تمیز کردن مبل مخمل با راه های ساده و کاربردی در خانه

تمیز کردن مبل مخمل با راه های ساده و کاربردی در خانه تمیز کردن مبل مخمل کار آسانی است و باعث می شود پارچه تمیز و نو به نظر برسد. اگر به دنبال راه هایی برای پاک کردن مبل مخملی خودتان هستید، می توانید تمیز کردن مبل مخملی با روش های ساده و کاربردی را در سلام دنیا مشاهده کنید.

تمیز کردن مبل مخمل کار آسانی است و باعث می شود پارچه تمیز و خیلی نو به نظر برسد. برای تمیز کردن مایعی که هنوز خشک نشده است، از یک پارچه تمیز استفاده کنید تا محل خشک شود. قبل از اینکه خیسی روی مبل با جریان هوا خشک شود لکه های خشک شده را به آرامی با آب و صابون بمالید، و با برس بکشید تا پارچه بازسازی شود.

برای تمیز کردن کاناپه خود، آن را با جاروبرقی دستی یا با برس های مخصوص جاروبرقی تمیز کنید. پس از تمیز شدن، از کاور مبل استفاده کنید تا در آینده لکه ها و نشتی به پارچه آسیب نرساند. در این مطلب از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا روش های تمیز کردن مبل مخمل را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

تمیز کردن مبل مخمل با روش های ساده و کاربردی

روش اول تمیز کردن مبل مخمل: جارو کردن

حداقل یک بار در ماه مبل خود را جاروبرقی کنید تا کثیفی روی آن جمع نشود. جارو کشیدن مرتب مبل بهترین روش برای اطمینان از عدم تأثیر آلودگی های سطحی روی پارچه هنگام نشستن یا خوابیدن افراد بر روی مبلمان تان است. مبل خود را حداقل یک بار در ماه با جارو دستی یا برس های مخصوص جاروبرقی تمیز کنید تا از تمیز و راحت بودن مبل مطمئن شوید.

 • جارو برقی مبل شما 5-10 دقیقه بیشتر طول نمی کشد. این کار هزینه کمی برای تمیزی یک مبلمان زیبا است.

حتما بخوانید: تمیز کردن مبل پارچه ای


راه های تمیز کردن مبل مخمل

2. با استفاده از یک برس موی نرم ، گرد و غبار و خاک را از روی مبل مخمل بردارید

قبل از جاروبرقی کشیدن مبل تان، آلودگی آن را با یک برس نرم یا برس لباس بگیرید. بالش یا پتو را از روی مبل خود بردارید. از انتهای مبل شروع کنید و به آرامی با ضربه های طولانی برس بکشید. هر قسمت از مبل را 2-3 بار تمیز کنید تا گرد و غبار، کثیفی یا لکه ای که در پارچه شما پنهان شده است از بین برود.

 • هشدار: مبل مخمل خود را نسابید. فقط برای برداشتن گرد و غبار و خاک روی مبل تان به یک برس نیاز دارید. اگر خیلی خشن پارچه را بسابید، ممکن است گرد و غبار ، خرده مواد غذایی یا آلودگی بیشتری به پارچه مبل وارد کنید.

3. مبل مخمل خود را با استفاده از جارو دستی یا برس های مخصوص جاروبرقی تمیز کنید

برس پارچه ای را به جاروبرقی یا جارو دستی تان وصل کنید. جاروبرقی را در کمترین حالت تنظیم کنید. کار را از انتهای مبل خود شروع کنید و جارو یا برس را از نوارهای عمودی یا افقی روی هر بالش عبور دهید. جارو را در یک جهت حرکت دهید تا اطمینان حاصل کنید که پارچه شما با هر بار ضربه به همان شکل بلند می شود. دو طرف قاب و بالای بالش ها و قاب را با جاروبرقی تمیز کنید تا تمام گرد و غبار، خاک یا خرده ریزها از بین برود.

 • بالش های خود را در آورده و پشت آنها را جاروبرقی کنید تا خرده ریزها یا گرد و غبار مخفی شده در پشت بالشتک ها از بین برود.

