چگونه گوجه فرنگی بکاریم؛ روش کاشت گوجه فرنگی زودرس و شرایط نگهداری

چگونه گوجه فرنگی بکاریم؛ روش کاشت گوجه فرنگی زودرس و شرایط نگهداری چگونه گوجه فرنگی بکاریم ؛ روش پرورش و کاشت گوجه فرنگی زودرس در باغچه و گلدان در فضای باز و شرایط نگهداری و مراقبت، تکثیر، کود، آبیاری، هرس کردن گوجه فرنگی زودرس در سلام دنیا بخوانید.

گوجه فرنگی زودرس، این نوع محبوب از گوجه‌فرنگی رشد بسیار سریعی دارد و در اوایل فصل رشد، گوجه‌فرنگی های قرمز تیره رنگی را به اندازه توپ تنیس به عمل می آورد. این گیاه میوه های زیادی را تولید می کند و همچنین می تواند نرم تر و یا تردتر از سایر گونه های گوجه فرنگی باشد. علاوه بر تولید میوه در اوایل سال، این نوع از گوجه‌فرنگی نیز به مدت طولانی‌تری نسبت به سایر گونه‌ها به رشد خود ادامه می‌دهد و حتی گاهی اوقات در پاییز هم - برای آخرین برداشت سریع قبل از پایان فصل رشد - کاشته می‌شود. در این مطلب سلام دنیا، ما به فوت و فن کاشت گوجه فرنگی زودرس؛ نحوه کاشت و رشد گوجه فرنگی زودرس و روش تکثیر، شرایط نگهداری، کود ، ابیاری، بیماری های گوجه فرنگی زودرس پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

اطلاعات لازم در زمینه گوجه فرنگی زودرس

 • نام گیاه شناسی: ’Solanum lycopersicum ‘Early Girl
 • نام متداول: گوجه فرنگی زودرس
 • نوع گیاه: سالانه، چند ساله
 • اندازه بالغ گیاه: 6-9 فوت ارتفاع، 3-4 فوت عرض
 • قرارگیری در معرض نور خورشید: تمام گیاه
 • نوع خاک: لومی، مرطوب اما خوب زهکشی شده 
 • PH خاک: اسیدی، خنثی
 • زمان رسیدن: بهار، تابستان، پاییز
 • رنگ گل: زرد
 • مناطق کشاورزی بر اساس نقشه‌ی مقاومت گیاه: 3-11، ایالات متحده آمریکا
 • منطقه بومی: اروپا
 • سمیت گیاه: برای حیوانات خانگی سمی می باشد

نحوه کاشت و رشد گوجه فرنگی زودرس

نحوه مراقبت از گوجه فرنگی زودرس

درست است که پرورش دادن بوته های گوجه فرنگی عملی کمی ترسناک به نظر می رسد، اما خب مراقبت از گوجه فرنگی های زود رس - علاوه بر چیزی که فکر می شود - بسیار آسان است. این نوع از گیاه به اکثر آفات و بیماری های رایج مقاوم است و نیاز آبی کمی دارد. برای برداشت گوجه‌فرنگی هایی سالم، حتماً یک چوب و یا یک قفس را تهیه کرده تا بتوانید گل‌ها و میوه‌ها را از زمین دور نگه دارید. گیاه گوجه فرنگی زودرس همراه با هرس مناسب، آفتاب فراوان و خاکی غنی از مواد مغذی، گوجه فرنگی هایی آبدار فراوانی را به شما هدیه می دهد.


حتما بخوانید: آموزش کاشت توت فرنگی در گلدان در خانه گام به گام


1. نحوه مراقبت از گوجه فرنگی زودرس: نور

گوجه فرنگی های زودرس در آفتاب زیادی رشد می کنند. این گیاه را در محلی قرار دهید که بتواند آفتاب کامل را برای گلدهی و تولید میوه ای سالم دریافت کند.

