معرفی انواع گل سانسوریا با عکس و ویژگی های ظاهری آن

معرفی انواع گل سانسوریا با عکس و ویژگی های ظاهری آن یکی از اصلی‌ترین خواص گل سانسوریا در داخل خانه توانایی فیلتر کردن برخی سموم از هوا است. سانسوریا سطح سموم تری‌ کلرواتیلن، بنزن و فرمالدئید را کاهش می دهد. انواع گل سانسوریا، ویژگی و روش نگهداری آنها در سلام دنیا بخوانید.

در این مقاله، شما با بسیاری از انواع گیاهان در نوع سانسوریا آشنا خواهید شد. توضیحات و تصاویر این سانسوریا به شناسایی گونه‌های جداگانه و اطلاع از نام‌های مشترک آنها کمک می کند. در پایان این مقاله از بخش خانه داری سلام دنیا شما یاد خواهید گرفت که چگونه از گل سانسوریا مراقبت کنید.

معرفی سانسوریا

همه‌ی انواع گیاه مارپیچی (از جنس سانسوریا) ساکلنت‌هایی هستند که در محیط داخلی و به عنوان گیاهان آپارتمانی به خوبی رشد می‌کنند. انواع سانسوریا که همچنین به عنوان کنف رشته افعی یا مادر شوهر شناخته می شوند، گیاهان خانگی عالی و متناسب با دکوراسیون منزل شما هستند.

بعضی از گونه‌های گیاهان مارپیچی دارای برگهای سبز صاف شمشیری بلندی هستند. سایر ارقام گرمسیری سانسوریا مانند Sansevieria cylindrica (گیاه نیزه آفریقایی)، و Sansevieria ستاره دریایی دارای برگهای استوانه ای مدور با نوک انتهای تیز هستند. حتی انواع گیاهان مارپیچی مانند Sansevieria Trifasciata 'Black Gold' وجود دارد که می توانند به عنوان گیاهان خانگی فیلتر هوا استفاده شوند.

چرا سانسوریا بهترین گزینه برای گیاه آپارتمانی است؟

یکی از دلایل پرورش سانسوریا در خانه این است که در شرایط نامناسب و ضعیف هم از رشد خوبی برخوردار است. این ساکولنت ها به نگهداری کمی نیاز دارند و می‌توانند رنگ های سبز و زرد جذابی را به دکوراسیون منزل شما ارائه بدهند. حدود 70 گونه سانسوریا وجود دارد. انواع گیاهان سانسوریا را به طور عامیانه به دلیل داشتن برگهایی بلند و انتهایی مخروطی شکل به عنوان "گیاهان مارپیچی" میشناسند.

بسته به انواع مختلف آنها، انواع دیگر گیاهان سانسوریا نام های مشترک دیگری دارند. به عنوان مثال، Sansevieria trifasciata معمولاً "زبان مادر شوهر" نامیده می شود. نام آن از این واقعیت نشات گرفته است که برگهای گیاه بلند و تیز هستند. به این نوع سانسوریا "کنف رشته ای افعی" نیز گفته می شود زیرا الیاف آن به اندازه ی کافی محکم هستند تا بتوانند بندهای کمان را ایجاد کنند.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری گل سانسوریا در خانه


نحوه نگهداری از سانسوریا

برای مراقبت از گونه های سانسوریا (گیاهان مارپیچی) گیاهان را در خاک گلدان پرورش داده و در زمان خشک شدن خاک (زمانی که خشک میشود) آنها را آبیاری کنید. در زمستان فقط گاهی به گیاهان مارپیچی خود آب دهید. گیاهان مارپیچی در دمای طبیعی اتاق و در فضای داخلی به خوبی رشد می کنند. سانسوریا را یکبار در ماه در بهار و تابستان کود دهید. برای کمک به رشد گیاه مارپیچی در محیط داخلی، از گلدان با سوراخ های زهکشی در پایین آن استفاده کنید.

نحوه نگهداری از سانسوریا

خواص گل سانسوریا

یکی از اصلی‌ترین خواص گل سانسوریا در داخل خانه توانایی فیلتر کردن برخی سموم از هوا است. مزیت پرورش Sansevieria laurentii (زبان مادر شوهر) این است که سطح سموم تری‌کلرواتیلن (TCE)، بنزن و فرمالدئید را کاهش می دهد. این مزیت در مطالعه ای که توسط ناسا انجام شد گزارش شده است.

