چگونه بتن بسازیم؛ آموزش ترکیب و درست کردن بتن دستی در خانه

چگونه بتن بسازیم؛ آموزش ترکیب و درست کردن بتن دستی در خانه چگونه بتن بسازیم؛ نحوه درست کردن بتن؛ شیوه ترکیب بتن دستی و روش ساخت بتن و مقدار بتن برای مخلوط کردن در یک زمان، نکاتی برای افزایش زمان کار در سلام دنیا بخوانید.

بتن یک مصالح ساختمانی ارزشمند در اطراف خانه است. بتن مستحکم، سازگار و بادوام را می توان برای پاسیو، پایه نرده ها، کفپوش ها و اسلب ها استفاده کرد. حتی می‌توانید میز آشپزخانه ، روشویی حمام و سینک ظرفشویی را از بتن بسازید. در حالی که اختلاط بتن معمولاً با کامیون‌های میکسر بتن و میکسرهای تجاری انجام می شود، افرادی که آن را انجام می‌دهند می‌توانند به طور قابل اعتماد مقادیر کمی بتن را با ابزارهای ساده مخلوط کنند. می توان مقادیر کمتری از بتن را با دست و بدون استفاده از همزن برقی مخلوط کرد. شما فقط از یک بیل یا بیل باغچه، یک حوضچه و یک منبع آب تمیز مانند شیلنگ باغچه استفاده خواهید کرد. در این مطلب از سلام دنیا درباره نحوه درست کردن بتن، چگونه بتن بسازیم ؛ مقدار بتن برای مخلوط کردن در یک زمان و نکاتی برای افزایش زمان کار بتن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چه مقدار بتن برای مخلوط کردن در یک زمان احتیاج است؟

مقادیر دسته ای با این روش به یک یا دو کیسه 50 پوندی بتن محدود می شود. اختلاط بیش از 100 پوند بتن با بیل زدن از نظر فیزیکی دشوار است، بعلاوه ممکن است بتن قبل از اینکه بتوانید کل دسته را مخلوط کنید شروع به سخت شدن کند. اکثر کسانی که این کار را انجام می دهند متوجه خواهند شد که مخلوط کردن یک کیسه بتن 50 پوندی در یک زمان راحت ترین مقدار دسته ای است. 


حتما بخوانید: آموزش ساخت حوض برای ماهی


چه مقدار آب به مخلوط بتن اضافه شود؟

اندازه گیری مقدار دقیق آب برای اختلاط موفق بتن بسیار مهم است. اگر به اندازه کافی آب استفاده نکنید، یک مخلوط خشک و پودری ایجاد می شود که به هم نمی چسبد یا به درستی سفت نمی شود. یک خطای رایج تر اضافه کردن آب زیاد است. در حالی که ممکن است ریزش موفقیت آمیز باشد، بتن مخلوط با آب بیش از حد ضعیف است و به زودی خرد می شود.در حالی که شما باید مقدار دقیق آب مشخص شده توسط سازنده را هدف قرار دهید، اکثر تولیدکنندگان در صورت نیاز، تلورانس هایی را برای آب اضافی ایجاد می کنند. در بسیاری از موارد، می توانید تا دو فنجان آب اضافه کنید. 

چه مقدار آب به مخلوط بتن اضافه شود؟

نکته

همیشه دستورالعمل های سازنده را برای مقدار آب اضافه کردن به بتن دنبال کنید. همیشه با آب کمتر شروع کنید و در صورت نیاز بیشتر به آن اضافه کنید تا از بتن ضعیف جلوگیری کنید.

 • دال ضخیم 4 اینچ: یک فوت مربع    کیسه مورد نیاز (50پوندی): 1 عدد      آب مورد نیاز: 31.2پاینت U.s
 • دال ضخیم 4 اینچ: 2 فوت مربع      کیسه مورد نیاز (50پوندی): 2 عدد      آب مورد نیاز: 7 پاینت U.s
 • دال ضخیم 4 اینچ: 3 فوت مربع      کیسه مورد نیاز: 3                         آب مورد نیاز: 1.2 10 پاینت U.s
 • دال ضخیم 4 اینچ: 4 فوت مربع       کیسه مورد نیاز: 4                        آب مورد نیاز: 14پاینت U.s
 • دال ضخیم 4 اینچ:  5فوت مربع       کیسه مورد نیاز:  5                       آب مورد نیاز: 1.2 17 پاینت U.s

نکاتی برای افزایش زمان کار بتن

بتن در حدود 20 تا 40 دقیقه شروع به سفت شدن می کند. یعنی کمتر از 20 دقیقه زمان دارید تا بتن را کاملا مخلوط کرده و بریزید. برای حفظ این پارامترهای محکم، باید تمام مواد و ابزار خود را آماده و در نزدیکی داشته باشید. هر اقدام اضافی فقط زمان کار بتن را کاهش می دهد.


