آموزش ساخت سینی چوبی دست ساز مستطیل ساده با چوب کاج گام به گام

آموزش ساخت سینی چوبی دست ساز مستطیل ساده با چوب کاج گام به گام چگونه یک سینی چوبی بسازیم ؛ آموزش ساخت سینی چوبی دست ساز مستطیل شکل ساده با چوب کاج گام به گام برای افراد مبتدی و حرفه ای و لوازم ساخت سینی چوبی شیک در سلام دنیا بیاموزید.

برای ساخت سینی چوبی از انواع چوب گرفته تا رنگ ها و چیدمان و طراحی کلی، به ظاهر راه های بی پایانی وجود دارد. سینی چوبی یک وسیله جانبی زیبایی است که بدون زحمت خانه شما را به مکانی دنج تغییر می دهد. درسته که می توانید یک سینی چوبی را بدون زحمت از یک فروشگاه خریداری کنید، ولی خب اینم در نظر داشته باشید که اگر خود آن را درست کنید لذت بیشتری برایتان دارد. در این مطلب سلام دنیا، ما به آموزش ساخت سینی چوبی؛ چگونه یک سینی چوبی بسازیم و مراحل ساخت یک سینی چوبی دست ساز مستطیل ساده با چوب کاج پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

چگونه یک سینی چوبی بسازیم

1. ساخت سینی چوبی: انواع چوب

من سینی خود را با استفاده از چوب کاج ساخته ام، زیرا هم ارزان است و هم خیلی بهتر در دسترس می باشد. با این حال، شما می‌توانید از چوب درخت صنوبر یا حتی چوب بلوط هم نیز استفاده کنید، چرا که این چوب‌ها به راحتی در اکثر فروشگاه‌های نجاری در دسترس شما قرار دارند. علاوه بر این، برای داشتن ظاهری روستایی‌تر برای سینی چوبی خود می‌توانید کاج شفاف یا کاج گره‌دار را انتخاب کنید.


حتما بخوانید: 9 تکنیک شستن و نگهداری ظروف چوبی برای افزایش طول عمر


2. ساخت سینی چوبی: دستگیره

اگر یک نجار با تجربه هستید، ادغام دسته ها در خود چوب گزینه زیبایی به حساب می آید.

3. ساخت سینی چوبی: طراحی

اگر می‌خواهید طراحی پیچیده‌تری داشته باشید، استفاده از گونه‌های چوبی متعدد راهی عالی برای افزایش جذابیت بصری می باشد. ترکیب هایی مانند چوب گردو و افرا تضاد زیبایی را ایجاد می کنند. همچنین می‌توانید با سوزاندن چوب طرحی را در مرکز سینی قبل از روغن‌کاری یا آب‌بندی چوب ایجاد کنید.

نحوه ساخت سینی چوبی

ملاحظات ایمنی قبل از ساخت سینی چوبی

اگر قصد دارید غذا را مستقیماً در سینی چوبی خود سرو کنید، چند کار وجود دارد که باید برای اطمینان از سالم بودن آن انجام دهید. شما باید انواع چوبی را انتخاب کنید که میوه یا آجیل خوراکی تولید می کند، مانند گیلاس، گردو یا افرا، زیرا این ساده ترین راه برای اطمینان از ایمن بودن و غیر سمی بودن چوبی است که استفاده می کنید. از رنگ و درزگیرهای استاندارد اجتناب کنید و در عوض جایگزین‌های ایمن برای مواد غذایی مانند روغن بلوک قصابی، روغن تونگ یا روغن بذر کتان را انتخاب کنید.

نحوه ساخت سینی چوبی دست ساز

وسایل مورد نیاز برای ساخت یک سینی چوبی عبارتند از:

 • اره تاجی شکل
 • اره رومیزی
 • نوار اندازه گیری
 • مداد
 • گیره
 • سنباده مداری
 • مته/دریل
 • لوازم تکمیلی چوب
 • قیچی
 • پارچه
 • روتر (اختیاری)
 • بیت های روتر (اختیاری)
 • تخته کاج شفاف 1x6 x 6
 • تخته کاج شفاف 1x2 x 8
 • چسب چوب
 • طناب سیزال 2 در 3/8 اینچ
 • چسب ماسک
 • سنباده 120 و 220
 • رنگ چوب و درزگیر شفاف (اختیاری)
 • روغن چوب ایمن برای غذا (اختیاری)

نحوه ساخت سینی چوبی

آموزش ساخت سینی چوبی مستطیل ساده با چوب کاج

مراحل زیر را دنبال کرده تا بتوانید یک سینی چوبی 16 اینچ در 22 اینچ را بسازید. برای بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کردن سینی مطابق با نیازتان، فهرست مواد و ابعاد برش را در صورت لزوم تنظیم کنید.


حتما بخوانید: آموزش ساخت چهارپایه چوبی گرد و مربع ساده و شیک در خانه


1. نحوه ساخت سینی چوبی: برش به اندازه چوب

یک چوب 1x6 را به سه تکه به طول 22-1/2 اینچ برش دهید. یک چوب 1x2 را به دو قسمت به اندازه 22-1/2 اینچ و دو تکه به اندازه 15 اینچ برش دهید.