انواع سانسوریا با نام علمی و عکس

یکی از محبوب ترین انواع سانسوریا، گونه‌های Sansevieria trifasciata هستند. آنها همچنین با مترادف Dracaena trifasciata شناخته می شوند. در اینجا برخی از انواع رایج سانسوریا (گیاهان مارپیچی) آورده شده است:

1. سانسوریا ابلق بلک گلد ابلق Black Gold

سانسوریا بلک گلد نوعی محبوب از گیاهان چند ساله مارپیچی است که دارای برگهای سبز تیره و لبه زرد طلایی است. این گیاه دارای برگهای رشته ای سفت و بلندی است که به آن نمایی زیبا و براق می‌بخشد. اکثر ارقام Sansevieria trifasciata به حدود 35 "سانتی متر (90 سانتی متر) طول می رسند و رشد می‌کنند و برگ‌های سبز و زرد آن می توانند تا 2.5" (6 سانتی متر) عرض داشته باشند.

طبق گفته ناسا، این گونه از گیاه مارپیچی جزئی از 10 تا از بهترین گیاهان خانگی فیلتر کننده هوا است. بسیاری از افراد برای پاکسازی هوا در طول روز و شب، ترجیح می‌دهند این نوع از سانسوریا را در اتاق خواب یا اتاق نشیمن خود پرورش دهند. اما باید توجه داشته باشید که تمام قسمت‌های گیاه کنف رشته افعی برای گربه ها و سگ ها سمی هستند. طبق گفته فنگ شویی چینی، گیاه مارپیچی یکی از گیاهان خوش شانس و شانس آوری است که به خوشبختی کمک می کند. مانند بسیاری از گونه های سانسوریا، این گیاه مارپیچی نیز با آبیاری گاه به گاه می تواند شرایط کم نور را تحمل کند.

انواع سانسوریا

2. سانسوریا پاکوتاه (Futura Robusta)

این نوع از «زبان مادر شوهر» یک سانسوریا همیشه سبز است که دارای برگهای سبز مایل به خاکستری به شکل راه راه است. برگهای کوتاهتر به شکل شمشیر در یک توده متراکم رشد می‌کنند و با رشد پیچ ​​خورده آنها مشخص می‌شوند. برخلاف بسیاری از انواع و اقسام دیگر سانسوریا، ‘سانسوریا پا کوتاه’ فقط به ارتفاع و طول حدود 60 سانتی متر می رسد. این گیاه خانگی سانسوریا در بیشتر شرایط داخلی به خوبی رشد می کنند و می تواند آبیاری کم را تحمل کند.


حتما بخوانید: روش آسان کاشت بلوبری در گلدان


سانسوریا پاکوتاه

3. سانسوریا پیچ یا سانسوریا توویستد Twisted Sister

سانسوریا پیچ نام خود را از حالت برگهای سبز و زرد به دور آن که می‌پیچند گرفته است. جلوه چشمگیر و خارق العاده این گیاه سانسوریا از برگهای متنوع زرد طلایی روشن و سبز آهکی آن است. همچنین در مرکز برگها خطوط سبز نقره ای دیده می‌شود. بسیاری سانسوریا پیچ را شبیه به یک لانه پرنده در یک گلدان توصیف می‌کنند. این نیز یک نوع کوتوله(کوتاه) از sansevieria trifasciata است، زیرا برگها فقط به 12 تا 15 اینچ (30 تا 38 سانتی متر) بلند می شوند. به دلیل رنگهای سبز و زرد روشن، این گیاه مارپیچ می‌تواند گوشه‌ای کسل کننده در هر اتاق را روشن کند و نور ببخشد.

