آموزش کاشت سیر در گلدان خانگی | مراحل پرورش سیر در منزل + نکات

آموزش کاشت سیر در گلدان خانگی | مراحل پرورش سیر در منزل + نکات به راحتی سیر را در خانه خود پرورش دهید. میتوانید از طعم سبزی سیر تازه در سوپ یا غذاهایتان نهایت لذت را ببرید، و هم حبه های سیر تازه را به صورت خام مصرف کنید.

شما به راحتی می توانید سیر را در داخل گلدان در خانه پرورش دهید تا بتوانید پیازهای آن را برای استفاده در پخت و پز برداشت کنید و سبزی ها را ریز کنید و به عنوان یک خوراکی خوشمزه استفاده کنید! با انتخاب یک ظرف مناسب و پر کردن آن با یک محیط کم خاک شروع کنید. سپس مقداری سیر ارگانیک خوب را از یک فروشگاه پرورش گل یا یک منبع آنلاین تهیه کنید. سیرها را خرد کنید و بزرگترین حبه های موجود را در ظرف بکارید. هنگامی که شاخه های سبز آن به اندازه کافی بلند شدند، می توانید آنها را برداشت کرده و از آنها به عنوان یک چاشنی استفاده کنید. بعد از گذشت حدود 10 ماه، سیرها را از خاک خارج کنید. اکنون شما سیر خانگی خود را تهیه کرده اید!

کاشت سیر و پرورش آن در خانه

قسمت 1: برای کشت سیر، یک ظرف را از مخلوط خاک مناسب پر کنید

کاشت سیر و پرورش آن در خانه

1. ظرفی را انتخاب کنید که حداقل 8 اینچ (20 سانتی متر) عمق داشته باشد. لازم است ظرف به اندازه کافی عمیق باشد تا پوسته های سیر در محیط مناسب قرار گیرند تا بتوانند برگهای سبز تولید کنند و حبه ها گسترش یابند. ظروفی را انتخاب کنید که به اندازه کافی عمیق و به اندازه کافی بزرگ باشند تا بتوانند تمام سیرهایی را که می خواهید کاشت کنید. به اندازه کافی عمیق باشد تا ریشه های سیر رشد کند.

 • چه شما می‌ خواهید که از یک گلدان گل، یک جعبه چوبی، یا هر نوع دیگری از ظروف برای رشد سیر در داخل خانه استفاده کنید، باید به اندازه کافی عمیق باشد تا ریشه سیر رشد کند.
 • برای کاشت 3 حبه سیر، مطمئن شوید که ظرف حداقل 12 اینچ (30 سانتی متر) عرض داشته باشد، بنابراین می توانید بین آنها را به اندازه کافی فاصله بگذارید تا اجازه رشد به آنها داده شود.
 • به دنبال ظروف در فروشگاه های عرضه محصولات باغی، فروشگاه های بهسازی منزل و آنلاین باشید. همچنین می توانید برای یافتن ظروف جالب کاشت، از فروشگاه های محلی صنایع دستی خود نیز بازدید کنید.

نکته: تقریباً می توانید از هر ظرف برای کاشت سیر خود استفاده کنید. مواردی را از قبیل نیم بشکه یا یک قابلمه قدیمی آلومینیومی انتخاب کنید که در خانه شما نیز مناسب به نظر برسد. همچنین می توانید ظرف خود را رنگ کنید که متناسب با طراحی اتاق مورد نظر باشد.

2. مطمئن شوید که ظرف دارای سوراخ تخلیه آب در قسمت پایین باشد. زیر ظرف را بررسی کنید تا ببینید سوراخ هایی دارد که امکان تخلیه وجود داشته باشد یا خیر. اگر سوراخ های زهکشی (سوراخ تخلیه آب اضافی) وجود ندارد، باید آنها را بسازید تا آب اضافی از خاک خارج شود که حبه های سیر شما پوسیده نشود.

