روش کاشت و نگهداری از گیاه پتوس و علت زرد شدن گل پوتوس

روش کاشت و نگهداری از گیاه پتوس و علت زرد شدن گل پوتوس گل پتوس یا پوتوس چیست؛ با انواع پتوس، روش کاشت و شرایط نگهداری از پتوس از جمله دمای نگهداری، قلمه زدن، آبیاری و کود مناسب و اینکه آیا گیاه پتوس سمی است یا نه در سلام دنیا آشنا شوید.

پتوس یا پوتوس، گیاه آپارتمانی با شرایط نگهداری آسان است (Epipremnum aureum) که معمولا به خاطر نیاز به آبیاری مانند ارکیده نادیده گرفته می شود. شاخ و برگ های سرسبز این گیاه آپارتمانی، زیبایی را به خانه یا محل کار شما می آورند. اگرچه این گل رونده گرمسیری مانند فیلودندرون بدون شکوفه است، اما در طیف وسیعی از رنگ ها و طرح های شاخ و برگ وجود دارد که برای بسیاری از سلیقه ها و فضاهای دکوری جذاب است. ما در این مطلب سلام دنیا، به روش کاشت و نگهداری گل پتوس، قلمه زدن گیاه پوتوس، آیا گیاه پتوس سمی است یا نه و دمای نگهداری آن پرداختیم. با ما همراه باشید.

پتوس گیاهی است که نگهداری آن حتی برای افراد مبتدی تقریباً بدون بروز هیچ مشکلی همراه است، این گیاه عملاً عاری از آفات و بیماری است، و گیاه آپارتمانی با نور کم است که برای اتاق های تاریک و دفاتر محل کار عالی است. ساقه‌های بلند از طریق ریشه‌های که در هوا معلق هستند به سطوح می‌چسبند و رشد پیدا می کنند یا بالا می‌روند و این گزینه را برای سبدهای آویز پایه‌های گیاهی و قفسه‌های کتاب به گزینه‌ای چند منظوره تبدیل می‌کند. از همه مهمتر، پتوس یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه، تمیزتر کردن محیط خانه و محل کار است.

روش نگهداری گیاه پتوس

حقایقی درباره پتوس 

 • نام گیاه شناسی: Epipremnum aureum
 • نام های رایج: Devil’s vine, Ceylon creeper, taro vine, ivy arum, silver vine, and Solomon Islands ivy
 • بومی: بومی مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و جزایر غربی اقیانوس آرام است.
 • مناطق پرورش: USDA مناطق 10-12. گیاهان را می توان در فضای باز در مناطق عاری از یخبندان فلوریدا و کالیفرنیا پرورش داد.
 • سطح مراقبت: آسان

حتما بخوانید: فواید نگهداری از گیاهان و گلهای آپارتمانی


 • نیاز به نور: نور غیر مستقیم روشن برای پرورش پتوس ایده آل است، اما گیاهان در برابر نور کم و نور فلورسنت مقاوم هستند. از قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید که باعث سوختگی یا تغییر رنگ شاخ و برگ می شود، خودداری کنید.

حقایقی درباره پتوس 

 • سرعت رشد: آهسته تا سریع بسته به نوع پتوس دارد. تنوع بیشتر در برگ ها باعث کاهش رشد می شود.
 • شاخ و برگ: برگ های براق به طول 4 تا 12 اینچ، به شکل قلب یا نیزه ای، به رنگ های سبز، چارتری، آبی یا طرح های متنوع هستند.
 • گلها: گلهای کوچک، سفید و کلاهدار کمی هستند و روی گیاهان بالغ در زیستگاه بومی خود یافت می شوند. گیاهان در محیط متوسط ​​خانه گل نخواهند داد.
 • عادت و اندازه: پتوس رونده، دنباله دار، 6-10 فوت طول دارد. می تواند تا 30-50 فوت در زیستگاه بومی خود رشد کند.

