خواص سوره حمد برای حاجت، ازدواج و ثروت همراه با متن و صوت آن

خواص سوره حمد برای حاجت، ازدواج و ثروت همراه با متن و صوت آن خواندن سوره حمد به اندازه‌ای فضیلت دارد که پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: هر کس سوره حمد را بخواند مانند این است که دو سوم قرآن را تلاوت کرده است. علاوه بر خواص سوره حمد، فایل صوتی سوره حمد عبدالباسط از سلام دنیا دانلود کنید

نزول قرآن برای انسان با برکاتی همراه است که اعجاز مادی و معنوی را به زندگی ما جاری می‌سازد. تلاوت سوره‌های قرآن به ویژه اگر با شناخت و درک مفهوم باشد خواص فراوانی دارد. از جمله خواص سوره حمد که برای ازدواج، افزایش ثروت و رفع بیماری و ... به قرائت آن سفارش شده است. در این مقاله از بخش دین و مذهب سلام دنیا، به خواص سوره مبارک حمد و فضائل قرائت آن اشاره می‌کنیم.

متن سوره حمد با ترجمه فارسی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ﴿1﴾
به نام خداوند بخشنده و مهربان (1)
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿2﴾
ستايش مخصوص خداوندي است كه پروردگار جهانيان است. (2)
الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ﴿3﴾
خداوندي كه بخشنده و بخشايشگر است (و رحمت عام و خاصش همه را رسيده). (3)
مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ ﴿4﴾
خدائي كه مالك روز جزاست. (4)
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ ﴿5﴾
تنها تو را مي‏پرستيم و تنها از تو ياري ميجوئيم. (5)
اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ ﴿6﴾
ما را به راه راست هدايت فرما. (6)
صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ ﴿7﴾
راه آنها كه بر آنان نعمت دادي نه آنها كه بر ايشان غضب كردي و نه گمراهان! (7)

دانلود سوره حمد صوتی با صدای عبدالباسط

خواص سوره حمد

قرآن معجزه ایست که برای انسان فرستاده شده است و قرائت آن درمانی برای درماندگی‌ها و بیماری‌های اوست. برخی از سوره‌های قرآن اثرات معجزه آسای بیشتری از خود نشان داده اند که سوره حمد یکی از آنهاست، از جمله خواص سوره حمد می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • افزایش برکت و روزی
 • برآورده شدن حاجات و رفع مشکلات
 • حفظ آبرو و عزت
 • رفع تب
 • افزایش نور چشم
 • رفع مسمومیت

خواص سوره حمد

خواص سوره حمد برای ازدواج 

قرائت سوره حمد و به خصوص ختم آن فوائد بسیاری دارد که آسان شدن ازدواج و بخت گشایی یکی از آنهاست. در این خصوص توصیه می‌شود که اگر احساس شد بخت دختری بسته است و ازدواج برای او مشکل شده، برای باز شدن بخت ختم سوره حمد برداشته شود. طریقه ختم سوره حمد برای ازدواج به این صورت است:


حتما بخوانید: خواص سوره الرحمن برای حاجت و ازدواج


طریقه ختم سوره حمد برای ازدواج

1. اعمال زیرا از یکشنبه شروع کرده و پیش از شروع غسل کنید. سه صلوات بفرستید. دو رکعت نماز به قصد طلب حاجت خوانده و پس از نماز سه صلوات بفرستید.

 • روز یکشنبه پس از نماز 70 مرتبه سوره مبارکه حمد خوانده شود.
 • روز دوشنبه پس از نماز 60 مرتبه سوره مبارکه حمد خوانده شود.
 • روز سه شنبه پس از نماز 50 مرتبه سوره مبارکه حمد خوانده شود.
 • روز چهارشنبه پس از نماز 40 مرتبه سوره مبارکه حمد خوانده شود.
 • روز پنجشنبه پس از نماز 30 مرتبه سوره مبارکه حمد خوانده شود.
 • روز جمعه پس از نماز 20 مرتبه سوره مبارکه حمد خوانده شود.
 • روز شنبه پس از نماز 10 مرتبه سوره مبارکه حمد خوانده شود.

