طرز تهیه حلیم گندم سنتی خوشمزه و کشدار مجلسی با گوشت

طرز تهیه حلیم گندم سنتی خوشمزه و کشدار مجلسی با گوشت آموزش دستور پخت و طرز تهیه حلیم خانگی کشدار و مجلسی، ساده است. حلیم سنتی تهیه شده از گندم که در گروه غلات است فوایدی زیادی چون فیبر، خاصیت ضد انگلی، ضد سرطانی و بهبود عملکرد و سلامت قلب را دارد.

حلیم غذای سالم و پر فایده سنتی است که در کل خاورمیانه طبخ می شود. و در آن مناطق (هاریسا و غلور) نام دارد. نام این غذا از ریشه حلم گرفته شده است یعنی صبر و بردباری که آشپزان قدیمی با کمترین امکانات با رنج زیاد این غذا را طبخ می کردند. حلیم در کشورمان در وعده صبحانه و یا به عنوان نذری و روی سفره های افطار جایگاه خاصی دارد و شهر قزوین هم به پخت بهترین حلیم ها شهرت دارد در حدی که در شهر های مختلف برای نشان دادن کیفیت زیاد حلیمشان از اسم حلیم قزوین برای مغازه شان استفاده می کنند. در برخی از شهرهای ایران در حلیم از حبوباتی مثل عدس یا نخود اضافه می کنند. این دستور حلیم گندم با گوشت است، اما اگر شما منع مصرف گوشت قرمز را دارید، می توانید حلیم با مرغ یا حلیم گندم بدون گوشت را تهیه کنید. در بخش آشپزی وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه حلیم سنتی قزوین را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای حلیم گندم سنتی

گندم150 گرم
گوشت گوسفندی150 گرم
پیاز1 عدد
روغن2 قاشق غذا خوری
چوب دارچین1 تکه
پیاز1 عدد
نمک، پودر دارچین و شکربه میزان لازم
کرهبه میزان لازم

دستور پخت حلیم گندم سنتی

1

طرز تهیه حلیم گندم خانگی با گوشت

در مرحله اول کار 24 ساعت قبل از پخت حلیم گندم را خیس کرده و در این مدت چندین بار آب آن را عوض می کنیم. بعد از گذشت این زمان گندم را به همراه آب داخل قابلمه بزرگی به همراه روغن می پزیم.

طرز تهیه حلیم خانگی مجلسی به سبک سنتی
2

مرحله دوم تهیه حلیم

حالا داخل قابلمه دیگری گوشت را به همراه پیاز و یک تکه دارچین می گذاریم تا کاملا پخته و له شود. سپس گوشت را با گوشت کوب خوب له می کنیم و آب گوشت را به گندم در حال پخت اضافه می کنیم.

3

مرحله سوم پخت حلیم

گندم باید حدود 5 تا 6 ساعت بپزد تقریبا در ساعت چهارم پخت گوشت و نمک را به حلیم افزوده و این 2 ساعت انتهای پخت حلیم را به مقدار زیاد مخلوط می کنیم تا گندم پخته شده له و کشدار شود. فقط توجه داشته باشید که گوشت ته نگیرد.

4

مرحله چهارم تهیه حلیم گندم کشدار

حالا حلیم خانگی با طعمی بی نظیر آماده است. حلیم را در ظرف مناسب ریخته و با کره داغ و دارچین تزیین کنید و مطابق با سلیقه غذاییتان با شکر یا نمک میل کنید.

طرز تهیه حلیم گندم سنتی خوشمزه و کشدار

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه حلیم گندم سنتی قزوین

  • حلیم را با گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوشت بوقلمون می توان درست کرد و هر سه مدل خوشمزه و مفید هستند.
  • نکته بسیار مهم در پخت حلیم با کیفیت مدت زمان زیاد پخت و هم زدن زیاد حلیم است.
  • حلیم بدون گوشت برای گیاه خوارها بسیار مناسب است.
  • اگر دوست دارید حلیم کاملا نرم باشد گندم را قبل از افزودن گوشت، چرخ کرده یا از صافی رد کنید.
  • بهترین گوشت برای تهیه حلیم گوشت دنده گوسفندی است.
  • در بعضی از شهر ها حلیم را با کنجد و پودر نارگیل تزیین می کنند.

همچنین ببینید:

طرز تهیه حلیم با بلغور گندم و مرغ کشدار ساده و خوشمزه بازاری

طرز تهیه آش گندم شیر کرمانی خوشمزه و ساده به سبک سنتیاز
14
رای