آموزش ساخت کتابخانه و قفسه کتاب کوچک چوبی مدل نردبان گام به گام

آموزش ساخت کتابخانه و قفسه کتاب کوچک چوبی مدل نردبان گام به گام ساخت کتابخانه کوچک چوبی ؛ چگونه یک قفسه کتاب نردبانی بسازیم ؛ آموزش گام به گام ساخت کتابخانه و قفسه کتاب کوچک مدل نردبانی و لوازم مورد نیاز قفسه نردبانی ساده در سلام دنیا بیاموزید.

روش‌های سنتی مانند قفسه‌های کتاب و کمدهای می‌توانند با اشغال فضای بصری عظیم، اتاق‌ها را کوچک‌تر کنند. یک قفسه نردبانی با اجازه دادن نور فراوان به قاب باز خود، درست مانند قفسه های شناور ، با این مشکل مقابله می کند. با این حال، یک قفسه نردبانی را می توان بدون آسیب رساندن به دیوارها از جایی به جای دیگر منتقل کرد و آن را به جایگزینی عالی برای قفسه های دیواری تبدیل می کند. همین امروز شروع به ساختن قفسه نردبانی کنید. در این مطلب از سلام دنیا درباره قفسه نردبانی، لوازم مورد نیاز ساخت کتابخانه کوچک چوبی مدل نردبان صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

قفسه نردبانی چیست؟

قفسه نردبانی یک واحد قفسه بندی چوبی مستقل است که به شکلی شبیه به یک نردبان باز طراحی شده است. این قفسه دارای پایه‌های مستقیم در عقب با پایه‌های زاویه‌دار در جلو است که منجر به ظاهری باریک‌تر با قفسه‌های باریک‌تر در بالا و قفسه‌های عمیق‌تر در پایین می‌شود.

قفسه نردبانی چیست؟

آموزش ساخت کتابخانه کوچک چوبی مدل نردبان

قبل از اینکه شروع کنی

این قفسه نردبانی به ارتفاع 7 فوت و عرض 2 فوت با عمق تقریباً 1-1/2 فوت در پایین قفسه طراحی شده است و مواد ذکر شده برای این اندازه در نظر گرفته شده است. با این حال، ابعاد کلی را می توان تغییر داد تا بهتر با فضا و نیازهای شما مطابقت داشته باشد، اگرچه ما توصیه نمی کنیم از 18 اینچ باریکتر کنید، زیرا این کار باعث ایجاد خطر واژگونی می شود. هنگامی که اندازه ایده آل خود را تعیین کردید، از لیست مواد ارائه شده به عنوان راهنمای خرید استفاده کنید.


حتما بخوانید: آموزش ساخت جاکفشی چوبی ساده و مدرن در خانه گام به گام


ملاحظات ایمنی قبل از ساخت کتابخانه مدل نردبان

برای اطمینان از اینکه قفسه نردبان شما می تواند وزن همه چیزهایی را که می خواهید روی آن قرار دهید نگه دارد، هنگام ساختن به دقت توجه کنید و تمام دستورالعمل های مونتاژ را به دقت دنبال کنید. برای اطمینان بیشتر از ایمنی قفسه خود در اطراف حیوانات خانگی و کودکان، توصیه می کنیم آن را با استفاده  به دیوار محکم کنید.

آنچه شما برای ساخت قفسه کتاب نیاز دارید

تجهیزات / ابزار

 • اره تاجی شکل
 • مداد
 • متر نواری
 • لبه مستقیم
 • اره مدور یا اره رومیزی
 • قرقره گچ (اختیاری)
 • سنباده
 • آهن
 • ابزار چاقو
 • مته
 • جک سوراخ جیبی
 • 2 گیره ماشه
 • لوازم رنگ آمیزی (اختیاری)
 • لوازم نقاشی (اختیاری)