سانسوریا پیچ

4. سانسوریا گلدن هانی Golden Hahnii

 این سانسوریای کوتوله نوعی دیگر به نام سانسوریا گلدن هانی است که گاهی اوقات آن را لونه پرنده سانسوریا نیز می نامند. برگهای مخروطی گسترده این نوع گیاه مارپیچی دارای نشانه‌های راه راه سبز تیره و سبز روشن هستند که به صورت افقی در آمده‌اند. برگها همزمان با رشد، به صورت خوشه و قیف برگ دار در می آیند. با نگاه به 'Golden Hahnii' از بالا، یک الگوی گل رز را به شکل آن مشاهده خواهید کرد. این تنوع کوتاه سانسوریا  فقط به حدود 12 "(30 سانتی متر) ارتفاع و طول رشد می‌کند. برای ایجاد یک گلدان جذاب و قابل توجه، گیاه را به صورت توده ای رشد دهید نه به صورت تک گیاه مارپیچی.

خواص گل سانسوریا

5. سانسوریا سوپربا Futura Superba

سانسوریا سوپربا مطمئناً با نام خود به خوبی مطابقت دارد. این گیاه به نظر می‌رسد که نسخه کوچکتری از ساسنوریا بلک گلد با برگهای سبز روشن و لبه‌های زرد طلایی است. یکی از تفاوت‌های این گونه از سانسوریا با گونه بلک گلد این است که برگهای آن کوتاهتر و گسترده تر است. برگهای متنوع و سبز رنگ روشن این گیاه سانسوریا مستقیم و بلند رشد میکنند. سانسوریا "Futura Superba" به عنوان یک گیاه خانگی که در آن شرایط نوری ضعیف و فضای زیادی وجود ندارد، عالی است.

گل سانسوریا رنگی

6. سانسوریا کراواتی ابلق یا لورنتی Laurentii

یکی از بلندترین انواع سانسوریا نوع لورنتی است. این گیاه مارپیچی دارای برگهای زیبا و متنوع زرد و سبز است. برگهای سبز مایل به خاکستری دارای طرح‌های راه راه در طول آن هستند. نوار زرد رنگی که طول برگهای "مارپیچ" را گرفته است، به این نوع از سانسوریا سبک و ظرافتی زیبا را می بخشد. انتظار این را داشته باشید که این گیاه مار پیچی راه راه به بلندی و طول بین 60 - 120 سانتی متر برسد. این نوع مقاوم از گیاه برگ در اکثر شرایط به خوبی رشد می کند.

سانسوریا شمشیری

7. سانسوریا ارنبرگی (سانسوریا آبی) Ehrenbergii (Blue Sansevieria)

سانسوریا ارنبرگی دارای برگهای ضخیم ساکلنت است که به شکل پنکه رشد می کند. نام آن واقعاً رنگ این نوع از سانسوریا را توصیف نمی‌کند گرفته‌شده است. برگهای گوشتی به صورت خوشه‌های متراکم رشد می‌کنند و در صورت نارس بودن حالت آبی رنگی به آنها می رسد. با رشد سانسوریا، برگها به رنگ سبز تیره تا سبز خاکستری در می‌آیند و ممکن است در امتداد لبه‌های خود دارای یک خط قرمز روشن باشند. 


حتما بخوانید: کاشت سیب زمینی در خانه


یکی از ویژگی های بارز این سانسوریا، اندازه آن است. برگهای ساکلنت بلند با طول حدود 5 فوت (1.5 متر) و عرض 3 سانتی متر (8 سانتی متر) روی یک ساقه کوتاه رشد می کنند. با این حال، مدت زیادی زمان می‌برد که این نوع از سانسوریا به رشد کامل برسد. نام‌های دیگر این گونه از Sansevieria شامل "Sword Sansevieria" ، "Somaliland Bowstring Hemp" و "East Sisal Wild Africa" میشود.

روش نگهداری سانسوریا

7. سانسوریا موزی Ehrenbergii ‘Banana

سانسوریا موزی نوعی ساکلنت است که نام خود را از برگهای گوشتی شکل برگ موز گرفته است. این گیاه متعلق به گونه Sansevieria Ehrenbergii است، که دارای برگهایی به شکل "Sansevieria Blue" است. یکی از تفاوت های آن کوتاه بودن برگهای ضخیم است زیرا از یک نوع کوتوله(کوتاه) است.

