آموزش ساخت جاکفشی چوبی ساده و مدرن در خانه گام به گام

آموزش ساخت جاکفشی چوبی ساده و مدرن در خانه گام به گام ساخت جاکفشی ساده و مدرن در خانه ؛ چگونه یک جاکفشی بسازیم ؛ مراحل ساخت جاکفشی چوبی خلاقانه زیبا و دست ساز با شکل مدرن، قفسه های باریک و کشوهای مخفی در سلام دنیا بیاموزید.

وقتی که در اینترنت جمله "قفسه کفش یا جاکفشی" را سرچ می کنید معمولاً دو نوع نتیجه همیشه همراه با این جمله برای شما نمایان می شود. گزینه های ارزان قیمت در این زمینه اغلب کاربردی و در عین حال زشت هستند و گزینه های گران تر زیبا و در عین حال غیر کاربردی می باشند. پیدا کردن یک نوع جاکفشی با فضای ذخیره‌سازی کافی، ساختاری محکم و ظاهری متناسب با سبک خانه‌تان کاری بسیار سخت می باشد.

به همین دلیل توصیه من به شما این است که جاکفشی خود را خودتان بسازید. جاکفشی های دست ساز ما دارای شکلی مدرن، قفسه‌های باریک و کشو های کاملاً مخفی می باشند که آن را به فضایی زیبا برای کفش ها تبدیل کرده است. در این مطلب سلام دنیا، ما به آموزش ساخت جاکفشی چوبی ساده و مدرن در خانه ؛ چگونه یک جاکفشی بسازیم پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

چگونه یک جاکفشی بسازیم

قبل از رفتن به فروشگاه، باید تعیین کنید که چه اندازه جا کفشی به شما در جمع و جور کردن کفش هایتان کمک می کند. مراحل ذکر شده در ادامه مطلب یک طرح 3 طبقه را با عمق هر قفسه 10-1/2 اینچ، عرض 2 فوت و ارتفاع بین قفسات به اندازه 8 اینچ را نشان می دهد.


حتما بخوانید: نگهداری کفش و وسایل در گاراژ با 20 ایده ساده و ارزان قیمت


شما نیز می توانید این ابعاد را به راحتی برای ساخت جاکفشی خود تغییر دهید. فقط به یاد داشته باشید که لیست مواد لازم برای ساخت یک جاکفشی را مطابق با گفته ما تهیه کنید.

نحوه ساخت جاکفشی

ساخت جاکفشی چوبی

1. ساخت جاکفشی: تنظیم عمق

یک جاکفشی متوسط 10 تا 12 اینچ گودی دارد تا بتواند اکثر کفش ها را در خود جای دهد. اگر سایز کفش های شما بزرگ‌تر از آنچه که باید هستند، می توانید از افزایش عمق قفسه‌ها برای تناسب با کفش‌هایتان استفاده کنید و به نوعی اندازه دلخواه خود را بسازید. طرح زیر دارای قفسه هایی است که از سه تخته 3-1/2 اینچی در کنار هم تشکیل شده اند. اضافه کردن یک تخته 3-1/2 اینچی اضافی، قفسه‌هایی با عمق 14 اینچ را برای شما به ارمغان می آورد تا بتوانید حتی بزرگ‌ترین کفش‌ها را هم در آن جای دهید.

2. ساخت جاکفشی: تنظیم عرض 

عرض جاکفشی زیر در حدود 2 فوت می باشد که تقریباً سه جفت در هر قفسه را در خود جای می دهد. در صورت تمایل، بدون نیاز به یک قاب اضافی (ستون) در وسط جا کشی، می توانید عرض را تا 6 فوت افزایش دهید. عرض جاکفشی صرفاً بر اساس طول تخته قفسه استفاده شده می باشد.

نحوه ساخت جاکفشی

3. ساخت جاکفشی: تنظیم فاصله قفسه

فاصله بین هر قفسه را نوع کفش هایی که می پوشید می تواند محدود کند. طرح زیر دارای 8 اینچ بین هر قفسه است، اما می توان این فاصله را افزایش داد تا جا برای چکمه ها و کفش های بلند هم نیز جا باز شود. برای انجام این کار، عضو قائم بلندتر را برش دهید و فاصله بین تکیه گاه های افقی را افزایش دهید تا با فاصله قفسه مورد نظر شما مطابقت داشته باشد.


