شرایط نگهداری از گل سانسوریا یا زبان مادر شوهر در خانه

شرایط نگهداری از گل سانسوریا یا زبان مادر شوهر در خانه گل سانسوریا، که با نام گل زبان مادر شوهر و گل شمشیری نیز شناخته می شود. یکی از بهترین گل های آپارتمانی است. زیرا شرایط نگهداری گل سانسوریا ، بسیار ساده و راحت است، روش مراقبت از گل شمشیری را در سلام دنیا بخوانید.

سانسوریا که همچنین به عنوان گیاه شمشیری و زبان مادر شوهر هم شناخته می شود، گیاهی مقاوم با برگهای بلند و پهن است. به دلیل سازگاری و تحمل بالا، اغلب از آنها به عنوان گیاهان خانگی استفاده می شود. برگهای پهن آنها سموم و دی اکسید کربن را جذب کرده و برای کمک به تصفیه هوای اتاق اکسیژن تولید می کنند. اگرچه آنها گیاهی مقاومی هستند، اما برای حفظ سلامتی نیاز به مراقبت دارند. اگر گیاه سالمی انتخاب کنید، محیط مناسبی را فراهم کنید و از آن به درستی نگهداری کنید، سانسوریا شما عمر طولانی و سالم خواهد داشت. با ما در سلام دنیا همراه باشید تا شرایط نگهداری گل سانسوریا در خانه را بیاموزید.

نحوه نگهداری از سانسوریا یا گیاه شمشیری

روش اول: سانسوریا را در گلدان بزرگتری بکارید (نحوه تعویض گلدان سانسوریا)

1. به برگهای سبز تیره توجه کنید تا از سالم بودن گیاه سانسوریا اطمینان حاصل کنید

برگهای تیره روی یک گیاه شمشیری نشان دهنده سالم بودن و تغذیه مناسب آن است. برگهایی که در لبه بیرونی رنگ مایل به زرد دارند یا برگهایی که رنگ پریده و سستی دارند می تواند نشان دهنده مردن گیاه باشد. گیاه خود را تا زمانی که سالم است در گلدان دیگری نکارید تا بتواند به خانه جدید خود سازگار شود و از جابه جایی زنده بماند.

 • رنگ پریده سانسوریا لزوماً به معنای از بین رفتن آن نیست. ممکن است فقط به مقداری آب و مراقبت نیاز داشته باشد تا بتوانید دوباره آن را سالم و سرحال کنید!

حتما بخوانید: انواع گل سانسوریا با عکس


شرایط نگهداری گل سانسوریا

2. یک گلدان از مواد متخلخل تهیه کنید (گلدان مناسب سانسوریا)

سانسوریا به پوسیدگی بسیار حساس است ، به خصوص اگر برای مدت طولانی ریشه اش در آب بماند. گلدانی را انتخاب كنيد كه زهكشی مناسبی داشته باشد، مانند گلدان سفالی يا گلدانی كه از مواد متخلخل ديگری ساخته شده باشد تا گياه شمشیری در معرض پوسيدگی قرار نگيرد.

 • مواد متخلخل شامل گلدان های سفالی، خاک رس، چوب، خمیر کاغذ و سایر مواد طبیعی است که اجازه می دهد رطوبت از آنها عبور کند.
 • اگر می خواهید از گلدان تزئینی بدون سوراخ زهکشی استفاده کنید، گیاه خود را داخل گلدان پلاستیکی قرار دهید، بعد آن گلدان را داخل گلدان تزئینی قرار دهید.
 • نکته: اگر قصد دارید گیاه شمشیری خود را بیرون از خانه نگه دارید ، گلدان تیره تری انتخاب کنید تا گرمای بیشتری را به خود جذب کند، به خصوص اگر در منطقه ای بسیار سرد زندگی می کنید.

گلدان مناسب کاشت گل سانسوریا

3. مخلوط گلدانی را انتخاب کنید که امکان زهکشی مناسب را داشته باشد (خاک مناسب سانسوریا)

گیاهان شمشیری به آب زیادی احتیاج ندارند و اگر اجازه داده شود در خاکی پر از رطوبت بمانند، ریشه آنها آسیب می بیند. برای داشتن زهکشی مناسب و ریشه ای سالم، یک مخلوط گلدان بدون زهکشی یا حتی یک مخلوط گلدان بدون خاک باغچه را انتخاب کنید. سانسوریا خود را درون مخلوط گلدان قرار دهید و آنقدر روی آن را بپوشانید تا در گلدان محکم بماند.

 • بسیاری از محصولات مخلوط گلدان های که از فروشگاه های باغبانی خریداری کنید، برای کمک به کنترل رطوبت و بهبود زهکشی طراحی شده اند. برای اطلاع از مخلوط خاک ها بسته بندی آن را بررسی کنید.
 • از یک مخلوط گلدان با بافت متوسط مانند ورمیکولیت ، پیت ماس ​​یا پرلیت استفاده کنید.