پاک کردن مبل مخمل در خانه

روش دوم: از بین بردن و تمیز کردن لکه های مبل مخمل

1. به محض مشاهده لکه ها، نشت ها، یا آلودگی ها روی مخمل آنها را تمیز کنید

برای جلوگیری از ایجاد لکه در مبلمان مخملی تان، به محض مشاهده آنها را تمیز کنید. هرچه مدت زمان بیشتری اجازه دهید که آلودگی یا مایع روی مبلمان شما بنشیند، احتمال لکه دار شدن یا آسیب دائمی مبل مخمل تان بیشتر است.


حتما بخوانید: پاک کردن لکه جوهر از روی فرش


2. لکه های مرطوب را با یک پارچه تمیز خشک کنید تا از بین بروند

اگر مایعی روی مبل مخمل شما ریخته شد، یک پارچه خشک و تمیز بردارید. پارچه را روی قسمت کثیف شده و محل های که مرتب لکه دار شده اند بکشید. به آرامی پارچه را روی آن قسمت بکشید تا مایعات اضافی را با پارچه بگیرید. وقتی قسمتی از پارچه شما مرطوب شد، پارچه را روی دست خود بکشید تا قسمت خشک آن را پیدا کنید. این کار را تا زمانی که نشت  لکه کاملا خشک شود ادامه دهید.

 • از سابیدن پارچه خودداری کنید. حرکت پارچه به سمت جلو و عقب ممکن است مایع را به عمق پارچه وارد کند.
 • در صورت تمایل می توانید از دستمال های کاغذی به جای پارچه خشک استفاده کنید، اما اگر دستمال های کاغذی جذب زیادی ندارند، باید از تعداد زیادی از آنها استفاده کنید.
از بین بردن لکه های مبل مخمل
3. کمی صابون را با آب مخلوط کنید تا لکه های خشک شده تمیز شود

اگر نشت مایع شما پس از خشک شدن اثری از خود برجای گذاشت یا لکه ای خشک روی مبل مشاهده کردید، آن را با محلول آب و صابون تمیز کنید. یک کاسه بردارید و آن را با 2-3 فنجان (470–710 میلی لیتر) آب ولرم پر کنید. سپس، چند قطره مایع ظرف شویی بدون بو به آب اضافه کنید و محلول را با یک قاشق مخلوط کنید تا حباب های کف صابون روی سطح آب ایجاد شود.

نکته: در صورت تمایل می توانید از پاک کننده مخصوص پارچه به جای آب و صابون استفاده کنید. در صورت انجام این کار ، دستورالعمل های چاپ شده بر روی برچسب پاک کننده برای استفاده از آن را دنبال کنید.


حتما بخوانید: روش اصولی تمیز کردن یخچال


4. محلول تمیز کننده خود را روی قسمت های که مشخص نیست آزمایش کنید

یک پارچه تمیز و میکروفایبر برداشته و آن را در محلول آب و صابون خود فرو ببرید. سپس، پارچه را روی محلی از کاناپه تان که مهمانان نمی توانند آن را ببینند بکشید. زیر مبل بهترین قسمت است، اما اگر مبلمانتان را به دیوار تکیه می دهید، می توانید محلول را برای پشت مبل امتحان کنید. 4-5 بار با پارچه مرطوب خود روی مبل مخمل بکشید و 1-2 دقیقه صبر کنید تا ببینید آیا صابون به پارچه مبل تان یا لکه های آن آسیب می رساند.

 • اگر آب و صابون باعث تغییر رنگ پارچه شما شود، پارچه شما احتمالاً مخمل نرم یا قدیمی است. این نوع مخمل ها را نمی توان با محصولات تمیز کننده مایع تمیز کرد. برای تمیز کردن این نوع مخمل ها با یک سرویس نظافت حرفه ای تماس بگیرید.

راه های سریع تمیز کردن مبلمان مخمل

5. پارچه مخمل لکه دار را به آرامی و با یک پارچه لطیف تمیز کنید

پارچه خود را برداشته و در آب و صابون فرو کنید. آن را روی ظرف چنگ بزنید تا آب و صابون اضافی آن گرفته شود. سپس، با استفاده از ضربه های آرام و نرم، روی محل لک شده بمالید. به طور مکرر کل قسمت را بمالید تا 3-4 بار آن منطقه را بپوشانید.

