طرز تهیه شله زرد خوشمزه و مجلسی به سبک نذری مرحله به مرحله

طرز تهیه شله زرد خوشمزه و مجلسی به سبک نذری مرحله به مرحله شله زرد دسری خوشمزه است که عطر و طعم بی نظیر آن هوش از سرمان می برد. می توانید آموزش طرز تهیه شله زرد مجلسی خوشمزه مثل نذری را در سلام دنیا مشاهده کرده و آن را به بهترین شکل در منزل تهیه کنید.

شله زرد یک دسر خوشمزه اصیل ایرانی بسیار خوش عطر و طعم و جذاب است که در کل ایران طبخ می شود.در کرمان به نام ابراهیم خانی معروف است زیرا برای اولین بار ابراهیم خان ظهیر الدوله (حاکم کرمان) شله زرد را به عنوان نذری بین مردم پخش کرده است. در بخش آشپزی وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه شله زرد را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای شله زرد

برنج نیم دانه2 لیوان
شکر4 لیوان
آب12 لیوان
گلاب1 پیمانه
عرق هل1/3 پیمانه
خلال بادام50 گرم
زعفران غلیظ دم شدهبه میزان لازم
خلال پسته، پودر دارچین و گل محمدیبه میزان لازم

دستور پخت شله زرد

1

طرز تهیه شله زرد مجلسی

برنج را 24 ساعت قبل از طبخ پس از اندازه گیری شسته و داخل آب خیس کنید.

طرز تهیه شله زرد مجلسی
2

مرحله دوم: آماده سازی زعفران

زعفران را داخل آسیاب کوچکی سابیده و با یخ مخلوط کرده و روی بخار کتری می گذاریم (بهتر است زعفران را هم از شب قبل دم کنیم. اندازه زعفران سلیقه ای است ما برای این مقدار از یک مثقال زعفران استفاده کردیم)

3

مرحله سوم: طرز تهیه برنج شله زرد

برنج را به همراه آب روی حرارت می گذاریم تا کاملا پخته و له شود طوری که بافت برنج مشخص نباشد و دارای غلظتی مناسب باشد نه خیلی شل و نه سفت باشد (در صورتی که برنج نیم دانه نداشتید همین مراحل فقط با زمان بیشتری طی می شود).

4

مرحله آخر: جا انداختن شله زرد

در این مرحله شکر را افزوده و در حدی مخلوط می کنیم که شکر حل شود؛ سپس گلاب، عرق هل و خلال بادام را اضافه کرده مخلوط می کنیم حالا زعفران را افزوده و زمانی که به رنگ مورد نظر رسید شله زرد را به مدت 15 دقیقه دم گذاشته و بعد شله زرد آماده شده را در ظرف مناسبی ریخته و با خلال پسته، بادام و دارچین تزیین و سرو می کنیم.

طرز تهیه شله زرد نذری خوشمزه خانگی

نکات مهم و فوت و فن تهیه شله زرد مجلسی خانگی

  • بهتر است از برنج نیم دانه اعلای ایرانی برای طبخ شله زرد استفاده کنید.
  • اگر عرق هل در دسترس ندارید از هل سفید می توانید استفاده کنید.
  • توجه داشته باشید بعد از اینکه برنج کاملا مرحله پخت را طی کرد به آن شکر را بیفزایید و بعد از حل شدن شکر کمتر مخلوط کنید که شله زرد آب نیندازد.
  •  ابتدای کار مغز بادام را با کمی گلاب خیس کنید.
  • این دسر به صورت گرم و هم سرد سرو می شود.
از
1
رای