10 خوشبو کننده طبیعی خانه + 10 فرمول تهیه خوش بو کننده هوای خانگی

10 خوشبو کننده طبیعی خانه + 10 فرمول تهیه خوش بو کننده هوای خانگی اسپری های خوشبو کننده هوا، تاثیرات منفی بر سلامتی شما میگذارند. اما خوشبو کننده های طبیعی، رایحه دل انگیز طبیعت را به خانه شما می آورند و تاثیرات مثبتی بر سلامتی شما میگذارند.

در چند ماه گذشته، وقتی صحبت از ایجاد بوی فوق العاه در خانه می شود، با این شمع های دیفیوزر (نی شکل) کاملا متحول شده ام. نه تنها ایمن تر هستند، بلکه هرگز دلیلی برای نگرانی در هنگام روشن گذاشتن آنها نیست و یا اینکه اگر کسی با آنها برخورد کند مشکلی بوجود نمی آید، و من متوجه شدم که بوی آنها دوام طولانی تری دارد و بیشتر در هوا پخش می شود. بعد از کشف راه حل متفاوتی برای پخش عطرهای دلپذیر در فضای خانه، برای پیدا کردن راه حل های بیشتر مشتاق شدم و به اینترنت قابل اعتماد مراجعه کردم تا به من کمک کند. من به تازگی کالاهای خانگی و طبیعی تر را جایگزین محصولات خریداری شده از فروشگاه که پر از مواد شیمایی هستند، کرده ام. پس این موضوع را در هنگام جست و جو کردن مد نظر قرار دادم. فرآورده های خوش بو کننده هوا به مراتب بیشتر از آنچه من انتظار داشتم تنوع دارند و من با دانستن این موضوع، همه آنها را در یک زمان آزمایش کردم و هر اتاق از خانه من بوی متفاوتی داشت. آنچه من بیشتر از همه در مورد ایده ساخت خوش بو کننده هوا دوست دارم، این است که بوی آنها کاملا مطابق سلیقه من است.

معرفی و ساخت 10 خوشبو کننده طبیعی برای خانه

خوش بو کننده های طبیعی هوا

1. اسپری خوش بو کننده هوا با عطر گیاهان

بسیاری از خوشبو کننده های هوا که قبلاً از آنها استفاده کرده ام، به صورت ذرات معلق در هوا بوده اند که استفاده از آن راحت است اما باعث می شود هر کس آنها را استنشاق کند. استفاده از اسپری خوش بو کننده هوا با عطر گیاهان نیز به همان اندازه ساده است، اما به شما این امکان را میدهد تا در مورد مکان استفاده از آن بسیار دقیق تر باشید،که مثلا بر روی مبل یا روی فرش استفاده شود. من دوست دارم قبل از اینکه مهمانان برسند، مقدار کمی از این خوش بو کننده هوا را بر روی فرش اسپری کنم و وقتی آنها بر روی آن راه می روند، بو در هوا پخش می شود. این دستور العمل با یک اساس ساده شروع می شود و سپس ده ترکیب عطر گیاهان مختلف وجود دارد که میتوانید از بین آنها انتخاب کنید. من رایحه مرکبات تابستانی را دوست دارم.

2. پوت پوری

من همیشه به پوت پوری (نوعی گیاه) به عنوان چیزی که مادربزرگ من در خانه خود داشته فکر کرده ام، نه آن چیزی که به عنوان خوشبو کننده هوا از آن استفاده کنم. با این اوصاف، من همیشه از پوت پوری پرتغال و دارچین در وسط میز ناهار خوری در سالن نشیمن  برای فصل جشن (تعطیلات کریسمس) استفاده می کنم، و رایحه ای که به آن می بخشد، شور انگیز است. این روش به شما می آموزد که چگونه می توانید از چیزهایی که در داخل باغچه شما می روید، پوت پوری خودتان را تهیه کنید. می توانید از کودکانتان بخواهید که به شما کمک کنند و اجازه دهید تا گل ها و برگ های زیبا را انتخاب کنند که در صورت تمایل شما برای داشتن عطر زیاد، عطرهای گیاهی بیشتر را به آن اضافه کنید.

3. توپ هایی به شکل دسته گل کروی به نخ وصل شده

با استفاده از ترکیبی از لیمو، پرتغال و گریپ فروت برای تهیه دسته گل های کروی به نخ وصل شده، شما خوش بوترین عطر مرکبات را در اطراف خانه خود پخش می کنید. اضافه کردن گل میخک به آن، سطح مشخصی از عطرها را به آن افزوده و آن را جالب تر و بی نظیر تر می کند. تهیه این دسته گل خانگی، چندان طول نمی کشد و ارزشش را دارد. تهیه آن ارزان قیمت است، به ویژه اگر از قبل میخک و نخ در دسترس داشته باشید و با ایجاد الگوهای زیبا در میان میوه ها می توانید یک خوشبو کننده هوا بسازید که به دکوراسیون شما زیبایی دو برابر می بخشد.

