روش پاک کردن و از بین بردن لکه رنگ مو از روی لباس و فرش

روش پاک کردن و از بین بردن لکه رنگ مو از روی لباس و فرش چگونه رنگ مو را از روی لباس و فرش پاک کنیم ؛ از بین بردن لکه رنگ مو قرمز، قهوه ای، مشکلی و رنگی از روی لباس، ترفندهای ساده پاک کردن لکه رنگ مو از روی لباس و فرش در سلام دنیا بیاموزید.

رنگ مو به خودی خود می تواند اثری شگفت انگیز را بر روی سر شما - و خب طبیعتاً نه روی لباس شما - بگذارد. یادگیری ترفند های از بین بردن لکه رنگ مو آن هم در زمانی که آرایشگر شما زیادی نامرتب است و یا خودتان در خانه بر روی سرتان رنگ می گذارید، ضروری محسوب می شود. هر رنگ مویی به روش هایی کمی متفاوت از دیگری نیاز دارد. کلید لازم موفقیت آمیز برای از بین بردن لکه رنگ مو، پاک کردن سریع لکه و در دسترس بودن لوازم لازم برای لکه بری می باشد. در این مطلب سلام دنیا، ما به آموزش ترفند های لازم برای از بین بردن لکه رنگ مو و پاک کردن رنگ مو از روی لباس و فرش پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

 • نوع لکه: پایه رنگ
 • نوع پاک کننده (مواد شوینده): مواد شوینده و یا مایع ظرفشویی با عملکردی بالا
 • دمای آب: سرد

لوازم و مواد مورد نیاز برای از بین بردن لکه رنگ مو از روی لباس و فرش

 • برس نرم
 • تشت آب
 • ماشین لباسشویی
 • قاشق و یا چاقوی کند
 • کاسه کوچک غیر فلزی
 • اسفنج (اختیاری)
 • گوش پاک کن
 • شوینده لباسشویی 
 • سفید کننده بر پایه اکسیژن
 • وایتکس
 • مایع ظرفشویی
 • آمونیاک
 • سرکه سفید مقطر
 • آب
 • آب سرد
 • مایع ظرفشویی
 • الکل
 • پراکسید هیدروژن (محلول 3 درصد)
 • دستمال کاغذی سفید

لوازم مورد نیاز برای از بین بردن لکه رنگ مو

نکته: اگر که برچسب روی لباس شما - برای شستشوی لباس - خشکشویی را توصیه کرد، شما باید در اسرع وقت لباس خود را در بیاورید و لکه را به یک تمیزکننده حرفه ای برای شناسایی بسپارید. اگر تصمیم به استفاده از کیت خشکشویی خانگی دارید، حتما قبل از قرار دادن لباس در کیسه خشک کن، لکه را با لکه‌ بر ارائه شده از بین ببرید. توجه داشته باشید که احتمال از بین رفتن لکه با استفاده از کیت خانگی بعید می باشد.


حتما بخوانید: پاک کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش


مراحل از بین بردن لکه رنگ موی قهوه ای، مشکی یا آبی از روی لباس 

1. برای از بین بردن لکه رنگ مو: روش موضعی با مایع لباسشویی

وقتی که لکه رنگ مو را بر روی لباس خود یافتید، در اسرع وقت، یک مایع لباسشویی همراه با آنزیم های لکه بر مانند Tide یا Persil را با استفاده از یک برس نرم به لکه بمالید و خوب آن را بشویید.

از بین بردن لکه رنگ موی قهوه ای، مشکی یا آبی از روی لباس 

2. برای از بین بردن لکه رنگ مو: لباس را در سفید کننده های مبتنی بر اکسیژن خیس کنید

سینک، تشت و یا سطل خود را با آبی خنک پر کنید و سفید کننده های مبتنی بر اکسیژن مانند OxiClean ،Nellie و یا OXO Brite را طبق دستورالعمل های بسته به آن اضافه کنید. لباس را درون ظرف آب خود بگذارید و به آن اجازه دهید که حداقل تا هشت ساعت و یا یک شب کامل خیس بخورد.

اگر که لکه از بین رفت، طبق معمول و روال عادی خود لباس را بشویید. اگر بعد از انجام این روش باز هم آثاری جزئی از لکه رنگ مو را بر روی لباس مشاهده کردید، این فرآیند را دوباره با یک محلول سفیدکننده اکسیژن/آب تازه تکرار کنید.