2. همچنین برای بهره مند شدن از خواص سوره حمد برای ازدواج، خواندن نماز حضرت بابالحوائج توصیه شده که دو رکعت است، در هر رکعت پس از حمد 12 مرتبه سوره توحید را بخوانید و پس از نماز صد مرتبه صلوات ذکر کنید و بعد به سجده رفته و دعای زیر را بخوانید:

اَللهُمّ اِنّی اَسئَلُکَ بِحَقِّ المَحبُوسَ فِی سِجْنَ هارونَ اَنْ تَقْضِیَ حاجَتی

خواص سوره حمد برای ازدواج

خواص سوره حمد برای اموات

در اسلام سفارش زیادی برای یادآوری مردگان و انجام کارهای نیک به نیت آنها شده است و اینها را به مصادیق هدایایی برای ایشان در نظر گرفته است. دادن صدقه و خواندن دعا هم از جمله هدایایی است که می‌توانیم برای اموات خود بفرستیم تا باعث شادمانی و آمرزش آنها شود.


حتما بخوانید: بهترین اعمال شب اول قبر برای آرامش


یکی از بهترین این اعمال قرائت قرآن با شرط تفکر در آیات آن است و به خصوص سوره حمد یا فاتحه الکتاب که از پر فضیلت‌ترین سوره‌های قرآن است. در خواندن این سوره ثواب فراوانی وجود دارد به طوریکه از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که " هر مسلمانی سوره حمد را بخوانید، ثواب او به اندازه کسی است که دو سوم قرآن را قرائت کرده است و مانند این است که به هر فرد از زنان و مردان مومن هدیه‌ای فرستاده است.

خواص سوره حمد برای محبت

برای افزایش محبت به خصوص بین زوج، ختم 7 روزه سوره حمد سفارش شده است که نحوه خواندن آن به این صورت است؛ باید به مدت هفت روز، روزی 25 مرتبه در هنگام صبح و 25 مرتبه عصر سوره حمد را به شکل زیر بخوانید:

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم سَخَّرَ لی (فلانه بِنْتِ فلانه یا فُلَانَ بْنَ فُلَانِ) الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ العالمین یا رقیب سخرلی قَلْبِهِ یا قَلْبِهَا الرَّحْمَنِ الرحیم یا وَدُودُ سخرلی (فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ) یا ملک یوم الدین یا رقیب سخرلی( قَلْبِهِ یا قَلْبِهَا) ایاک نَعْبُدُ وَ ایاک نستعین یا وَدُودُ سخرلی فُلَانَ بْنَ فُلَانِ اهْدِنَا الصِّراطَ المستقیم یا رقیب سخرلی (فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ )غیر مغضوب علیهم یا رقیب سخرلی (فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ) وَ لَا الظالین  امین یا وَدُودُ سَخَّرَ لی فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ.

خواص سوره حمد برای شفا

خواندن سوره مبارکه حمد و ختم آن برای شفای بیماری‌ها سفارش شده است. درباره فضیلت خواندن به نقل از حضرت ابی عبدالله (ع) آمده است: اگر سوره مبارکه حمد را 70 مرتبه بر میت بخوانند و روح در بدنش باز آید جای شگفت نیست.

همچنین از امام جعفر صادق (ع) در جواهر القرآن مسطور آمده است: اگر سوره فاتحه را به نیت شفای بیمار در فاصله زمانی نافله صبح و نماز صبح بخوانید، انشالله شفا پیدا می‌کند.

و در جای دیگر فرمودند: هر کسی که دچار بیمار شود، هفت مرتبه سوره حمد را بخواند و آن درد و بیماری برطرف شد و اگر چنین نشد آن را هفتاد مرتبه تلاوت کند و من ضمانت می‌کنم که شفا یابد.

خواص وارونه خواندن سوره حمد (حمد معکوس)

از خواص عجیب سوره حمد این است که خواص وارونه خواندن سوره حمد در موارد مختلف قابل توجه است. اما منظور از وارونه خواندن سوره حمد به این نحو است:

اَلضّالین لا وَ عَلَیهِم المَغضوب غَیرِ عَلَیهم اَنعَمتَ الَّذینَ صِراطَ المُستَقیم الصِّراط اِهدِنا نستَعین اِیّاکَ وَ نَعبُدُ اِیّاکَ الَّدینَ یَوم مالِکِ الرَّحیم الرَّحمنِ العالَمین رب للهِ الحَمد الرَّحیم الرَّحمن اَلله بِسمِ

و خواص آن عبارت است از:

1. برای ترساندن ظالم دور شدن از شر او به این نحو بخواند و به خود بدمد.

2. آن را بنویسد و به همراه داشته باشد تا اطرافیان مطیع او باشند.

3. بنویسید و در میان بار بگذارد تا سالم به مقصد برسد.

4. همراه خود داشته باشید تا از گزند به دور باشید.

