طرز تهیه شله زرد نذری و تزیین آن به روش های مختلف

طرز تهیه شله زرد نذری و تزیین آن به روش های مختلف شله زرد یک دسر خوشمزه و لذیذ ایرانی است که برای ایام عزاداری یا سفرهای نذری تهیه می شود. در این مقاله سعی کردیم تا طرز تهیه این دسر خوشمزه و تزئین آن به شیوه های مختلف را برای شما توضیح دهیم

یکی از دسرهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی شله زرد است که معمولا آن را در ایام مذهبی مثل روزهای محرم برای نذری یا برای سفره های افطاری تهیه می کنند.  طرز تهیه شله زرد نذری یک تفاوت عمده با تهیه شله زرد خانگی دارد و آن هم حجم و مقدار مواد تهیه آن است. برای پخت شله زرد نذری باید میزان و پیمانه های مواد لازم را به مقدار زیاد در نظر بگیرید که آن را تبدیل به یک چالش می کند. به هر حال این دسر در ماه محرم بسیار پرطرفدار است و همین مساله باعث می شود تا افراد زیادی بخواهند که آن را تهیه کنند. خب نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم تا طرز تهیه ساده این دسر خوشمزه و تزیین آن با روش های مختلف را برای نذری حدود 50 نفر توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

آموزش طرز تهیه شله زرد نذری 

مواد لازم جهت تهیه شله زرد نذری

 • دو کیلوگرم برنج ریزدانه
 • چهار کیلوگرم شکر سفید
 • یک و نیم لیتر گلاب با کیفیت
 • یک بسته نیم مثقالی زعفران
 • 125 گرم کره
 • 750 + 100 گرم خلال بادام
 •  آب به مقدار لازم
 • 100 گرم خلال پسته
 • گل محمدی

طرز تهیه شله زرد نذری

حتما بخوانید : طرز تهیه حلوا برای محرم

تزیین شله زرد نذری

مواد لازم برای تزیینات شله زرد

 • پودر دارچین به مقدار لازم
 • پودر هل به مقدار لازم
 • کاسه و ظروف یک بار مصرف برای سرو نذری
 • شابلون برای تزیین روی نذری در صورت تمایل
 • انواع قالب در صورت تمایل برای تزیین نذری

طرز تهیه شله زرد برای 50 نفر

برای تهیه شله زرد بهتر است تا همیشه از برنج های دانه ریز ایرانی استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. برنج های ایرانی مخصوص آش و خرد شده برای تهیه شله زرد مناسب تر هستند و عطر و طعم فوق العاده ای به شله زرد می بخشند. اگر این نوع برنج را در اختیار نداشتید، می توانید از هر نوع برنج دیگری استفاده کنید. اما باید به خاطر داشته باشید که برنج دانه درشت به آب بیشتری نیاز دارد.

فوت و فن شله زرد نذری

مرحله اول

برنج را 24 ساعت قبل از تهیه شله زرد شسته و اجازه دهید تا با آب سرد خیس بخورد. پس از گذشت 24 ساعت بهتر است تا کمی برنج را با دست تان هم بزنید تا دانه ها خردتر شوند.

طرز تهیه شله زرد نذری به صورت گام به گام

مرحله دوم

در یک قابلمه بزرگ آب ریخته و آن را بر روی شعله قرار دهید. بهتر است برای این منظور از قابلمه تفلون استفاده نکنید چون به احتمال زیاد شله زرد را با ملاقه فلزی هم می زنید که باعث خراب شدن قابلمه می شود. توصیه می شود از دیگ های مسی یا از جنس نیکل استفاده کنید.

مرحله سوم

وقتی قابلمه به جوش آمد، آب اضافی برنج را خالی کرده و برنج را در داخل آب جوش بریزید. میزان آب ریخته شده باید 7 برابر برنج باشد. تا زمانی که آب و برنج جوش بیایند، شعله گاز را زیاد کنید.

مرحله چهارم

پس از به جوش آمدن باید حرارت قابلمه را کم کنید تا برنج مغز پخت شود. حدود 2 ساعت زمان برای مغز پخت شدن شله زرد در نظر بگیرید. در این مدت نیازی نیست تا شله زرد را به طور مرتب هم بزنید، تنها کافی است تا مراقب باشید که ته نگیرد.

مرحله پنجم

اکنون زمان آماده کردن شکر فرا رسیده است. همه شکر را در یک قابلمه ریخته و بر روی آن آب بریزید تا به طور کامل حل شود. برای این کار نیازی به حرارت دادن شکر نیست. شکر بدون حرارت دادن قابلمه در آب حل خواهد شد. اکنون آب شکر را از یک صافی ریز رد کرده تا ناخالصی های آن جدا شود. سپس شکر را به برنج اضافه کنید. این کار را به تدریج انجام دهید و قبل از آن مطمئن شوید که برنج به طور کامل مغز پخت شده است.

روش پختن شله زرد نذری در ماه محرم

مرحله ششم

نگران رقیق بودن شل زرد نباشید. با کمی جوشیدن بیشتر شله زرد به غلظت مورد نظر می رسد. اگر بعد از اضافه کردن شکر، برنج کمی سفت شد، می توانید یک تا دو لیوان آب به آن اضافه کنید. با جوش آمدن، غلظت مورد نظر را پیدا خواهد کرد.