 از بین بردن لکه رنگ مو از روی لباس 2

3. برای از بین بردن لکه رنگ مو: پارچه های سفید را در وایتکس خیس کنید

اگر که لباس شما سفید می باشد و لکه رنگ موی شما بعد از چند دور خیساندن باز باقی ماند، محلولی از یک گالن آب و یک چهارم فنجان وایتکس را باهم مخلوط کنید. بگذارید لباس 15 دقیقه در آن خیس بخورد و سپس آن را خوب با آب تمیز و فراوان بشویید.

هشدار: پارچه را بیش از 15 دقیقه در وایتکس خیس نکنید. خیساندن طولانی مدت می تواند به پارچه آسیب بزند.

از بین بردن لکه رنگ مو از روی لباس 3

برای از بین بردن لکه رنگ مو قرمز از روی لباس 

شما باید هرچه زودتر لکه رنگ مو را از بین ببرید، چرا که هر چه لکه قدیمی تر شود، پاک کردن آن هم نیز سخت تر می شود. رنگ قرمز دارای ترکیبی متفاوت می باشد. از این رو برای از بین بردن لکه رنگ مو قرمز نیاز به روشی متفاوت نسبت به رنگ های دیگر داریم.


حتما بخوانید: پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس و فرش


1. برای از بین بردن لکه رنگ مو قرمز از روی لباس: لباس را در مایع ظرفشویی و محلول آمونیاک خیس کنید

شما باید با مخلوط کردن محلولی از یک لیتر آب، نصف قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک خانگی در یک ظرف پلاستیکی یا شیشه ای شروع کنید. لباس را درون محلول بگذارید و اجازه دهید که لکه به مدت 15 دقیقه خیس بخورد.

سپس بعد از 15 دقیقه لکه رنگ مو را تمیز کنید و دوباره آن را خیس کنید. پارچه را از داخل محلول بیرون آورید و با انگشتان خود قسمت لکه دار آن را بمالید تا رنگ از پارچه محو شد. دوباره بگذارید که 15 دقیقه دیگر خیس بخورد.

برای از بین بردن لکه رنگ مو قرمز از روی لباس  1

2. برای از بین بردن لکه رنگ مو قرمز از روی لباس: لباس را در محلول سرکه سفید و آب خیس کنید

در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی جداگانه، یک لیتر آب گرم و 1/4 فنجان سرکه سفید مقطر را با هم مخلوط کنید. اجازه دهید که به مدت 30 دقیقه ناحیه لکه دار در آن خیس بخورد. لباس را طبق معمول بشویید. اگر که پس از شستشوی لباس خود باز هم شاهد لکه رنگ بر روی لباس بودید به هیچ عنوان آن را درخشک کن داغ قرار ندهید. از روش بعدی برای از بین لکه رنگ مو قرمز خود استفاده کنید.

برای از بین بردن لکه رنگ مو قرمز از روی لباس  2

3. برای از بین بردن لکه رنگ مو قرمز از روی لباس: لباس را در محلول سفید کننده مبتنی بر اکسیژن و آب خیس کنید

اگر که لکه هنوز هم باقی مانده است، سینک ظرفشویی خود را با آب خنک پر کنید و سفید کننده های مبتنی بر اکسیژن را طبق دستورالعمل بسته به آن اضافه کنید. لباس را درون آن قرار دهید و اجازه دهید که حداقل هشت ساعت و یا یک شب در آن خیس بخورد. در صورت نیاز این روش را دوباره تکرار کنید و طبق معمول لباس را بشویید.

برای از بین بردن لکه رنگ مو قرمز از روی لباس  3

پاک کردن لکه رنگ مو از روی مبل و فرش

از بین بردن لکه های رنگ مو از روی مبل و فرش کمی صبر و دقت بیشتری را می طلبد، چرا که شما نمی توانید آنها را برای ساعت ها خیس کنید و یا آن ها را در ماشین لباسشویی بیندازید. همیشه لکه رنگ مو را در اسرع وقت از بین ببرید و مراقب باشید که لکه را به هیچ عنوان بر روی آن ها پخش نکنید.