حتما بخوانید: آموزش ساخت بین بگ (مبل شنی) ساده و ارزان در منزل


4. ساخت جاکفشی: انتخاب چوب مناسب

طرح زیر از تخته های استاندارد 2x2 کاج برای قاب با تخته های صنوبر برای قفسه ها استفاده کرده است. هر دو نوع تحته برای این پروژه، چوب هایی ایده آل هستند، چرا که هم ارزان و هم در عین حال مستحکم می باشند. علاوه بر این، شما می توانید که هر نوع چوب را به راحتی با رنگ متناسب با سبک خود سفارشی کنید. توجه داشته باشید که برای ارتقای این طرح، 2x2s را می توان با چوب های سخت مانند بلوط تعویض کرد و تخته های قفسه را می توان با صنوبر، بلوط یا حتی چوب های روستایی تر مانند سرو جایگزین کرد. به خاطر داشته باشید، ظاهر ی عالی و بی نقص قیمت بالایی هم نیز دارد.

نحوه ساخت جاکفشی

5. ساخت جاکفشی: نقاشی و رنگ آمیزی

استفاده از انواع مختلف چوب برای قفسه‌ها و قاب‌های انتهایی باعث ایجاد سایه‌های متفاوتی در هنگام رنگ‌آمیزی می‌شود. اگر که ظاهری دو رنگ را ترجیح می دهید، رنگ قاب ها و رنگ آمیزی قفسه ها را در نظر بگیرید. برای اینکه به راحتی این ظاهر را به دست آورید، توصیه می کنیم قبل از مونتاژ نهایی، قاب ها را رنگ آمیزی کنید و قفسه ها را به طور جداگانه رنگ کنید.

نحوه ساخت جاکفشی

وسایل مورد نیاز برای ساخت یک جاکفشی عبارتند از:

 • اره تاجی شکل
 • نوار اندازه گیری
 • مداد
 • گونیا
 • سنباده 
 • مته
 • گیره
 • لوازم نقاشی (اختیاری)
 • لوازم رنگ آمیزی (اختیاری)
 • لباس کهنه
 • 3 تخته صنوبر 1x4 x 6
 • 2 تخته کاج 2×2×8
 • پیچ های جیبی 2 اینچی
 • پیچ های چوبی 1-3/4 اینچ
 • چسب چوب
 • ورق سنباده 120 و 220
 • 4 پایه قابل تنظیم
 • بتونه رنگ و چوب (اختیاری)
 • رنگ چوب (اختیاری)
 • روکش محافظ شفاف (اختیاری)

نحوه ساخت جاکفشی

دستورالعمل های ساخت جاکفشی

1. نحوه ساخت جاکفشی: برش قطعات قاب

از یک اره میتر برای برش 2x2 به چهار قسمت به ابعاد 24 اینچ استفاده کنید. دومین قطعه 2x2 را به 6 قطعه به اندازه 10-1/2 اینچ برش دهید.


حتما بخوانید: آموزش چاپ و ساخت برچسب با دستگاه برش کریکات


2. نحوه ساخت جاکفشی: برش تخته های قفسه

تخته های 1x4 را به 9 تکه به ابعاد 24 اینچ برش دهید.

3. نحوه ساخت جاکفشی: سنباده کشیدن تخته ها

هر قاب و تخته قفسه را با استفاده از ورقه سنباده 120، سنباده بزنید. .تمام خرده ها، قسمت های ناهموار و لبه های تیز را سنباده بزنید. فراموش نکنید که بر روی انتهای تخته های قفسه خود تمرکز داشته باشید تا مطمئن شوید که صاف شده باشند.

4. نحوه ساخت جاکفشی: اندازه گیری و علامت گذاری قاب ها 

هر قاب انتهایی شبیه یک نردبان کوتاه با دو پایه و سه پله خواهد بود. پله ها در 2-3/4 اینچ، 13 اینچ و 23-1/4 اینچ در مرکز قرار می گیرند. این موقعیت ها را روی هر ستون علامت بزنید.

نحوه ساخت جاکفشی

5. نحوه ساخت جاکفشی: دریل کردن 

در پایین هر پله، دو سوراخ پیچی جیبی وجود دارد که باید آن ها را دریل کنید.

6. نحوه ساخت جاکفشی: جفت کردن قاب ها 

پله ها را با علامت های مربوطه بر روی پایه ها خط بزنید. پس از اطمینان از اینکه همه سوراخ ها رو به پایین هستند، یک لایه نازک از چسب چوب را به هر طرف هر لولا بزنید، سپس در حالی که پیچ ها را در هر سوراخ می کشید از گیره ها برای نگه داشتن قطعه ها در کنار هم استفاده کنید. چسب اضافی را پاک کنید. این کار را برای قاب دوم هم نیز تکرار کنید.