4. قابلمه به جوش اوردن

من هرگز نشنیده ام که از جوش اوردن قابلمه برای ایجاد بو در خانه استفاده کنند، اما وقتی به این فکر می کنید که زمانی که غذایی می پزید چقدر سریع بوی آن در خانه پخش می شود، منطقی به نظر می رسد. حتی بهتر، می توانید چند بار قابلمه را از آن پر کرده و چند بار از آن استفاده کنید. هنگامی که صحبت از افزودن چیزی به قابلمه برای جوشیدن می شود، می توانید خلاق باشید. میوه ها، گیاه ها و ادویه های مختلف را امتحان کنید. ترکیبی که در این مثال استفاده شده است، لیمو، رزماری و وانیل است که رایحه ای را ایجاد می کند که ترکیب فوق العاده ای از شیرینی و طراوت است. من به خصوص عاشق اضافه کردن وانیل هستم، زیرا یکی از رایحه های مورد علاقه من است و اگر خانه من این بو را بدهد، از آن لذت می برم.

5. خوش بو کننده هوا با رایجه چوب

10 خوشبو کننده طبیعی خانه و 10 فرمول تهیه خوش بو کننده هوای خانگی

برای عطر و بوی چوب می توانید از چندین چیز استفاده کنید، از عطر تا عصاره های گیاهی تا از آن به عنوان خوش بو کننده هوا استفاده کنید. از روش های مختلفی برای ایجاد رایحه چوب استفاده می کنند، از جمله با قلمو رنگ کردن، یا تکان دادن آنها در داخل یک ظرف شیشه ای. بلوک های چوبی خانگی مانند آن که در این نمونه خانگی موجود است، در بیشتر فروشگاه های صنایع دستی به فروش می رسد. اگرچه من عاشق ایده ساخت تزئینات آویزی چوبی کوچک برای به نمایش گذاشتن در اطراف خانه شده ام. آنها می توانند از لامپ ها، دستگیره درب ها و هر چیز دیگری که می خواهید آویزان شوند و بسیار مطبوع تر از خوشبو کننده های پلاستیکی زشت هستند که از فروشگاه ها خریداری می کنید.

6. دیفیوزر روغن

معرفی و ساخت 10 خوشبو کننده طبیعی برای خانه

دیفیوزر روغن نوعی روش خوشبو کننده هوا است که به جدیدترین وسواس من تبدیل شده است. نکته شگفت انگیز این است که اگر احساس می کنید عطر و بوی دیفیوزر روغن شما در حال از بین رفتن است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که می توانید میله آن را بچرخانید و موج تازه ای از عطر منتشر می شود. باز هم رایحه کاملاً به شما بستگی دارد و بسته به آن که در کدام اتاق خانه تمایل به قرار دادن آن داشته باشید، قابل تنظیم است. برای آشپزخانه، من به دنبال چیزی از عطر گیاهان مانند اسطوخودوس و رزماری می گردم. برای حمام می توانید آن را با رایحه مرکبات تازه نگه دارید و برای چیزی که در اتاق خواب یا سالن گرمتر باشد، بوهایی دنج مانند دارچین و وانیل را امتحان کنید.

7. ژل خوشبو کننده هوا

ساخت خوشبو کننده هوا در خانه و با مواد طبیعی

من قبلا هرگز در مورد ژل های خوشبو کننده هوا قبل از اینکه خودم آنها را بسازم، نشنیده بودم، اما تهیه آن در خانه بسیار ساده و دست یافتنی است. این دستور العمل باعث می شود چندین ماده خوشبو کننده هوا داشته باشید که می توانید عطرهای مختلفی به آن اضافه کنید و در تمام خانه استفاده کنید. من این خوش بو کننده های هوا را به این خاطر دوست دارم که شبیه به آنچه به نظر می رسند، نیستند و شما می توانید آنها را تزئین کنید تا مطابق دکوراسیون خانه شما شوند. ساخت آن طولی نمی کشد و از نظر رنگ و عطر کاملاً قابل تنظیم است. در یکی از خوشبو کننده های هوا در این مثال، آنها گل را به ژل ساده اضافه کردند که من فکر می کنم زیبا به نظر می رسد و قابل ساخت مجدد است.