آیا گیاه پتوس سمی است

 • سمیت: تمام قسمت‌های گیاه در صورت بلعیده شدن توسط حیوانات خانگی یا کودکان  بصورت خفیف تا متوسط ​​سمی هستند.

تفاوت و شباهت پتوس و فیلودندرون 

برگهای پتوس می توانند تقریباً شبیه گل فیلودندرون برگ قلبی باشند.اما پتوس برگ‌های ضخیم‌تر و با بافت بیشتری دارد، در حالی که برگ‌های فیلودندرون تیره‌تر، صاف‌تر و کمتر متمایز هستند. ساقه برگ پوتوس دارای شیار کمی است، در حالی که ساقه های فیلودندرون صاف هستند. شاخ و برگ فیلودندرون به طور مشخص قلبی شکل است، در حالی که برگ های پوتوس می توانند نامتقارن باشند. هر دوی آنها شرایط رشد و نیازهای مراقبتی مشابهی دارند. پوتوس شبیه به گیاهان رایج باغی مانند آنتوریوم، کالادیوم و سوسن است.

تفاوت و شباهت پتوس و فیلودندرون 

نکاتی برای کاشت و نگهداری گیاه پتوس 

1. محل رشد

پتوس نزدیک پنجره ای که نور غیرمستقیم روشن دریافت می کند و از بادهای سرد جلوگیری می کند، رشد می کند

2. دما و رطوبت نگهداری پتوس

این گیاهان باید در دمای بالاتر از 50 درجه فارنهایت با محدوده دمایی ایده آل بین 60 تا 80 درجه فارنهایت نگهداری شوند. پتوس مانند زیستگاه بومی خود طوبت بالا را ترجیح می دهد، اما نسبت به هوای متوسط ​​یا خشک هم مقاوم است. گیاهان از رطوبت اضافی هوا مانند مه پاش یا مرطوب کننده اتاق در زمستان که هوای داخل خانه خشک تر است، بهره مند می شوند.

3. نوع خاک

پتوس در مخلوط گلدانی با کیفیت بالا و با زهکشی خوب رشد می کند. این گیاه pH کمی اسیدی 6.1 تا 6.5 را ترجیح می دهد، اما مقادیر کمی بالاتر یا پایین تر را هم تحمل می کند.

4. گلدان مورد نیاز

پتوس را در گلدانی به اندازه 1-2 اینچ پهن تر از ساقه ریشه با سوراخ های زهکشی کافی بکارید.

5. تکثیر گیاه پتوس (قلمه زدن پتوس)

پوتوس به راحتی از طریق قلمه های ساقه تکثیر می شود. ساقه ها را به طول 6 اینچ درست زیر گره برگ ببرید و در آب قرار دهید. ریشه ها طی یک یا دو ماه رشد می کنند. هر 2 تا 3 هفته آب را عوض کنید. قلمه های ریشه دار را در خاک تازه گلدان بکارید. برای شاداب ترین رشد، چندین ساقه را در یک گلدان بکارید.این گیاه را می توان از طریق تقسیم نیز تکثیر کرد. ریشه های گرد را به آرامی به چند قسمت برش دهید و در خاک تازه نگهداری کنید و 1 تا 2 اینچ فاصله در اطراف ریشه باقی بگذارید.


حتما بخوانید: بهترین گل های آپارتمانی مقاوم و سایه دوست


شرایط نگهداری و مراقبت از گل پتوس

1. آبیاری

اجازه دهید 1 اینچ سطح بالای خاک بین دو آبیاری خشک شود. آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. آب اضافی را از زیر گلدانی دور بریزید تا ریشه گیاه در آب قرار نداشته باشد.