 • لازم نیست مبل را خیس کنید، اما باید سطح آن را کمی مرطوب کنید تا صابون لکه را از بین ببرد.
6. اجازه دهید ناحیه تمیز شده به مدت 30-60 دقیقه در هوا (اتاق) خشک شود

اگر می توانید پنجره را باز کرده و چند پنکه را روشن کنید تا اتاق تهویه خوبی داشته باشد. حداقل 30 دقیقه صبر کنید تا به آب و صابون زمان دهید تا در معرض هوا قرار بگیرند. هنگامی که ناحیه خشک به نظر رسید، آن را با کف دست خود کم و به آرامی لمس کنید. اگر هنوز هم مرطوب است، اجازه دهید تا ناحیه خشک شود.

 • قبل از برس زدن یا نشستن روی مبل صبر کنید تا پارچه کاملا خشک شود.

پاک کردن مبل مخمل در خانه

7. ناحیه ای را که تمیز کرده اید با یک فرچه نرم بمالید تا مخمل بازگردد و ترمیم شود

فرچه نرم یا برس لباس را بگیرید. ناحیه خشک شده را به آرامی با استفاده از حرکات کوتاه بمالید. با این کار جلوه پارچه ای پارچه را بازیابی خواهید کرد. فرچه زدن بر محل مورد نظر را تا جایی که به نظر برسد لکه کاملاً از بین رفته و مخمل در حالت اولیه قرار گرفته است ادامه دهید. اگر بعد از فرچه زدن، لکه هنوز قابل مشاهده است، این کار را تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود. اگر لکه کاملاً درون پارچه قرار گرفته باشد و به نوعی به خورد پارچه رفته باشد، ممکن است نتوانید آن را پاک کنید.


حتما بخوانید: نکات خانه تکانی و روش تمیز کردن بی خطر خانه


روش 3: محافظت از مبل مخمل 

1. برچسب و علامت مبل خود را بررسی کنید تا ببینید که آیا قبلاً تعمیر و ترمیم شده است یا خیر

به زیر مبل و زیر کوسن ها نگاه کنید تا برچسب مبل را پیدا کنید. برچسب را به دقت بازرسی کنید تا ببینید آیا مخمل قبلاً ترمیم شده است یا خیر. اگر ضد آب یا ترمیم شده است، با تولید کننده مشورت کنید تا ببینید که آیا محافظ های اضافی پارچه باعث خراب شدن مبل می شوند یا خیر.

هشدار: برخی مواد شیمیایی برای مخلوط شدن نیستند و قرار نیست که مخلوط شوند. اگر مبل قبل از فروش ترمیم شده باشد، معمولاً نمی توانید محافظ پارچه دیگری را اضافه کنید. با شرکت سازنده مبل خود تماس بگیرید تا دریابید که آیا می توانید از اسپری های پارچه ای دیگری استفاده کنید یا خیر.

روش محافظت از مبل مخمل 

2. پارچه یا روکش محافظ مبلمان طراحی شده برای مخمل تهیه کنید

می توانید یک قوطی محافظ پارچه را از کالاهای محلی منزل یا فروشگاه بزرگ خریداری کنید. برچسب روی قوطی محافظ پارچه را بخوانید تا ببینید که آیا برای محافظت از پارچه طراحی شده اند یا خیر. اگر می خواهید در آینده به طور کامل از ریختن مایعات بر روی مبل خود و آسیب دیدن آن جلوگیری کنید، یک محافظ پارچه ای ضد آب تهیه کنید. اگر نمی خواهید آن حس مخمل خود را تغییر دهید، یک محافظ پارچه استاندارد تهیه کنید.

