پرورش و کاشت گل بامبو در گلدان و روش مراقبت از خیزران در گلدان

پرورش و کاشت گل بامبو در گلدان و روش مراقبت از خیزران در گلدان اگر به دنبال ساده‌ترین روش پرورش و کاشت گل بامبو در گلدان و نحوه قلمه زدن و تکثیر بامبو هستید، با ما در سلام دنیا، همراه باشید تا با نکات ضروری پرورش، نگهداری و تکثیر بامبو آشنا شوید.

بامبو گیاهی است که به دلیل انتشار سریع از طریق ریزوم‌های زیرزمینی مشهور است، گیاهی است که به نظر بسیاری از باغبانان ارزش دردسر نگهداری را ندارد. اگرچه برخی از انواع بامبو در صورت عدم کنترل می توانند تمام فضای باغچه یا حیاط را تصاحب کنند، اما یک روش مطمئن برای جلوگیری از این اتفاق در حیاط شما وجود دارد: پرورش بامبو در گلدان ها. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بامبو گلدانی و مراقبت از بامبو در گلدان، به مطالعه این مقاله از سلام دنیا ادامه دهید.

بامبو گلدانی: پرورش و کاشت بامبو [خیزران] در گلدان

انواع بامبو را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: جهنده و متمرکز. گونه‌های جهنده اگر مهار نشوند به راحتی در تمام باغ پخش می‌شوند، در حالی که انواع متمرکز با سرعت کم و مناسبی گسترش می‌یابند. پرورش بامبو در گلدان برای هر دو رقم امکان پذیر است، هرچند تفاوت در سرعت انتشار وجود خواهد داشت. بامبو رشد زیادی می‌کند و اگر آن را برای مدت طولانی در همان گلدان بگذارید باعث ضعف و در نهایت از بین رفتن آن می‌شود. نوع جهنده احتمالاً خیلی سریعتر ریشه می‌زند.


حتما بخوانید: آموزش کاشت زعفران در گلدان 


بخشی از مراقبت از بامبو در گلدان ها، اطمینان از فضای کافی برای ریشه های آن است. ده گالن (38 لیتر) کوچکترین اندازه مناسب ظرف است و ظروفی با فضای بزرگتر همیشه بهتر است. بشکه‌های بزرگ 25 تا 30 گالنی (95-114 لیتر) ایده آل هستند. اگر بامبو شما در گلدان کوچکتری است، برای سالم نگه داشتن آن باید آن را در جای دیگری بکارید یا هر چند سال یک بار تقسیم کنید. بامبو را می توان در هر زمان از سال جابجا کرد، اما تقسیم باید در پاییز یا زمستان انجام شود.

کاشت بامبو در گلدان

روش و طرز نگهداری گل بامبو در گلدان (مراقبت از بامبو)

بغیر از مشکل تهیه فضای مناسب برای ریشه، مراقبت از بامبو در گلدان آسان است. بامبو به آب فراوان و زهکشی مناسب احتیاج دارد. در زمستان، ریشه ها در معرض خطر سرما قرار دارند. از آنها محافظت کنید. اگر زمستان های خیلی سردی دارید، آوردن بامبو پرورش یافته در داخل خانه امن‌ترین و آسان‌ترین کار است. گیاهان را در دمای 40-50 درجه فارنهایت (4-10 درجه سانتیگراد) نگه دارید و به آنها نور کافی بدهید.

روش تکثیر گل بامبو در خانه (روش تکثیر نی خیزران)

تکثیر بامبو با تقسیم ریزوم (ریشه) (قلمه زدن بامبو)

بامبو گیاه شگفت انگیزی برای رشد در گلدان است. بسیاری از گونه ها وقتی در زمین کاشته شوند تهاجمی هستند، بنابراین پرورش آنها در گلدان یک راه حل عالی است، اما خیلی سریع رشد می کنند و این یک چالش محسوب می شود. تقسیم بامبو را اگر به تنهایی انجام دهید ممکن است ناخوشایند و دشوار باشد، بنابراین بهتر است بخواهید دوستی به شما کمک کند.

  • برای تقسیم بامبو ابزار زیر را در دسترس داشته باشید: چاقو، اره هرس، قیچی خوب یا قیچی هرس و یک یا چند گلدان جدید.

حتما بخوانید: آموزش کامل کاشت تربچه در گلدان


اول از همه، از کجا می دانید چه زمانی باید بامبو را تقسیم کرد؟

  • زمان بندی مهم است. بهترین بازه زمانی برای تقسیم بامبو گلدانی و تولید مجدد آن، اواخر زمستان است. با این کار از فصل رشد فعال، یعنی بهار و تابستان هم استفاده می کنید.
  • به بامبو گلدانی خود آب خوبی بدهید تا گل، ریشه را آبرسانی کند. در مرحله بعدی، با یک چاقو خاک اطراف گلدان را جدا کنید تا به شل شدن ریشه کمک کند. گیاهان بامبو دارای سیستم ریشه ای بسیار پیچیده و متراکم هستند، بنابراین این مرحله مهم است!
  • سپس گلدان را به آرامی و در صورت لزوم با کمک یکی از دوستان خود کج کرده و گیاه را از گلدان خارج کنید. اگر قسمت زیرین ریشه دارای ریشه های ضخیم و در هم تنیده اس ، با اره هرس یک اینچ پایین (2.5 سانتی متر) را ببرید.
  • بعد، گیاه را به حالت ایستاده برگردانید و با استفاده از اره هرس، آن را به دو یا چند قطعه تقسیم کنید. به سادگی از طریق ریشه به هر تعداد که می خواهید تقسیم بندی کنید. در حالی که این کار را انجام می دهید حتماً هر گونه ریشه مرده، پوسیده یا آسیب دیده را جدا کنید.
  • هر یک از بخش‌ها را در گلدان‌های جدید خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که بخشهای مختلف آبیاری خوبی دارند.

قلمه زنی و تکثیر بامبو از طریق تقسیم ریشه

سخن آخر 

بامبو یا نی خیزران یکی از گیاهان زیبایی است که نگهداری و پرورش آن کار چندان سختی نیست و می‌تواند یک گیاه آپارتمانی خوب برای کسانی باشد که به تازگی اقدام به نگهداری از گل و گیاه کرده اند. این گیاه در باغچه به سرعت تکثیر می‌شود اما با کاشت بامبو در گلدان از این وضعیت پیشگیری کرد. این آموزش شامل مهمترین نکات پرورش بامبو در گلدان است، پس می‌توانید با یادگیری آن فضایی دلپذیر در محیط منزل برای خود فراهم کنید. 


مقالات مرتبط:

مراحل کاشت و پرورش لوبیا چیتی در خانه و شرایط نگهداری آن

آموزش کاشت توت فرنگی در گلدان در خانه گام به گام و ساده

از
23
رای