2. نحوه مراقبت از گوجه فرنگی زودرس: خاک

وجود خاک غنی و غنی از مواد مغذی برای سلامت و تولید گیاه گوجه فرنگی زودرس بسیار مهم می باشد. از آنجایی که این گوجه‌فرنگی‌ها رشد سریعی دارند، برای حمایت از رشد سریع خود به خاکی با مواد مغذی هم نیز نیاز دارند. با افزودن مواد آلی مانند کمپوست، اطمینان حاصل کنید که خاک پر از مواد مغذی مورد نیاز گیاه شده باشد.

نحوه کاشت و رشد گوجه فرنگی زودرس

3. نحوه مراقبت از گوجه فرنگی زودرس: آب

این گوجه فرنگی ها نیاز به آبیاری متوسط ​​تا کم دارند. این نوع از گیاهات یک انتخاب عالی برای کشاورزی در زمین های خشک یا باغبانی با مقدار کمتر آب برای تولید میوه های بسیار خوش طعم هستند. هنگام آبیاری حتماً گیاه را در نزدیکی خاک آبیاری کنید تا برگ ها و ساقه های آن خیس نشود. این نوع آبیاری به جلوگیری از قارچ و پوسیدگی گیاه کمک می کند. حتماً خاک را بررسی کنید تا ببینید که گیاه چه زمانی نیاز به آبیاری مناسب دارد. زمانی که خاک کمی مرطوب و یا خشک شد آن را آبیاری کنید. گوجه‌فرنگی‌هایی که در ظرف کشت می‌شوند به آبیاری مکرر بیشتری نسبت به گوجه‌فرنگی‌های داخل زمین (خاک) نیاز دارند.

4. نحوه مراقبت از گوجه فرنگی زودرس: دما و رطوبت

دمای متوسط ​​بین 65 تا 75 درجه فارنهایت، دمایی ایده آل برای گیاه محسوب می شود. اما خب توجه داشته باشید که گوجه فرنگی زودرس می تواند دمای بالاتری را هم نیز تحمل کند. برای این گیاه رطوبتی متوسط ​​ترجیح داده می شود، چرا که محیطی بیش از حد مرطوب می تواند باعث پوسیدگی یا قارچ شود.

نحوه کاشت و رشد گوجه فرنگی زودرس

5. نحوه مراقبت از گوجه فرنگی زودرس: کود

کود دهی برای گوجه فرنگی های کشت شده در ظرف عملی بسیار مهم تلقی می شود. برخی از کودها به طور خاص برای این نوع کاربرد طراحی شده اند و انتخابی ایده آل برای تامین تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاه می باشند. اگر خاک غنی از نظر ارگانیک را تهیه کرده باشید، گوجه فرنگی های زمینی دیگر نیازی به کود ندارند. اگر که فکر می کنید گیاه شما نیاز به تقویت دارد، سعی کنید کودهای طراحی شده برای گیاهان بارده را به او بدهید.


حتما بخوانید: پرورش بیبی اسفناج در خانه


6. نحوه مراقبت از گوجه فرنگی زودرس: هرس کردن

هرس کردن باعث رشدی سالم می شود، تولید میوه را تحریک می کند و از بیماری و پوسیدگی جلوگیری می کند. شاخه های پایینی را به اندازه 6 تا 8 اینچ از گیاه جدا کنید تا بتوانید جریان هوا را برای آن افزایش دهید و از بیماری در گیاه جلوگیری کنید. پاجوش گیاه را از آن جدا کنید تا بتوانید به گیاه در زمینه گذاشتن تمام انرژیش بر روی شاخه اصلی و میوه کمک کنید.

نحوه کاشت و رشد گوجه فرنگی زودرس

نحوه تکثیر گوجه فرنگی زودرس

شما می توانید پاجوش های هرس شده را از طریق مراحل زیر تکثیر کنید:

 • با استفاده از برش هایی تمیز، یک پاجوش را قطع کنید.
 • برگ های پایینی آن را جدا کنید.
 • انتهای بریده شده را در یک شیشه آب یا یک گلدان کوچک با خاک غنی قرار دهید.
 • قلمه های کاشته شده در خاک را به طور منظم آبیاری کنید.
 • قلمه خود را در فضایی از نور روشن و غیرمستقیم - تا زمان ریشه‌دار شدن و سازگاری با نور خورشید - نگه دارید.
 • از آنجایی که قلمه ریشه می‌گیرد و به آفتاب کامل عادت می‌کند، می‌توانید به خاک و یا در ظرفی برای رشد کردن در خارج را پیوند بزنید.