مواد

 • 3 تخته کاج 1x3 x 8
 • 3 تخته کاج 1x2 x 8
 • 1 تخته سه لا 4 × 8 × 3/4 اینچ با درجه رنگ
 • پیچ های جیبی 1-1/4 اینچی
 • پیچ های چوبی 1-1/4 اینچ
 • چسب چوب
 • بلوک سنباده 80 گریت
 • لنت سنباده 120 و 220
 • رنگ (اختیاری)
 • نرم کننده چوب پیش رنگ (اختیاری)
 • رنگ آمیزی (اختیاری)
 • پرایمر (اختیاری)
 • پایه مبلمان (اختیاری)

چگونه یک قفسه کتاب نردبانی بسازیم؟

1. برش پایه زاویه دار

دو طرف قفسه نردبان از یک پایه مستقیم در پشت و یک پایه زاویه دار در جلو تشکیل شده است. پایه های جلو و عقب با بریس های افقی به یکدیگر متصل می شوند که به عنوان تکیه گاه قفسه نیز عمل می کنند.

برای بریدن زاویه ساق پا، اره را روی 10 درجه تنظیم کنید و انتهای یک تخته 1x3 را ببرید.


حتما بخوانید: ساخت بین بگ (مبل شنی) ساده و ارزان در منزل گام به گام


2. پایه ها را به ارتفاع برش دهید

برای بریدن پایه ها به ارتفاع، با علامت گذاری و برش 1x3 به ارتفاع دلخواه شروع کنید. مال ما 7 فوت است. پایه صاف را روی سطح کار خود قرار دهید، سپس پایه زاویه دار را در کنار آن قرار دهید و انتهای آن را در بالا قرار دهید. پایه زاویه دار را طوری تنظیم کنید که انتهای زاویه دار مستقیماً در خط انتهای پای مستقیم قرار گیرد.

از یک لبه مستقیم برای انتقال ارتفاع پایه مستقیم به پایه زاویه دار استفاده کنید، سپس یک بار دیگر پای زاویه دار را با اره در زاویه 10 درجه ببرید، مطمئن شوید که برش زاویه دار پایین تر موازی با برش بالا باشد.

3. از دو تخته به عنوان راهنما برای بریدن پایه ها برای طرف دیگر قفسه استفاده کنید

یک بار دیگر پایه های راست و زاویه دار را در کنار یکدیگر قرار دهید و آن را تنظیم کنید تا به درستی تراز شوند. قسمت بالای هر تخته را تا 3 اینچ از هم فاصله دهید.

یک 1x2 در بالای صفحه به صورت افقی قرار دهید، به طوری که یک انتها با لبه پایه صاف همسطح شود و دیگری در سراسر لبه تخته زاویه دار قرار گیرد. لبه پایه زاویه دار را روی تکیه گاه افقی بکشید و با استفاده از اره برش دهید. از 1x2 به عنوان یک راهنما برای بریدن دومین تکیه گاه افقی برای مجموعه دیگر پاها استفاده کنید.

چگونه یک قفسه نردبان بسازیم؟1

4. تکیه گاه های افقی را وصل کنید

برای چسباندن تکیه گاه های افقی به پایه ها، ابتدا تکیه گاه را روی ساق ها در موقعیت خود قرار دهید و چهار سوراخ (دو سوراخ در هر طرف) از طریق تکیه گاه و داخل ساق دریل کنید، مراقب باشید که به طرف دیگر سوراخ نکنید.

هر طرف را بچسبانید و با استفاده از پیچ های چوبی 1-1/4 اینچی محکم ببندید. چسب اضافی را پاک کنید.

این کار را روی پایه های دیگر تکرار کنید، اما تکیه گاه افقی را در سمت دیگر پایه ها قرار دهید. به این ترتیب، هنگامی که قفسه مونتاژ می شود، هر دو تکیه گاه به سمت داخل خواهند بود.

نکته

انتخاب دو پیچ در یک اتصال به جای یک پیچ،از چرخش جلوگیری می کند زیرا پیچ دوم قطعه را در جای خود قفل می کند.

