نکات و قوانین طلایی برای هدف گذاری و رسیدن به اهداف

نکات و قوانین طلایی برای هدف گذاری و رسیدن به اهداف اگر تا کنون هدفی تعیین نموده و قبل از رسیدن به آن هدف از آن منصرف شده اید، در این صورت شما به خوبی می دانید که چیزی بیش از اراده برای انجام کار و تحقق اهداف مورد نیاز است.

راه های بسیاری برای بهبود و پیشرفت وجود دارد، اما تعیین هدف مشخصی برای پیشرفت می تواند موفقیت را تضمین نماید. همانطور که بیشتر مواقع در زندگی با موانع مواجه می شوید، داشتن یک هدف و بازبینی مجدد آن می تواند برای تنظیم، تعهد و بازیابی انرژی مجدد کمک کند. این کار همچنین انگیزه و تمرکز بیشتر و قدرت پیگیری برنامه ها را به شما می دهد. تعیین هدف گاهی اوقات می تواند یک کار دلسرد کننده به نظر برسد. به همین دلیل است که یک نقشه راه می تواند به عنوان راهنمای در طول مسیر مفید باشد.

تئوری تعیین و تنظیم هدف

همانند اکثر تئوری های روان شناسی، تئوری تعیین هدف با ایده دکتر ادوین ای لاک آغاز شد. وی در مقاله خود در مورد نظریه کار محرک و انگیزشی صحبت می کند. در این مقاله، او نیاز به اهداف معین و مشخص را به چالش کشیده و بر بازبینی منظم و پیشرفت هدف نظارت داشت.

لاک همراه با دکتر گری لتام، پنج اصل را برای تنظیم اهداف مؤثر ارائه داد. این اصول که شامل وضوح، چالش، بازخورد و پیچیدگی وظیفه هستند؛ مولفه های اصلی هنگام تنظیم، پیشبرد و دستیابی به اهداف محسوب می شوند.

علاوه بر این، تحقیق انجام شده توسط دکتر روانشناس گیل متیو، نشان می دهد که ارتباط بین نوشتن اهداف و موفقیت چیزی بیشتر از صرفا فرمول بندی آنها و به خاطر داشتن انها است.

توسعه و حفظ اهداف شخصی در زندگی 

چقدر باانگیزه هستید؟

اگر تا کنون هدفی تعیین نموده و قبل از رسیدن به آن هدف از آن منصرف شده اید، در این صورت شما به خوبی می دانید که چیزی بیش از اراده برای انجام کار و تحقق اهداف مورد نیاز است.

یک روان شناس با تجربه به نام کاترین جکسون بیان می کند که تعیین و دستیابی به اهداف نیاز به انگیزه، تفکر در مورد طرح و راه هایی برای هدایت چالش های احتمالی پیش رو دارد.

سه عامل اصلی برای رسیدن به اهداف

به گفته انجمن روانشانسی آمریکا (AAP)، تحقیقات نشان می دهد که سه عامل برای رسیدگی به اهداف وجود دارد:

  • انگیزه برای تغییر
  • آمادگی برای نظارت بر رفتار
  • اراده جدی برای رخ دادن اتفاق

تمام این سه عامل در یک هدف هوشمندانه باید گنجانده شود.

هدف گذاری در زندگی

نکاتی که هنگام هدف گذاری باید مورد توجه قرار دهید

مشخص کردن دلایل انتخاب هدف

هنگامی که هدف خود را مشخص می کنید، در واقع خود را برای موفقیت آماده می کنید. پس باید به دقت به پرسش هایی مانند چرا این هدف؟ این هدف من را به کجا می رساند؟ چه زمانی به این هدف می رسم را پاسخ دهید و پاسخ به پرسش های مشابه را نیز مشخص نمایید.

قابل اندازه گیری بودن هدف

از کدام معیارها برای اطمینان از پیشرفت استفاده می کنید؟ چگونه مشخص می شود که شما موفق شده اید؟ چگونه متوجه می شوید که نیاز به هماهنگی دارید؟ داشتن هدف قابل اندازه گیری به شما کمک می کند تا در مسیر حرکت قرار گرفته و به اهداف تعیین شده خود برسید.

دست یافتنی بودن هدف

آیا کسی می تواند به هدفی که شما مشخص کرده اید، برسد؟ اگرچه شما نمی خواهید تا همه چیز ساده باشد؛ اما می خواهید از تعیین اهدافی که عملی نیستند دوری کنید.

واقع بینانه و مرتبط بودن هدف

این هدف باید دست یافتنی باشد. آیا هدف به زندگی شما مرتبط است و آیا می توانید واقع بینانه و بر اساس شرایط فعلی به آن برسید؟ این هدف می تواند هدفی باشد که شما پیشتر در نظر گرفته ولی در رسیدن به آن موفق نبوده اید؛ زیرا در آن زمان واقع بینانه نبوده است. اما اکنون تحت شرایط مختلف، این هدف واقع بینانه شده است.

