10 خاصیت دارچین برای سلامتی با پشتوانه علمی

10 خاصیت دارچین برای سلامتی با پشتوانه علمی دارچین ادویه ای است که از پوست داخلی درختانی با عنوان Cinnamomum ساخته شده است و قدمت استفاده از خواص آن در طول تاریخ به مصر باستان می رسد.

دارچین یک ادویه بسیار پرکاربرد است. هزاران سال است که از خواص دارویی آن قدردانی شده است. در ادامه 10 مزیت دارچین برای سلامتی که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می شوند، ارائه شده است.

10 خاصیت بی نظیر دارچین

1. دارچین دربین مواد با خواص دارویی رتبه بالایی دارد.

دارچین یک ادویه است که از پوست داخلی درختانی با عنوان Cinnamomum ساخته شده است. از آن به عنوان یک عنصر در طول تاریخ استفاده شده است و قدمت آن تا به مصر باستان می رسد. این ادویه عموما نادر و ارزشمند بود و به عنوان یک هدیه مناسب برای پادشاهان در نظر گرفته می شده است. این روزها دارچین ارزان است، در هر سوپرمارکت موجود است و به عنوان مواد تشکیل دهنده در غذاها و دستورالعمل های مختلف یافت می شود.

انواع دارچین

دو نوع اصلی دارچین وجود دارد:
دارچین سیلان (Ceylon): همچنین به عنوان دارچین "واقعی" شناخته شده است.
دارچین کاسیا (Cassia): امروزه شایع ترین نوع و آنچه که معمولا مردم به عنوان دارچین به آن اشاره می کنند ازین نوع می باشد.

دارچین با برش ساقه دارچین ساخته می شود. سپس پوست استخراج شده و قطعات چوبي برداشته مي شود. زمانی که خشک شد رول های پیچ خورده ای را تشکیل می دهد که دارچین میله نام دارد. این میله ها را پودر کرده و پودردارچین تشکیل می شود. بوی مشخص و طعم دارچین به دلیل بخش روغنی است که در ترکیب سینامالدهید بسیار زیاد است. دانشمندان بر این باورند که این ترکیب مسئول اکثر اثرات قدرتمند دارچین در سلامت و متابولیسم است.

انواع دارچین

2. دارچین مملو از آنتی اکسیدان ها می باشد

آنتی اکسیدان ها از بدن شما را در مقابل آسیب های اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. دارچین سرشار از آنتی اکسیدان های قوی مانند پلی فنول هاست. در مطالعه ای که فعالیت آنتی اکسیدانی 26 ادویه را مقایسه کرده اند، دارچین به عنوان برنده و حتی بالاتر از غذاهای فوق العاده ای مانند سیر و پونه شناخته شده است. در واقع، دارچین می تواند به عنوان یک نگهدارنده طبیعی مواد غذایی طبیعی استفاده شود.

3. دارچین دارای خواص ضد التهابی است

التهاب فوق العاده مهم است. این کمک می کند که بدن شما با عفونت ها مبارزه کنند و آسیب بافتی ترمیم کنند. با این وجود التهاب زمانی که مزمن می شود بعنوان یک مشکل بافت های بدن را مورد آسیب قرار می دهد. دارچین ممکن است در این زمینه مفید باشد. مطالعات نشان می دهد که دارچین و آنتی اکسیدان های آن دارای خواص ضد التهابی قوی هستند.

4. دارچین می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

دارچین با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، شایع ترین علت مرگ زودرس در جهان، ارتباط دارد. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، یک گرم یا تقریبا نیمی از قاشق چایخوری دارچین در روز اثرات مثبت بر روی نشانگرهای خون می گذارد. سطح کلسترول کل، کلسترول بد LDL و تري گليسريد را کاهش مي دهد، در حالي که کلسترول  خوب HDL پایدارباقي مي ماند . اخیرا در مطالعه حیوانی نشان داده شده که دارچین فشار خون را کاهش می دهد. در صورت ترکیب شدن، تمام این عوامل می توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی را به شدت کاهش دهد.

5. دارچین می تواند حساسیت به هورمون انسولین را بهبود بخشد

انسولین یکی از هورمون های کلیدی است که متابولیسم و مصرف انرژی را تنظیم می کند. همچنین این هورمون برای انتقال قند خون از جریان خون به سلول ها ضروری است. مشکل این است که بسیاری از مردم به اثرات انسولین مقاوم هستند که به آن مقاومت به انسولین می گویند که نشانه ای از شرایط جدی مانند سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 می باشد. خبر خوب این است که دارچین می تواند به میزان قابل توجهی مقاومت به انسولین را کاهش داده وبه این هورمون مهم کمک  کند تا کار خود را انجام دهد. با افزایش حساسیت به انسولین، دارچین می تواند سطح قند خون را کاهش دهد.