8. خوش بو کننده جوش شیرین

جوش شیرین یک برطرف کننده بوی بد فوق العاده است، بنابراین اگر به دنبال راهی ایمن و آسان برای دستیابی به خانه ای با عطر و بوی مطبوع هستید، دیگر لازم نیست به جست و جو خود ادامه دهید. این موارد به ویژه در فضاهای کوچک مانند قفسه، کمد یا حمام برای از بین بردن هرگونه بو و رایحه ناخوشایند مناسب است. من خوشبو کننده هوای جوش شیرین معطر شده با دارچین و پرتغال مطبوع را دوست دارم، اما اگر شما رایحه های گل را ترجیح می دهید، می توانید اسطوخودوس را انتخاب کنید. تنها چیزی که شما نیاز دارید انتخاب عطر مورد نظرتان و خود جوش شیرین است.

9. خوش بو کننده هوای مرکبات

چگونه خوشبو کننده طبیعی درست کنیم

رایحه مرکبات یک روش مطمئن برای ایجاد انرژی و آماده شدن برای روز است، بنابراین نمی توانم به این خوش بو کننده هوای مرکبات نه بگویم. این خوش بو کننده فقط شامل چهار ماده است که اطمینان حاصل می شود که هم مقرون به صرفه خواهد بود و هم تهیه آن بسیار ساده است. به خاطر داشته باشید که تزریق کردن الکل موجود در اسپری بین یک تا دو هفته طول می کشد، بنابراین وقتی می خواهید از آن استفاده کنید، باید از قبل آن را تهیه کنید. از آنجا که رایحه از پوست میوه های تازه به دست می آید، زیبا، مطبوع و طبیعی خواهد بود، دقیقاً همان چیزی است که شما برای خوشبو کننده هوا می خواهید و روغن اسانس پرتقال به شما کمک می کند تا رایحه را به سرعت در هوا پخش کنید.

10. شمع دارچین

اسپری خوشبو کننده طبیعی بسازید

شمع دارچین کاملاً خوشبو کننده هوا نیست، اما اگر از طرفداران شمع هستید، روشی عالی برای تقویت رایحه آنها و اطمینان از پخش شدن رایحه آنها در خانه وجود دارد. عطر و بوی دارچین را دوست دارم و نه تنها در ایام جشن، بلکه برای من عطری شیرین و مطبوع نیز هست. اما اگر شما طرفدار آن نیستید، می توانید از آن الهام گرفته و آن را با افزودنی های دیگری مانند گل یا گیاهان خشک برای تهیه شمع استفاده کنید. نه تنها بوی فوق العاده ای دارند، بلکه به عنوان دکوراسیون زیبای اتاق عمل می کنند. این شمع دارچین به طور خاص شیک است و به صورت مدل روستایی به نظر می رسد. هر اتاق در در هر خانه متفاوت است، بنابراین مهم است که در هر زمان، خوش بو کننده های هوای مختلفی را امتحان کنید و ببینید کدام برای شما بهتر خواهد بود. همین مسئله در مورد عطرها نیز صدق می کند، اگر چیزی را امتحان کرده اید و خیلی علاقه مند نیستید، سعی کنید آن را کنار گذاشته و دوباره دیگری را امتحان کنید.

فرمول های خوش بو کننده هوا خانگی من

تمام دستورالعمل های خوش بوکننده هوای من به اندازه بطری های 226 گرمی اسپری هستند. با این وجود، اگر می خواهید مقدار زیادی از آن استفاده کنید، درنگ نکرده و مواد لازم را دو یا سه برابر کنید.  الکل موجود در دستور تهیه، به اسانس و آب کمک می کند تا بیشتر مخلوط شوند و به خوشبو کننده هوا خانگی کمک می کند تا سریعتر خشک شود. اگر دوست دارید می توانید آن را حذف کنید، اما من واقعاً فکر می کنم وجود آن منجر به محصول نهایی بهتر شود.  اگر الکل زیادی را در خانه خود نگه نمی دارید، فقط از عصاره وانیل استفاده کنید. این ماده اثر قوی تری در تهیه خوش بو کننده شما دارد، و حتی خودتان می توانید عصاره وانیل خانگی درست کنید.

فرمول تهیه اسپری خوش بو کننده هوا خانگی

 • سه چهارم پیمانه آب (من از آب شیر استفاده می کنم، اما آب مقطر نیز مناسب است)
 • دو قاشق غذاخوری الکل مالشی (مایع مبتنی بر اتانول)، یا عصاره واقعی وانیل
 • یکی از عطر های گیاهی ترکیبات زیر

آنها را در یک بطری 220 گرمی با هم ترکیب کنید، بطری را خوب تکان دهید و در صورت لزوم اسپری کنید.