 • اکثر ظروف پلاستیکی یا سفالی و ظروف کاشت، دارای سوراخ تخلیه آب هستند.
 • برای ظروف پلاستیکی، از یک چاقوی تیز استفاده کنید تا سوراخ زهکشی در مرکز پایین آن بریده شود.
 • سوراخ های کوچک در ظروف شیشه ای یا خشتی را با استفاده از یک دریل برقی برای سوراخ کردن شیشه و کاشی انجام دهید.

3. ظرف را از مخلوط خاک، کم پر کنید تا زهکشی بهتر انجام شود. مخلوط گلدان خاک کمتر باعث می شود آب اضافی به راحتی تخلیه شود و از پوسیدگی حبه سیر جلوگیری میکند. از یک مخلوط خاک گلدان، با کیفیت بالا که از ورمیکولیت یا مروارید ساخته شده است استفاده کنید که حاوی فیبر نارگیل یا ذغال سنگ نارس است؛ بنابراین رطوبت کافی برای کمک به رشد سیر شما را حفظ می کند. ظرف را تا حدود 2 اینچ (5.1 سانتی متر) از لبه پر کنید.

 • سیر، بسیار مستعد ابتلا به بیماری های ریشه قارچی است، بنابراین باید آنها را در محیطی کاشت کنید که باعث شود آب اضافی به راحتی تخلیه شود.
 • می توانید مخلوط خاک گلدان را در فروشگاه های عرضه محصولات باغبانی، فروشگاه های بهسازی منزل و آنلاین پیدا کنید.
 • مخلوط خاک گلدان خود را با استفاده از ورمیکولیت یا مروارید و برخی از الیاف نارگیل یا ذغال سنگ نارس مخلوط کنید تا به حفظ رطوبت کمک کنید.

4. مخلوط خاک گلدان را درون ظرف ریخته و داخل آن آب بریزید. قبل از اینکه حبه سیر خود را درون ظرف بکارید، به خاک آب مناسبی بدهید تا بتواند مواد اضافی را از خود خارج کند و می توانید مطمئن شوید که ظرف به درستی تخلیه می شود. از یک آبپاش آبیاری استفاده کنید یا یک لیوان را با حدود 8 اونس مایعات (240 میلی لیتر) آب پر کرده و آن را به آرامی روی مخلوط بریزید.

 • سوراخ های زهکشی را در پایین تماشا کنید تا مطمئن شوید آب اضافی در آن جریان دارد.

قسمت 2: کاشت حبه سیر

سیر را در خانه خود پرورش دهید

 1. حبه های سیر را از یک فروشگاه باغبانی یا بصورت آنلاین خریداری کنید. بیشتر حبه های سیر که در سوپر مارکت محلی خود می بینید تحت کودهای شیمیایی قرار گرفته اند، بنابراین آنها دوام بیشتری دارند و اگر سعی کنید آنها را کاشت کنید جوانه نخواهند زد. پیازهای سیر خود را از یک گلخانه محلی، یک باغبانی یا یک خرده فروشی آنلاین خریداری کنید.
 • برخی از فروشگاه های مواد غذایی ممکن است حبه های سیر را بصورت ارگانیک بفروشند، که ممکن است توسط کود شیمیایی تغذیه نشده است، بنابراین اگر آنها را کاشت کنید، جوانه می زنند.
 • در مورد حبه های سیر رشد یافته ارگانیک از باغبان محلی خود سؤال کنید.
 • میتوانید پیازهای سیر ارگانیک را از سایت های اینترنتی خریداری کنید که تحویل درب منزل دارند.

نکته: اگر می بینید جوانه های سبز از بالای حبه سیر بیرون می آیند، به این معنی است که جوانه می زند و می توانید آن را پرورش دهید!

نحوه کشت سیر در گلدان

2. حبه ها را از هم جدا کنید، اما پوسته ها را روی سیرها نگه دارید. برای باز کردن حبه های سیر از دستان خود استفاده کنید تا بتوانید حبه های تک را ببینید. بزرگترین حبه را برای کاشت انتخاب کنید زیرا آنها بهترین فرصت جوانه زدن را دارند. حبه های مجزا را از پوسته های محافظ خود جدا نکنید و آن را نکشید.