مراقبت از پتوس:آبیاری

2. کود دهی

پوتوس ها به کود دهی زیادی نیاز ندارند. برای حفظ سلامت ظاهری گیاهان، هر 1 تا 3 ماه یک بار از کود مایع متعادل برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

3. هرس کردن

گیاهان را می توان فشرده تر نگه داشت یا به آنها اجازه داد که پراکنده شوند. گیاهان رونده بلند را کوتاه کنید تا  به گیاهان پر و بوته ای تبدیل شوند. ساقه های لخت را می توان به درون سطح خاک برید تا شاخه های جدید جوانه بزنند. برای داشتن یک پتوس رونده ، اجازه دهید گیاهان به طور طبیعی رشد کنند.

4. تمیز کردن

برگهای پتوس را هر چند هفته یکبار با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا شاخ و برگها  ظاهری تازه داشته باشند.

5. تعویض گلدان

حتی اگر پتوس ها کم هم آبیاری شوند، باز هم آویزان می شوند، این می تواند نشانه ریشه دار بودن آنها باشد. گیاه را از گلدان خارج کنید؛ اگر ریشه‌ها شلوغ به نظر می‌رسند و محکم دور هم پیچ خورده اند، وقت آن است که گل ها را در گلدان دیگری بکاریم. آنها را در یک گلدان جدید به عرض 1 تا 2 اینچ در خاک گلدان تازه قرار دهید.

مراقبت از پتوس:تعویض گلدان

انواع پتوس

1. پتوس طلایی

 • اندازه: 5 تا 10 سانتی متر ارتفاع و نهایت تا 2 متر عرض دارد.
 • رنگ: برگ های سبز کم رنگ با لکه های طلایی

پتوس طلایی رایج ترین و آسان ترین گونه پتوس برای پرورش و نگهداری است،برگ های قلبی شکل آن بسیار شبیه به گل فیلودندرون هستند.برای اینکه گل رنگ های طلایی خود را حفظ کند آن را در محیطی با نور غیرمستقیم متوسط قرار دهید.برخی از گونه های بومی این نوع پتوس ممکن است در نواحی جنوب فلوریدا در خارج از خانه هم رشد کنند.

2. پتوس ماربل یا ملکه مرمر

این گیاه 3 تا 10 سانت ارتفاع و 2 متر عرض دارد

انواع پتوس :پتوس ماربل یا ملکه مرمر

مشکلات نگهداری پتوس

پوتوس ها کمتر دچار مشکلاتی نظیر آفات یا بیماری می شوند. در اینجا مواردی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:


حتما بخوانید: 6 دلیل سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی و درمان آن


علت زرد شدن برگ های گل پوتوس

1. برگ‌های قهوه‌ای یا زرد رنگ:

اگر برگ‌های مسن‌تر قهوه‌ای یا زرد رنگ هستند اما برگ های جدید خوب به نظر می‌رسد، این می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات آبیاری باشد. برای ترغیب رشد برگ های جدید و افزایش آبیاری، ساقه‌های آسیب‌دیده را کوتاه کنید.

مشکلات نگهداری پتوس:برگ‌های قهوه‌ای یا زرد رنگ

2. از بین رفتن رنگ شاخ و برگ:

محو شدن رنگ احتمالاً به دلیل نور کم است. گل را به مکانی که نور بیشتری دارد منتقل کنید.

3. برگهای پژمرده یا قهوه ای رنگ:

این ممکن است نشانه ای از دریافت نور زیاد گیاه باشد.گلدان را به مکانی با نور کمتر منتقل کنید.

4. برگ ها یا ساقه های سیاه شده یا ریزش ناگهانی برگهای گیاه:

احتمالاً نشانه آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه است. شاخه های آسیب دیده را کوتاه کنید. اجازه دهید خاک کاملا خشک شود و ریشه های جدید رشد کنند. در موارد شدید، گیاه ممکن است بهبود پیدا نکند.

5. حاشیه چروکیده، زرد، پژمرده یا قهوه‌ای روی برگ‌ها:

این می‌تواند نشانه‌ای از زیر آبیاری باشد.پس در صورت نیاز آبیاری را افزایش دهید.

