20 نوع از مقاوم ترین گل ها و گیاهان آپارتمانی و نکات نگهداری از آن ها

20 نوع از مقاوم ترین گل ها و گیاهان آپارتمانی و نکات نگهداری از آن ها گل ها و گیاهان می توانند شادابی و نشاط را به خانه های شما بیاورند. در این مقاله سعی کردیم تا انواع گیاهان آپارتمانی که به راحتی می توانید در منزل نگهداری کنید را به شما معرفی کنیم.

گل ها و گیاهان طراوت و زیبایی خاصی به هر آپارتمانی می بخشند، به همین دلیل اشخاص تمایل زیادی به نگهداری گل ها و گیاهان در داخل آپارتمان خود دارند. با این حال، نگهداری از گل ها و گیاهان کار ساده ای نیست و برخی از آنها در صورت عدم رسیدگی و مراقبت نادرست به سادگی خشک می شوند. در این مقاله قصد داریم گیاهانی را به شما معرفی کنیم که در شرایط آپارتمانی داوم بیشتری داشته و سالم باقی می مانند. بنابراین اگر از کسانی هستید که تمایل دارید تا گل و گیاهان را در خانه خود نگه دارید، اما گل ها سالم نمی مانند، این مقاله برای شما نوشته شده است.

انواع گل ها و گیاهان مقاوم در شرایط آپارتمانی

1. پوتوس

پوتوس از بهترین گل های آپارتمانی و یکی از گیاهان پرطرفدار است که به سادگی می توانید آن را در داخل یک گلدان بکارید و از قلابی آویزان کرده تا جلوه ای زیبا داشته باشد. این گیاه به نور و روشنایی زیادی احتیاج ندارد و به علت ویژگی پاکسازی و تصفیه هوا محبوب است. پوتوس می تواند با آلودگی ها و سموم ایجاد شده ناشی از فرش و قالی مبارزه کند.

پوتوس از بهترین گل های آپارتمانی

2. درخت بونسای فیکوس

بونسای به معنی نوعی هنر ژاپنی است که در آن درختچه های کوچک شبیه به درخت پرورش داده می شوند. این درختچه ها به علت اندازه کوچک شان، گزینه های مناسبی برای خانه های آپارتمانی محسوب می شوند. بونسای یک گیاه آپارتمانی مقاوم با کمترین نیاز به رسیدگی است. این گیاه در محیط های گرم رشد بهتری دارد، به همین علت در داخل منازل و آپارتمان ها نگهداری می شود. بونسای فیکوس به نور نیاز دارد، اما آبیاری به این گیاه قانون خاصی ندارد. چه آب زیادی به این گیاه دهید و چه آب کم، می تواند به حیات خود ادامه دهد.

3. آگلونما

آگلونما را با نام گل چینی همیشه سبز می شناسند. این گیاه به نور زیادی نیاز ندارد و در شرایط نور غیر مستقیم خورشید به بهترین شکل باقی می ماند. اگر در آپارتمان خودتان مشکل کم نوری دارید، این گیاه بهترین انتخاب برای آپارتمان شما است.

4. گیاه پول چینی

شهرت این گیاه به علت برگ های گرد زیبایش است. گیاه پول چینی به نام گیاه مبلغ نیز شناخته می شود و دلیلش یک مبلغ مسیحی و نروژی به نام اگنر اسپرگن بوده که در دهه 1940 میلادی قلمه هایی از این گیاه را نگهداری می کرده و به عزیزان خود می بخشیده است. قلمه زدن و رشد این گیاه سریع و آسان است. این گیاه هم باید در آفتاب و هم در سایه قرار بگیرد. خاک این گیاه نیز باید مرطوب باشد.

مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی کدامند

5. گیاه یشم

گیاه یشم دارای برگ های ضخیم و بیضی شکل است. اگر از این گیاه به درستی مراقبت شود، برای سال های زیادی سالم باقی می ماند. برای اینکه برگ های گیاه یشم سالم و براق باقی بماند، باید هر چند وقت یک بار برگ های آن را پاک کنید. این کار در حین درخشان تر کردن برگ ها، باعث افزایش توانایی آن در جذب نور خوشید می شود.

6.  بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی با گل های زیبا و رنگارنگش جذابیت منحصر به فردی به خانه تان می افزاید. این گیاه از معدود گل های است که به مراقبت زیادی نیاز ندارد. تنها کافی است تا هفته ای یک بار به این گیاه آب بدهید. لازم به ذکر است که باید از آب دادن به برگ های این گیاه پرهیز کنید، زیرا لکه های آب بر روی برگ های زیبای آن باقی می ماند.