6. دارچین سطح قند خون را کاهش می دهد و دارای اثر ضد دیابتی قوی است

دارچین مشهور به پایین آورنده قند خون است. جدا از اثرات مفید بر روی مقاومت به انسولین، دارچین می تواند قند خون را با چندین مکانیسم دیگر کاهش دهد.
اول، دارچین میزان گلوکز را که پس از غذا وارد جریان خون شما می شود، کاهش می دهد. این کار را با دخالت در آنزیم های مختلف گوارشی انجام می دهد که باعث کاهش کربوهیدرات در دستگاه گوارش شما می شود .
دوم، ترکیبی در دارچین می تواند با تقلید از انسولین رو سلول ها اثر گذار باشد.
این به میزان قابل توجهی جذب گلوکز توسط سلول های شما را بهبود می بخشد، هر چند که خیلی کندتر از خود انسولین عمل می کند. مطالعات متعدد انسانی اثرات ضد دیابتی دارچین را تأیید کرده است که می تواند سطح قند خون ناشتا را از 10 تا 29 درصد کاهش دهد .

مقدار مصرف دارچین برای کاهش قند خون

دوز موثر معمولا 1-6 گرم یا حدود 0/5 تا 2 قاشق چای خوری دارچین در روز است.

7. دارچین می تواند اثرات مفیدی بر بیماری های تحلیل عصبی داشته باشد.

بیماری های تحلیل عصبی (Neurodegenerative) با کاهش پیشرفت ساختار یا عملکرد سلول های مغزی مشخص می شود. بیماری آلزایمر و پارکینسون دو نوع از انواع رایج آن هستند.  دو ترکیب موجود در دارچین به نظر می رسد مانع ایجاد پروتئینی به نام tau در مغز، که یکی از نشانه های بیماری آلزایمر است، می شود.
در مطالعه ای که در موش های مبتلا به بیماری پارکینسون انجام شد دارچین به محافظت از نورون ها، سطح عصبی و بهبود عملکرد حرکتی کمک کرد. این اثرات باید بیشتر در انسان بررسی شود.

8. دارچین می تواند در مقابل سرطان محافظت کند

سرطان یک بیماری جدی است که با رشد سلولها به صورت کنترل نشده مشخص می شود. دارچین برای استفاده بالقوه در پیشگیری و درمان سرطان به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. به طور کلی، شواهد محدود به مطالعات آزمایشی و حیوانی است که نشان می دهد عصاره های دارچین ممکن است از سرطان محافظت کنند. این کار با کاهش رشد سلول های سرطانی و کاهش تشکیل رگ های خونی در تومورها عمل می کند و به نظر می رسد برای سلول های سرطانی سمی است و باعث مرگ سلول می شود. مطالعه ای در موش های مبتلا به سرطان کولون (روده) نشان داد که دارچین یک فعال کننده قوی آنزیم های ضد سم زدایی در روده است و از رشد بیشتر سرطان جلوگیری می کند.
این یافته ها که نتایج فعالیت های آزمایشگاهی است، نشان داد دارچین پاسخ های ضد آنتی اکسیدانی را در سلول های کولون انسان فعال می کند. این که آیا دارچین تأثیرات فوق را بر انسان هم دارد یا خیر باید در مطالعات کنترل شده تأیید شوند.

دارچین برای کاهش قند خون

9. دارچین به مبارزه با عفونت های باکتری و قارچی کمک می کند

Cinnamaldehyde، یکی از مهمترین اجزای اصلی دارچین، ممکن است به مبارزه با انواع عفونت کمک کند. چنین نشان داده شده که روغن دارچین به طور موثری عفونت های دستگاه تنفسی ناشی از قارچ ها را درمان می کند. همچنین می تواند رشد برخی از باکتری ها، از جمله Listeria و Salmonella را مهار کند. با این حال، شواهد محدود است و تا کنون مطلبی مبنی بر درمان عفونت در نقاط دیگر بدن با استفاده از دارچین بیان نشده است. اثرات ضد میکروبی دارچین نیز ممکن است به جلوگیری از پوسیدگی دندان و تنفس کمک کند.

10. دارچین ممکن است به مبارزه با ویروس HIV کمک کند

HIV یک ویروس است که به آرامی سیستم ایمنی بدن شما را تجزیه می کند، که اگر درمان نشود در نهایت می تواند منجر به ایدز شود. دارچین استخراج شده از گونه های Cassia برای مبارزه با HIV-1 ( شایع ترین نوع ویروس HIV) در انسان مفید بنظر می رسد. مطالعه آزمایشگاهی به دنبال سلول های آلوده به اچ آی وی نشان داد که دارچین موثرترین درمان بین تمام 69 داروی گیاهی مورد مطالعه است. آزمایشات انسانی برای تایید این اثرات ضروری است.

کدام نوع دارچین بهتر است؟

بهتر است از سیلان Ceylon (دارچین واقعی) استفاده کنیم. گونه کاسیا (Cassia) دارای مقادیر قابل توجهی از یک ترکیب به نام کومارین است که در دوزهای بالا مضر است. هر دو نوع دارچین باید دارای مزایای سلامتی باشند، اما کاسیا (Cassia) ممکن است در دوزهای بالا به علت محتوای کومارین ایجاد مشکل کند. سیلان (Ceylon) در این زمینه بسیار بهتر است و مطالعات نشان می دهد که کومارین در آن بسیار کمتر است. متاسفانه اکثر دارچین های ارزان در سوپرمارکت ها (Cassia) هستند.
شما ممکن است بتوانید (Ceylon) را در برخی فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی پیدا کنید.

دارچین کاسیا و دارچین سیلان

از
3
رای