یکشنبه، 26 آبان 98

روش تشخیص ماهی نر و ماده؛ چگونه جنسیت ماهی را تعیین کنید؟

روش تشخیص ماهی نر و ماده؛ چگونه جنسیت ماهی را تعیین کنید؟ در بسیاری از ماهی ها، مانند کوی، ماده ها نسبت به نرها بزرگتر هستند. این امر به ویژه در زمان تخم ریزی مشخص تر است، زیرا ماده ها شکم بزرگی دارند.

اگر در مورد آناتومی ماهی چیز زیادی نمی دانید فهمیدن جنسیت یک ماهی خاص می تواند بسیار دشوار باشد، اما قطعاً قابل انجام است. برای تشخیص جنسِیت ماهی، باید اندازه، شکل، ظاهر و رفتار ماهی را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ماهی خود، می توانید از کتاب، کلیپ و متخصصان ماهی استفاده کنید.

روش های تشخیص جنسیت ماهی

روش 1: مشاهده ظاهر

1. اندازه ماهی ها را در فصل تخم ریزی مقایسه کنید

در بسیاری از ماهی ها، مانند کوی، ماده ها نسبت به نرها بزرگتر هستند. این امر به ویژه در زمان تخم ریزی مشخص تر است، زیرا ماده ها شکم بزرگی دارند. برای بررسی اندازه یک ماهی در همان گونه، می توانید وقتی نزدیک یکدیگر هستند، به آنها نگاه کنید، از هر یک عکس بگیرید. همچنین می توانید یکی را با یک توری بگیرید و سریعاً از یک خط کش برای اندازه گیری طول و عرض آن استفاده کنید.

 • این روش اغلب با این تصور ایجاد می شود که ماده تخم ها را در شکم خود حمل می کند. پس از فصل تخم ریزی ماده ها و نرها می توانند به همان اندازه قبلی برگردند.
 • اگر ماهی را با یک توری گرفتید تا آن را اندازه گیری کنید ، سعی کنید ماهی را در آب نگه دارید و خط کش را در آب قرار دهید تا آن را اندازه گیری کنید. به احتمال زیاد می توانید ایده کلی از طول و عرض ماهی خود بدست آورید.

روش تعیین جنسیت ماهی کوی

2. به دنبال برآمدگی در پیشانی ماهی باشید تا جنسیت مذکر را مشخص کنید

دقیقاً بین چشم و بالای دهان ماهی را دقت کنید. اگر برجستگی بزرگ و بیرون زده ای داشته باشد، این احتمال وجود دارد که ماهی نر باشد. این برجستگی "برآمدگی نوچال" نامیده می شود، و در بسیاری از انواع ماهی ها، مانند تیلاپیا، فرشته ماهی، اسیلار و دیسکو وجود دارد.

 • برخی از گونه های ماهی دارای برآمدگی نوچال نیستند، اما حضور یکی از آنها معمولاً نشانگر این نکته است که شما یک ماهی نر دارید.

روش تعیین جنسیت ماهی

3. در طول فصل جفت گیری به طرح ها و رشد ماهی خود دقت کنید

ماهی های نر در فصل جفت گیری به سمت رشد مو، برآمدگی یا براق تر شدن طرح های روی پوست خود پیش می روند تا بتوانند ماهی ماده را جذب کنند. در بعضی مواقع ماهی های ماده نیز می توانند این خصوصیات را نشان دهند، اما نسخه های نر برای جلب توجه بیشتر، دارای نشانه های بزرگتر و برجسته تر هستند.

 • به عنوان مثال، در ماهی های پلیکو نر موهای بلندی در اطراف لبه دهان و سرشان شروع به رشد می کنند. در حالی که در ماده ها نیز می تواند موهای مشابهی رشد کند، اما سایز آنها کوچکتر است.

چطور می توانیم جنسیت ماهی را تعیین کنیم

روش 2: جنسیت یابی گونه های خاص

1. اندازه باله های پشتی را در ماهی های سیکلید مقایسه کنید

به طور کلی، ماهی های سیکلید نر نسبت به همتایان ماده دارای باله های پشتی بزرگتری در پشت خود هستند. اگر چندین سیکلید دارید، وقتی در کنار یکدیگر هستند، به اندازه باله های آنها دقت کنید تا مشخص کنید که نر و ماده کدام است.

 • نمونه هایی از ماهی های سیکلید شامل: تیلاپیا، فرشته ماهی، اسکار و دیسک هستند.

جنسیت ماهی اسکار و خانواده سیکلید

2. برای شناسایی یک نر به دنبال برآمدگی های فصلی در گلدفیش باشید

در طول بهار به پیشانی، آبشش و باله های شاخه ای ماهی خود نگاه کنید. اگر در این مناطق خوشه های کوچکی از برجستگی را مشاهده می کنید، ماهی شما به احتمال زیاد یک گلدفیش نر است. با این حال خیلی صبر نکنید، زیرا این برجستگی ها فقط در طول بهار وجود دارند، و با پایان فصل جفتگیری گلدفیش در تابستان از بین می روند.

 • برجستگی ها می توانند اندازه ها، رنگ ها و شکل های مختلفی داشته باشند اما تنها در چند قسمت کوچک روی بدن ماهی موجود می باشند.