ملموس بودن هدف

برای اینکه هدفی واقع بینانه باشد، باید در یک برنامه زمانی پایه گذاری شده و واقعی یا ملموس باشد. توسعه اهداف هوشمند برای موفقیت ضروری است. به این معنا که اغلب شما را به «چه» و «چگونگی» اهداف خود محدود می کنند. برای اینکه اهداف شما موثر واقع شود، باید هدف خود یا «چرایی» آنچه که به شما انگیزه می دهد را بیابید.

تعیین اهداف 

می توانید در هر مرحله از زندگی خود اهدافی را تعیین نمایید. برخی از مهم ترین آنها عبارتند از: سلامتی، شغل، اقتصاد و تحصیلات. این دسته بندی های وسیع تر مرحله ای را برای اهداف کوچکتری که شما به طور سالانه، ماهانه و روزانه به آن عمل می کنید، اعمال می کند.

 اگرچه برخی از اهداف شما ممکن است در آن دسته بندی جای بگیرد، مهم است که مواردی چون یادگیری نقاشی، یادگیری ورزش گلف و در اجتماع بودن را نیز در برنامه توسه خود قرار دهید. شما مجبور نیستید خود را به آشکارترین قسمت زندگی خود محدود کنید.

کمی زمان را صرف تفکر در مورد احساسات و منافع خود کنید. برخی ایده ها که شما را هیجان زده می کند، منظم کنید. اگر چیزی وجود دارد که شما همیشه مایل به انجام آن بوده اید، مجددا به آن فکر کرده و آن را شناسایی نمایید. اما ترس از عدم اطلاع یا ترس از شکست، شما را از قبول ریسک ها باز می دارد. ایده هایی که شما از منظم کردن افکار خود به دست می آورید، مانند سرنخ هایی هستند که می توانند تمرکز شما را در مورد آن موضوع خاص بیشتر کرده و اهداف خاص بیشتری را تعیین نمایند.

از خود بپرسید چرا

مرحله بعدی که می خواهید انجام دهید این است که از خود بپرسید «چرا» این هدف برای شما حائز اهیت است. به عنوان مثال، اگر می خواهید تحصیلات دوران کالج خود را به اتمام برسانید، تعیین اهدافی با محور «چرا» به شما کمک خواهد کرد تا زودتر به این هدف برسید. برای تعریف دلیل چرا، از خود سه سوال زیر را بپرسید.

  • چرا به پایان رساندن این مرحله تحصیلی برای من مهم است؟
  • چرا این دلیل حائز اهیمت است؟
  • چرا من به این دلیل احساس قوی دارم؟

هنگامی که شما ایده بهتری از «چرا» دارید، زمان آن رسیده که یک ارزیابی دیگری از خود انجام دهید. به عنوان مثال در مورد مدرک کالج شما، اگر به پایان رساندن تحصیلات شما هدف بزرگی است، پس قبل از رسیدن به این هدف هوشمندانه، به اهداف کوچک تر و دست یافتنی تر برسید. پاسخ به سوالات زیر برای تعیین آمادگی واقعی شما برای این تعهد است.

 آیا شما از لحاظ احساسی آمادگی لازم برای تعهد به چیزی که ممکن است هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ احساسی ناراحت کننده باشد را دارید؟

آیا شما آمادگی صداقت با خود در مورد اینکه در کجا قرار دارید و می خواهید به چه چیزی برسید را دارید؟

آیا زمان لازم را در اختیار دارید؟ آیا می توانید به چیزهایی که هدف شما را «مختل» می کنند؛ خیر بگویید؟

اکنون که دو فعالیت مختلف را برای روشن شدن دلایل خود انجام داده اید؛ اگر انگیزه ای برای ایجاد تغییر دارید، باید مشخص باشد. در صورتی که موضوع این مساله باشد، شما آماده حرکت به سوی جلو با فرآیند تعیین هدف هستید.

هدف گذاری چیست

راهنمایی ها و استراتژی ها برای رسیدن به هدف

تنظیم و عمل برای هدف نیاز به چیزی بیشتر از یک تکه کاغذ و قلم دارد. شما به مهارت های خاصی در هنگام رسیدن به هدف خود نیاز دارید.

در ابتدا و مهم تر از همه، شما بايد بتوانيد اقداماتي را براي رسيدن به هدف خود برنامه ريزي كنيد و هنگامی که برنامه در حال اجرا است، این تعهد و تمرکز است که به شما در رسیدن به نتایج کمک می کند. اما البته جایی در این میان، نیاز به انگیزه و انعطاف پذیری است. در این قسمت چند نکته و استراتژی دیگر به منظور رسیدن به اهداف شما وجود دارد.

