6 دلیل سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی و روش برطرف کردن آن

6 دلیل سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی و روش برطرف کردن آن برگ سوزی یا سوختن نوک برگ گیاهان تقریبا همیشه یک مشکل پرورش گیاه است. مشکل دیگر سوختگی در نوک برگ مشخص کردن این است که کدامیک از عوامل ممکن است باعث ایجاد آن شود. آیا مشکل آب است؟ عادت به کودها است؟

رنگ قهوه ای برگ یک اختلال آزاردهنده است که معمولا بر روی برخی از انواع گیاهان خانگی تاثیر می گذارد. گیاه عنکبوتی، گیاهان گرمسیری و آنهایی که دارای برگ های بلند و باریک هستند، به خصوص مستعد بروز این مشکل هستند. مشکل اصلی در برگ سوزی این است که به خاطر داشته باشید این علامتی از یک مشکل بزرگ تر است (معمولا یک مساله پرورشی است)، و یک وضعیت خود به خودی نیست. بنابراین هنگامی که نوک و حاشیه های گیاه می سوزد، دیگر راهی برای جبران آسیب ایجاد شده در آن ناحیه وجود ندارد. تنها کاری که می توان انجام داد این است که مشکل زمینه ای را برطرف کرده و امید داشت که گیاه به رشد سالم خود ادامه دهد.

مشکل دیگر سوختگی در نوک برگ مشخص کردن این مساله است که کدامیک از عوامل ممکن است باعث ایجاد آن شود. آیا مشکل آب است؟ عادت به کودها است؟ در مورد رطوبت چطور؟ ممکن است فورا متوجه آن نشوید، بنابراین بهترین ایده آن است که در ابتدا به احتمال زیاد شرایط را تا حد امکان تغییر دهید و صبر کنید تا ببینید چه اتفاقی رخ می دهد. اگر بر روی رشد قسمت های جدید گیاه بی تاثیر است یا برگ سوزی متوقف شد، متوجه آن شده اید. اگر ادامه پیدا کرد، پس به شرایط بعدی فکر کرده و بهبود آن را در نظر بگیرید. به طور ایده آل، به اندازه کافی زود متوجه مشکل برگ سوزی می شوید و برگ گیاه به طور کامل خراب نمی شود. اینها عواملی هستند که می توانند باعث بروز برگ سوزی شوند.

مشکل اصلی سوختن نوک برگ گیاهان

علل بروز برگ سوزی یا سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

1. مشکلات آب

برگ سوزی می تواند نشانه نامنظمی یا نامرتبی آب دادن به گیاه یا میزان کم رطوبت باشد. این امر به خصوص در مورد گیاهان گرمسیری شایع است که از شرایط خشک بودن در مرکز گرم خانه ها در فصل زمستان بیزار هستند. این گیاهان برای تحمل میزان رطوبت بین 60 تا 100 درصد در زیستگاه خود که جنگل های بارانی بوده است، تکامل یافته اند. یک خانه در فصل زمستان به سادگی می تواند تنها 20 درصد رطوبت داشته باشد، که می تواند منجر به برگ سوزی شود.

روش حل مشکل کم آبی گیاهان برگ سوز 

راه حل آن بالا بردن میزان رطوبت است- گیاهان را مرطوب کرده، از سنگ ریزه های ریخته بر کف سینی گلدان استفاده کرده، یا محل گلدان را به جایی با رطوبت بیشتر مانند آشپزخانه یا حمام منتقل کنید. همچنین، به خاطر داشته باشید که گیاهان دارای برگ های دراز با چالش بیشتری برای جابه جایی آب از ریشه تا نوک برگ ها مواجه هستند، پس احتمالا این گیاهان نسبت به گیاهانی با برگ کوتاه تر، برگ سوزی سریع تری خواهند داشت. در نهایت، اگر تصور می کنید که آب شما شدیدا قلیایی است (pH بالای 7 دارد)، یک منبع آب خنثی تر را برای آب دادن به گیاهان پیدا کنید. گیاهان محیط های کمی اسیدی تر را ترجیح می دهند.

روش حل مشکل سوختن نوک گیاهان آپارتمانی

2. مشکلات مربوط به کود

نمک کود می تواند باعث برگ سوزی شود، به خصوص اگر دوزهای بالایی از کود داده شود. اگر مدت کوتاهی بعد از ریختن دوز زیادی از کود متوجه برگ سوزی گیاه شدید، ممکن است مساله اصلی کود شما باشد.

روش حل مشکلات مربوط به کود در گیاهان برگ سوز 

چندین مرتبه خاک را با آب تمیز بشوئید تا نمک کودهای انباشته شده از بین برود و در آینده بیشتر مراقب باشید.

3. فلوراید؛ از علل برگ سوزی گیاهان

این ایده که فلوراید می تواند به گیاهان خانه آسیب برساند، اخیرا دیگر وجود ندارد، اما حقیقت این است که آسیب فلوراید معمولا به گیاهان خانواده «درخت اژدها» مربوط می شود. این گیاهان در طولانی مدت مستعد آسیب فلوراید هستند، بنابراین اگر برگ سوختگی از گیاهان خانواده درخت اژدها را مشاهده می کنید، برای آب دادن به گیاه از آب فاقد فلوراید استفاده کنید. اگر گیاه «درخت اژدها» نیست، بعید است که مشکل گیاه فلوراید باشد.

 فلوراید؛ از علل برگ سوزی گیاهان

4. آسیب ناشی از سرما

تقریبا مرتبط با استرس آب است، بسیاری از گیاهان خانگی با شرایط سرد و کوران سازگار نیستند (به عنوان مثال پنجره در فصل زمستان). آسیب ناشی از سرما می تواند ابتدا در قسمت نوک برگ ها ظاهر شود، به این معنا که برگ سوزی یا سوزش نوک برگ ایجاد می شود. اگر گیاهان گرمسیری تان در فصل زمستان از برگ سوزی رنج می برند، سعی کنید تا درجه حرارت در اطراف گیاه (و به احتمال زیاد رطوبت) را افزایش دهید.

5. آسیب آفتاب

آسیب آفتاب معمولا به شکل زرد شدن برگ ها یا لکه هایی سوختگی بر روی برگ ها ظاهر می شود. با این وجود، اگر اخیرا گیاه در معرض تغییر نور مستقیم دریافتی قرار داشته است، می تواند مشکل گیاه همین مساله باشد.

6. آسیب شیمیایی

سوختن نوک برگ گیاه با احتمال کمتری به دلیل آسیب شیمیایی رخ می دهد، اما امکان پذیر است. سموم دفع آفات خانگی و مواد شیمیایی تمیز کننده می توانند بعضی مواقع گیاهان را بسوزانند، بنابراین از آنچه که برای گیاه استفاده می کنید، آگاهی داشته باشید.

علل سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

نتیجه گیری

در نهایت، برگ سوزی تقریبا همیشه یک مشکل پرورش گیاه است- بیماری های قارچی و باکتریایی به طور معمول در سطح برگ گسترده تر هستند و معمولا ساقه را نیز درگیر می کنند. بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از برگ سوزی و سوختن حاشیه های برگ، این است که بپرسید چه شرایط پرورشی ممکن است باعث این اختلالات شود، سپس تلاش کنید تا آن مشکل را حل کنید.

از
14
رای