مشکلات نگهداری پتوس حاشیه چروکیده، زرد، پژمرده یا قهوه‌ای روی برگ‌ها:

5. برگهای سیاه با رشد کم یا بدون رشد:

ممکن است این مشکل نتیجه دمای سرد باشد. گیاهان را به مکان گرم تری منتقل کنید و ساقه های آسیب دیده را کوتاه کنید. ریشه ها باید خوب باشند تا برگ های جدید رشد کنند.

6. آفات گل پتوس

می تواند شامل شپشک آردی یا حشرات یفلس باشد. مناطق آسیب دیده را با یک گوش پاک کن یا پنبه آغشته به الکل 70 درصد پاک کنید یا از صابون حشره کش استفاده کنید. اگر خاک برای مدتی خیلی مرطوب بماند، ممکن است پشه های سیاه گلدان را جذب کند. ما بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود تا از تجمع پشه های سیاه گلدان جلوگیری شود.

ایده های پرورش پتوس

ایده های پرورش پتوس

پوتوس ها را می توان بصورت فشرده و پرپشت نگه داشت، یا اجازه داد تا یک گیاه رونده ایجاد شود. بهترین نحوه نمایش پوتوس به نحوه پرورش آن بستگی دارد.

 • یک پتوس رونده در یک سبد آویزان پرورش دهید و اجازه دهید شاخ و برگ ها بصورت آبشاری آویزان شوند تا نمای زیبا داشته باشند.این نوع پتوس را در اتاق خواب، اتاق نشیمن یا دفتر کار قرار دهید تا از مزایای تصفیه هوا لذت ببرید.
 • برای اینکه گیاه جلوه طبیعی جنگل بارانی داشته باشد، پتوس را روی یک تکیه گاه عمودی مانند یک تکه چوب  پوست درخت، یک پرده تزئینی یا میله پرورش دهید.
 • اجازه دهید پتوس رونده به صورت افقی در امتداد بالای میز، شومینه یا قفسه کتاب پخش شود تا حضور آن را حس کنید.
 • گل های رونده های بلند را می توان در امتداد دیوار یا قاب پنجره پرورش داد، شاخه ها را با قلاب های فنجانی کوچک محکم کرد. این کار می تواند ظاهر یکپارچه فضای داخلی با طبیعت را به شما بدهد.
 • یک گونه بوته ای را در یک گلدان تزئینی پرورش دهید تا به عنوان نماد زندگی روی میز قهوه خوری، میز انتهایی، میز اداری یا استند گل قرار دهید. برای اینکه نیاز به هرس را کاهش دهید از گونه رنگارنگ با رشد آهسته تر استفاده کنید.
 • یک گونه رونده یا بوته ای را روی قفسه یا چوب لباسی در حمام قرار دهید تا با افزایش رطوبت و گرمای دوش و حمام، رشد کند.
 • یک گونه سبز یا کمی رنگارنگ که به نور کمتری نیاز دارد را روی میز کار خود قرار دهید تا موجب افزایش روحیه شما را در طول روز کاری شود.
 • گونه ای سبز رنگ که نور کم را تحمل می کند را در یک گلدان تزئینی با رنگ روشن بکارید. در گوشه‌ای کسل‌کننده و خسته کننده از خانه قرار دهید تا فضا را سر زنده کنید.

ایده های پرورش پتوس

سخن آخر

گل پتوس یا پوتوس یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا و مقاوم است که برگ های زیبا و براق سبز رنگ رونده دارد، در این مطلب ما شما را با روش کاشت و شرایط نگهداری گل پتوس و علت زرد شدن گیاه پتوس و روش درمان آن و ایده های جذاب برای پرورش گیاه پتوس آشنا کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

20 نوع از مقاوم ترین گل ها و گیاهان آپارتمانی و نکات نگهداری از آن ها

شرایط نگهداری از گل سانسوریا یا زبان مادر شوهر در خانه


 

از
7
رای