آموزش ساخت تخته گوشت چوبی ساده و شیک در خانه مرحله به مرحله

آموزش ساخت تخته گوشت چوبی ساده و شیک در خانه مرحله به مرحله چگونه یک تخته گوشت چوبی بسازیم ؛ آموزش ساخت تخته گوشت چوبی ساده و شیک با چوب افرا در خانه و لوازم مورد نیاز و نکات نگهداری تخته آشپزخانه دست ساز در سلام دنیا بیاموزید.

یک تخته گوشت چوبی به اندازه ی چاقوی سرآشپز - برای یک آشپز در حال کار - وسیله ای ضروری تلقی می شود. درست مانند چاقوی سرآشپز، کیفیت این دسته از ابزار هم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. سه عامل کیفیت کلی تخته گوشت - مواد، طراحی و کیفیت ساخت آن می باشد. در این مطلب سلام دنیا، ما به چگونه یک تخته گوشت چوبی بسازیم ؛ آموزش ساخت تخته گوشت چوبی ساده و شیک با چوب افرا پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

چگونه تخته گوشت چوبی بسازیم

قبل از اینکه مواد خود را بخرید و شروع به ساخت تخته گوشت چوبی خود کنید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که اگر هرگز از روتر استفاده نکرده‌اید یا به آن دسترسی ندارید، می‌توانید از یک سنباده اوربیتال هم نیز استفاده کنید.


حتما بخوانید: آموزش ساخت سینی چوبی دست ساز مستطیل ساده


ویژگی تخته گوشت چوبی

همانطور که ممکن است حدس بزنید، مهمترین علامت از کیفیت تخته گوشت چوبی، نوع چوب آن می باشد. تخته گوشت چوبی باید سخت (اما خب نه آنقدر سخت که چاقو را مات و کند کند)، دارای دندانه هایی محکم برای به حداقل رساندن جذب آب و رشد باکتری ها و تمایل به انقباض کم برای به حداقل رساندن فرکانس تهویه باشد.

چگونه تخته گوشت چوبی بسازیم

حالت لبه در مقابل حالت رویی در مقابل حالت انتهایی

دومین مورد از نظر اهمیت نسبت به نوع چوب، چیدمان چوب می باشد. این سه گزینه عبارتند از: حالت لبه، حالت رویی و حالت انتهایی. حالت لبه را به‌عنوان سمت کوتاه یک تخته، حالت رویی قسمت بالایی پهن‌تر و حالت انتهایی انتهای ناصاف تخته در نظر بگیرید. از حالت رویی معمولاً برای تخته‌های برش کوچکتر و تخته‌هایی که برای نمایش غذا به جای آماده‌سازی استفاده می‌شوند، مورد استفاده قرار می گیرند.

مزیت اصلی تخته با حالت های انتهایی خاصیت خود ترمیم شوندگی و محافظت از لبه های چاقو می باشد. به دلیل طرح بازتر حالت لبه، حرکت چاقو به جای اینکه بر روی حالت باشد، بر روی حالت قرار می گیرد، که از مات شدن سریع لبه جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که ساخت تخته با حالت انتهایی بسیار پیچیده تر و سخت تر می باشد (مگر اینکه از چاقوهای درجه یک حرفه ای استفاده کنید و مرتب آنها را تیز کنید)


حتما بخوانید: ساخت کتابخانه و قفسه کتاب کوچک چوبی مدل نردبان گام به گام


نحوه ساخت تخته گوشت چوبی

وسایل مورد نیاز برای ساخت یک تخته گوشت چوبی عبارتند از:

 • اره تاجی شکل
 • اره رومیزی
 • روتر
 • گیره
 • لیسه رنگ
 • سنباده اوربیتال
 • نوار اندازه گیری
 • تخته افرا سخت 2x6 x 6
 • چسب چوب ضد آب
 • لنت سنباده 120، 220، 320
 • روغن معدنی
 • موم تخته برش
 • راگ
 • تخته های بلا استفاده

آموزش ساخت تخته گوشت چوبی

1. نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: برش تخته 

با استفاده از اره میتر، تخته را به چهار قسمت به طول 18 اینچ برش دهید.