شکل برگ نیز به عنوان "قایق شکل" توصیف شده است. آنها دارای یک ته گرد و یک رویه داخلی خمیده هستند. از برخی جهات، رنگ این سانسوریا شبیه ساکلنت هایی مانند گیاهان گون است. برگها به رنگ سبز مایل به آبی روشن با طرح‌های راه راه هستند که طول آنها را اجرا می کنند و روی آن هستند. یکی از خصوصیات شناسایی گیاه سانسوریا موزی، رشد یک برگ مستقیم در مرکز آن است. رگهای ضخیم به طور متناوب از دو طرف برگ میانی قوسی خارج می شوند. برای یک نوع غیرمعمول تر از سانسوریا ارنبرگی، به دنبال ارقام متنوع بروید. این قسمت دارای یک قسمت فوقانی به رنگ سبز مایل به خاکستری با یک قسمت زیرین به رنگ زرد روشن و موزی است.

نگهداری سانسوریا

8. سانسوریا پتنس

سانسوریا پتنس یکی از جذاب ترین انواع گیاه سانسوریا است که می توانید بیابید. این نوع گیاه شمشیری با برگهای گوشتی استوانه ای شکل آن که به صورت گل رز رشد می کنند، شناسایی می شود. طول برگها می تواند تا 3 فوت (90 سانتی متر) برسد. با بالغ شدن برگها، آنها در جهات مختلف خم می شوند. این امر باعث می شود گیاه مانند مجموعه ای از مار های درحال پیچ و تاب خوردن به نظر برسد. رنگ گیاه سانسوریا بالغ از یک رنگ سبز تیره به یک سایه سبز مایل به آبی تبدیل می شود. روش دیگر برای شناسایی سانسوریا پتنس، شیارهای عمیقی است که در امتداد برگها ایجاد می شوند.

برای به دست آوردن بهترین رنگ برگها، گل شمشیری را در مکانی کاملاً روشن و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. با این حال، مانند بسیاری دیگر از انواع گیاه سانسوریا، سانسوریا پتنس می تواند برخی بی توجهی ها در نگهداری را تحمل کند.

انواع گل سانسوریا: سانسوریا پتنس

9. سانسوریا کلوپاترا

یکی از جذاب ترین انواع گل شمشیری، نوع کلوپاترای آن با داشتن الگوهای دلپذیر بر روی برگهای آبدار و گوشتی آن است. برگها دارای طرح چلیپایی از خطوط سبز تیره بر روی زمینه سبز روشن هستند. زیبایی آنها با داشتن لبه های موج دار که با یک خط قهوه ای مایل به قرمز برجسته می شود، افزایش می یابد.

یکی دیگر از ویژگی های جذاب این گونه سانسوریا، الگوی گل رز کامل آن است. از آنجا که این گیاه شاداب فقط حدود 11 اینچ (27 سانتی متر) رشد می کند، می توانید آن را تقریباً در هر جایی از اتاق، دفتر یا گلخانه قرار دهید.

سانسوریا کلوپاترا

10. سانسوریا پاروا (سنبل کنیایی)

این گونه زیبا از سانسوریا پاروا که "سنبل کنیایی" نیز نامیده می شود، دارای برگهای باریک سبز روشن با نقوش تیره است. این برگهای سانسوریا مانند به شکل گل رز رشد کرده و به برگهای آبدار آن ظاهر خار مانند می دهند. طول هر برگ تقریباً 16 اینچ (40 سانتی متر) رشد کرده و در هر دسته بین 6 تا 12 برگ وجود دارد.


حتما بخوانید: نحوه کاشت و پرورش قارچ گانودرما


تمامی گونه های شمشیری، جزو گیاهان گلدار هستند و "سنبل کنیایی" نیز از این قاعده مستثنی نیست. وقتی این گیاه گل می دهد، می توانید انتظار دیدن گلهایی کاملاً سفید مایل به صورتی را داشته باشید.

سانسوریا پاروا (سنبل کنیایی)

11. سانسوریا زینالیکا (کنف ریسمانی سیلان)

این نوع شمشیری که "زبان شیطان" یا "زبان مادر شوهر" نیز نامیده می شود، برگهایی رو به بالا و به شکل شمشیر دارد. برگهای ضخیم "کنف ریسمانی سیلان" دارای نشانه های سبز تیره و روشن هستند. در بعضی جاها ممکن است لکه های سفید نیز مشاهده کنید که کاملاً طبیعی است. شما می توانید انتظار داشته باشید که برگها تا 2.5 فوت (75 سانتی متر) رشد کنند.