7.  گیاه ماری یا زبان مادر شوهر (سانسوریا)

متاسفانه این نام با تکیه بر تفکرات قدیمی و نادرست از مادر شوهران برای این گیاه انتخاب شده است. گیاه ماری بسیار سرسخت است و در هر شرایطی دوام می آورد. برگ های قوی این گیاه به نور چندانی نیاز ندارند، اما در نور متوسط و درخشان، زیبایی و رشد بهتری خواهند داشت. کافی است تا گاهی اوقات گیاه ماری را آبیاری کرده و اجازه دهید تا در فصل های آبیاری خاک گیاه خشک شود. دمای 15 تا 30 درجه سانتی گراد برای این گیاه ایده آل است، به این معنا که به راحتی می توانید آن را در خانه نگهداری نمایید.

با دوام ترین گل های آپارتمانی

8.  گل نخل شامادورا

گل نخل شامادورا (Chamaedorea elegans) بومی کشور «گواتمالا» است و در حالت نیمه سایه یا سایه کامل رشد می کند. به همین دلیل است که نمونه های آن در مطب، مراکز خرید، و سایر فضاهای بسته با کمی نور یا بدون حضور نور رشد می کنند. در حقیقت، نور بیش از حد برگ های این گیاه را می سوزاند، بنابراین اگر می خواهید نخل شامادورا را در خانه نگهداری کنید، این گیاه را از پنجره های پر نور اتاق خواب دور نگه دارید. مکانی نزدیک به بخار حمام که باعث افزایش میزان رطوبت می شود، ایده آل است، زیرا باعث از بین بردن آفاتی مانند کنه عنکبوتی می شود که در شرایط خشک تکثیر می شوند.

9. بنجامین یا انجیر برگ ریز

نام لاتین این گیاه به معنی «برگ انجیر گریان» است، اما بر خلاف نامش بسیار شاداب و زیبا است و یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. بنجامین درختچه کوچکی است که فضای کمی را اشغال کرده و هر 4 تا 7 روز یک مرتبه نیاز به آبیاری دارد. این گیاه را در کنار پنجره و در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید و هر چند وقت یک بار جهتش را تغییر دهید تا همه سمت های این گیاه رشد کنند.

 پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی

10.  گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه جذاب و شیک است که کاربردهای دارویی بسیاری نیز دارد. جهت درمان زخم و سوختگی به راحتی می توانید از این گیاه استفاده کنید. این گیاه را در نزدیکی پنجره نگه داشته و به طور منظم به آن آب بدهید و اجازه دهید تا 2 تا 3 سانتی متر از سطح خاک در فواصل آبیاری خشک شوند. اگر آلوئه ورا در خانه دارید و می خواهید به مسافرت بروید، اصلا نگران نباشید. با خیال راحت این گیاه را در منزل تنها گذاشته و هنگامی که باز می گردید، گیاه به همان شکل اولش خواهد بود.

11.  انواع کاکتوس ها

اگرچه این گیاهان بر خلاف سایر گل های آپارتمانی برگ و بار زیادی ندارند، اما برای محیط های بی نظیر آپارتمان که از فضای گل و گیاه دور هستند، گزینه های مناسبی محسوب می شوند. این گل ها برای رشد کردن تنها به هفته ای یک بار آبیاری نیاز دارند. در فصل های سردتر مثل ماه زمستان باید آب بیشتری به این گیاهان بدهید. کاکتوس ها را در قسمت آفتاب گیر آپارتمان نگه دارید، اما در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. تابش نور مستیم خورشید می تواند رنگ کاکتوس را سفید یا نارنجی کند. کاکتوس ها طرح ها و مدل های بسیار متنوعی دارند و می توانید آنها را با هر دکوراسیون آپارتمانی هماهنگ کنید.

انواع کاکتوس ها مناسب برای محیط های آپارتمانی

12.  گل چمچمه ای یا برگ قاشقی

نگهداری از گل چمچمه ای کار دشواری نیست و به راحتی می توانید آن را در آپارتمان خود نگهداری کنید. این گیاه به نور زیادی نیاز ندارد و حتی در معرض نور فلورسنت (نور مهتابی) نیز به حیات خود ادامه می دهد. می توانید از این گیاه برای تزئین حمام یا دفتر کار یا هر جایی که نور کافی ندارد، استفاده کنید.

13.  درختچه پاچیرا

بسیاری از افراد عقیده دارند که گیاه پاچیرا برای آنها پول و ثروت به همراه دارد. می توانید شاخه های این گیاه بسیار زیبا را به هم ببافید. نگهداری از این گیاه در شرایط نور کم یا سایه کار ساده ای است. بهترین مکان برای نگه داری این گیاه، پنجره شمالی خانه هستند، اما در سایه نیز می توانید از این گیاه نگهداری کنید.

14. گل فیتونیا

زیبایی این گل هر انسانی را محصور خود می کند. معنی این گیاه به فارسی، «برگ توری منقوش» است. گل فیتونیا رنگ های مختلف سبز تا صورتی دارد. شاخه های افتاده و رگبرگ های رنگین زیبایی فوق العاده ای به این گیاه می بخشند. این گل شدیدا نسبت به نور حساس است، به طوری که نور مستقیم خورشید حتی از پشت شیشه نیز به این گیاه آسیب می رساند. برای نگهداری مناسب از این گیاه حتما باید رطوبت آن حفظ شود. می توانید در زیر گلدان چیزی شبیه به جزیره ایجاد کنید تا همواره رطوبت آن حفظ شود.

