آموزش روش کاشت و پرورش بادام زمینی داخل گلدان در منزل

آموزش روش کاشت و پرورش بادام زمینی داخل گلدان در منزل بادام زمینی از خانواده بنشن هستند و به عنوان گیاهان حاره ای دسته بندی می شوند؛ با فراهم کردن شرایط مورد نیاز می توان آن را به راحتی در منزل و در داخل گلدان پرورش داد. روش کاشت بادام زمینی در گلدان در ادامه آمده است.

اگر به مناطق جنوب شرقی ایالات متحده سفر کنید بدون شک علائم بیشماری را می بینید که شما را وادار می کنند برای دیدن هلو، درخت گردو و بادام زمینی اصل جنوب از خروجی بعدی خارج شوید. اگر چه این میوه ها و مغزها مایه افتخار بخش های جنوبی هستند اما ما در مناطق شمالی هم هنوز می توانیم برخی از آنها را پرورش بدهیم. گفته می شود که، بادام زمینی به فصل کشت طولانی و گرم نیاز دارند، بنابراین بعضی از ما در مناطق سردسیرتر نیاز داریم که برای مدت کاشت طولانی تر آنها را در گلدان بکاریم. به خواندن مطلب ادامه دهید تا نحوه کاشت بادام زمینی در گلدان را یاد بگیرید.

ظرف های کاشت بادام زمینی

بادام زمینی به نام علمی Arachis hypogea نیز شناخته می شود، و به سختی در مناطق 6-11 ( از 23- درجه تا 10 + درجه سانتیگراد) دوام می آورند. آنها از خانواده بنشن هستند و به عنوان گیاهان حاره ای دسته بندی می شوند. به همین خاطر شاید برخی از مردم در مناطق سردتر از اینکه می توانند بادام زمینی بکارند متعجب می شوند، بله می شود اما به امکانات خاصی نیاز دارند. بادام زمینی به عنوان گیاه حاره ای با گرما، رطوبت، نور آفتاب کامل، نم و خاک کاملا خشک رشد می کنند. این احتیاجات قبل از کاشت بادام زمینی در گلدان باید مورد توجه قرار بگیرد.

ظرف های کاشت بادام زمینی

زمانی که گیاه را از بذر می کارید بادام زمینی حداقل به 100 روز پیش بینی شده برای جوانه زدن نیاز دارد. همچنین آنها برای جوانه زدن به دمای خاک ثابت بین 70-80 درجه فارنهایت (21-27 سانتی گراد) هم نیاز دارند. در مناطق شمالی لازم است که جوانه زدن حداقل یک ماه بعد از آخرین تاریخ پیش بینی شده در داخل خانه انجام شود. همچنین اگر هوای سرد پیش بینی شود لازم است به پرورش بادام زمینی در داخل خانه ادامه دهید.

انواع بذر بادام زمینی در دسترس

 • بادام زمینی ویرجینیا (virginia) مغزهای بزرگی  دارد و برای بو دادن عالی هستند.
 • بادام زمینی اسپانیش (spanish) مغزهای کوچکی دارند و اغلب برای مخلوط مغزها استفاده می شوند.
 • بادام زمینی رانر (runner) مغزهای سایز متوسطی دارد و متنوع ترین کاربردها را در تهیه کره بادام زمینی دارد.
 • بادام زمینی والنسیا (Valencia)  شیرین ترین مزه بادام زمینی را دارد و پوست آن قرمز روشن می باشد.

بذر بادام زمینی را می توانید به صورت آنلاین یا از گل خانه ها خریداری کنید. آنها تقریبا به شکل بادام زمینی خام و داخل پوست هستند. تا زمانی که آماده کاشت بادام زمینی شوید باید بادام ها داخل پوست ها باقی بمانند. در حین کاشت پوست آنها را جدا کنید و مغزها را در سینی نهال به عمق 2.5-5 سانتیمتر و فاصله 10-15 سانتیمتر بکارید. بعد از اینکه بادام زمینی را کاشتید و حدود 2.5-5 سانتیمتر قد کشیدند می توانید با احتیاط آنها را در گلدان های بزرگ تر بکارید.

انواع مختلف بادام زمینی

نحوه کاشت بادام زمینی در گلدان

 • نحوه نگهداری گیاه بادام زمینی در گلدان خیلی شبیه به پرورش سیب زمینی است. خاک یا مواد ارگانیک در اطراف هر دو گیاه ریخته می شود و همان طور که آنها رشد می کنند می توانند میوه های بیشتر و مطبوع تری را تولید کنند.
 • به همین دلیل گلدانی که بادام زمینی در آن کاشته می شود باید عمق بیش از 30 سانتیمتر داشته باشد.
 • معمولا، حدود 5 تا 7 هفته بعد از جوانه زدن بادام زمینی گل های زرد کوچکی خواهد داد که شبیه به گل های نخود شیرین می باشند.
 • بعد از افتادن گل ها، گیاه پیچک هایی تولید می کنند که بعد به سمت پایین خاک خم می شوند و دانه ها داخل خاک دفن می شوند. اجازه دهید این کار انجام شود و بعد اطراف گیاه را با مواد ارگانیک پر کنید.
 • بعد از هر بار که گیاه به ارتفاع 18-25 سانتیمتر رسید این عمل "پر کردن" اطراف گیاه را تکرار کنید.
 • یک بادام زمینی می تواند 1-3 بادام زمینی تولید کند که این به توانایی شما برای پر کردن اطراف گیاه با مواد ارگانیک بستگی دارد. ممکن است عمق گلدان برای رشد بادام زمینی کافی نباشد.
 • مواد ارگانیک مواد مغذی زیادی را برای گیاه بادام زمینی فراهم می کنند. اما زمانی که گیاه گل داد می توانید گیاه را با کود حاوی پتاسیم و فسفر زیاد تقویت کنید. نیتروژن برای پرورش بنشن لازم نیست.
 • گیاه بادام زمینی در 90 تا 150 روز بعد از جوانه زدن آماده برداشت می باشد، یعنی زمانی که شاخه و برگ ها زرد و پژمرده می شوند.

نحوه کاشت بادام زمینی در گلدان

بادام زمینی  به خاطر سطوح بالای پروتئین، همچنین ویتامین ب، مس، روی و منگنز بسیار مقوی هستند.

منبع: gardeningknowhow

از
20
رای