5. پایه های قفسه را برش داده و ببندید

تکیه گاه های قفسه مانند تکیه گاه های افقی بالایی ساخته و به پایه ها بسته می شوند. به سادگی تخته را روی پاها قرار دهید تا بالای تخته 3/4 اینچ کمتر از ارتفاع قفسه مورد نظر باشد، خط برش را علامت بزنید، به طول برش دهید، سپس چسب بزنید و آن را در جای خود پیچ ​​کنید.

از آنجایی که تکیه گاه های قفسه برای هر طرف یکسان خواهند بود، از هر تکیه گاه دو تا بسازید و به یاد داشته باشید که به گونه ای ببندید که پس از مونتاژ محصول نهایی، همه تکیه گاه ها به سمت داخل قرار گیرند.


حتما بخوانید: خلاقیت در خانه با وسائل ساده مانند چوب و نمد


با توجه به تعداد قفسه ها و مکان خاص، این کاملاً به اولویت بستگی دارد. یک معیار خوب بین قفسه ها 10 تا 14 اینچ است که قفسه بالایی ده اینچ از بالای پایه ها قرار دارد.

چگونه یک قفسه نردبان بسازیم؟2

6. علامت گذاری و برش قطعات قفسه

قفسه های خود را به تناسب هر تکیه گاه قفسه علامت بزنید و برش دهید. عرض برای هر قفسه یکسان خواهد بود، اما عمق توسط پایه های قفسه مربوطه تعیین می شود.

تخته سه لا را با یک متر نواری و لبه مستقیم یا یک قرقره گچی اندازه گیری و علامت گذاری کنید، سپس با استفاده از اره دایره ای، یا اگر به یکی از آن دسترسی دارید، با اره رومیزی برش دهید.

7. سنباده کشیدن همه تخته ها

اکنون که پایه‌ها کاملاً جمع شده‌اند و قفسه‌ها بریده شده‌اند، همه تخته‌ها را سنباده بزنید تا همه خراش‌ها و لبه‌های ناهموار از بین بروند، سپس با 220 گریت ادامه دهید تا سطح صافی داشته باشید.

8. نوار لبه را اعمال کنید

برای اینکه قفسه‌ها ظاهری مانند چوب جامد داشته باشند، نوار لبه‌ای را در اطراف جلو و کناره‌ها اعمال کنید تا لایه‌های تخته چندلا پنهان شوند. برای انجام این کار؛ این موارد را دنبال کنید:

 • نوار لبه را در امتداد سمتی که قصد اعمال آن را دارید بچرخانید، سپس با دستان خود قطعه ای را که 1/2 اینچ بلندتر از تخته سه لا است جدا کنید.
 • با سمت چسب رو به پایین، نوار را روی لبه تخته سه لا قرار دهید، به طوری که در انتها و طرفین همپوشانی داشته باشد.
 • نوار لبه را همانطور که لباس اتو می کنید اتو کنید. گرما باعث فعال شدن چسب می شود.
 • بگذارید چسب خنک شود.
 • برای کوتاه کردن انتهای آن، قسمت نواری تخته سه لا را روی یک تکه چوب خرد شده قرار دهید و قسمت اضافی آن را با یک چاقوی معمولی بکوبید و با انتهای تخته سه لا همسطح کنید.
 • اضافی را از بین ببرید.
 • برای از بین بردن اضافی لبه ها، با یک بلوک سنباده 80 گریت سنباده بزنید و همیشه به سمت تخته سه لا فشار دهید تا از جدا شدن نوار لبه جلوگیری کنید.
 • آنقدر این کار را تکرار کنید تا قسمت های جلو و کناره های هر قفسه پوشانده شود. 

چگونه یک قفسه نردبان بسازیم؟3

9. قفسه های ماکت

برای سهولت در اتصال قفسه ها، قفسه های بالا و پایین را روی پایه های قفسه مربوطه قرار دهید و کل قفسه بندی را با گیره های ماشه به هم بچسبانید. به این ترتیب، واحد قفسه بندی در موقعیت خود باقی می ماند و به شما امکان می دهد تمام قفسه های میانی را در جای خود ببندید. سپس، می توانید گیره ها را بردارید و با چسباندن قفسه های بالا و پایین، کار را تمام کنید. 