 • یک محافظ پارچه ای ضد آب باعث تمیز شدن مبل شما می شود و احساس نرمی آن را حفظ می کند.
 • یک محافظ پارچه ای ضد آب از خیس شدن و جذب شدن سریع مایعات به پارچه شما جلوگیری می کند، اما برای ریختن مایعات یک راه حل مناسب نیست. ضد آب بودن اسپری های آئروسل ممکن است حس مخمل شما را نیز تغییر دهد.
3. محافظ خود را در ناحیه ای غیر قابل مشاهده آزمایش کنید تا از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید

هنگامی که محافظ پارچه خود را به خانه آوردید، دستورالعمل های روی برچسب را با دقت بخوانید تا ببینید که آیا باید اقدامات خاصی را انجام دهید یا خیر. سپس، برای آزمایش آن محافظ پارچه را برداشته و زیر یا پشت مبل خود آن را اسپری کنید. 5-10 دقیقه صبر کنید تا ببینید آیا به پارچه شما آسیب می رساند یا رنگ آن را از بین می برد (باعث تغییر رنگ میشود) یا خیر.


حتما بخوانید: واکس خانگی ارزان برای تمیز کردن داشبورد اتومبیل


 • اگر محافظ پارچه شما باعث تغییر رنگ مبل شما شده یا به پارچه آسیب رسانده، نمی توانید از آن برای محافظت از مبلمان خود استفاده کنید. با یک سرویس نظافت حرفه ای تماس بگیرید تا بفهمید چگونه آنها می توانند مبل شما را ضد آب کنند.

چگونه مبل مخمل را تمیز کنیم

4. مبل خود را با محافظ پارچه گردگیری کنید تا پارچه حفظ شود

مخمل در هنگام خیس شدن خودش را زیاد خوب نشان نمیدهد، بنابراین به جای اینکه محافظ خود را مستقیماً به داخل پارچه بپاشید، با فاصله بیش از 10–12 اینچ (25–30 سانتی متر) از سطح مبل، آن را اسپری کنید. هنگام تکان دادن قوطی محافظ از سطح مبل، نازل را فشار دهید یا ماشه را بکشید. برای استفاده از محافظ پارچه خود ، هر قسمت را 3-4 بار اسپری کنید.

 • اگر مبل شما در گوشه ای یا رو به دیوار است، قبل از استفاده از محافظ پارچه ای، آن را از دیوار دور کنید.
5. یک تا 2 ساعت صبر کنید تا به محافظ پارچه خود زمان کافی را برای خشک شدن بدهید

برای اینکه به محافظ زمان دهید تا روی پارچه موثر باشد، حداقل 1 ساعت صبر کنید تا به آن زمان خشک شدن را داده باشید. پنجره ای را باز کنید یا فن را روشن کنید تا در هنگام خشک شدن هوا از تهویه خوبی برخوردار باشید.

 • اگر هنگامی که می خواهید مبل را بررسی کنید، کمی رطوبت را احساس کردید، بگذارید یک ساعت دیگر نیز بماند تا خشک شود.

تمیزکردن مبل مخمل با محافظ پارچه

6. برای حفظ و محافظت از مبل مخمل خود آن را در زیر نور مستقیم آفتاب نگه ندارید

نور مستقیم خورشید می تواند باعث شود رنگ مخمل شما به مرور زمان کمرنگ شود. برای اینکه مبل زیبا و نو به نظر برسد، مبلمان خود را طوری جابجا کنید که مبل در جلوی پنجره آفتابی قرار نگیرد.

 • این امر خصوصاً در صورتی اهمیت پیدا می کند که مخمل شما رنگ روشن تری مانند آبی، قرمز یا بنفش دارد.
نکات
 • مبلمان مخمل خود را هر 2-3 سال یکبار حرفه ای تمیز کنید.
سخن آخر

تمیز کردن مبل مخمل، می تواند ساده و راحت باشد به شرطی که نکات مهم گفته شده را رعایت کنید. در این مطلب از سایت سلام دنیا، ما برای شما راهکارهای ساده و سریع برای تمیز کردن مبل مخملی را بیان کردیم. امیدوارم که برایتان کاربردی باشد. و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. 


مقالات مرتبط:

چگونه پوتین های نبوک یا جیر را تمیز کنیم

پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل ضد زنگ

8 نکته زیرکانه برای از بین بردن بوی بد سطل زباله و خوشبو کردن آن
 

از
6
رای