این گیاه گرمسیری سبز وقتی برگهای آن به صورت دسته ای رشد می کند، زیباترین شکل را به خود می گیرد. برگهای ایستاده و بلند آن می توانند در هر اتاقی جذابیت ایجاد کنند. همچنین می توان آنها را به صورت ردیفی پرورش داد تا مانند یک دیواره کوتاه اتاق برای دفاتر مدرن به نظر برسند.

12. سانسوریا ماسونیا

این نوع سانسوریا که "ماسون کنگو" نیز نامیده می شود، دارای پهن ترین و جذاب ترین برگ هایی است که می توانید در گیاه سانسوریا پیدا کنید. این نوع سانسوریا از طریق برگهای بلند و تقریباً بیضی شکل آن شناخته می شود. برگهای بزرگ آن به 4 فوت (1.2 متر) طول نیز می رسند و در پهن ترین نقطه آنها حدود 10 اینچ (25 سانتی متر) عرض دارند.

تنوع زیبا یکی از جذابیت های این گیاه نیمه آبدار است. راه راه های زرد طلایی روشن و زرد کمرنگ با رنگ سبز تیره تضاد دارند. شاخ و برگ بزرگ تیغه ای شکل آن می تواند در هر محیطی چشم انداز زیبایی ایجاد می کند.

سانسوریا ماسونیا

13. سانسوریا بالی (سانسوریا دورف یا کوتوله)

اگر به دنبال یک گونه کوتاه از شمشیری هستید، سانسوریا کوتوله یا یالی انتخاب خوبی است. این نوع شمشیری دارای برگهای باریک و متنوعی است که طول آنها تا 4 اینچ (10 سانتی متر) رسیده و قدر کل گیاه به حدود 6 اینچ (15 سانتی متر) می رسد. این برگهای آبدار به شکل گل رز رشد کرده و نوارهای آنها به رنگ زرد روشن و سبز کم رنگ ظاهر جذابی را ایجاد می کنند. سانسوریا کوتوله هر چند وقت یکبار، گلهای سفید یا صورتی خواهد داشت.

سانسوریا بالی (سانسوریا دورف یا کوتوله)

14. سانسوریا تریفاسیاتا (نیزه ای)

سانسوریا تریفاسیاتا (نیزه ای) یک گیاه سانسوریا با برگهای لوله ای بسیار بلند است. مانند بیشتر گونه های شمشیری، برگ های آن دارای نشانه هایی با سایه های مختلف رنگ سبز است. شما می توانید انتظار داشته باشید که برگهای استوانه ای گوشتی این شمشیری به طول 7 فوت (2 متر) و ضخامت آن ها در قسمت پایه به 1 اینچ (2.5 سانتی متر) برسد. شکل گیاه سانسوریا تریفاسیاتا مانند گل رز است. با این حال، برگهای بلند آبدار آن به شکل پنکه رشد می کنند.

سانسوریا تریفاسیاتا با نام های نیزه آفریقا یا سانسوریا نیزه ای، خلال دندان فیل، گیاه استوانه ای سانسوریا یا شمشیر سنت باربارای برزیلی نیز نامیده می شود. سانسوریا تریفاسیاتا همچنین دارای نام گیاه شناسی Dracaena angolensis است.


حتما بخوانید: آموزش کاشت زعفران در گلدان


یکی از جذاب ترین راه ها برای پرورش این نوع شمشیری، کاشت آن به شکل ظرف است. برگهای سیلندری شکل جذاب آن را می توان بافته یا رها کرد تا به شکل یک پنکه طبیعی رشد کنند.

سانسوریا تریفاسیاتا و نکات رشد آن

15. سانسوریا نیزه ای بونسل (سانسوریا ستاره دریایی)

سانسوریا نیزه ای بونسل نوعی گیاه شمشیری با برگهای لوله ای به شکل سنبله است. این نوع شمشیری، گیاه سانسوریا استوانه ای یا سانسوریا ستاره دریایی نامیده شده و با رنگ سبز مایل به خاکستری و نوارهای دارای نشانه های سبز تیره در اطراف برگ ها مشخص می شود. بسته به اندازه ظرف، برگهای سبز گوشتی استوانه ای آن می توانند تا 7 فوت (2 متر) رشد کنند. سانسوریا نیزه ای پاتولا تنوع دیگری است که شباهت زیادی به گونه بونسل دارد.

