پاک کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش با روش های ساده

پاک کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش با روش های ساده سرکه رنگی، مانند سرکه بالزامیک تهیه می شود، این سرکه ها جدای از اینکه می تواند رنگ پارچه را سفید کنند، می تواند روی لباس لکه هم ایجاد کنند. پس با روش تمیز کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش در سلام دنیا، آشنا شوید.

درسته، در اکثر موارد، سرکه سفید تقطیر شده یکی از بهترین مواد شوینده برای شستشوی لباس است، اما انواع مختلفی از سرکه و محصولات بر پایه سرکه وجود دارند که می توانند باعث ایجاد لکه بر روی لباس شوند. در این مطلب سلام دنیا درباره نحوه از بین بردن لکه سرکه از روی لباس و فرش را یاد بگیرید.

نحوه پاک کردن لکه سرکه را از روی لباس و فرش

سرکه سفید تقطیرشده یک جایگزین موثر برای نرم کننده ها ، سفید کننده ها و پاک کننده های لباسشویی موجود در بازار است. هر نوع سرکه حاوی ترکیباتی به نام اسید استیک ملایم است. وجود این اسید در سرکه است که به از بین بردن تجمع مواد شوینده کمک می کند و لباس ها را درخشان و نرم می کند. با این حال، اگر اسید روی پارچه باقی بماند، به خصوص پارچه تیره با رنگ های ناپایدار، ممکن است رنگ آنها را سفید کند. زمانی که رنگ لباس پاک می شود، دیگر نمی توان رنگ آن را بازگرداند.

سرکه تقریبا از هر ماده غذایی که حاوی قندهای طبیعی است تهیه می شود. سرکه رنگی، مانند آنهایی که از مواد غذایی تیره رنگ مانند انگور قرمز یا انگور های رسیده مانند سرکه بالزامیک تهیه می شود، این سرکه ها جدای از اینکه می تواند رنگ پارچه را سفید کنند، می تواند روی پارچه ها لکه هم ایجاد کنند.

 • نوع لکه: لکه ها بر پایه اسید یا تانن
 • نوع شوینده: مواد شوینده معمولی و سفید کننده بر پایه اکسیژن
 • دمای آب: سرد

حتما بخوانید: پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس و فرش


موارد مورد نیاز برای پاک کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش

تجهیزات یا ابزار

برای لکه روی لباس

 • دستمال توالت
 • آب 
 • دستمال سفید
 • ماشین لباسشویی (اختیاری)
 • تشت خیساندن (اختیاری)
مواد لازم :
 • مواد شوینده معمولی
 • سفید کننده بر پایه اکسیژن
 • آب

لکه روی فرش و اثاثه یا لوازم داخلی

 • دستمال کاغذی سفید
 • برس یا اسفنج نرم (اختیاری)
 • جاروبرقی
مواد لازم: 
 • آب
 • مایع ظرفشویی (اختیاری)

موارد مورد نیاز برای پاک کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش

مراحل از بین بردن لکه سرکه از روی لباس و فرش

قبل از شروع کار پاک کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش 

مواد شوینده یا محلول پاک کننده را ابتدا در محلی مشخصی آزمایش کنید تا مطمئن شوید که محلول پارچه را دچار تغییر رنگ نمی کند.

اگر پارچه ای که دچار لکه شده قابل شستشو نیست یا روی برچسب آن نوشته شده که نباید شسته شود، لکه سرکه را با دستمال کاغذی پاک کنید تا تمام سرکه جذب شود. سپس یک پارچه سفید را با آب سرد خیس کنید و برای چند دقیقه روی لکه بکشید. کار را با پاک کردن ناحیه با یک پارچه خشک تمیز به پایان برسانید.


حتما بخوانید: پاک کردن لکه جوهر از روی لباس


اگر نشانه‌ای از لکه باقی ماند، وقتی لباس را به خشک‌شویی می‌برید، لکه را مشخص کنید و نشان دهید. اگر می خواهید در ماشین لباسشویی خودتان لباس را بشویید، قبل از قرار دادن لباس در خشک‌کن، لکه روی لباس را با مواد شوینده لکه‌بر پاک کنید.

تا زمانی که لکه به طور کامل از بین نرفت، لباس ها را در خشک کن لباسشویی خشک نکنید. خشک کردن لباس ها در خشک‌کن لباسشویی باعث می‌شود لکه روی لباس ثابت شود و هیچوقت بطور کامل پاک نشود.

اگر ابریشم، پارچه های قدیمی یا اثاثه یا لوازم خانه دچار لکه سرکه شدند، با یک متخصص تماس بگیرید. سعی نکنید آن را در خانه تعمیر کنید. اگر خودتان  بخواهید لکه را از بین ببرید می توانید لکه را بدتر کنید.