خاک مناسب سانسوریا

4. سانسوریا را از قسمت پایه برگها بگیرید و از گلدانی که داخل آن قرار دارد بیرون بکشید

وقتی آماده که گیاه شمشیری خود را در گلدان بزرگتری بکارید، پایه برگها را محکم نگه دارید، یعنی جایی که آنها به خاک متصل می شوند. گیاه را به آرامی از گلدان خارج کنید. خاک سست ریشه ها را تکان ندهید. مراقب باشید گیاه را خرد نکنید و تکان ندهید، زیرا می توانید برگ ها را از ریشه جدا کرده و گیاه را از بین ببرید.


حتما بخوانید: تکثیر گل کاغذی و روش نگهداری


نحوه تعویض گلدان سانسوریا

5. گیاه شمشیری را در گلدان جدید تان قرار بدهید و خاک اضافه کنید تا ریشه ها را بپوشاند

گیاه را به گلدان جدید خود منتقل کنید و به اندازه کافی خاک یا مخلوط بدون خاک اضافه کنید تا از گیاه محافظت کند و آن را به حالت ایستاده نگه دارد. اگر سانسوریا به یک طرف خم شد یا در گلدان ثابت نبود، مخلوط خاک بیشتری اضافه کنید.

 • همینطور که خاک به گلدان اضافه می کنید گیاه شمشیری را  هم  ثابت نگه دارید.
 • برای کمک به ایستادگی گیاه خاک را با دست به سمت پایین فشار دهید.

نحوه نگهداری گیاه سانسوریا

روش دوم: ایجاد محیط مناسب برای نگهداری گل سانسوریا

1. سانسوریا را در زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید

گیاه شمشیری گیاهانی مقاوم و خشنی هستند که می توانند در زیر نور شدید آفتاب و همچنین در نور بسیار کم سالم بمانند. اما آنها واقعاً در معرض نور غیر مستقیم خورشید رشد می کنند ، به همین دلیل آنها گیاهان خانگی بسیار مناسبی هستند. نور غیر مستقیم خورشید می تواند نزدیک یک پنجره رو به شرق یا در مرکز یا گوشه اتاق باشد که مستقیماً در معرض نور خورشید نیست و از یک پنجره وارد خانه می شود.

 • گیاهان سانسوریا نور طبیعی را ترجیح می دهند، بنابراین از قرار دادن آنها در یک اتاق بدون پنجره خودداری کنید.

نور مناسب گل سانسوریا

2. دما را بین 55–85 درجه فارنهایت (13–29 درجه سانتی گراد) نگه دارید

سانسوریا دمای گرم تری را ترجیح می دهد، اما هر چیزی بالاتر از 85 درجه فارنهایت (29 درجه سانتیگراد) برای گیاه خطرناک است و باعث پژمرده شدن آن می شود. گیاهان شمشیری در معرض سرما نیز حساس هستند. هر دمای که زیر 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) باشد می تواند ریشه گیاه را از بین ببرد. تا زمانی که دما در حد مطلوب برای آنها باقی بماند، نوسانات دما به طور کلی تاثیری بر گیاهان سانسوریا نمی گذارد.

 • نکته: یخ زدگی مخصوصاً برای گیاه سانسوریا مضر است. اگر قصد دارید گیاه شمشیری خود را بیرون نگه دارید ، حتماً قبل از سرمای شدید آنها را به داخل خانه بیاورید!

حتما بخوانید: شرایط نگهداری گل سنگ


دمای مناسب گیاه سانسوریا

3. مکان مناسب گل سانسوریا

سانسوریا خود را در جایی قرار ندهید که حیوانات خانگی یا نوزادان بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. گیاهان شمشیری سمیت کمی دارند، اما در صورت بلعیدن می توانند باعث درد، حالت تهوع، استفراغ و اسهال شوند. حیوانات خانگی و نوزادان کوچک در معرض خطر خوردن تصادفی برخی از برگها هستند. گیاه شمشیری خود را حتماً در جایی دور از دسترس آنها قرار دهید. یک قفسه یا صندلی سیار می تواند گیاه شما را بلند کرده و از دسترس آنها دور کند.