یکی از خیره کننده ترین ویژگی های سانسوریا نیزه ای بونسل، ساقه بلند گل آن است. هنگامی که سانسوریا ستاره دریایی گل می دهد، ساقه گل دهنده آن 3 فوت (1 متر) بلند می شود و کل طول آن با گلهای کوچک لوله ای به رنگ سفید مایل به سبز پوشیده می شود.

 سانسوریا نیزه ای بونسل (سانسوریا ستاره دریایی)

16. سانسوریا النسیس و ویژگی های ظاهری آن

گیاه سانسوریا النسیس، گونه کوتوله ای از گیاهان آبدار در تیره شمشیری بوده و گیاهی با رشد کند و دارای برگهای سبز مایل به آبی است. شناسایی این گونه سانسوریا توسط برگهای ضخیمی است که هنگام رشد به سمت پایین خم می شوند. برگهای ضخیم آن در نهایت به 5 اینچ (12.5 سانتی متر) طول و ضخامت تقریباً 1 اینچ ( 2.5 سانتی متر) می رسند.

راه دیگر برای شناسایی سانسوریا النسیس، خطوط طولی است که طول برگها را تزئین می کند. اینها همان مناطقی هستند که برگها بسته به میزان آن دریافتی گیاه، باریک و ضخیم می شوند. همچنین در نوک هر برگ موز شکل، متوجه نوعی پوشش مویی خواهید شد. هر چند به طور معمول این پیاه فقط 2 یا 3 برگ دارد اما این گونه سانسوریای کوتوله کماکان می تواند بر جذابیت هر اتاقی بیفزاید.

سانسوریا النسیس و ویژگی های ظاهری آن

نگهداری از گیاه سانسوریا

یکی از دلایل مهم داشتن چند گیاه شمشیری در خانه، سادگی نگهداری از آنهاست. در حقیقت، برخی از افراد می گویند این ها نوعی گیاهان آبدار هستند که در اثر بی توجهی رشد می كنند. مهمترین عواملی كه هنگام مراقبت از یک گیاه سانسوریا باید به خاطر داشته باشید، كدامند؟

1. آب و هوا

این گیاهان گرمسیری در فضای داخل خانه و در دمای طبیعی اتاق به خوبی رشد می کنند. با این حال، مهم است که گیاهان شمشیری را از جریان هوای شدید دور نگه دارید.

2. نور

گیاه سانسوریا را در یک اتاق روشن و دور از تابش نور مستقیم خورشید نگه دارید. هرچند تمامی گونه های شمشیری شرایط تاریک را به خوبی تحمل می کنند، اما وجود نور شدید به آشکار شدن بیشتر رنگ های زیبا برگ ها کمک می کند.

3. آب

همانند سایر گیاه آبدار و گوشتی، تمامی انواع گل های شمشیری به خاکی که به خوبی زه کشی شده باشد (تخلیه مناسب آب اضافی)، نیاز دارند. فقط زمانی که خاک اطراف گیاه به طور کامل خشک بود آن را آبیاری کرده و اجازه دهید تمام آب اضافی از ته ظرف یا گلدان خارج شود. در زمستان، فقط باید گاهی اوقات گیاهان شمشیری را آبیاری کنید.

سخن آخر

گیاه سانسوریا یکی از گیاهان مقاوم آپارتمانی است که در فضاهایی با نور کم هم به راحتی رشد می‌کند. این گیاه زیبا دارای خاصیت تصفیه کنندگی هوای منزل است و به همین خاطر انتخاب بسیار خوبی برای نگهداری در فضاهای بسته است. در این مقاله به معرفی انواع سانسوریا و خصوصیات هر یک پرداختیم. اگر شما هم تجربه نگهداری از گیاه سانسوریا را دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید. 


مقالات مرتبط:

10 گیاه زیبای آپارتمانی که برای کودکان و حیوانات خانگی خطرناک و سمی هستند

9 گیاه خانگی و آپارتمانی که برای گربه ها خطرناک و سمی هستند

از
8
رای