تربیت و تعلیم سگ؛ نحوه آموزش سگ، نکته ها، روش های پذیرفته شده و ابزار آموزشی لازم  

تربیت و تعلیم سگ؛ نحوه آموزش سگ، نکته ها، روش های پذیرفته شده و ابزار آموزشی لازم   روشن ترین دلیل آموزش سگ، ایجاد رفتارهای خوب و جلوگیری از بروز رفتارهای نامناسب است. برای تعلیم و تربیت سگ نیازمند ابزارهای آموزشی مناسب مانند قلاده، غذای سگ، کلیکر و ... هستید.

سگ ها از زمانی که توله هستند تمایل زیادی به یادگیری دارند (بعضی از پرورش دهندگان سگ حتی آموزش ابتدایی را با توله سگ های کوچکتر از پنج هفته شروع می کنند)، بنابراین هرگز برای آموزش سگ خیلی زود نیست. می توانید آموزش ها را از زمانی که توله سگ خود را به خانه می آورید شروع کنید. هر تعاملی که با سگ خود دارید فرصتی برای تربیت او است و با راهنمایی های مهربانانه می توانید به او کمک کنید که دروس مهمی مانند نحوه سلام کردن به دوستان جدید بدون بالا پریدن، بی سر و صدا منتظر بودن برای شام و کارهایی که باید با دندان هایش انجام دهد را یاد بگیرد. تعامل کردن با سگ به صورت یکپارچه به طوری که جزئی از زندگی روزمره باشد، زمینه ای برای آموزش های آینده خواهد بود. به علاوه افزودن رفتارهای مثبت به کارهایی که سگتان یاد می گیرد انجام بدهد، از رفتارهای منفی آسان تر است.

دلایل متداول برای تربیت سگ

روشن ترین دلیل آموزش سگ، ایجاد رفتارهای خوب و جلوگیری از بروز رفتارهای نامناسب است، اما دلایل بسیار دیگری نیز درباره اهمیت آموزش به سگ ها وجود دارد، مانند:

 • مهارت های زندگی: تربیت سگ به شما یک زبان مشترک می دهد و به سگ آموزش می دهد چطور در دنیای ما پیش برود.
 • آزادی: آموزش سگ مانند گذرنامه ای است که با آن می تواند در دنیای انسان ها تردد کند. سگی که به خوبی تربیت شده باشد می تواند به مکان های بیشتری برود، با افراد بیشتری برخورد کند و زندگی هیجان انگیزتری داشته باشد، زیرا از قوانین پیروی می کند.
 • مهارت ارتباطی: سگ ها و انسان به طور یکسان از کنار هم بودن لذت می برند بخصوص وقتی سگ بداند که باید چطور رفتار کند.
 • آرامش ذهن: هنگامی که سگ شما تحت آموزش قرار گرفته باشد، دیگر نگران این نیستید که بیرون از خانه باشد و شما را در خیابان به دنبال خود نمی کشاند.
 • تضمین کردن رابطه: کار کردن با سگ بر اساس اصول آموزش به عنوان یک تیم، به تقویت روابط شما با بهترین دوست جدیدتان کمک می کند.
 • ورزش ذهنی: سگ ها لازم دارند که از بدن و مغزشان کار بکشند. اگرچه بیشتر آموزش های اساسی سگ ها نیازی به فعالیت جسمی زیادی ندارد، جنبه ذهنی این تمرینات حتی فعال ترین توله سگ ها را خسته می کند.

دلایل تربیت سگ

آموزش سگ را باید از چه زمانی شروع کنیم

قواعد تربیت سگ نسبت به گذشته تغییر کرده است. توصیه های سنتی می گفتند برای اینکه بتوان از یک سگ نگهداری کرد تنها باید سگ شما واکسیناسیون دریافت کند، اما در حال حاضر مشخص شده است که خطر عدم تعلیم مناسب به سگ برای وارد شدن به جامعه به مراتب جدی تر از خطر انتقال بیماری ها است. بر اساس گزارش انجمن دامپزشکی رفتار حیوانات آمریکا، توله سگ ها می توانند آموزش های جامعه پذیری را از سن هفت تا هشت هفتگی شروع کنند. توله سگ ها باید اولین واکسیناسیون را حداقل در هفت روز اول کلاس دریافت کنند و برنامه واکسیناسیون را به روز نگه دارند.

روش های پذیرفته شده در نحوه تعلیم سگ

آموزش سگ نسبت به 25 سال گذشته تغییرات زیادی کرده است و ما اکنون چیزهای بیشتر و موثرتری درباره آموزش سگ ها می دانیم. در حالی که تربیت سگ ها در گذشته تکیه بر "آلفا" بودن در روابط داشت و نیاز به تجهیزاتی مثل قلاده های مخصوص بود، علم رفتاری ثابت می کند که استفاده از آموزش با تقویت مثبت بسیار موثرتر است، جایی که آموزش یک کار تیمی باشد که هر دو طرف با هم همکاری می کنند، رسیدن به نتیجه قطعی تر است.