تشخیص جنسیت ماهی گلدفیش

3. برای شناسایی نرهای ماهی پلیکو به دنبال ماهی های پرخاشگر باشید

ماهی های پلیکو نر می توانند رفتار تهاجمی نسبت به سایر ماهیان نشان دهند. مراقب دسته هایی باشید که به سرعت به سمت ماهی های دیگری که در نزدیکی آنها هستند شنا می کنند تا آنها را بترسانند. اگر شما یک پلیکو تهاجمی دارید، به احتمال زیاد یک نر است.

 • نامهای مختلف ماهی های پلیکو شامل: لجن خوارها، ماهی نگهبان و گربه ماهی مکنده وجود دارد.

تعیین جنسیت ماهی لجن خوار و پلیکو

4. در نزدیکی باله دم، ممکن است بتوانید یک باله کوچک را به شکل مثلث ببینید

به این باله "باله مقعد" گفته می شود و می تواند برای تولید مثل جنسی مورد استفاده قرار گیرد. شاید دیدن این باله در ماهی های کوچکتر کار سختی باشد، بنابراین ممکن است مجبور باشید از ذره بین استفاده کنید!

 • علاوه بر مولی ها و گوپی ها، برای شمشیرماهی ها، شلاقی ها و واگ ها نیز می توان از این روش استفاده کنید.

تشخیص جنسیت ماهی گوپی، شلاقی، شمشیر ماهی

روش سوم: مشاوره در منابع دیگر

1. به مغازه ماهی فروشی یا پرورش ماهی محل خود مراجعه کنید و با یک متخصص صحبت کنید

اگر در تعیین جنسیت ماهی مشکل دارید، به یک فروشگاه ماهی بروید که در آنجا می توانید ماهی خریداری کنید. در مورد نوع ماهی که دارید با یک همکار صحبت کنید و در صورت امکان از ماهی عکس بگیرید. آنها ممکن است بتوانند جنسیت را برای شما مشخص کنند یا شما را به شخصی که می تواند کمک کند راهنمایی کنند.

 • در حالی که بیشتر کارمندان فروشگاه حیوانات خانگی برای انواع ماهی ها آموزش دیده نیستند، ممکن است آنها یک متخصص ماهی داشته باشند که در این زمینه فعالیت می کند.
 • هرگز ماهی خود را از آکواریوم جدا نکنید تا آن را به فروشگاه ببرید. این می تواند ماهی را تحت فشار قرار دهد و منجر به مرگ آن شود.
 • پرورش دهنده های ماهی همچنین می توانند در مورد نحوه پرورش ماهی های نر و ماده برای تولید مثل در فصل تخم ریزی به شما توصیه هایی کنند.

روش های تشخیص ماهی نر و ماده

2. به منابع آنلاین مانند فیلم ها و تصاویر اینترنتی مراجعه کنید

در یوتیوب به جستجوی گونه های ماهی های خود و کلمه "جنسیت" بپردازید تا فیلم های متخصصان و پرورش دهندگان را که خصوصیات مختلف را مشخص می کنند مشاهده کنید این می تواند به شما کمک کند تا ایده بصری در مورد ماهی های نر و ماده به دست آورید.

 • اطمینان حاصل کنید که فیلم هایی در مورد گونه ها و انواع ماهی های خود را مشاهده کنید. به راحتی می توانید بین این فیلم ها سردرگم شوید!

راه های تشخیص جنسیت ماهی

3. در مورد انواع ماهی هایی که در آکواریوم خود دارید بخوانید

از آنجا که انواع مختلف ماهی وجود دارد، بهتر است با جستجوی ماهی های موجود، تحقیقات خود را شروع کنید. برای بررسی کتاب هایی مانند دائره المعارف فیزیولوژی ماهی، که حاوی اطلاعاتی در مورد انواع مختلف ماهی است، به یک کتابخانه محلی مراجعه کنید. به دنبال بخش هایی در مورد طبقه بندی و "جنسیت" ماهی باشید.

به عنوان مثال، اگر همه ماهی های گرمسیری در آکواریوم خود دارید، می توانید کتابی درباره ماهی های گرمسیری را بررسی کنید.

تشخیص ماهی نر و ماده

4. در انجمن های آنلاین سؤال کنید تا از علاقه مندان به ماهی پاسخ بگیرید

بسیاری از انجمن های آنلاین اختصاص داده شده به پرورش دریایی، نگهداری ماهی و راه اندازی آکواریوم وجود دارد. اگر در مورد تعیین جنسیت ماهی خود سؤالی دارید، تصاویر ماهی را در انجمن قرار دهید و از اعضای انجمن بخواهید تا به شما کمک کنند! این احتمال وجود دارد، کسی جواب خوبی برای شما داشته باشد.

 • سعی کنید تا حد امکان در پست خود با ذکر گونه ها و نوع ماهی ها و تصاویر خود را در صورت لزوم برچسب گذاری کنید تا اطمینان حاصل کنید که هر کسی که آنها را می بیند می داند چه چیزی را جستجو می کند. پاسخ اعضای انجمن را ببینید.

تفاوت ماهی نر و ماده چیست

منبع: wikihow

از
9
رای