10. درج های قفسه را وصل کنید

قفسه ها با چسب چوب و پیچ های جیبی وصل می شوند. ابتدا یک قفسه را در جای خود بگذارید و پایین آن را علامت بزنید. سوراخ ها باید به گونه ای چیده شوند که پیچ ها از قسمت زیرین قفسه ها به چهار پایه وارد شوند و در هر پایه دو پیچ جیبی کنار هم قرار گیرند. برای دریل کردن سوراخ های جیب در محل نشانه های خود از یک جک سوراخ جیبی استفاده کنید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا هر قفسه علامت گذاری و سوراخ شود.

برای نصب قفسه ها، چسب چوب را روی تکیه گاه های قفسه و قسمت پایه درست بالای تکیه گاه ها بمالید. سپس قفسه را در جای خود بلغزانید و آن را با پیچ های جیبی محکم ببندید. چسب اضافی را پاک کنید.هنگامی که تمام قفسه های میانی وصل شدند، گیره ها را بردارید و قفسه های بالا و پایین را وصل کنید.


حتما بخوانید: آموزش چاپ و ساخت برچسب با دستگاه برش کریکات


11. تکیه گاه های افقی عقب را وصل کنید

برای اینکه قفسه نردبان استحکام بیشتری در کنار هم داشته باشد، دو تکیه گاه افقی به پشت وصل می شود. دو تخته 1×3 را به طولی که با عرض قفسه های خود مطابقت دارد برش دهید، با کاغذ سنباده 120 و 220 سنباده بزنید و سپس از یک سوراخ برای دریل کردن دو سوراخ در هر انتها استفاده کنید.

در حالی که سوراخ های جیب رو به پشت قفسه است، تکیه گاه ها را در جای خود بین پاها پیچ کنید. یک تکیه گاه را نزدیک بالا و یکی را نزدیک پایین قفسه قرار دهید.

نکته

برای آسان‌تر کردن پیچ‌های جیبی، تخته‌ها را به داخل بلغزانید و با گیره‌های ماشه در جای خود محکم کنید. این کار باعث می شود که پیچ ها سرگردان نشوند و تخته را محکم در موقعیت خود نگه دارید.

چگونه یک قفسه نردبان بسازیم؟4

12. قفسه را تمام کنید

قفسه را به رنگ دلخواه خود رنگ کنید. اگر قصد دارید لکه و آب بندی کنید، یک نرم کننده چوب پیش از لکه گیری از لکه دار شدن سطح آن جلوگیری می کند. این یک مرحله ضروری برای رنگ آمیزی چوب های نرم و تخته سه لا است.

اگر قصد دارید قفسه نردبان را رنگ آمیزی کنید، ابتدا چوب را با استفاده از یک آستر برای چوب لخت، آستر کنید.هر روغنی که انتخاب می کنید، دستورالعمل های سازنده را برای کاربرد محصول دنبال کنید.

13. وصل کردن پایه ها (اختیاری)

اگر قرار است قفسه روی یک کف سخت قرار گیرد، با اتصال پایه های مبلمان لاستیکی به پایین هر پایه، از سطح کف محافظت کنید. 

سخن آخر: چگونه از قفسه نردبان خود نگهداری کنید

برای اینکه قفسه نردبان خود را به خوبی نو نگه دارید با یک پارچه مرطوب تمیز کنید تا هرگونه کثیفی یا گرد و غبار پاک شود. بسته به نوع چوبی که انتخاب کرده اید، استفاده از محصولات تمیز کننده چوب ممکن است موثر باشد. با دستورالعمل‌های محصولات تمیزکننده که می‌توان روی آن‌ها استفاده کرد، مشورت کنید و همیشه ابتدا در یک منطقه نامشخص تست کنید.


مطالب مرتبط:

آموزش ساخت کاردستی ماشین بادکنکی با پاکت شیر، بطری و کارتن

آموزش ساخت شمع در خانه به روش سادهاز
1
رای