7. نحوه ساخت جاکفشی: رنگ کردن قاب (اختیاری)

اگر که می خواهید قاب ها و تخته های قفسه با یک دیگر تضاد داشته باشند، اکنون زمان آن است که قاب ها را با رنگ کردن متمایز کتید.

نکته: برای سهولت در تشخیص مسافت سوراخ های خود، یک تکه نوار را روی مته/ دریل قرار دهید تا بتوانید جایی که می خواهید سوراخ کردن آن را متوقف کنید، مشخص کنید.

8. نحوه ساخت جاکفشی: سنباده زدن قاب ها

قاب ها را با کاغذ 220 سنباده بزنید تا صاف شوند. در حالی که کاغذ سنباده 220 را دارید، تخته های قفسه را سنباده بزنید.

نحوه ساخت جاکفشی

9. نحوه ساخت جاکفشی: رنگ کردن قفسه ها (اختیاری) 

اگر که می خواهید قاب ها و تخته های قفسه با یک دیگر تضاد داشته باشند، اکنون زمان آن است که قاب ها را با رنگ کردن متمایز کتید.

10. نحوه ساخت جاکفشی: جفت کردن جا کفشی

یک لایه نازک چسب چوب به هر طرف هر لولا بزنید و با استفاده از پیچ های چوبی 1-3/4 اینچی قفسه ها را به پله ها چفت کنید. چسب اضافی را پاک کنید.

11. نحوه ساخت جاکفشی: تنظیم پایه های قابل تنظیم

با استفاده از فلزآلات ارائه شده، پایه های قابل تنظیم را در پایین هر موقعیت نصب کنید. سپس جاکفشی را به سمت راست بچرخانید. اگر که تصمیم دارید جا کفشی خود را رنگ کنید، اکنون زمان انجام این کار می باشد.


حتما بخوانید: آموزش تصویری رنگرزی پارچه با پوست پیاز به روش تای دای


نحوه نگهداری از یک جا کفشی دست ساز

جا کفشی دست ساز خود را با یک پارچه مرطوب و به دنبال آن یک پارچه خشک تمیز کنید. شما می توانید از پولیش مبلمان هم نیز استفاده کنید. اما همیشه قبل از استفاده، آن را بر روی قسمت پنهانی از جا کفشی خود امتحان کنید.

نحوه ساخت جاکفشی

سوالات متداول

1. آیا قفسه های جاکفشی باید باریک باشند؟

درست است که قفسه‌های جاکفشی باریک یک گزینه محبوب به شمار می آیند، ولی خب قفسه‌های پهن هم نیز به همان اندازه محبوبیت دارند. قفسه‌های تخته‌دار باعث می‌شوند کثیفی، سنگ‌ها و آشغال های ته کفش‌ در داخل آن بریزند.

2. بهترین مواد برای ساخت جاکفشی کدام ها هستند؟

چوب بهترین ماده برای استفاده در ساخت جاکفشی دست ساز می باشد. کار کردن با آن آسان است و متناسب با انواع سبک ها می باشد.

3. کارآمدترین راه برای نگهداری کفش چیست؟

ذخیره سازی عمودی کفش ها بر روی دیوارها و درها، در حالی که فضای زیادی را ارائه می دهد، کمترین فضا را اشغال می کند. با این حال، جاکفشی‌های قفسه‌ای برای کفش بهتر هستند، زیرا کمتر در معرض چروک شدن و آسیب رساندن به مواد نرم قرار می گیرند. علاوه بر این، نگهداری کفش‌های بزرگ‌تر مانند چکمه و پاشنه با محل نگهداری کفش عمودی دشوار می باشد.

سخن آخر

جاکفشی های دست ساز ما دارای شکلی مدرن، قفسه‌های باریک و کشو های کاملاً مخفی می باشند که آن را به فضایی زیبا برای کفش ها تبدیل کرده است. امیدوارم این پست ساخت جاکفشی چوبی ساده خانگی برایتان مفید و کاربردی بوده  باشد. می توانید برای خواندن سایر پست های ما به بخش دکوراسیون سلام دنیا مراجعه کنید.


مطالب مرتبط:

آموزش ساخت کاردستی ماشین بادکنکی با پاکت شیر، بطری و کارتن

آموزش ساخت شمع در خانه به روش سادهاز
1
رای