تمیز کردن مبل پارچه ای با روش کاربردی و مواد طبیعی در خانه

تمیز کردن مبل پارچه ای با روش کاربردی و مواد طبیعی در خانه مبل های پارچه ای با تمام زیبایی که دارند، در مقابل ریختن مایعات و یا ایجاد لکه های عمیق تقریباً بی دفاع هستند. برای تمیز کردن مبل پارچه ای ما در سلام دنیا راهکارهای ساده، کاربردی با استفاده از مواد طبیعی را بیان کردیم.

خواه بخواهید قهوه میل کنید، از برنامه های نمایش تلویزیونی لذت ببرید و یا در کنار خانواده استراحت کنید، مبل ها مکان مناسب برای استراحت هستند. با این حال، هر چقدر که مراقب باشید باز هم از لکه ها، ریختن مواد و آلودگی هایی که بر اثر استفاده روزمره ایجاد می شود (یا بوی بد و تغییر رنگ ناشی از آنها) در امان نیستید.

اما لازم نیست چرخ های فروشگاهی خود را با محصولات تمیز کننده پارچه گرانقیمت پر کنید. برای اینکه جان تازه ای به مبل های خود بدهید، فقط به چند ماده طبیعی نیاز دارید که بسیاری از آنها را می توانیم در کابینت های آشپزخانه خود بیابید. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا نگاهی به بهترین روش های طبیعی تمیز کردن یک مبل پارچه ای خواهیم انداخت. قبل از شروع بکارگیری هر یک از روش های زیر، لازم است دستورالعمل های مربوط به تنظیف پارچه مبل خود را بررسی کنید (که معمولاً در زیر بالش های مبل شما وجود دارد).

تمیز کردن مبل پارچه ای با روش های کاربردی و طبیعی 

1. تمیز کردن مبل پارچه ای با روش برس زدن

برای اطمینان از اینکه مبل شما به صورت عمقی تمیز شود، اولین کاری که باید انجام دهید این است که هرگونه خرده ریز یا کثیفی را از روی سطح و از بین بالشتک های مبل بردارید (ممکن است بخواهید دستکش بپوشید).

برای این کار به یک پارچه خشک و تمیز نیاز خواهید داشت. با استفاده از این پارچه رویه مبل را به نوعی برس کشیده و سعی کنید تمامی گوشه ها و شیارها را به دقت تمیزکاری کنید. برای تمیز کردن مناطق سرسخت تر مانند لکه های خشک شده، ممکن است لازم باشد از یک برس محکم استفاده کنید.


حتما بخوانید: نحوه تمیز کردن مبل مخملی


نکته برتر: اگر مبل پارچه ای شما رنگی روشن دارد، باید از یک پارچه سفید استفاده کنید. در غیر این صورت، رنگ موجود در پارچه می تواند به پارچه مبل شما مالیده شده و باعث تغییر رنگ رویه مبل شما شود.

تمیز کردن مبل پارچه ای

2. از بین بردن بوهای بد مبل پارچه ای با جوش شیرین

پارچه های رومبلی از نظر ماهیت تمایل به جذب بوی حیوانات خانگی، مایعات و بوی بدن افراد دارند. با گذشت زمان، این وضعیت می تواند به رایحه ای ناخوشایند و ماندگار تبدیل شود، که برای پذیرایی از مهمانان دلپذیر نیست.

در حالی که می توانید بو را با بوی خوشبوکننده مبلی به ظاهر بپوشانید، این تنها یک راه حل موقتی بوده و پس از گذشت چند ساعت شرایط به حالت قبلی باز خواهد گشت. در عوض، باید یک تمیز کننده طبیعی پارچه که ساخت آن آسان است را امتحان کنید تا بوی بد را برای همیشه از بین ببرید.

