طرز تهیه سبزه عید با خرفه؛ کاشت سبزه خرفه قرمز برای هفت سین

طرز تهیه سبزه عید با خرفه؛ کاشت سبزه خرفه قرمز برای هفت سین سبزه عید با خرفه ؛ روش کاشت سبزه خرفه برای سفره هفت سین عید و طرز تهیه سبزه خرفه قرمز برای عید نوروز ساده و به شکل پروانه را مرحله به مرحله در سلام دنیا بیاموزید.

اگر می خواهید سبزه عید زیبا و متفاوتی داشته باشید می توانید سبزه خرفه را برای عید امسال امتحان کنید. در این مطلب سلام دنیا طرز تهیه سبزه خرفه برای عید نوروز مرحله به مرحله و روش کاشت سبزه خرفه قرمز برای عید را به شما آموزش خواهیم داد،لطفا تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

طرز تهیه سبزه خرفه برای عید نوروز مرحله به مرحله

از آنجایی که بذر خرفه لعاب ندارد پس به تنهایی قابل استفاده نیست برای همین ما بذر خاکشیر را با ان ترکیب می کنیم. برای این منظور بهتر است برای سبزه خرفه، سه واحد بذر خرفه با یک واحد بذر خاکشیر بکار ببرید. در چند روز اول رشد باید آب و رطوبت زیادی برای رشد سبزه خودتان فراهم کنید زیرا عدم رطوبت رسانی صحیح باعث خشک شدن بذرها می شود. علاوه براین محیط گرم نیز برای رد سریعتر سبزه خرفه نیاز است. برای تهیه سبزه خرفه مراحل زیر را دنبال کنید.


حتما بخوانید: طرز تهیه سبزه گندم پرپشت برای عید در خاک و تنگ ماهی


 • برای شروع ریختن سبزه خرفه، مقداری بذر خرفه را در یک ظرف خیس می‌کنیم.
 • در یک ظرف دیگر بذر خاکشیر را هم خیس می کنیم و هر زمان که متوجه شدید لعاب پیدا کرد بذر خرفه را به آن اضافه کنید.
 • حالا یک سبد بردارید،پنبه ها را یک لایه کنید و کاملا دور سبدتان را بپوشانید.
 • با کمک اسپری آب روی آن را نمدار کنید و یک تنظیف روی سبد بگذارید و لبه های تنظیف را جوری تنظیم کنید که برای زیبائی زیر کار قرار بگیرید.
 • بذری که آماده و لعاب انداخته را بردارید و با کمک دستی که خیس شده روی تنظیف بکشید. فقط یک لایه بذر را روی ظرف بکشید زیرا مقدار بیشتر سبز نمیشود و یا حالت نازیبایی به سبزه شما می دهد. از آنجایی که قدرت چسبندگی بذرها کم است این کار کمی وقت گیر است.
 • برای اینکه ظاهر زیبایی به سبزه خود بدهید مقداری از بذر شاهی را با کمک یک قاشق مرباخوری بردارید و به سبزه خود مدل بدهید در ادامه اگر جاهای خالی وجود داشت آن را با بذر خرفه و خاکشیر بپوشانید.
 • سبزه باید سه روز در دمای اتاق قرار داشته باشد و چهار الی پنج بار در روز با کمک اسپری آبیاری شود. بعد از سه روز باید تعداد دفعات آبیاری را به دو روز کاهش دهید. مدت زمان لازم برای سبز شدن این سبزه یک هفته الی10 روز است.

طرز تهیه سبزه خرفه برای عید نوروز مرحله به مرحله

روش کاشت سبزه هفت سین با خرفه قرمز برای عید به شکل پروانه

 • اگر می خواهید سبزه متفاوتی داشته باشید طرح مورد نظر خود را روی یک صفحه پلاستیکی محکم بکشید و دور صفحه را با دقت ببرید(برای مثال شکل پروانه)

حتما بخوانید: طرز تهیه سبزه کنجد


 • روی طرح خود را با پنبه بپوشانید و روی پنبه یک پارچه تنظیف قرار دهید. برای محکم شدن پارچه تنظیف آن را با نخ و سوزن بدوزید.
 • همانطور که در قسمت بالا هم اشاره شد بذر خرفه لعاب کمی دارد بنابراین برای تهیه سبزه خفه آن را با تخم خاکشیر مخلوط کنید.
 • رنگ تخم خاکشیر و خرفه قرمز است این دو بذر را با هم ترکیب کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه خیس بخورند.
 • طرح مورد نظر خود را بردارید و روی هر جایی که دوست دارید قرمز شود مخلوط خاکشیر و خرفه بریزید.
 • سبزه خرفه و خاکشیر برای سبز شدن باید سه روز در دمای اتاق باشد.در این مدت چهار الی پنج بار با اسپری آن را آبیاری کنید. بعد از سه روز تعداد دفعات آبیاری را کاهش دهید و یعنی دو بار آنها را آبیاری کنید. مدت زمان لازم برای سبز شدن این سبزه یک هفته در نظر گرفته می شود.

روش کاشت سبزه خرفه قرمز برای عید

سخن پایانی:

در این مطلب نحوه کاشت سبزه خرفه قرمز برای عید را به شما آموزش دادیم. این سبزه برای آماده شدن به یک هفته الی 10 نیاز دارد و روش کاشت آسانی نیز دارد، حتما آن امتحان کنید.


مطالب مرتبط:

طرز تهیه سبزه تخم شربتی برای عید نوروز

طرز تهیه سبزه پرتقال یا لیمو برای سبزه عیداز
6
رای