نکات خانه تکانی: روش تمیز کردن بی خطر خانه و پیشگیری از آسیب مواد شوینده

نکات خانه تکانی: روش تمیز کردن بی خطر خانه و پیشگیری از آسیب مواد شوینده محصولات تمیزکننده خانه خود را بشناسید. گزارشی اخیرا نشان داد که استفاده از سفید کننده حتی یک بار در هفته خطر ابتلا به بیماری های انسدادی مزمن ریه (COPD) را تا یک سوم افزایش می دهد.

تنها مواد شیمیایی مانند سفید کننده ها نیستند که می توانند مشکلات سلامتی ایجاد کنند. اینکه چگونه کارهای خانه را انجام می دهید و همچنین محیط اطراف می تواند تغییر ایجاد نماید. ما به طور مرتب خانه مان را تمیز می کنیم:

آیا مرتب کردن خانه را به ضرر سلامتی خود انجام می دهیم؟

مطالعات بیشماری در مورد خطرات تمیز کردن با مواد شیمیایی و تعدادی از گزینه های طبیعی با هدف کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر وجود دارد. حتی بدون مواد شیمیایی مضر به عنوان یک عامل خطر، مشکلات دیگر به شکلی که ما بدن خود را در معرض شستشو قرار می دهیم ( یا حتی ابزاری که از آنها استفاده می کنیم) ما را به طور پنهانی در معرض خطر قرار می دهد.

چگونه می توان تمیز کردن خانه را تا حد امکان بی خطر کرد؟

محصولات تمیزکننده خانه خود را بشناسید. گزارشی اخیرا نشان داد که استفاده از سفید کننده حتی یک بار در هفته خطر ابتلا به بیماری های انسدادی مزمن ریه (COPD) را تا یک سوم افزایش می دهد. این تحقیق برای نخستین بار، مواد شیمیایی تمیزکننده را به بیماری های مزمن ربط می دهد. بر اساس گفته های آلن راستی، مدیر مؤسسه تسهیلات سالم، مواد سفید کننده، آمونیاک یا ترکیبات آمونیوم کواترنر (نوعی ضد عفونی کننده)، فتالات و بسیاری از ترکیبات آلی فرار (VOC) در محصولات تمیز کننده معمولی، همگی با بیماریهای تنفسی از جمله آسم مربوط می شوند. او به وبسایت Healthline گفت که مواد شیمیایی خطرناک را می توان در موارد زیر یافت:

  • محصولات مبتنی بر سفید کننده
  • چربی زدا حاوی 2 بوتوکسی اتانول، که با نام بوتیل سلوسولو یا اتیلن گلیکول بوتیل شناخته می شوند
  • اتر (EGBE)
  • ضد عفونی کننده ها
  • همچنین گرد و غبار می تواند حاوی مواد شیمیایی مانند فتالات باشد.

چگونه می توان تمیز کردن خانه را تا حد امکان بی خطر کرد؟

تاثیرات مضر اتر بر سلامتی

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) و انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت کار (NIOSH) از منبع معتبری خبر دادند که اتر می تواند بر روی خون تأثیر بگذارد. مقامات می گویند که این مواد شیمیایی می توانند توسط پوست جذب شده یا استنشاق شوند که به طور بالقوه، افرادی که از این محصولات استفاده می کنند، دارای سطح بالاتری از حد مجاز تایید شده توسط اداره ایمنی و بهداشت کار (OSHA) به میزان 50 قسمت در میلیون (ppm) هستند.

اتر در منابع معتبر انستیتو ملی ایمنی و بهداشت کار ذکر شده است که احتمالا برای چشم، پوست، سیستم عصبی مرکزی، سیستم تنفسی، کلیه ها و کبد سمی است. آژانس مواد سمی و رجیستری بیماری ها (ATSDR) اظهار داشت که این بیماری همچنین بر رشد و تولید مثل تأثیر می گذارد. هم آژانس مواد سمی و رجیستری بیماری ها و هم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها آن را «ماده خطرناک» نامیده اند. علاوه بر این، دانشمندان نگران هستند؛ زیرا اتر به طور طبیعی یافت نمی شود، ما پیامدهای استفاده گسترده از آن را در داخل خانه نمی دانیم. اتر تنها یکی از مجموعه پاک کننده های مضر است. کارگروه محیط زیست در گزارش Hall of Shame در سال 2012 بسیاری از محصولات مضر را نام برد. این سازمان همچنین اطلاعات بیشتری راجع به محصولاتی که توصیه کرده را ارائه می کند.

  • آن اشتاینمن، استاد دانشگاه ملبورن استرالیا به بررسی مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند تمیز کردن پرداخته است. مطالعه او در سال 2016 در مجله «کیفیت هوا، اتمسفر و سلامت» نشان داد که بیش از یک سوم آمریکایی ها عوارض جانبی سلامتی مانند سردردهای میگرنی و حملات آسم را در هنگام مواجهه با محصولات رایج مانند مواد تمیزکننده، مواد شوینده و خوشبو کننده هوا گزارش می دهند.
  • دکتر احمد عارف، استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه کارولینای شمالی شارلوت بیان کرد که: اکثر محصولات تمیز کننده ترکیبات آلی فرار را منتشر می کنند که می توانند مجاری هوایی را تحریک کرده و یا باعث سرطان شوند. تحقیقات او نشان داد که مواد سفید کننده و بیشتر از همه، پاک کننده های توالت و برخی از پاک کننده های شیشه با آسم در ارتباط هستند. ممکن است یک محصول خیلی مضر نباشد، اما پتانسیل ترکیب آن با ماده دیگر می تواند خطرات بیشتری ایجاد کند.

