمی کند. این مساله باعث ایجاد اعتماد متقابل شده و رابطه زوجین را مستحکم خواهد کرد.

ویژگی ها ازدواج ایده آل

27. آینده نگر است

او برای آینده مشترک تان تلاش کرده و به خوبی و به شکل منظم برنامه ریزی می کند. داشتن هدف و برنامه مناسب می تواند باعث شود تا انگیزه داشته باشید و برای زندگی خود و آینده فرزندانتان پس انداز کنید. حس آینده نگری او برای شما آرامش به همراه داشته و باعث می شود تا این شخص یک شریک ایده آل برای شما باشد.

نتیجه گیری

انتخاب همسر مناسب همیشه یکی از بزرگ ترین چالش ها و سخت ترین کارهای زندگی بوده است. علم روان شناسی ازدواج به مسائل و ویژگی هایی می پردازد که برای انتخاب یک همسر مناسب باید آنها را در نظر بگیرید. در این مقاله تلاش کردیم تا خصوصیات و ویژگی های مهم برای انتخاب همسر را بیان کرده تا بتوانیم به شما در انتخاب همسر ایده آل کمک کنیم. امیدواریم که با نوشتن این مقاله کمک بزرگی برای انتخاب همسر ایده آل تان به شما کرده باشیم.

از
29
رای