طرز تهیه شیرینی کاک [نان یوخه] خانگی ساده و خوش طعم به روش اصلی

طرز تهیه شیرینی کاک [نان یوخه] خانگی ساده و خوش طعم به روش اصلی شیرینی کاک یا نان یوخه یکی از شیرینی ها ساده و سنتی ایرانی می باشد که در شهرهای مختلف به خصوص شیراز تهیه می شود. این شیرینی طعم و مزه بسیار خوبی دارد و برای پذیرایی عید گزینه مناسبی می باشد.

شیرینی کاک یا یوخه یکی از انواع شیرینی های خوشمزه کرمانشاه و شیراز می باشد. این شیرینی در شیراز به شیرینی یوخه معروف می باشد. تفوتی که در شیرینی کاک و یوخه می باشد بسیار کم است و فقط در ضخامت لایه های این شیرینی جذاب می باشد. این شیرینی فوق العاده را می توانید در خانه و به صورت سصاده و سریع آماده کنید و در مهمانی ها و دورهمی های خود استفاده کنید. شیرینی کاک را می توانید برای عید در کنار انواع دیگر شیرینی های خود قرار دهید و سرو کنید. امروز قصد داریم طرز تهیه شیرینی کاک را در سلام دنیا به شما آموزش دهیم با ما همراه باشید.

مواد لازم برای شیرینی کاک یا نان یوخه خوشمزه و ساده به روش شیرازی

آرد گندم300 گرم
روغن جامد50 گرم
پودر قند160 گرم
آب ولرم50 میلی لیتر
تخم مرغ1 عدد
نمک1/2 قاشق چای خوری
پودر هل1 قاشق چای خوری
مایه خمیر فوری1 قاشق چای خوری
خلال بادام یا پودر پسته1/2 پیمانه

دستور پخت شیرینی کاک یا نان یوخه خوشمزه و ساده به روش شیرازی

1

طرز تهیه شیرینی کاک خوشمزه و ساده بدون فر

مرحله اول: آماده سازی مواد در ابتدا در ظرف مناسب مایه خمیر را بریزید و با پودر قند و آب ولرم مخلوط کنید و هم بزنید تا مواد باهم مخلوط و ترکیب شوند بعد از مخلوط مواد درب را بگذارید و به مدت 10 دقیقه زمان بدهید تا خمیر پف کند و حجیم شود. آرد را در کاسه ای 2 بار الک کنید تا یکدست شود.

2

مرحله دوم: آماده سازی مواد

روغن جامد را در تابه ای بریزید و با حرارت ملایم ذوب کنید. دقت کنید فقط در حد ذوب شدن روی شعله قرار دهید و بعد آن شعله را خاموش کنید و اجازه دهید تا سرد شود. در کاسه ای مناسب تخم مرغ ها را بشکنید و با همزن دستی تخم مرغ ها را هم بزنید تا از لختگی خارج شوند و کف کنند و رنگ آن ها کرم رنگ شوند. سپس تخم مرغ ها را به روغن ذوب شده که سرد شده است اضافه کنید.

طرز تهیه شیرینی کاک
3

مرحله سوم: آماده سازی خمیر

در کاسه ای مناسب که روغن و تخم مرغ ها را اضافه کردید حالا نوبت اضافه کردن مایه خمیر از قبل آماده شده به کاسه اضافه کنید و با همزن دستی هم بزنید تا مواد باهم مخلوط شوند. سپس نوبت اضافه کردن آرد از قبل اماده شده است. آرد را اضافه کنید و با لیسک مواد را در یک جهت و به آرامی هم بزنید تا آرد با مواد ترکیب شوند.

4

مرحله چهارم: فرم دادن به خمیر

بعد از اضافه کردن آرد به مواد و مخلوط کردن آن یک خمیر لطیف و سفت آماده می شود که نباید به دست بچسبد. سپس روی آن نایلون بکشید و به مدت 2 ساعت در یخچال نگهداری کنید. بعد از این زمان خمیر را از یخچال خارج کنید و خمیر را روی سطح کار که مقداری آرد در کف سطح ریخته اید قرار دهید و خمیر را به شکل لوله ای فرم دهید. سپس خمیر را به چند چانه مساوی تقسیم کنید. چانه ها را با وردنه باز کنید تا نازک شوند.

5

مرحله پنجم: پخت خمیر

در این مرحله ساج را روی شعله گاز قرار دهید تا گرم شود. از پشت قابلمه مسی هم می توانید در صورت نداشت ساج استفاده کنید. زمانی که ساج گرم شد، خمیر های ورقه ای شده را به ترتیب روی ساج قرار دهید تا خمیر پخته شود. سپس طرف دیگر خمیر را هم بپزید. سپس خمیر پخته شده را روی یک سطح تمیز بگذارید و بلا فاصله تا زمانی که خمیر سرد نشده است مواد داخل شیرینی را اضافه کنید. مواد داخل شیرینی همان پودر قند، هل و پودر پسته یا پودر بادام می باشد.

6

مرحله ششم: سرو شیرینی کاک

بعد از آن که مواد داخل شیرینی ها را پختید. مجددا خمیر را لوله کنید و آن ها را با یک چاقوی تیز به قسمت مساوی برش دهید و با کمک وردنه روی خمیر فشار دهید تا صاف شوند. دقت کنید فقط در حد صاف شدند فشار دهید. و داخل ظرف مورد نظر قرار دهید و برای تزئین از پودر قند و پودر پسته استفاده کنید. نوش جان.

طرز تهیه شیرینی یوخه

نکات مهم برای تهیه شیرینی کاک یا یوخه شیرازی

  • دقت کنید در هنگام صاف کردن خمیر پخته شده وردنه را در حد خیلی کم فشار دهید.
  • می توانید از گل محمدی پودر شده برای تزئین استفاده کنید.
  • در صورت نداشتن ساج می توانید از پشت قابلمه مسی روی حرارت استفاده کنید.
  • در صورت داشتن امکانات می توانید ساج را روی ذغال داغ قرار دهید.
از
6
رای