حتما بخوانید: تمیز کردن مبل پارچه ای با روش کاربردی


1. برای پاک کردن رنگ مو از روی مبل و فرش: مواد جامد رنگ مو را از روی مبل و یا فرش خود بردارید

برای برداشتن مواد جامد رنگ مو از روی سطح مبل یا فرش با یک قاشق و یا چاقویی کند شروع کنید. از مالیدن مواد بر روی مبل یا فرش خودداری کنید چرا که با این کار رنگ را بیشتر به خورد الیاف آن ها می دهید.

پاک کردن لکه رنگ مو از روی مبل و فرش 1

2. برای پاک کردن رنگ مو از روی مبل و فرش: با محلول تمیز کننده لکه را از بین ببرید

در یک کاسه کوچک غیر فلزی، محلولی از دو فنجان آب خنک، یک قاشق غذاخوری سرکه سفید مقطر و یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را باهم مخلوط کنید. با استفاده از یک پارچه سفید تمیز، اسفنج یا گوش پاک کن (بسته به اندازه لکه)، این محلول را بر روی لکه بمالید.

از لبه های بیرونی لکه شروع کنید و به سمت مرکز پیش بروید. این کار باعث می شود که لکه ی شما پخش و بزرگتر نشود. برای جلوگیری از خیس شدن بیش از حد فرش یا مبل خود تا حد امکان از محلول کمتری استفاده کنید.

پاک کردن لکه رنگ مو از روی مبل و فرش 2

3. برای پاک کردن رنگ مو از روی مبل و فرش: گذاشتن دستمال کاغذی بر روی لکه

لکه را با استفاده از یک دستمال کاغذی سفید در حالی که رنگ از پارچه به دستمال کاغذی منتقل می شود به ناحیه تمیز منتقل کنید. در صورت لزوم این روش را تکرار کنید.

پاک کردن لکه رنگ مو از روی مبل و فرش 3

4. برای پاک کردن رنگ مو از روی مبل و فرش: الکل را امتحان کنید

اگر که لکه از بین نرفت، یک گوش پاک کن را به الکل آغشته کنید و آن را بر روی ناحیه لکه دار بمالید. سپس با یک دستمال کاغذی سفید تمیز آن را پاک کنید. این کار را تا زمانی که رنگ به دستمال کاغذی پس نداد، تکرار کنید.

پاک کردن لکه رنگ مو از روی مبل و فرش 4

5. برای پاک کردن رنگ مو از روی مبل و فرش: از بین بردن لکه رنگ مو بر روی فرش سفید

برای از بین بردن لکه رنگ مو بر روی فرش سفید و مبل های خود، مراحل قبلی را دنبال کنید و سپس یک گوش پاکن را در محلول سه درصد پراکسید هیدروژن آغشته کنید. آن را بر روی ناحیه لکه دار بمالید و اجازه دهید که پراکسید هیدروژن برای دو یا سه دقیقه بر روی آن باقی بماند.

پاک کردن لکه رنگ مو از روی مبل و فرش 5

6. برای پاک کردن رنگ مو از روی مبل و فرش: آبکشی نهایی

وقتی که لکه ی رنگ مو از روی فرش و یا مبل شما پاک شد، محل لکه را با یک پارچه سفید تمیز و آب خنک اسفنج کنید. آب را با دستمال کاغذی تمیز پاک کنید و اجازه دهید که مبل و یا فرش شما در مجاورت هوا خشک شوند. اگر که پس از انجام هر یک از این روش ها، لکه بر روی لباس، فرش یا مبل شما باقی بماند، دیگر نمی توان رنگ را پاک کرد.

پاک کردن لکه رنگ مو از روی مبل و فرش 6

سخن آخر

کلید لازم موفقیت آمیز برای از بین بردن لکه رنگ مو، پاک کردن سریع لکه و در دسترس بودن لوازم لازم برای لکه بری می باشد. ما در این مطلب به شما ترفندهای پاک کردن انواع لکه رنگ مو قرمز، قهوه ای، آبی، مشکلی از روی لباس و فرش را به صورت مرحله به مرحله آموختیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

روش تمیز کردن ظروف آلومینیومی سیاه شده در ماشین ظرفشویی

پاک کردن مدفوع و فضله پرنده از روی لباس، فرش و پارچهاز
1
رای