10 دستورالعمل خوش بوکننده هوا خانگی

1. اسپری خوش بوکننده مرکبات نعناع

 • 10 قطره عصاره پرتقال وحشی هندی
 • 8 قطره روغن اسانس نعناع

2. اسپری خوش بوکننده مطبوع اسطوخدوس

 • 10 قطره روغن اسانس اسطوخدوس
 • 5 قطره روغن اسانس بابونه
 • به جای 2 قاشق غذاخوری الکل از 2 قاشق غذاخوری عصاره وانیلی واقعی استفاده کنید.

3. اسپری خوش بوکننده هوا مرکبات تابستانی

 • 5 قطره روغن اسانس پرتغال وحشی
 • 5 قطره روغن اسانس لیمو
 • 5 قطره روغن اسانس گریپ فروت

4. اسپری هوا خوش بو کننده مناسب برای تعطیلات

 • 6 قطره روغن اسانس پرتقال وحشی هندی
 • 5 قطره روغن اسانس سنا
 • 5 قطره روغن اسانس میخک

5. اسپری خوش بوکننده هوا از گل های باغچه

 • 8 قطره روغن اسانس اسطوخدوس
 • 5 قطره روغن اسانس گل شمعدانی
 • 4 قطره روغن اسانس گریپ فروت

6. اسپری خوش بوکننده هوا شاد کننده

 • 5 قطره روغن اسانس اسطوخدوس
 • 5 قطره روغن اسانس لیمو
 • 5 قطره روغن اسانس رزماری

7. اسپری تازه کننده هوا (گند زدا)

 • 4 قطره روغن اسانس درخت چای (با نام علمی Melaleuca alternifolia)
 • 8 قطره روغن اسانس لیمو
 • 6 قطره روغن اسانس اکالیپتوس

8. اسپری خوش بو کننده چای ادویه دار (چای هندی ماسالا)

 • 4 قطره روغن اسانس هل
 • 3 قطره روغن اسانس سنا
 • 3 قطره روغن اسانس میخک
 • 2 قطره روغن اسانس زنجبیل

با مواد طبیعی خانه را خوشبو کنید

9. اسپری خوش بو کننده چوبی

 • 7 قطره روغن اسانس صنوبر سفید
 • 6 قطره روغن اسانس چوب سدر
 • 5 قطره روغن اسانس کندر

10. اسپری خوش بو کننده هوا برای افزایش تمرکز

(ایده آل برای زمانی که شما در میز کار خود نشسته اید و نیاز به تمرکز دارید)

 • 10 قطره روغن اسانس نعناع
 • 8 قطره روغن اسانس رزماری

تذکر

 • من بر روی کیفیت روغن اسانس ها تاکید دارم. انواع ارزان قیمت موجود در فروشگاه های مواد غذایی برای این منظور مناسب نیستند. می توانید نام های تجاری محصولاتی که من برای سه سال و در این مقاله استفاده کرده ام را بخوانید، یا متوجه شوید که چگونه آنها را برای خود خریداری کنید.
 • این دستور تهیه ها برای مقادیر کم است. اگر ترکیبی از آنها وجود دارد که واقعا دوست دارید، مواد لازم را دو برابر یا سه برابر کنید.
 • این ترکیبات خوش بوکننده هوای خانگی، ایده های مناسبی برای هدیه های شگفت انگیز هستند.
 • شما می توانید از هر نوع آبی که در دسترس دارید استفاده کنید. من فقط از آب شیر استفاده می کنم.
 • آیا می توانید این خوشبو کننده های هوا را در یک بطری پلاستیکی ذخیره کنید؟ من این کار را انجام می دهم. حداقل گاهی اوقات. از آنجا که برخی از اسانس های روغن باعث تجزیه پلاستیک می شوند، اگر قرار است مخلوطی را مصرف کنم، همیشه و همیشه آن را در یک ظرف شیشه ای نگه می دارم. با این حال، از آنجایی که من قصد نوشیدن هیچ یک از این مخلوط ها را نخواهم داشت، در صورتیکه تعداد اسپری های شیشه ای من رو به اتمام باشد، با قرار دادن آنها را در یک بطری اسپری پلاستیکی مشکلی ندارم.
 • با این حال، این بطری های اسپری شیشه ای 220 گرمی را برای اسپری های خانگی خود، (مانند پاک کننده دستی خانگی، اسپری بعد از آفتاب یا از بین برنده لکه های لباسشویی) بیشتر از همه دوست دارم.
 • اگر یکی از روغن هایی را که در یک دستور تهیه خاص ارائه شده است، موجود ندارید، در انتخاب آن آزادانه عمل کنید و چیز دیگری را جایگزین آن کنید.
 • بطری های اسپری خود را قبل از اسپری کردن به خوبی تکان دهید تا مطمئن شوید اسانس ها در آب مخلوط شده اند.

منبع: morningchores theprairiehomestead

از
12
رای