 • حبه ها را 1-2 روز قبل از کاشت جدا کنید. اگر زودتر آنها را جدا کنید، خشک می شوند و قادر به جوانه زدن نخواهند بود.
 • پوسته ها خود سیر را محافظت می کنند و در صورت حذف آنها جوانه نمی زنند!

3. سوراخ های 2-3 اینچ (5.1-7.6 سانتی متر) عمق و 5 اینچ (13 سانتی متر) ایجاد کنید. از انگشت خود یا چوب برای ایجاد سوراخ برای هر حبه سیر که قصد کاشت آن را در ظرف دارید استفاده کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی عمیق هستند و به اندازه کافی از هم فاصله دارند تا ریشه ها بدون مانع رشد کنند.

4. حبه ها را دفن کنید تا با 1 اینچ (2.5 سانتی متر) مخلوط خاک گلدان پوشانده شوند. 1 حبه را با انتهای مسطح رو به پایین در هر یک از سوراخ ها قرار دهید. سپس آنها را با خاک گلدان بپوشانید تا در سوراخ دفن شوند.

 • برای هر کدام از سوراخ هایی که می کنید 1 حبه بگذارید.
 • مخلوط گلدان را به آرامی روی سیر بریزید تا به خوبی از خاک پوشیده شود.

روش های کاشت سیر در گلدان و نکات ضروری

5. ظرف را در جایی قرار دهید که 6-8 ساعت به آن آفتاب برسد. یک پنجره جنوبی یا غربی که دارای نور خورشید زیادی است، به رشد و شکوفایی سیر شما کمک می کند. ظرف را روی پنجره و یا در نزدیکی پنجره قرار دهید تا حداقل 6 ساعت در معرض نور خورشید در روز قرار گیرد.

 • اگر یک پنجره آفتابی ندارید، می توانید ظرف را در زیر یک چراغ شناور قرار دهید تا به رشد آنها در داخل خانه کمک کند.

طرز کاشتن سیر در گلدان

6. سیر را تا جایی آب دهید تا ببینید که آب اضافی از سوراخ های تخلیه خارج میشوند. مخلوط را مرتباً آب دهید تا (در بالای حبه سیر) ته نشین شود و بنابراین خود حبه ها آبرسانی می شوند. رطوبت به جوانه زدن سیر در پوسته محافظش کمک می‌کند. به آرامی آب را داخل ظرف را بریزید تا ببینید که از سوراخ های زهکشی در انتهای آن جاری می شود یا خیر.

 • بیش از حد به سیر آب ندهید یا سیر را خیس نکنید.

قسمت 3: مراقبت از سیر

 1. سیر را هر 3 هفته با کود مایع کود دهید. از کود آلی رقیق شده استفاده کرده و آن را به آبی که به گیاهان سیر می دهید اضافه کنید. یک بار در ماه یا هر 3 هفته مقدار زمان کافی برای کود دهی است.
 • در مورد نحوه رقیق کردن کود در آب دستورالعمل های بسته بندی آن را مطالعه کنید.
 • کودهای مایع آلی را می توانید در فروشگاههای لوازم باغبانی، فروشگاههای بزرگ و بصورت آنلاین پیدا کنید.

2. رطوبت محیط سیر را حفظ کنید اما آن را خیس نکنید. هر چند وقت یکبار نیاز به آب دادن به گیاهان سیر خود بر اساس دمای خانه، میزان نور خورشید دریافتی و رطوبت موجود در هوا بررسی کنید. گیاهان سیر خود را مرتباً آب دهید، اما آنها را بیش از حد اشباع نکنید. به اندازه کافی آب اضافه کنید تا بتوانید آب اضافی موجود در سوراخ های ته ظرف را مشاهده کنید.