نحوه از بین بردن بوی بد مبل پارچه ای 

آنچه نیاز دارید:
 • جوش شیرین
 • تمیز کننده فرش خشک (اختیاری)
تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین
 • ابتدا خرده ریزه های سطح مبل خود را تمیز کنید. سپس، روی کل سطح مبل جوش شیرین بپاشید و بگذارید حداقل 20 دقیقه بماند.
 • پس از آن، مبل را با استفاده از برس سر جارو برقی تمیز کنید.
 • برای از بین بردن لکه های سرسخت، جوش شیرین را با تمیز کننده فرش خشک ترکیب کرده و اجازه دهید برای مدت 20 دقیقه بر روی سطح لک پارچه بماند. اگر این کار کافی نبود، می توانید از یک بخارشوی دستی برای از بین بردن بوهای ماندگار در مبل استفاده کنید.

حتما بخوانید: کاربردهای جوش شیرین در شستشو و نظافت


تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین

3. از بین بردن لکه ها مبل پارچه ای

مبل های پارچه ای با تمام زیبایی که دارند، در مقابل ریختن مایعات و یا ایجاد لکه های عمیق تقریباً بی دفاع هستند. هر کسی که یک لیوان نوشیدنی قرمز رنگ را بر روی مبل مورد علاقه خود ریخته باشد، این واقعیت را به خوبی می داند. خوشبختانه روش هایی برای پاکسازی لکه های سرسخت بدون نیاز به محصولات شیمیایی وجود دارد.

در ادامه محلولی برای تمیز کردن پارچه های رومبلی ارائه می دهیم.

نحوه از بین بردن لکه های پارچه رومبلی

آنچه نیاز دارید:
 • مایع ظرفشویی
 • سرکه سفید
 • جوش شیرین
 • آب گرم

تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه سفید 

 • یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، سرکه سفید، جوش شیرین و آب گرم را برداشته و با هم مخلوط کنید تا به صورت کف درآیند (در اثر واکنش جوش شیرین و سرکه مخلوط باید کف کند)
 • سپس کف حاصل را بر روی لکه ها و آلودگی هایی که بر روی سطح پارچه رومبلی وجود دارد، بمالید. حدود 10 دقیقه صبر کنید تا کف خشک شود.
 • وقتی کف خشک شد، سطح پارچه را با یک دستمال تمیز پاک کنید تا باقی مانده جرم و لکه از بین برود. در نهایت باید مبلی زیبا و بدون لکه داشته باشید.

تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه سفید 

نکته برتر: جوش شیرین و سرکه سفید یک ترکیب تمیز کننده فوق العاده برای هر لکه سرسخت است. این بدان دلیل است که جوش شیرین با سرکه واکنش داده و فرمولی اسیدی ایجاد می کند که به آرامی چربی و مواد معدنی را از بین می برد.

نکته برتر: این روش همچنین به عنوان پاک کننده طبیعی فرش نیز بسیار عالی است. مواد را با یکدیگر مخلوط کرده و به لکه های فرش بمالید تا فرش شما ظاهری تازه بیابد.


حتما بخوانید: از بین بردن لکه جوهر از روی فرش


اگر مبل پارچه ای شما سالها دچار فرسودگی شده است، تمیز کردن آن به تنهایی برای بازگرداندن جلوه قبلی به آن کافی نیست. در این موارد، شما باید رنگ آمیزی مجدد مبل خود را در نظر بگیرید یا اگر به محصولات پاک کننده دسترسی ندارید، از روکش مبل استفاده کنید تا لکه های ناخوشایند و سرسخت را پنهان کنید.

سخن آخر

ریختن مایعات یا مواد غذایی باعث کثیف شدن مبل می شود، و اگر این مبل ها از جنس پارچه ای باشند لکه ها جلوه بدی به آنها می دهد. ما در این مقاله از سایت سلام دنیا؛ برای شما بهترین روش های تمیز کردن مبل پارچه ای در خانه، با استفاده از مواد طبیعی و ساده را بیان کردیم. امیدوارم که برایتان مفید و کاربردی باشد. لطفا در بخش نظرات ایده ها و پیشنهادات خود را در خصوص تمیز کردن مبل پارچه ای با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

8 نکته زیرکانه برای از بین بردن بوی بد سطل زباله و خوشبو کردن آن

کاربردهای جوهر نمک در منزل چیست
 

از
8
رای