حتما بخوانید: آموزش ساخت تخته گوشت چوبی ساده و شیک در خانه


 • با شلنگ باغ، هشت فنجان (یا یک نیم گالن) آب را در فنجان اندازه گیری و سپس داخل سطل بریزید. خط آب را با نشانگر پاک نشدنی علامت گذاری کنید.
 • بیل، سطل آب، پیمانه اندازه گیری، و شلنگ باغچه (شیر آب، شلنگ با سمپاش کنترل می شود) را در فاصله دور از چرخ دستی قرار دهید.
 • بتن را تا حد امکان نزدیک به محل ریختن مخلوط کنید.
 • با یک دستیار کار کنید. یک نفر توجه خود را به مخلوط کردن اختصاص می دهد، در حالی که فرد دیگر آب اضافه می کند و چرخ دستی را ثابت می کند.
 • اگر به تنهایی کار می کنید، هنگام مخلوط کردن بتن، با پا گذاشتن روی یکی از پایه های چرخ دستی با پای خود یا با حمایت از کناره لگن با زانو، چرخ دستی را محکم کنید.

بتن در عرض 24 ساعت به 1000 psi می رسد. بتن در 28 روز به طور کامل سفت می شود، اما معمولاً بسته به کاربرد در حدود یک یا دو روز قابل استفاده است.

نکاتی برای افزایش زمان کار بتن

چگونه بتن بسازیم

آنچه شما نیاز دارید

تجهیزات / ابزار
 • چرخ دستی یا وان ملات بزرگ
 • بیل
 • دستکش لاستیکی ضخیم
 • عینک ایمنی
 • ماسک گرد و غبار
 • سطل تمیز
 • جام اندازه گیری
 • ابزار چاقو
 • نشانگر پاک نشدنی

حتما ببینید: 75 ایده ساختن آبشار و حوضچه در حیاط


مواد
 • 1 کیسه 50 پوندی بتن
 • تامین آب شیرین

دستورالعمل ها برای درست کردن بتن

1. برای درست کردن بتن: ابتدا بتن را از کیسه بتن خارج کنید

برای ریختن بتن  که حداقل گرد و غبار را ایجاد می کند، کیسه بتن را در چرخ دستی قرار دهید. بالای کیسه را با یک دست نگه دارید و با دست دیگر با چاقو، قسمت بالای کیسه را جدا کنید. کیسه را به آرامی به سمت آن فشار دهید و مخلوط بتن را به آرامی بیرون بریزید. مخلوط را در حال حاضر در یک طرف چرخ دستی یا حوضچه مخلوط نگه دارید.

2. برای درست کردن بتن: سپس آب را بریزید

سطل آب آماده شده را در قسمت باز چرخ دستی یا لگن بریزید.

3. برای درست کردن بتن: به آرامی بتن را با آب ترکیب کنید.

با بیل زدن، به تدریج مواد را از سمت بتنی حوض به داخل آب بکشید. قبل از کشیدن مقدار بیشتری از محصول، مطمئن شوید که محصول در آب مخلوط شده است.

نحوه درست کردن بتن

4. برای درست کردن بتن: بتن را با هم مخلوط کنید

هنگامی که تمام بتن و آب مخلوط شدند، به مخلوط کردن ادامه دهید تا زمانی که تمام حفره های هوا یا بخش های خشک را بردارید.


حتما بخوانید: تمیز کردن و از بین بردن لکه روی دیوار گچی سفید 


5. برای درست کردن بتن: بتن را در صورت نیاز ارزیابی و اصلاح کنید

بتن باید قوام کره بادام زمینی داشته باشد. نباید مثل سوپ باشد. اگر چنین است، مقدار کمی بتن خشک اضافه کنید تا مخلوط سفت شود. همچنین نباید مخلوط پودری باشد. اگر چنین است، هر بار یک فنجان تا دو فنجان آب اضافه کنید.

بیل زدن را از داخل مخلوط شروع کنید، در حالی که بیل کف لگن را لمس می کند. کناره های شیار بتنی باید محکم بایستد. هنگامی که بتن را بیل می زنید، باید صاف بماند.

6. برای درست کردن بتن: در انتها ابزارها را تمیز کنید

بلافاصله پس از ریختن بتن ، ابزار را تمیز کنید (مگر اینکه بتن بیشتری مخلوط کنید). ابزارها را در چرخ دستی قرار دهید، آنها را با اسپری تمیزکننده اسپری کنید، سپس آنها را به سمت بالا نگه دارید تا خشک شوند. داخل چرخ دستی را از تمام بقایای بتن پاک کنید.

سخن آخر

با نکات آمده در این مطلب شما می توانید بتن تهیه کنید فقط هنگام تهیه آن یک دستیار نیز کنار خود داشته باشید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مطالب مرتبط:

ساخت چهارپایه چوبی گرد و مربع ساده و شیک در خانه

آموزش روش چاپ و ساخت لیبل و برچسب با دستگاه برش کریکاتاز
1
رای