 • در آب و هوای گرم و آفتابی، ممکن است لازم باشد 2-3 بار در هفته گیاهان سیر خود را آب دهید تا آنها را سرحال کنید.

3. به دنبال آفات روی گیاهان خود باشید و جوندگان بر روی آنها را پیدا کنید. موشها با بوی گیاهان سیر جلب می شوند و ممکن است شاخه های سبز را آسیب بزنند، یا حتی آنها را از گلدان بیرون بکشد؛ بنابراین مراقب علائم نیش زدن روی گیاهان باشید. حشرات کوچک مانند شته ها و کنه ها نیز می توانند به گیاهان سیر شما جذب شوند و به طور بالقوه می توانند آنها را بکشند، بنابراین به محض مشاهده آنها، از شر آفات خلاص شوید.

 • اگر علائم گاز زدن روی برگ‌های سیر خود پیدا کردید، از شر موش‌ها خلاص شوید.
 • برای خلاص شدن از آفات موجود در سیر خود یک حشره کش طبیعی تهیه کنید تا هنگام مصرف، سیرها بی خطر باشند.

نکته: هر زمان که آنها را آب می دهید، گیاهان خود را در برابر آفات بررسی کنید تا بتوانید مرتباً از آنها مراقبت کنید.

قسمت 4: برداشت سبزه و پیازهای سیر

 1. صبر کنید تا سبزی ها حدود 6 اینچ (15 سانتی متر) قد برای برداشت داشته باشند. می توانید سبزیجات سیر را هنگامی که به اندازه کافی رشد کرده اند بخورید، بدون اینکه به گیاه سیر آسیب برسانید. هر چه بیشتر منتظر بمانید، گیاه سالم تر خواهد بود و شما قادر خواهید بود به طور مداوم سبزیجات تازه سیر را برداشت کنید.
 • برای 6 ماه، گیاهان سیر رشد و نمو برگ های سبز خود را ادامه می دهند.

2. سبزی ها را با قیچی برش داده و 1 اینچ (2.5 سانتی متر) از رشد سیر را باقی بگذارید. سبزی ها را استفاده کنید اما اجازه دهید تا گیاه به رشد خود ادامه دهد. قطع برگ های سبز همچنین به گیاه سیر اجازه می دهد انرژی بیشتری برای رشد حبه داشته باشد.

نکته: اگر می خواهید رشد حبه ها را بیشتر کنید، به محض رسیدن به 4 اینچ (10 سانتی متر) سبزی ها را ببرید تا گیاه روی رشد حبه ها تمرکز کند.

3. سبزی ها را خرد کرده و از آنها به عنوان یک چاشنی خوش طعم استفاده کنید. برای بریدن سبزیجات به قطعات کوچک از چاقوی تیز استفاده کنید. می توانید از آنها به عنوان چاشنی یا به عنوان یک سالاد سبک و خوش طعم بر روی یک غذای خود استفاده کنید.

 • از سبزیجات تازه در سوپ ها استفاده کنید تا کمی طعم خوب سیر تازه به خود بگیرد.
 • کمی از سبزیجات تازه خرد شده را روی یک غذای آماده شده بریزید تا طعم تازگی و تندی به آن اضافه شود.

روش کاشت سیر در گلدان خانه

4. سیرها را بعد از 10 ماه از ظرف بیرون بیاورید تا عمل بیایند. بعد از گذشت حدود 8-10 ماه، برگهای سبز شروع به قهوه ای شدن و از بین رفتن می کنند، این بدان معنی است که حبه های سیر آماده برداشت هستند. حبه ها را از خاک بیرون بیاورید و مخلوط گلدان را تمیز کنید. سپس آنها را در یک مکان خشک و با گردش مناسب هوا آویزان کنید تا کاملا خشک شوند. سپس می توانید سیر را به هر صورتی که می خواهید استفاده کنید!

 • سیر تا 2 هفته طول می کشد تا به طور کامل عمل بیاید یا خشک شود.

منبع: wikihow

از
18
رای