راتی خاطر نشان کرد که «ترکیب مواد شیمیایی هرگز ایده خوبی نیست، اما خطرناک ترین مخلوط، مخلوط سفید کننده با آمونیاک است که گازهای بسیار سمی تولید می کند». راتی افزود که حتی اگر مواد شیمیایی را با هم مخلوط نکنید، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی مجاز برای استفاده به این معنا است که آنها در خانه ما مخلوط می شوند، و ما «هیچ ایده ای» از میزان اثرات آن بر سلامتی نداریم. راتی می گوید: «کارهای خانه وقتی با قرارگیری در معرض مواد ناخواسته همراه باشد، برای سلامتی تان مضر است».

مضرات استفاده از تمیز کننده ها بر سلامتی

آیا تمیز کننده های سازگار با محیط زیست بی ضرر هستند؟

ممکن است افزایش تعداد محصولات سازگار با محیط زیست جایگزین های بی خطری به نظر برسند، اما راتی هشدار داد که آنها تایید نمی کنند که در معرض خطر نیستید. محصولات تایید شده برای محیط زیست، مانند گرین سیل و UL Environment و همچنین محصولات شناخته شده سازگار با محیط زیست، از جمله انتخاب ایمن تر آژانس حفاظت از محیط زیست، نسبت به بسیاری از محصولات بدون تایید ترجیح داده می شوند. وی افزود: «اما در مورد درج نوشته ها یا برچسب های تایید شده سازگار با محیط زیست مراقب باشید، زیرا محصولات سازگار با محیط زیست ممکن است به صورت تضمینی بی خطر باشند یا نباشند. این مساله بستگی به حوزه صادر کننده گواهینامه و اینکه در حال صدور مجوز برای چه چیزی است، بستگی دارد».

وی افزود: «تاثیرات زیست محیطی و ایمنی انسان در این زمینه، مربوط به قرار گرفتن در معرض آنها است، و اگرچه محصولات سازگار با محیط زیست قرار گرفتن در معرض مواد آسیب پذیر را کاهش می دهد، اما آنها را به طور کامل حذف نمی کند». اشتاینمن افزود: «تحقیقات من نشان می دهد که محصولات تمیز کننده معطر با نام های «ارگانیک سبز»، «دوستدار محیط زیست» و «کاملا طبیعی»، محصولات خطرناک شبیه به محصولات معمولی را منتشر می کنند.

آیا تمیز کننده های سازگار با محیط زیست بی ضرر هستند؟

نظافت سالم

از آنجا که اکثر ما به طور مرتب خانه های خود را تمیز می کنیم، تمیز کردن به صورت ایمن ضروری است. کسانی که در صنایع نظافت فعالیت می کنند، در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماریهای مربوط به نظافت هستند، زیرا آنها وقت بیشتری را در مقایسه با افراد عادی صرف تمیز کردن می کنند.

  • راتی گفت: «حتما از دستکش، لباس آستین بلند، عینک و سایر محصولات محافظتی استفاده کنید و در نواحی با تهویه مناسب کار کنید.
  • اشتاینمن توصیه می کند که برای قرار گرفتن کمتر در معرض مواد، از مواد مختلف استفاده کنید. او همچنین استفاده از بخارشو در هر زمان ممکن را توصیه می کند.
  • جوش شیرین و سرکه دیگر مواد تمیز کننده طبیعی هستند. عارف گفت که به جای اسپری کردن، از پاک کردن با دستمال مرطوب استفاده کنید و محصولات را تا حد امکان رقیق کنید.
به محل قرارگیری خود توجه کنید

دکتر پیتر آ اتون، یک متخصص زیبایی از نیوجرسی گفت برای تمیز کردن به روشی که می خواهید برای کار خانه انجام دهید، آماده می شوید. وی گفت: «کارهای خانه فشار مشابهی را بر بدن وارد می کند، بنابراین گرم کردن بدن برای آن ضروری است». به عنوان مثال، روشی که جاروبرقی می کشید، می تواند در احساسی که دارید، تفاوت ایجاد کند. اتون توصیه می کند که به جای اینکه پاهای خود را ثابت نگه دارید و کمر خود را خم کنید تا اتاق را جاروبرقی بکشید، سعی کنید تا بالای دسته جاروبرقی را گرفته و صاف ایستاده و پاهای خود را به اطراف حرکت دهید تا جاروبرقی به طور مستقیم در جلوی بدنتان قرار داشته باشد. استفاده از چارپایه تاشو ممکن است در هنگام تلاش برای رسیدن به فضاهای قابل دسترسی از آسیب دیدگی افراد جلوگیری کند.

روش دیگر برای جلوگیری از آسیب دیدگی، استفاده از هر دو دست در حین فعالیت به منظور کار در یک طرف است. اتون می گوید: «تنها استفاده از یک سمت بدن می تواند منجر به «سندرم استفاده بیش از حد»، فشار و بار بیش از حد بر روی مفاصل و دیسک ها شده و منجر به آسیب کمر و مفاصل می شود».

روش هایی برای جلوگیری از آسیب دیدگی در زمان خانه تکانی

منبع: healthline

از
5
رای