تقویت مثبت روشی است که توسط سازمان های انسانی، انجمن های دامپزشکی و مربیان سگ پیشنهاد می شود. این نوع آموزش روی پاداش دادن به رفتارهای مطلوب سگ تمرکز دارد، در صورت بروز رفتار نادرست، پاداش حذف می شود و همچنین این روش روی عدم بکار بردن تنبیه بدنی یا ترس برای ایجاد تغییر در رفتار تاکید دارد. آموزش کلیکر یک روش فوق العاده برای بکار بردن قدرت تقویت مثبت است. کلیکر، یک دستگاه کوچک است که صدایی مختصر ایجاد می کند، که به طور موثری مشخص می کند که سگ شما یک کار درست انجام داده که باید به عنوان پاداش غذا دریافت کند. وقتی که سگ به این روش عادت کرد، می توانید دستگاه را جدا کنید و تا زمانی که بخواهید چیز جدیدی یاد بگیرید آن را کنار بگذارید. کلیکر آموزشی می تواند برای تعلیم هر چیزی مانند "نشستن"، "خوابیدن" و "آمدن" تا رفتارهای پیچیده تر یا کنترل پرخاشگری استفاده شود.

روش های پذیرفته شده در نحوه تعلیم سگ

ابزار لازم برای تربیت سگ

برای آموزش دادن به سگ موارد زیر را لازم دارید:

 • قلاده یا قلاده هارنس سگ: قلاده یا هارنسی را انتخاب کنید که گیر نکند و سفت نشود. سگ باید در قلاده خود احساس راحتی کند.
 • بند قلاده با طول ثابت: قلاده ای با طول بین 1 تا 2 متر را انتخاب کنید، بند قلاده کوتاهتر مانع از آزادی حرکت سگ می شود تا بتواند جای مناسب را پیدا کند و هر چیزی برای او را مشکل می کند.
 • غذای سگ: از یک غذای مرطوب و گوشتی استفاده کنید که سگ واقعاً دوستش دارد.
 • کلیکر سگ: یک ابزار آموزشی است که باعث می شود پروسه تربیت مثل بازی به نظر برسد.
 • یک جعبه: این جعبه خانه دوم سگ است وقتی نمی توانید او را تماشا کنید و برای آموزش های آسان از آن استفاده کنید.

ابزار لازم برای تربیت سگ

آموزش آسان 

آموزش آسان برای رفتارهایی است که سگ به سرعت یاد می گیرد، البته به شرطی که بر کارهای توله سگ خود نظارت کنید و در صورت انجام درست آنها به او پاداش بدهید. نظارت مستلزم این است که توجه دقیقی به سگ خود داشته باشید برای اینکه بتوانید از سیگنال های او استفاده کنید. برای زمان هایی که نمی توانید به رفتار سگ خود نظارت کنید و همچنین برای خواب، از یک جعبه با اندازه مناسب استفاده کنید. برنامه ریزی برای زندگی توله سگتان به شما کمک می کند روزهای او را به طور قابل پیش بینی دلپذیر کنید و این امکان را به شما می دهد که عادت های او را دنبال کنید. وعده های غذایی، زمان استراحت، زمان بازی و البته پیاده روی او را برنامه ریزی کنید. در نهایت، برای هر کار درستی که انجام می دهد به او یک غذای مختصر بدهید و منتظر نمانید تا برای غذا دادن به خانه برگردید، در این صورت او نخواهد توانست ارتباطی بین کار درست و پاداشی که دریافت کرده است پیدا کند.

چه وقت به یک فرد حرفه ای در تعلیم سگ مراجعه کنیم

تربیت سگ باید برای شما و سگ لذت بخش باشد. همیشه در طول تربیت سگ چالش هایی وجود دارد، اما اگر دچار ناامیدی از توانایی برای آموزش سگ خود شده اید وقت آن است که از یک فرد حرفه ای کمک بگیرید. ناامیدی فقط چند درجه با عصبانیت فاصله دارد و احتمالاً زمانی که احساس ناراحتی کنید قادر به پیشرفت در پروسه تعلیم سگ خود نخواهید بود. اگر سگ رفتارهای دارد که باعث عصبانیت شما می شود (مانند گاز گرفتن یا حمله کردن)، باید با یک فرد حرفه ای مشورت کنید به خصوص اگر در خانه فرزند خردسال دارید. وقتی سگ برای برای اولین بار شروع به نشان دادن رفتارهای مشکل ساز می کند، مطمئن ترین راه این است که او را پیش یک متخصص رفتار سگ ها ببرید نه اینکه سعی کنید خودتان علت رفتار را ریشه یابی کنید. اگر دیر اقدام کنید توله سگ با همین رفتارها بزرگ می شود.

تعلیم و آموزش سگ

در آخر، درست است که بپذیرید برای چگونگی تربیت سگ خود نیاز به یک راهنما دارید. یک تعلیم دهنده خوب به شما در حل کردن مشکلات و همچنین رسیدن به هدفتان از آموزش سگ کمک می کند. داشتن کسی که مسئولیت شما را به عهده می گیرد یک راه عالی برای اطمینان از این است که شما و سگتان همه موارد آموزش را کسب کرده اید!

منبع: petmd

از
2
رای