چگونه لکه های سرکه را از روی لباس پاک کنیم؟

1. لکه را پاک کنید

برای هر نوع لکه ناشی از سرکه، فوراً محلی که سرکه روی آن ریخته شده را با یک دستمال کاغذی سفید پاک کنید تا رطوبت تا حد ممکن از بین برود.

از بین رفتن لکه سرکه از روی لباس

2. لکه را با آب بشویید

محل را با آب خنک خیس کنید تا اسید استیک بی اثر شود. می توانید این کار را با نگه داشتن لکه زیر یک شیر آب سرد یا با فرو بردن یک پارچه سفید در آب سرد و پاک کردن لکه انجام دهید. طبق دستورالعمل های برچسب مراقبت، لباس یا لوازم لکه دار را طبق روال معمول بشویید.

چگونه لکه سرکه را از روی لباس پاک کنیم

3. برای از بین بردن لکه های سخت تانن از سفید کننده بر پایه اکسیژن استفاده کنید

اگر بعد از شستشو، رنگی روی پارچه باقی ماند، محلولی از سفیدکننده‌های بر پایه اکسیژن (مانند OxiClean، روشن‌کننده اکسیژن طبیعی Nellie، یا OXO Brite) و آب ولرم را باهم مخلوط کنید. تمام لباس را در آب فرو ببرید. اجازه دهید حداقل چهار ساعت یا یک شبانه روز در آن بماند و سپس طبق روال معمول آنها را بشویید. استفاده از این روش  برای همه پارچه های قابل شستشو - سفید و رنگی – بی خطر است به جز ابریشم، پشم، و هر چیزی که با چرم تزئین شده است.


حتما بخوانید: تمیز کردن مبل با جوش شیرین


تمیز کردن لکه سرکه از روی لباس

نحوه پاک کردن لکه های سرکه را از روی فرش یا اثاث و لوازم داخلی

همان تکنیک های توصیه شده برای تمیز کردن فرش را می توان برای اثاثه یا لوازم داخلی (روکش مبل، پرده..) استفاده کرد. اما مراقب باشید که پارچه را بیش از حد خیس نکنید زیرا رطوبت بیش از حد باعث خراب شدن کوسن ها می شود.

1. ناحیه را لکه دار کنید و با جریان هوا خشک کنید

هنگامی که قطره ای از سرکه به فرش برخورد می کند، خنثی کردن اسید سرکه کار بسیار مهمی است، به ویژه اگر رنگ فرش تیره هم باشد. یک دستمال حوله ای سفید را به آب سرد آغشته کنید و ناحیه لکه دار را پاک کنید. برای جذب رطوبت از دستمال خشک استفاده کنید. اگر لکه ای باقی نبود، اجازه دهید فرش یا اثاثیه با جریان هوا خشک شود.

ریختن سرکه روی فرش و پاک کردن آن

2. برای از بین بردن لکه های تیره از مایع ظرفشویی استفاده کنید

در صورتی که سرکه تیره باعث ایجاد تغییر رنگ شد، 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب سرد حل کنید. یک اسفنج یا برس نرم را به محلول آغشته کنید و آن را روی لکه سرکه بکشید.

پاک کردن لکه سرکه از روی فرش

3. ناحیه را خشک کرده و بشویید

از یک دستمال کاغذی خشک برای خشک کردن لکه استفاده کنید و از آب معمولی برای "شستشو" ناحیه و پاک کردن تمام باقی مانده های صابون استفاده کنید. چون اگر آبکشی نکنید، باقیمانده مواد شوینده خاک را جذب می کند.

تمیز کردن لکه سرکه از روی فرش

4. خشک شدن با جریان هوا و جارو برقی کشیدن

اجازه دهید ناحیه مورد نظر به دور از گرما و نور مستقیم خورشید با جریان هوا خشک شود. برای برای مرتب کردن الیاف های روی فرش، روی آن را جارو بکشید.

چگونه سرکه ریخته شده روی فرش را پاک کنیم

سخن آخر

سرکه رنگی، مانند سرکه بالزامیک تهیه می شود، این سرکه ها جدای از اینکه می تواند رنگ پارچه را سفید کنند، می تواند روی لباس لکه هم ایجاد کنند. اگر روی لباس یا فرش شما سرکه ریخته و به دنبال راههای پاک کردن لکه سرکه هستید، پس با روش تمیز کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش، در این مطلب آشنا شدید. لکه سرکه از روی لباس یا فرش از بین ببرید.


مقالات مرتبط:

4 روش برای پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل 

ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه
 

از
8
رای