نحوه رشد گوجه فرنگی زودرس از طریق بذر

 • پرورش گوجه‌فرنگی از بذر عملی آسان می باشد و حتی نیز زودتر برداشت می‌شود. 6 تا 8 هفته قبل از آخرین سرمازدگی بذرها را در داخل خانه خود بکارید.
 • کمی با خاک آن را بپوشانید.
 • خاک را مرطوب و گرم نگه دارید.
 • هنگامی که جوانه ها ظاهر شدند، برای آن ها نور زیادی را برای رشد فراهم کنید.
 • وقتی که مطمن شدید انتقال آن ها به خارج از فضای خانه برای آن ها عملی ایمن می باشد - حدود یک هفته قبل از کاشت آنها در باغ - مقاوم سازی نشا را شروع کنید.
 • پس از مقاوم سازی نشا، گوجه فرنگی ها را در خاک غنی و حاصلخیز و در آفتاب کامل بکارید.

حتما بخوانید: آموزش کاشت لوبیا در گلدان برای مدرسه مرحله به مرحله


تعویض گلدان گیاهان گوجه فرنگی زودرس

 • گلدان های بزرگ با قطر 18 اینچ یا بیشتر فضای کافی را برای رشد سریع این گوجه فرنگی فراهم می کند.
 • سوراخ های زهکشی به جلوگیری از جمع شدن بیش از حد رطوبت در گلدان کمک می کند.
 • از خاک گلدان با کیفیت بالا و غنی از مواد مغذی استفاده کنید و در صورت نیاز به آن کود بدهید.
 • از آنجایی که گیاهان گلدانی به آب بیشتری نسبت به گیاهان موجود در خاک نیاز دارند، ممکن است لازم باشد که روزانه به این گوجه فرنگی ها آب بدهید.
 • یک چوب، داربست یا قفس را برای رشد کردن گوجه فرنگی ها تهیه کنید.

نحوه کاشت و رشد گوجه فرنگی زودرس

زمستان گذرانی گیاهان گوجه فرنگی زودرس

سرما زدگی گیاهان گوجه فرنگی را از بین می برد، پس بنابراین برای زمستان گذرانی موفقیت آمیز، این نوع از گیاهان باید در محیط های سرپوشیده و در آب و هوایی خنک نگهداری شوند. شایان ذکر است که گوجه فرنگی را می توان به عنوان گیاه چند ساله در آب و هوای گرم هم نیز نگهداری کرد، اما خب به اندازه سال اول میوه نمی دهد. اگر دوست دارید گیاهان گوجه فرنگی خود را در زمستان پرورش دهید، آنها را در گلدان بکارید و به داخل خانه خود ببرید. برای گرفتن بهترین نتیجه، معمولاً بهتر است که گوجه فرنگی را به صورت یکساله پرورش دهید.

سخن آخر

گوجه فرنگی زودرس؛ از محبوب ترین انواع گوجه فرنگی است که رشد سریعی دارد؛ علاوه بر تولید میوه در اوایل سال، این نوع از گوجه‌فرنگی نیز به مدت طولانی‌تری نسبت به سایر گونه‌ها به رشد خود ادامه می‌دهد و حتی گاهی اوقات در پاییز هم - برای آخرین برداشت سریع قبل از پایان فصل رشد - کاشته می‌شود. ما در این مطلب به شما درباره روش کاشت و پرورش گوجه فرنگی زودرس در خانه و شرایط نگهداری آن از جمله، کود، آبیاری و غیره را آموزش دادیم. امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. و آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

چرا باید در خاک باغچه از شکر استفاده کرد؟

پرورش و کاشت گل بامبو در گلداناز
2
رای