گل فیتونیا از گیاهان آپارتمانی مقاوم

15.  گل خورشیدی

گل خورشیدی یک گیاه آپارتمانی مقاوم است. این گیاه سایه دوست، مقاوم به سرما و کم آبی است. گل خورشیدی در فصل بهار به طور میانگین 10 تا 20 گل نارنجی می دهد، اما به ثمر نشستن این گل به مدت 3 سال طول می کشد. گل خورشیدی دارای برگ های نواری شکل است و نور مناسب برای گلدهی این گیاه، نور غیر مستقیم از پنجره های شمالی است. اگر می خواهید در خانه گیاهی داشته باشید که در تمام فصل های سال سرسبزی خود را حفظ کند، حتما خرید این گیاه را در نظر بگیرید.

16. زاموفیلیا

زاموفیلیا یکی دیگر از گل های آپارتمانی مقاوم و همیشه سبز است. این گیاه در شرایط نور کم نیز به رشد خود ادامه داده و به کم آبی نیز مقاوم است. ارتفاع این گیاه به 90 سانتی متر نیز می رسد. برگ های این گیاه چرمی شکل و براق بوده که زیبایی بی نظیری به این گیاه می بخشد. زاموفیلیا دارای غده ای است که آب را در خود ذخیره می کند، به همین دلیل به کم آبی مقاوم است. هر بار که قصد آبیاری به این گیاه را دارید، خاک گلدان را بررسی کنید و اگر خشک بود، به آن آب بدهید. بهترین نور برای داشتن زاموفیلیا شاداب، نور غیر مستقیم و متعادل است. نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگ های این گیاه می شود.

زاموفیلیا از گل های آپارتمانی مقاوم و همیشه سبز

17. گیاه خالدار

اگر می خواهید تا گیاهی رنگارنگ در خانه خود نگهداری کنید، حتما خرید گیاه خالدار را در نظر بگیرید. گیاه خالدار به هر محیطی رنگ و نشاط می بخشد. این گیاه با رنگ های سفید و صورتی و قرمز موجود است. بهتر است تا این گیاه را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید، اما اگر هنوز برگ هایش رنگی نشده است، باید در طول روز کمی در معرض نور خورشید قرار بگیرد. البته نباید مدت قرارگیری آن در معرض نور خورشید طولانی باشد، زیرا باعث سوزاندن برگ هایش می شود.

18.  گیاه برگ چرمی

برگ های بزرگ و براق این گیاه، جلوه ای فوق العاده به آپارتمان تان می دهد. طول این گیاه تقریبا به 3 متر می رسد و برای اینکه قد این گیاه چرمی بسیار بلند نشود، باید مرتبا برگ ها و شاخه های این گیاه را هرس کنید. از شاخه های هرس شده باز هم شاخه های جدید منشعب خواهند شد.

19.  اسطوخودوس

احتمالا با شنیدن نام این گیاه در فهرست گیاهانی که در آپارتمان نگهداری می شوند، تعجب کرده اید. خب باید بگویم که این گیاه خوش رنگ هم فضا را زیبا و دیدنی کرده و هم از هر دستگاه تصفیه و تازه سازی هوا موثرتر عمل می کند! این گیاه با قرارگیری در مقابل نور خورشید تازه تر و سرحال تر می شود. توصیه می شود تا این گیاه را در کنار پنجره های جنوبی آپارتمان قرار دهید. اسطوخودوس برای کاشتن در گلدان بسیار مناسب است و جلوه زیبایی در آپارتمان پیدا می کند. در صورتی که آپارتمان تان فاقد نور کافی است، می توانید این گیاه را در زیر نور مصنوعی الکتریکی قرار دهید.

فهرست گیاهانی که در آپارتمان نگهداری می شوند

20.  مارچوبه سرخسی

این گیاه بر خلاف نامش، به خانواده سرخس ها تعلق ندارد و در خانواده زنبق جای می گیرد. اگر به اندازه کافی فضا در اختیار دارید، باید به این گل فضای کافی برای تنفس بدهید. به این ترتیب برگ های این گیاه به راحتی رشد کرده و اکسیژن کافی دریافت می کنند. مارچوبه سرخسی باید هم در آفتاب و هم در سایه قرار بگیرد و خاکش نیز مرطوب باشد.

نتیجه گیری

گل ها و گیاهان می توانند شادابی و نشاط را به خانه های شما بیاورند. در این مقاله سعی کردیم تا انواع گیاهانی که به راحتی می توانید در منزل نگهداری کنید را به شما معرفی کنیم. این گیاهان نیاز به مراقبت زیاد و نور یا آب زیادی ندارند و با پیروی از نکاتی که در اینجا توضیح داده شد، به راحتی می توانید آنها را در آپارتمان خود نگه دارید.

از
15
رای