طرز تهیه باقلوای ترکیه (استانبولی) خانگی خوشمزه و مجلسی اصل

طرز تهیه باقلوای ترکیه (استانبولی) خانگی خوشمزه و مجلسی اصل باقلوای ترکی دارای انواع گوناگون است و به روش های مختلفی هم طبخ می شود گزینه مشترک بین همه این باقلوا ها پسته است. امروز یکی از راحت ترین روش های طرز تهیه باقلوا ترکیه اصل خوشمزه را در سلام دنیا به شما آموزش می دهیم.

باقلوای ترکی دسری بی نظیر و خوشمزه که هوش از سر عاشقان خود می برد که با زدن گازی از آن نانی ترد و برشته و بعد از آن طعم شیرینی و پسته تمام کننده این ضیافت شیرین است. باقلوا ترکیه در تمام کافه و رستوران های ترکیه یافت می شود و اغلب آن را با چای یا بستنی سرو می کنند. امروز در وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه باقلوای ترکی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای باقلوا ترکی

خمیر مخصوص باقلوا (فیلو)به میزان لازم
کره150 گرم
مغز پسته آسیاب شده150 گرم
پودر قند50 گرم
پودر هل تازه آسیاب شده1 قاشق غذا خوری

دستور پخت باقلوا ترکی

1

طرز تهیه باقلوای ترکی

ابتدا آب و شکر را روی حرارت گذاشته و اجازه می دهیم تا شکر کاملا حل شود سپس گلاب را افزوده و اجازه می دهیم تا قوام بیاید و در نهایت آبلیمو را ریخته و از روی حرارت بر می داریم.

2

مرحله دوم

حالا مغز پسته، پودر قند و پودر هل را با هم مخلوط کرده و آماده می گذاریم. کره را هم داخل شیر جوش گرم می کنیم تا ذوب شود. ظرفی را مطابق شکل خمیر انتخاب کرده یا به شکل ظرف خمیر ها را برش می دهیم .

طرز تهیه باقلوا ترکی خانگی
3

مرحله سوم

حالا ته قالب را با کره و قلموی شیرینی پزی چرب می کنیم و یک لایه از خمیر ته ظرف می گذاریم و دوباره کره زده و خمیر بعدی این کار را تا 5 ورق از خمیر ادامه می دهیم حالا روی خمیر را با مواد میانی آماده شده می پوشانیم و دوباره 5 لایه نان را به نوبت آغشته به کره می کنیم و روی لایه پنچ از مواد می ریزیم این کار را تا پر شدن ظرف ادامه می دهیم.

4

مرحله چهارم

در نهایت فشاری یکدست به سطح باقلوا می آوریم و به شکل دلخواه برش می دهیم. معمولا برش باقلوا در ظرف مستطیل به شکل لوزی و در ظرف دایره ای به شکل پیتزایی می باشد.

5

مرحله پنجم

سپس کره باقیمانده را با قلمو روی سطح آخر نان می زنیم و به مدت 40 دقیقه در فر 180 درجه سانتی گراد می پزیم.

6

مرحله آخر تهیه باقلوای استانبولی

بلافاصله بعد از خارج کردن باقلوا از فر شربت هم دمای محیط را روی باقلوا می ریزیم و اجازه می دهیم تا کاملا به خورد باقلوا برود. بهتر است 24 ساعت بعد از پخت سرو و نوش جان شود.

طرز تهیه باقلوای استانبولی اصل در خانه

نکات مهم و فوت و فن تهیه باقلوای ترکی

  • خمیر فیلو مخصوص باقلوا را از فریزر خارج کرده واجازه دهید هم دمای محیط شود سپس بسته را باز کرده و بین دستمال آشپزخانه بگذارید تا خشک نشود.
  • در انتهای پخت اگر روی باقلوا برشته نشده بود گریل فر را روشن کرده و اجازه دهید تا کاملا طلایی شود.
  • به جای مغز پسته از گردو و بادام هم می توان استفاده کرد که البته پسته محبوب ترین است.
  • اگر مایل بودید می توانید از 2 قاشق غذا خوری زعفران دم شده در شربت استفاده کنید.
از
3
رای