مرحله هفتم

اکنون 750 گرم خلال بادام را در شله زرد بریزید تا کمی نرم شود. وقتی غلظت مورد نظر ایجاد شد، زعفران را دم کرده و همراه با گلاب به شله زرد اضافه کنید. توجه کنید که از زمانی که شکر را اضافه می کنید، باید شله زرد را به طور منظم هم بزنید تا ته نگیرد.

مرحله هشتم

وقتی شله زرد به غلظت مورد نظر رسید، درب ظرف را بسته و شعله را کم کنید. به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا شله زرد کاملا جا افتاده و رقیق شود. اکنون زیر شعله را خاموش کرده سپس کرده را به آن اضافه کنید. از یک ترفند برای خوش آب و رنگ شدن و دم کشیدن شله زرد استفاده کنید. باید شله زرد نذری را با یک دم کنی بپوشانید و به مدت نیم ساعت بدون شعله گاز قرار دهید. این کار باعث بهبود طعم شله زرد می شود. اکنون شله زرد نذری آماده شده است و زمان تزیین شله زرد فرا رسیده است.

تزیین شله زرد نذری

تزیین شله زرد نذری به شکل های مختلف

برای تزیین شله زرد نذری روش های مختلفی وجود دارد. می توانید شله زرد را با دارچین، پودر هل، خلال بادام و خلال پسته و گل محمدی تزیین کنید. حتی می توانید به مناسبت ایام مذهبی یا شهادت ائمه، نام مبارک معصومین را بر روی آنها با استفاده از شابلون بنویسید.

تزیین شله زرد با شابلون

اگر می خواهید از شابلون نوشته دار برای تزیین شله زرد استفاده کنید، بهتر است تا ابتدا کمی شله زردها را در کاسه ریخته و اجازه دهید تا سرد شوند. سرد شدن شله زردها باعث می شود تا شابلون ها به شله زرد نچسبند. اکنون دارچین را در یک نمک پاش با سوراخ های درشت بریزید. با نگه داشن شابلون بر روی شله زرد و با استفاده از نمک پاش دارچین را بر روی شله زرد بریزید. همچنن می توانید بر روی آن خلال بادام باقی مانده و خلال پسته بریزید.

تزیین شله زرد با شابلون

تزیین شله زرد نذری

طرز تهیه شله زرد نذری

تزیین شله زرد باشابلون به شکل مجلسی

طرز تهیه شله زرد نذری

آموزش تزیین شله زرد با دارچین و گل محمدی

ترکیب رنگ ها برای زیبایی نذری بسیار مهم است. پس می توانید از گل محمدی و دارچین کمک گرفته و نذری ها را زیباتر کنید. برای این کار پودر پسته و گل محمدی را با هم ترکیب کرده و بر روی شعله زرد بریزید. گل محمدی علاوه بر زیبایی، طعم فوق العاده ای به شله زرد می دهد.

آموزش تزیین شله زرد با دارچین

آموزش تزیین شله زرد با دارچین

تزیین شله زرد با دارچین و گل محمدی مجلسی و شیک

آموزش تزیین شله زرد با دارچین

تزیین شله زرد با گل محمدی

استفاده از قالب برای تزیین شله زرد

در بازار انواع و اقسام قالب ها وجود دارند که می توانید برای تزیین شله زرد از آنها کمک بگیرید. برای این منظور باید شله زردها را زمانی که هنوز گرم هستند در قالب ها بریزید و پس از خنک شدن در یخچال قرار دهید تا سفت شده و شکل قالب را به خود بگیرند. در این حالت هم می توانید از دارچین و خلال بادام و خلال پسته برای تزیین شله زرد استفاده کنید.

استفاده از قالب برای تزئین شله زرد

تزیین شله زرد با استفاده از قالب

تزیین شله زرد نذری

تزیین شله زرد نذری

تزیین شله زرد نذری

تزیین شله زرد قالبی با خلال پسته و گل محمدی

تزیین شله زرد بدون شابلون

تزیین شله زرد بدون شابلون

تزیین شله زرد نذری

تزیین شله زرد نذری مجلسی

تزیین شله زرد نذری مجلسی

تزیین شله زرد نذری مجلسی

تزیین شله زرد با گل محمدی

تزیین شله زرد نذری مجلسی با گل محمدی

تزیین شله زرد نذری مجلسی با گل محمدی

تزیین شله زرد نذری به شکل گل

تزیین شله زرد به شکل ساده

تزیین شله زرد به شکل ساده

تزیین شله زرد

تزیین شله زرد به شکل ساده

تزیین شله زرد بدون شابلون به شکل ساده

تزیین شله زرد نذری ساده و شیک

تزیین شله زرد نذری ساده و شیک

تزیین شله زرد تک نفره

تزیین شله زرد تک نفره با دارچین

دیزاین شله زرد یک نفره

تزیین شله زرد یک نفره با دارچین و گل محمدی

تزیین شله زرد تک نفره مجلسی

تزیین شله زرد تک نفره مجلسی

تزیین شله زرد تک نفره ساده

تزیین شله زرد تک نفره مجلسی و خاص

تزیین شله زرد تک نفره

تزیین شله زرد نذری تک نفره

تزیین شله زرد نذری تک نفره

نتیجه گیری

شله زرد یک دسر خوشمزه و لذیذ ایرانی است که برای ایام عزاداری یا سفرهای نذری تهیه می شود. در این مقاله سعی کردیم تا طرز تهیه شله زرد نذری ، این دسر خوشمزه و تزیین شله زرد به شیوه های مختلف را برای شما توضیح دهیم. امیدوارم که مورد پسندتان واقع شده و بتوانید به مناسبت های مختلف این شله زرد را تهیه کنید.