راهنمای انتخاب عینک دودی؛ چگونه سایز عینک آفتابی خود را پیدا کنیم؟

راهنمای انتخاب عینک دودی؛ چگونه سایز عینک آفتابی خود را پیدا کنیم؟ عینک های آفتابی علاوه بر نقشی که در محافظت از چشم ها دارند، تا حدی هم جنبه زیبایی دارند. برای انتخاب یک عینک آفتابی متناسب با چهره خود ابتدا کمی در این رابطه بخوانید.

شاید پیدا کردن عینک آفتابی مناسب سخت باشد، اما نگران نباشید! اگر شما اندازه گیری های صحیح را انجام داده و قاب و شیشه را عاقلانه انتخاب کنید، هیچ مشکلی برای پیدا کردن عینک مناسب وجود نخواهد داشت.


روش انتخاب عینک آفتابی متناسب با چهره (روش اول)


1. اندازه گیری چهره

از یک خط کش برای اندازه گیری فاصله گونه تا گونه خود استفاده کنید. با استفاده از متر یا نوار مدرج، فاصله بین گیجگاه چپ و راست را اندازه گیری کنید. خط کش خود را درست زیر سطح چشم قرار دهید و از ابتدای یک گوش تا گوش دیگر را اندازه بگیرید. این عدد را یادداشت کنید.

راهنمای انتخاب عینک دودی

2. اندازه گیری آرواره (خط فک)

متر را در زیر گوش خود قرار دهید، درست در ابتدای فک. از یک طرف شروع کرده و از زیر چانه عبور کنید و تا ابتدای فک در طرف دیگر را اندازه گیری کنید.
این عدد را نیز بنویسید. این اندازه گیری بسیار مهمی در تعیین شکل چهره شماست.

عینک آفتابی متناسب با صورت


3. طول صورت خود را اندازه بگیرید

متر را در ابتدای رستنگاه موی خود قرار داده و بر روی بینی خود بیاورید تا پایین چانه را اندازه گیری کنید. این اندازه گیری را نیز بنویسید. این اندازه به شما کمک خواهد کرد که تعیین کنید چه ارتفاعی برای شیشه عینک شما مناسب است.

اندازه گیری صورت برای انتخاب عینک دودی

4. اندازه پیشانی خود را بنویسید

عرض پیشانی خود را از یک طرف خط مو تا طرف دیگر اندازه گیری کنید. این شماره را همراه با بقیه اندازه گیری های خود بنویسید. این اندازه گیری ها به شما کمک می کند تا عرض قاب مناسب عینک برای چهره خود را بدست آوردید و به شما کمک می کند تا عرض قاب مناسب را انتخاب کنید.

آموزش انتخاب عینک آفتابی

5. از این اندازه گیری ها برای تعیین شکل چهره خود استفاده کنید

این گامی مهم در تعیین بهترین فریم برای شماست. در حالت ایده آل، شما می خواهید عینک انتخابی با ویژگی های ذاتی چهره شما در تناسب باشد.
در حالی که چهره ها در تمام اشکال و اندازه ها وجود دارند، اکثر آنها به شکل مربع، مثلث، مستطیل، گرد یا بیضی هستند. چهره های بیضی با هر شکل و سبک قاب عینکی در تناسب است.

انواع شکل صورت برای انتخاب عینک آفتابی


راهنمای انتخاب عینک آفتابی متناسب با چهره (روش2)


1. استفاده از روش های جایگزین

سایز فریم معمولا در داخل دسته فریم نوشته می شود. معمولا عدد اول اندازه چشم یا لنز، اندازه دوم سایز برآمدگی بینی و سپس سایز فاصله دو گیجگاه نوشته می شود.
اندازه چشم / لنز به طور کلی برای تعیین بهترین اندازه قاب استفاده می شود. در هر اندازه گیری حاشیه 3 میلی متر در نظر گرفته می شود و برای سایز اندازه بینی این حاشیه را تنها 2 میلیمتر در نظر می گیرند. عرض قاب بر روی قاب چاپ نمی شود. با استفاده از راهنمای های زیر از اندازه مناسب عرض قاب اطمینان حاصل کنید.