توضیح اهداف با لحن مثبت

هنگام تعیین هدف، از وسوسه بیان تمایلات خود به روش منفی خودداری نمایید. به عنوان مثال «من زیاد شکایت نمی کنم». این کار را با لحن مثبت به شکل زیر تکرار کنید. «من سه چیز مثبت در مورد امروز خود پیدا کرده و قبل از خواب آنها را می نویسم».

بر روی فرآیند تمرکز کنید نه بر روی نتیجه

این کار یکی از دشوارترین بخش های تعیین و رسیدن به هدف است. به علت ماهیت یک هدف، شما از آغاز به نتیجه آن فکر می کنید. اما واقعا گام هایی که برای رسیدن به آن بر می دارید؛ از بیشترین اهمیت برخوردار است. تصور کنید که هدف شما کم کردن 10 کیلو وزن است. این هدف شما است. اما در طی اقدامات برای رسیدن به این هدف، شما در می یابید که بدن شما آماده است که تنها 5 پوند وزن کم کند. آیا شما در دستیابی به هدف خود با شکست مواجه شده اید؟ اگر به قدرت این فرآیند اعتقاد داشته باشید، جواب خیر است.

با خود یک عهدنامه بنویسید

جکسون توصیه می کند که هنگام آماده بودن، چه در مرحله آماده سازی و چه در مرحله عمل، یک قرارداد با خود برای موفقیت بنویسید.

اهداف قدیمی را کنار گذاشته تا فضا برای اهداف جدید ایجاد شود. جکسون می گوید که اگر شما با قدم درست کار را شروع کرده اید؛ ایده ی خوبی است که «در مورد چیزی که تا به حال انجام داده اید» فکر کنید، بنابراین خود را بخشیده و احساس پشیمانی انچه که می توانست اتفاق بیافتد را نکنید. در حالی که برای پاکسازی ذهن خود تلاش می کنید، ایده بدی نیست که این کار را برای خانه و محل کار خود نیز انجام دهید.

آنچه را که می خواهید تجسم نمایید

جکسون می گوید: «تجسم و تمرینات ذهنی باعث تحرک بسیاری از شبکه های عصبی مشابه شده که مغز را به بدن متصل می کنند؛ بنابراین کمی زمان صرف نموده تا قبل از اینکه بتوانید اهداف خود را مشخص کنید، افکار خود را به درستی آموزش دهید». این کار به شما کمک می کند تا اهداف خود را هدفمند به ثمر برسانید.

یک برنامه خاص تهیه کنید

هدف یا اهداف خود و مراحل لازم برای رسیدن به آنها را فهرست بندی کنید. سپس جکسون می گوید که آنها را به مراحل دست یافتنی واقع بینانه با زمان بندی امکان پذیر تقسیم نمایید. او توضیح می دهد «این زمانی ساده تر می شود که قبل از شروع هر هفته، زمان مشخصی را برای نوشتن موارد خاصی که می خواهید در هفته بعدی انجام دهید، اختصاص داده تا به هدف خود نزدیک شوید».

هدف را قابل مشاهده نگه دارید

ایده خوبی است که اهداف خود را با مراحل و مهلت زمانی مشخص آنها در جایی قرار دهید که قابل مشاهده باشد. جکسون توضیح می دهد: «دیدن اهداف و اقداماتی که باید انجام دهید، در شما ایجاد انگیزه و سازگاری برای ادامه کار خواهد نمود». او پیشنهاد می کند که به طور هفتگی یا حتی روزانه به آن نگاه کنید.

به خودتان پاداش دهید

همانطور که گام هایی جهت رسیدن به اهداف بر می دارید، اطمینان حاصل کنید که به خودتان در این مسیر پاداش می دهید.

چگونه هدف گذاری کنیم؟

بررسی و ارزیابی اهداف 

آخرین چیز قبل از مشغول شدن به تعیین هدف به جزء موارد اسنثنائی، این است که چندین بار قبل از رسیدن به اهداف، برنامه ریزی برای بازنگری و تکرار اهداف خود داشته باشید. می توانید این کار را به صورت هفتگی، دو بار در هفته و یا ماهانه انجام دهید. این کار واقعا به معیارهای تعیین شده و مدت زمانی که شما خود را برای رسیدن به هدف آماده کرده اید. بستگی دارد.

صرف نظر از اینکه چند بار این بازنگری را انجام می دهید، مهم ترین مساله این است که ارزیابی کنید که آیا اهداف شما و اقدامات پیش رو هنوز واقع بینانه و مرتبط هستند.

بررسی و ارزیابی اهداف همچنین فرصتی برای نظارت و پیشرفت است. این جلسات بررسی به شما فرصتی برای تنظیمات، جشن گرفتن هر موفقیتی که به آن دست یافته اید را می دهد که هر دو برای این فرآیند حیاتی هستند.

از
7
رای