نکته: عرض سینی بر اساس تخته های 1x6 است که دارای عرض واقعی 5-1/2 اینچ هستند که در امتداد لبه خود به هم وصل شده اند.

2. نحوه ساخت سینی چوبی: سنباده زدن لبه ها 

لبه های هر تخته 1x6 و 1x2 را به آرامی سنباده بزنید تا به چسبندگی چسب کمک کند، سپس تمام گرد و غبار روی آن را پاک کنید.

نحوه ساخت سینی چوبی

3. نحوه ساخت سینی چوبی: چسب زدن پایه 

تخته های 1x6 را کنار هم قرار دهید و یک لایه چسب چوب به هر طرف هر لولا بزنید. تخته ها را به هم فشار دهید و محکم ببندید تا چسب طبق دستورالعمل سازنده خشک شود. چسب اضافی را پاک کنید.

4. نحوه ساخت سینی چوبی: سنباده زدن پایه

پس از اتصال طرفین، سنباده زدن پایه بسیار دشوارتر خواهد بود، بنابراین قبل از اضافه کردن طرفین این کار را انجام دهید. کل پایه را با سمباده 120 گریت و سپس سمباده 220 گریت کاملاً سنباده بزنید.

5. نحوه ساخت سینی چوبی: چسب زدن کناره ها/لبه ها 

1x2s را در بالای پایه، در امتداد محیط قرار دهید. یک لایه یکنواخت از چسب چوب را به هر طرف هر لولا و همچنین به انتهای قطعات 15 اینچی بزنید. آن را تنظیم کنید تا کاملاً تراز به شما شود. چسب اضافی را پاک کنید. قبل از برداشتن گیره ها، بگذارید چسب کاملا خشک شود.

نحوه ساخت سینی چوبی

نکته: اگر گیره کافی ندارید، این مرحله را به دو مرحله تقسیم کنید و قبل از اینکه کل قطعه را به پایه بچسبانید، ابتدا 1*2 ها را به هم بچسبانید.

6. نحوه ساخت سینی چوبی: کوتاه کردن کناره ها 

برای تمیز کردن قسمت بیرونی سینی و کوتاه کردن ضخامت کناره‌ها، از یک اره رومیزی برای جدا کردن 1/4 اینچ از هر یک از چهار طرف استفاده کنید.


حتما بخوانید: خلاقیت در خانه با وسائل ساده مانند چوب و نمد


7. نحوه ساخت سینی چوبی: سنباده زدن سینی

تمام سطح سینی را سنباده بزنید تا خرده های آن جدا شود و چوب صاف شود.

8. نحوه ساخت سینی چوبی: برش دادن لبه ها (اختیاری)

اگر می‌خواهید ظاهر لبه‌ها را تغییر دهید، از یک روتر مجهز استفاده کنید تا مشخصات لبه را به‌طور نامحسوس تغییر دهید.

نحوه ساخت سینی چوبی

9. نحوه ساخت سینی چوبی: استفاده از براق کننده های چوب

براق کننده های چوب انتخابی خود را با پیروی از دستورالعمل های سازنده برای کاربرد مناسب اعمال کنید. اگر قصد دارید چوب را لکه دار کنید و از چوب کاج یا چوب نرم مشابه آن برای ساخت و ساز استفاده کنید، برای جلوگیری از لکه شدن چوب، از نرم کننده چوب قبل از لکه گیری استفاده کنید.

10. نحوه ساخت سینی چوبی: اضافه کردن دستگیره های طنابی

در هر ضلع کوتاه، دو سوراخ به فاصله مساوی از مرکز و تقریباً 4 اینچ از هم ایجاد کنید. این موقعیت را می توان با اندازه گیری 6 اینچ از هر گوشه به راحتی پیدا کرد. ما سیزال 3/8 اینچی را انتخاب کردیم، اما می توان آن را بر اساس اولویت تغییر داد. هر چه انتخاب می کنید، اندازه مته را با اندازه طناب مطابقت دهید. طناب را از سوراخ ها رد کنید و آن را گره بزنید. دو طرف طناب را با یکدیگر هماهنگ کنید. مقدار اضافی طناب را ببرید.

نکته: برای اینکه گذراندن طناب از سوراخ ها به یک کار ساده و سریع تبدیل شود، دور انتهای آن را محکم بچسبانید.

سخن آخر

سینی چوبی یک وسیله جانبی زیبایی است که بدون زحمت خانه شما را به مکانی دنج تغییر می دهد. ما در این پست طرز ساخت سینی چوبی دست ساز مستطیل ساده را با استفاده از چوب کاج برای افراد مبتدی و حرفه ای به صورت گام به گام آموزش دادیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. می توانید روش های ساخت سایر وسایل چوبی یا خانگی را در بخش دکوراسیون سلام دنیا ببینید.


مطالب مرتبط:

آموزش ساخت کتابخانه و قفسه کتاب کوچک چوبی مدل نردبان گام به گام

آموزش ساخت جاکفشی چوبی ساده و مدرن در خانه گام به گاماز
3
رای