اعداد روی دسته عینک برای انتخاب عینک آفتابی

2. عینک های قدیمی خود را اندازه گیری کنید

همیشه می توان با استفاده از یک خط کش یا متر نواری برای اندازه گیری استفاده کنید. برای شروع، عرض قاب را به صورت افقی از ابتدا تا انتهای آن اندازه بگیرید. سپس، دسته های عینک را اندازه گیری کنید، از لولا تا جایی که به گوش ختم می شود. پس از آن، از بالای خم دسته تا نوک پایین آن را اندازه گیری کنید. دو اندازه را برای تعیین طول کلی دسته به هم اضافه کنید. ارتفاع شیشه را به صورت عمودی از بلندترین نقطه تا پایین آن اندازه بگیرید.

انتخاب عینک آفتابی با توجه به عینک های قبلی

پیدا کردن عینک های مناسب چهره شما (روش 3)

1. اگر صورت شما مربعی است عینک های آفتابی که لبه های پایین گرد دارند را استفاده کنید 

به عنوان یک قاعده، باید از عینک هایی با گوشه های زاویه دار دوری کنید. افرادی که دارای چهره های مربع شکل هستند، عینک های ویفرر (wayfarer) برای آنها متناسب خواهد بود. این سبک عینک به شکل چهره شما کمک می کند.

انتخاب عینک برای صورت های مربعی

2. اگر چهره کشیده دارید

 اگر چانه بلندی دارید، عینک آفتابی را انتخاب کنید که دارای انتهای سنگین تری باشد. این به کوتاهتر دیده شدن چهره کمک می کند. به طور کلی، شما باید از عینک با شیشه های گسترده تر استفاده کنید. عینک آفتابی مدل خلبانی یا سبک ورزشی مناسب چهره های کشیده می باشد.

انتخاب عینک آفتابی برای صورت های کشیده

3. اگر چهره گرد دارید عینک مستطیلی را امتحان کنید

فریم های زاویه دار بیشتر مناسب چهره ای گرد می باشند. این می تواند فرصتی عالی برای امتحان یک عینک سبک رترویا وینتیج باشد. حتما اندازه عینک مناسب را انتخاب کنید، زیرا عینک های کوچکتر چهره را سنگین می کنند.

انتخاب عینک برای صورت های بیضی

4. از جنس قاب مناسب خود استفاده کنید

بسته به نیازهای شما، گزینه های مختلفی وجود دارد. پلاستیک یا فلز از رایج ترین مواد مورد استفاده در قاب عینک می باشند. جنس نایلون یا تیتانیوم گزینه مناسب برای داشتن عینک سبک یا هایپوآلرژنیک (با حساسیت زایی کمتر) است. نایلون به طور معمول برای فریم های ورزشی استفاده می شود.
با وجودی که پلاستیک اغلب ارزان ترین گزینه است اما به راحتی نسبت به فلز می شکند.

انتخاب عینک آفتابی برای ورزش

5. جنس شیشه را با دقت انتخاب کنید

همانند جنس قاب، گزینه های متفاوتی برای شیشه عینک آفتابی نیز موجود می باشد. به طور معمول پلاستیک یا پلی کربنات ارزان ترین گزینه هستند. با این حال، یک شیشه عینک پلاستیکی نسبت به پلی کربنات نازکتر و سبکتر خواهد بود.
پلی کربنات نرمترین و مقاوم ترین مواد برای ساخت شیشه عینک می باشند.
اگر به دنبال شیشه عینکی مناسب برای حفاظت در برابر اشعه ماورا بنفش هستید پلی کربنات را انتخاب کنید.

انتخاب جنس عینک آفتابی

از
2
رای