5. صد مرتبه بر اسفند بخواند و بر سر راه دشمن خود دود کند تا دشمنی برطرف شده و محبت ایجاد شود.

6. زنی که حامله نمی‌شود آن را بر جام بلور نوشته و آن را بشوید و بخورد تا انشالله حامله شود.

خواص خواندن 70 بار سوره حمد

از صادق آل عبا نقل شده است: چنانچه سوره حمد را 70 مرتبه بر مرده‌ای خواندید و زنده شد، متعجب نشوید.

ختم سوره حمد برای ثروت

امام علی (ع) قرائت سوره حمد را برای افزایش رزق و روزی و زیاد شدن ثروت سفارش کرده‌اند. از ایشان نقل شده است که:

اگر رزق و روزی و ثروت فراوان می‌خواهی و دوست داری از هر بنده‌ای بی‌نیاز باشی و خیلی زود به آرزوهایت برسی؛ پس "فاتحه الکتاب" را بخوانید زیرا اسرار عجیبی در آن است."

برای رسیدن به آرزوها و حاجات، این سوره را در پنج نوبت صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء 100 مرتبه قرائت کنید. پس به آنچه از عزت و مقام می‌خواهی، می‌رسی، به طوری که هرگز کاستی پیدا نکند و از همه شرها و ناراحتی ها در امان بمانی. هیچوقت گرسنگی و برهنگی بر تو غلبه نکند و هیچ کس به تو در امر و نهی مسلط نشود.


حتما بخوانید: سوره و دعای رزق و روزی و گشایش کار 


خواص سوره حمد برای ثروت زیاد

فضیلت سوره حمد (سوره فاتحه الکتاب)

سوره حمد به "فاتحه الکتاب"، " ام الکتاب" و نام‌های دیگر شناخته‌ می‌شود. این سوره را می‌توان خلاصه‌ای از قرآن دانست که ابتدای آن ستایش پروردگار، میانه آن ابراز اخلاص و انتهای آن نیایش است. خواندن این سوره به اندازه‌ای فضیلت دارد که پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: هر کس سوره حمد را بخواند مانند این است که دو سوم قرآن را تلاوت کرده است.

همچنین به نقل از پیام گرامی اسلام در مستدرک الوسائل ج4 ص330 آمده است که: فضیلت سوره حمد مانند فضیلت حاملان عرش است، هر کس آن را بخواند، ثوابی همچون ثواب حاملان عرش به او داده خواهد شد.

در توصیف فضیلت خواندن سوره حمد در الاختصاص ص39 به روایت از پیامبر آمده است که فرمودند: هر کس سوره حمد را قرائت کند، خداوند به تعداد تمام کتاب‌های آسمانی برای او ثواب در نظر می‌گیرد.

برکات سوره حمد

در روایات اسلامی خواندن سوره حمد را با برکات بسیاری همراه دانسته اند. از جمله در روایتی از پیامبر اکرم (ص) آمده است: هر کسی وارد منزل خود شود و سوره حمد و توحید را بخواند، خواند فقر را از آن منزل دور کرده و برکت را وارد زندگی او می‌کند به طوری که به همسایگان او نیز برسد.

از دیگر برکات سوره حمد به رابطه آن با ابواب هشتگانه بهشت اشاره شده است. آیت الله جوادی آملی در بخشی از تفسیر قرآن به ارتباط سوره حمد و درهای بهشت اشاره کرده است و می‌گوید: این سوره مبارکه با آن مقدمه‌ای که انسان در هنگام قرائت انجام می‌دهد، شامل هشت بخش از ابواب هشتگانه بهشت است. اگر شخص این سوره مبارکه را در نماز با آداب معین بیان شده قرائت کند، از هر دری از این درهای هشتگانه وارد بهشت خواهد شود.

سخن آخر

سوره حمد به "فاتحه الکتاب"، " ام الکتاب" و نام‌های دیگر شناخته‌ می‌شود. این سوره را می‌توان خلاصه‌ای از قرآن دانست. خواص سوره حمد زیاد است و خواندن آن فضیلت های بسیاری دارد. برای همین ما در این مطلب سلام دنیا، علاوه بر برکات و خواص سوره حمد برای ازدواج، ثروت، فضیلت های سوره حمد را هم بازگو کردیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشه و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

دعا و سوره ای برای باز شدن شانس به همراه جدول طلسم خوش شانسی

خواص سوره واقعه برای ازدواج و رزق و روزی + فضیلت خواندن آن
 

از
97
رای