طرز تهیه ترشی لیته بادمجان و هویج مخلوط خانگی با گوجه و کلم

طرز تهیه ترشی لیته بادمجان و هویج مخلوط خانگی با گوجه و کلم ترشی لیته، یک ترشی کاملا متفاوت است که با بادمجان پخته یا کبابی و با هویج، گوجه فرنگی، کلم و خیار در این ترشی، می توانید آن را به صورت فوری به روش شمالی یا بندری در منزل تهیه کنید.

ترشی لیته بادمجان یکی از ترشی های خوشمزه است که با ترکیب مواد مختلف مانند بادمجان، هویج، کلم و گوجه فرنگی می توانید یک ترشی لیته مخلوط بینظیر و عالی درست کنید. در کنار انواع غذاها در سفره های رنگین خود سرو نمایید. در ترشی لیته مواد را خیلی ریز خرد یا با هم میکس کرده و در ترشی استفاده می کند. امروز در سلام دنیا طرز تهیه ترشی لیته بادمجان و هویج فوری را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای ترشی لیته بادمجان و گوجه خانگی مخلوط با کلم، خیار و هویج

بادمجان1 کیلو
گوجه فرنگی1 کیلو
خیارنیم کیلو
هویج200 گرم
سیر1 بوته
آبنصف لیوان
سرکه4 لیوان
فلفل تند سبز3 عدد
فلفل قرمز1 عدد
کلم برگنصف یک عدد
نعنا خشک2 قاشق غذا خوری
نمکبه مقدار لازم
زردچوبهبه مقدار لازم

دستور پخت ترشی لیته بادمجان و گوجه خانگی مخلوط با کلم، خیار و هویج

1

طرز تهیه ترشی بادمجان لیته مخلوط با هویج و گوجه

ابتدا تمام سبزیجات را به خوبی و تمیز با آب بشویید و داخل آبکش بریزید تا آب آن ها کشیده شود. 3 عدد فلفل تند و 1 عدد فلفل قرمز شیرین بزرگ را چند تکه کنید، بادمجان را پوست بگیرید و درشت خرد کنید، پوست هویج را با پوست کن بگیرید و هویج را به صورت حلقه های درشت خرد کنید، گوجه فرنگی ها را هم چهار قاچ کنید.

2

مرحله دوم: قرار دادن سبزیجات روی حرارت

تمام سبزیجات خرد شده را داخل یک قابلمه بریزید و به همراه نصف لیوان آب روی حرارت قرار دهید تا به مدت 2 الی 3 ساعت همه مواد پخته و له شوند.

طرز تهیه ترشی لیته بادمجان و هویج مخلوط
3

مرحله سوم: رنده کردن کلم و خیار

کلم را پس از شستن خشک کنید، نصف یک کلم را با رنده ریز داخل یک ظرف کاملا رنده کنید. خیارها را بعد از شستن پوست بگیرید و با رنده ریز روی کلم ها ریز کنید. حبه های سیر را پوست بگیرید و با هر وسیله ای که دارید له و به کلم و خیار اضافه و خوب با هم مخلوط کنید و کنار بگذارید.

4

مرحله سوم: پخت سبزیجات

بعد از یکی دو ساعت درب قابلمه را بردارید و با قاشق چوبی کمی سبزیجات را له کنید و دوباره درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید تا همه مواد خوب مغز پخت شوند و آب آن ها کشیده شود. در پایان تست کنید اگر هویج پخته بود و آب ترشی کشیده شده بود حرارت را خاموش کنید.

5

مرحله پنجم: میکس و پوره کردن مواد

بعد از خنک شدن با گوشتکوب برقی یا هر وسیله دیگری که دارید مواد را کاملا میکس و یکدست کنید. از گوشتکوب دستی هم می توانید استفاده کنید.

6

مرحله نهایی: آماده شدن ترشی لیته

مخلوط خیار و کلم را به مواد میکس شده اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید. مقداری نمک و حدود 2 قاشق غذا خوری نعنا خشک را داخل مواد بریزید و هم بزنید. در نهایت حدود 4 لیوان سرکه را اضافه کنید تا جایی که مواد ترشی روان شود. ترشی را داخل شیشه های تمیز و خشک بریزید و به مدت 2 ساعت در یخچال یا در محیط قرار دهید و بعد از این مدت ترشی آماده و قابل استفاده می باشد.

طرز تهیه ترشی لیته بادمجان با گوجه

نکات مهم و فوت و فن تهیه ترشی لیته بادمجان

  • اضافه کردن سبزی کاملا اختیاری است و ریختن آن رنگ ترشی را سیاه می کند.
  • به دلخواه می توانید سیر کمتر یا بیشتری داخل ترشی بریزید.
  • از مخلوط کن هم می توانید برای میکس کردن مواد استفاده کنید.
  • از تخم گشنیز و سیاه دانه هم می توانید داخل ترشی لیته استفاده کنید.

همچنین ببینید:

طرز تهیه ترشی خرفه خام خوشمزه و فوری خانگی به روش ساده

طرز تهیه ترشی شور مخلوط خانگی خوشمزه با گل کلم، کرفس و هویج
 

از
5
رای