طرز تهیه خورش چغاله بادام خوشمزه با گوشت، رب گوجه و سبزی

طرز تهیه خورش چغاله بادام خوشمزه با گوشت، رب گوجه و سبزی خورش چغاله بادام یا چاقاله بادام، از انواع خورشت های خوشمزه بهاری است که با مرغ یا گوشت، بدون سبزی و لپه یا با اضافه کردن آنها می توان یک خورشت چغاله بادام مجلسی با رب گوجه تهیه کنید.

خورشت چغاله بادام یک خورشت بینظیر و عالی است که شاید کمتر نام این خورشت دلچسب را شنیده باشید ولی در شهرهای مختلف خورشت چغاله بادام پخته و سرو می شود. خورش چغاله بادام یک خورشت فصلی است و اگر به چاقاله دسترسی و خورش کرفس دوست دارید حتما خورشت آن را درست کنید چون این خورش طعمی شبیه خورش کرفس دارد. این خورشت را می توانید با گوشت گوساله و گوسفندی یا گوشت مرغ یا حتی بدون گوشت به صورت گیاهی تهیه کنید. امروز در سلام دنیا طرز تهیه خورش چغاله بادام با گوشت گوسفندی و غوره را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای خورش چغاله بادام خوشمزه و مجلسی با گوشت و غوره بدون لپه

گوشت گوسفندی400 گرم
نعناع و جعفری خرد شده300 گرم
چغاله بادام1 لیوان
پیاز1 عدد
رب گوجه1 قاشق مربا خوری
غوره بدون هسته یا آبغورهبه مقدار لازم
نمک و فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم

دستور پخت خورش چغاله بادام خوشمزه و مجلسی با گوشت و غوره بدون لپه

1

طرز تهیه خورش چغاله بادام با رب گوجه

ابتدا دم انتهایی چغاله ها را جدا کنید و چغاله ها را تمیز بشویید و اجازه دهید خشک شوند. ماهیتابه ای را روی حرارت قرار دهید و کمی روغن داخل آن بریزید و چغاله ها را داخل روغن داغ تفت دهید. نیاز نیست خیلی تفت دهید، همین قدر که رنگ چغاله ها عوض شود کافی است..

طرز تهیه خورش چغاله بادام با رب گوجه
2

مرحله دوم: تفت دادن پیاز

پیاز را پوست بگیرید و بعد از شستن به صورت نگینی خرد کنید. پیاز را داخل تابه ای که چغاله را سرخ کردید به همراه کمی روغن تفت دهید تا سبک و طلایی شود.

3

مرحله سوم: تفت دادن گوشت با پیاز

گوشت را در اندازه های کوچکتر خرد کنید و بشویید، بعد از این که آب گوشت کشیده شد، گوشت را به پیاز اضافه و تفت دهید تا گوشت سرخ شود. حرارت متوسط باشد که گوشت آب نیندازد و سفت نشود.

4

مرحله چهارم: تفت دادن گوشت با ادویه ها

کمی زرچوبه و فلفل اضافه کنید و مجدد گوشت را با ادویه ها تفت دهید. آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید گوشت به مدت یک ساعت روی حرارت باشد تا نیم پز شود.

5

مرحله پنجم: تفت دادن سبزی

نعنا و جعفری را بعد از پاک کردن بشویید و داخل آبکش بریزید تا خشک شوند. بعد سبزی را به صورت ریز خرد کنید. سبزی را هم کمی تفت دهید تا تغییر رنگ دهد، چون تفت دادن زیادی باعث تلخی نعناع و خورشت می شود.

6

مرحله نهایی: پخت نهایی خورش

بعد از یک ساعت، سبزی تفت داده شده را به همراه چغاله و غوره (اگر نداشتید از مقداری آبغوره استفاده کنید) به مواد اضافه کنید و در نهایت 1 قاشق مربا خوری رب بریزید و نمک را اندازه کنید، بعد از هم زدن حرارت را کم کنید تا خورشت جا بیفتد و لعاب بیندازد.

طرز تهیه خورش چغاله بادام

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه خورش چاقاله بادام با غوره

  • بهتر است از گوشت گوسفندی با استخوان استفاده کنید چون خورش شما خوشمزه تر می شود.
  • نسبت جعفری به نعنا دو به یک باشد.
  • نمک را همراه سبزی به خورش اضافه کنید.
  • اضافه کردن رب باعث می شود که خورش کمی خوش رنگ تر شود و لعاب بیندازد.
  • به جای غوره می توانید چند عدد گوجه سبز داخل خورش بریزید.

همچنین ببینید: 

طرز تهیه خورش پیچاق قیمه خوشمزه و مجلسی اردبیلی رستورانی

طرز تهیه خورشت کرفس با مرغ ساده و مجلسی با نعنا و جعفریاز
4
رای