روش ساخت تخته آشپزخانه

2. نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: چاک دادن و شکافتن تخته 

از یک اره رومیزی برای شکافتن تخته ها به نوارهایی به ضخامت 1 اینچ استفاده کنید. هر تخته 18 اینچی باید پنج نوار را از خود تولید کند.

3. نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: سنباده زدن اتصالات

هر ضلع 1-1/2 اینچی از نوارها به عنوان سطح اتصال عمل می کند، بنابراین مهم است که آنها تا حد امکان صاف کنید. سطح را سنباده بزنید تا آثار باقی مانده از اره پاک شود. حتماً مراقب باشید که شکل چوب را تغییر ندهید.


حتما بخوانید: آموزش ساخت جاکفشی چوبی ساده و مدرن در خانه گام به گام


نکته: برای کاهش احتمال آسیب دیدن و تغییر شکل چوب در طول فرآیند سنباده، سنگ ریزه پدهای سنباده خود را افزایش دهید.

4. نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: چسباندن تخته

گیره های خود را بر روی سطح کار قرار دهید و نوارهای تخته برش را در بالا قرار دهید و در هر انتها تخته های بلا استفاده را در کنار هم قرار دهید تا از لبه ها محافظت کنند. یک لایه یکنواخت از چسب چوب ضدآب را به هر طرف هر مفصل بزنید، سپس نوارها را به سمت بالا بچرخانید و تخته ها را به هم فشار دهید. تخته ها را طوری تنظیم کنید که صاف و یکدست شوند، سپس آن ها را در جای خود به خوبی محکم کنید و چسب اضافی را پاک کنید.

5. نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: برداشتن گیره

پس از خشک شدن چسب طبق دستورالعمل سازنده، گیره ها را بردارید. چسب اضافی را با سوهان پاک کنید.

6. نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: سنباده زدن تخته 

کل تخته برش را با کاغذ سنباده 120 گریت، سپس 220 گریت و سپس 320 گریت سنباده بزنید.

7. نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: برش لبه 

این نوع از تخته گوشت به‌جای داشتن دسته‌هایی آراسته، دارای لبه‌های روتر است که به برداشتن آن از روی میز کمک می‌کند.

8. نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: سنباده زدن لبه ها 

لبه های روت شده را یک بار دیگر سنباده بزنید تا صاف شود.

9. نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: تمام کردن برش تخته 

تخته برش را با روغن معدنی آغشته کنید و بگذارید 12 تا 24 ساعت بماند. همانطور که روغن جذب می شود، روغن بیشتری را به نقاط خشک بمالید. پس از گذشت زمان تعیین شده، روغن اضافی را پاک کنید. روغن را با موم تخته برش مطابق دستورالعمل سازنده دنبال کنید.

نحوه ساخت تخته گوشت چوبی: لوازم جانبی برای تخته برش چوبی (اختیاری)

این تخته برش ساده به راحتی می تواند مطابق با نیازهای شما سفارشی شود. شما می توانید اضافه کردن یک شیار در اطراف محیط آن، قرار دادن دسته ها در هر طرف، یا حتی اضافه کردن پایه به پایین تخته برش را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که برخی از لوازم جانبی تخته برش را فقط به یک طرف قابل استفاده محدود می کند.

سخن آخر نگهداری از تخته گوشت چوبی

برای اطمینان از اینکه تخته گوشت چوبی شما برای سال‌های آینده هم نیز دوام بیاورد، همیشه با یک پارچه مرطوب آن را پاک کنید و پس از استفاده آن را کاملاً خشک کنید. به طور مکرر از روغن معدنی برای جلوگیری از رشد باکتری ها استفاده کنید و آن را بشویید.


مطالب مرتبط:

ساخت بین بگ (مبل شنی) ساده و ارزان در منزل گام به گام

آموزش ساخت شمع در خانه به روش سادهاز
3
رای