مکان مناسب گل سانسوریا

روش سوم : نگهداری از سانسوریا

1. زمان مناسب آبیاری گل سانسوریا

سانسوریا خود را هنگامی که 1 اینچ خاک روی آن (2.5 سانتی متر) خشک است آبیاری کنید. گیاهان شمشیری به آب زیادی احتیاج ندارند، بنابراین یکی از دلایلی که مراقبت از آنها بسیار آسان همین موضوع است. در حقیقت، احتمالش زیاد است که بیش از حد گیاه را آبیاری کرده و ریشه ها را در معرض پوسیدگی قرار دهید. برای ایمنی، فقط وقتی گیاه شمشیری تان کاملا خشک است، به آن آب بدهید. خاک را با قرار دادن انگشت خود در داخل آن بررسی کنید و ببینید آیا رطوبت دارد یا خیر.

 • برای اینکه  خاک سیراب شود به اندازه کافی به آن آب اضافه کنید، اما نه به اندازه ای که آب در گلدان جمع شود. مقدار آب اضافی باید از گلدان خارج شود.
 • نکته: اگر از مخلوط گلدان بدون خاک باغچه استفاده می کنید، هفته ای یکبار سانسوریا را آب دهید.

 زمان مناسب آبیاری گل سانسوریا

2. هر چند هفته در بهار و تابستان به گیاه سانسوریا کود اضافه کنید

گیاهان شمشیری به کود زیادی احتیاج ندارند، اما اگر در طی فصل رشد آنها یعنی در بهار و تابستان به آنها کود بدهید، رشد آنها بیشتر خواهد شد. برای گیاهان آپارتمانی از کود مخصوص استفاده کنید و فقط هر چند هفته یکبار یا هر آبیاری آن را اضافه کنید.

 • بسته را برای تعیین مقدار  مصرف  و روش صحیح بسته بندی کودی که خریده اید را  بررسی کنید.
 • هرگز به گیاهان تان که در مرحله خواب هستند کود ندهید ، که این حالت معمولاً در ماه های زمستان است.

کوددهی گیاه سانسوریا

3. گلدان سانسوریا را هفتگی بچرخانید تا برگها در معرض نور قرار بگیرند

برای اطمینان از اینکه گیاه شمشیری شما به طور مساوی رشد می کند و همه برگها در معرض نور خورشید قرار دارند ، گلدان را حدودا یک چهارم بچرخانید. با این کار گیاه شما به جای اینکه به یک طرف خم شود بصورت عمودی (صاف) رشد خواهد کرد.


حتما بخوانید: طرز نگهداری گل شمعدانی


 • یک راه حل  آسان برای به خاطر سپردن این  است که هر زمان که به سانسوریا خود آب می دهید گلدان را بچرخانید.

محیط مناسب نگهداری گل سانسوریا

4. از هرس کردن سانسوریا خودداری کنید

هرس گیاهان شمشیری برخلاف سایر گیاهان خانگی باعث تحریک رشد آنها نمی شود. آنقدر رشد این گیاه کند است که با هرس یا کوتاه کردن به آنها صدمه می زنید. در واقع این کار باعث  خواهد شد که زمان بهبودی رشد خود را کاهش دهند.

 • اگر می خواهید گیاه شمشیری خود را در ارتفاع سایز مشخص نگه دارید، برای سالم ماندن گیاه آن را در کمترین میزان هرس کنید. هرس و کوتاهی مکرر به آنها آسیب می رساند و می تواند آنها را از بین ببرد.

 از هرس کردن سانسوریا خودداری کنید

5. مراقب آفات موجود در سانسوریا باشید

شپشک آردآلود و کنه تار عنکبوتی اصلی ترین آفاتی هستند که دوست دارند از گیاهان شمشیری تغذیه کنند و خانه های خود را در آن بسازند. هر وقت گیاه خود را آبیاری کردید، برگ ها را از نظر وجود هر گونه حشره بررسی کنید. با انداختن قطره ای کوچک الکل روی آنها می توانید از شر شپشک های آرد آلود خلاص شوید. برگ ها را با آب گرم و پارچه بشویید تا کنه های تار عنکبوت از بین بروند. آفات ممکن است نشانه عدم سلامت گیاه شما باشد. بازگرداندن سلامتی گیاه معمولاً از  حمله آفات به آن جلوگیری خواهد کرد.

آفات و بیماری های گیاه سانسوریا

سخن آخر

گل سانسوریا، که با نام گل زبان مادر شوهر و گل شمشیری نیز شناخته می شود. یکی از بهترین گل های آپارتمانی است. زیرا شرایط نگهداری گل سانسوریا ، بسیار ساده و راحت است. همانطور که در این مقاله از بخش خانه داری سلام دنیا، خواندید. مراقبت از گل زبان مادرشوهر در خانه آسان است. امیدوارم این مطلب را دوست داشته باشید و آن را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

20 نوع از مقاوم ترین گل ها و گیاهان آپارتمانی و نکات نگهداری از آن ها

کاشت لوبیا سبز در گلدان؛ نکات نگهداری و بیماری های لوبیا سبز

از
3
رای