فواید نماز خواندن برای جسم و روح از نظر دانشمندان و اسلام

فواید نماز خواندن برای جسم و روح از نظر دانشمندان و اسلام فواید نماز خواندن چیست؛ با اصول پایه ای درباره نماز، فواید نماز از نظر دانشمندان و از دیدگاه اسلام، در بارداری و فواید نماز خواندن به زبان کودکانه در سلام دنیا آشنا شوید.

نماز خواندن فریضه ای الهی است که از کودکی در کتب درسی به ما آموزش داده شده است، اما بیایید این بار از منظر دیگری به این فریضه نگاه کنیم، در این مطلب از سلام دنیا درباره اصول پایه ای درباره نماز، فواید نماز خواندن، فواید نماز از نظر دانشمندان، فواید نماز از دیدگاه اسلام، فواید نماز در بارداری و فواید نماز خواندن به زبان کودکانه صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اصولی پایه‌ای درباره‌ی نماز 

برپایی نماز اصول خاصی دارد که هر شخصی باید آن را رعایت کند تا نماز او مقبول درگاه خداوند قرار گیرد، از اصولی که نمازگزار برای انجام نماز باید رعایت کند بدین قرار می باشد:

• لباس نمازگزار:

پاک بودن، غصبی نبودن، از اجزای مردار و از حیوان حرام گوشت نبودن، عاری از هرگونه بافت طلا و ابریشم خالص باشد.

• مکان نمازگزار:

پاک باشد، غصبی نباشد، متحرک نباشد، محل نماز حرام و جدوتر از مزار رسول خدا و پیامبران نباشد، سطحی صاف داشته باشد و لباس و بدنش را نجس نکند.

• داشتن وضو:

نمازگزار برای ادای نماز حتما باید وضو داشته باشد، در جایی که مجاز به گرفتن وضو به دلیل نبود آب یا مشکل جسمی می تواند تیمم کند. 

• خواندن اذان و اقامه:

نمازگزار قبل از شروع به خواندن نماز باید اذان و اقامه را به طور کامل و صحیح قرائت کند.


حتما بخوانید: ارکان نماز چیست


• ایستادن رو به قبله:

خانه خدا قبله مشترک تمامی مسلمانان می باشد که برای خواندن نماز باید سمت قبله را پیدا کرده و روبه قبله بایستد، برای پیدا کردن مسیر درست قبله می تواند از قبله نما ، آفتاب و ستارگان کمک بگیرد.

• انجام ندادن مبطلات نماز:

مبطلات نماز مواردی هستند که انجامشان هنگام خواندن و بجا آوردن نماز موجب باطل شدن نماز می شوند مانند : 

باطل شدن وضو، پشت به قبله نماز خواندن،  حرف زدن با دیگران، دست بسته نماز خواندن، آمین گفتن پس از حمد، خندیدن و یا گریه کردن، بهم خوردن صورت نماز مانند کف زدن و به هوا پریدن، خوردن و آشامیدن، شک های باطل کننده نماز مانند شک در رکعتهای نماز دو رکعتی یا سه رکعتی، کم و زیاد کردن ارکان نماز.

فواید نماز خواندن

فواید نماز خواندن چیست 

هدف اصلی نماز عبادت خداوند است. بنابراین، این کاملا طبیعی است که به جا آوردن منظم نماز به لحاظ معنوی نیز برای ما خوب باشد.

فواید نماز خواندن برای افزایش خشوع و فروتنی:

خواندن با خلوص قلبی واقعی انسان خودپرست را به یک انسانی مبدل خواهد که خشوع و فروتنی داشته باشد، خودخواهی را از او دور کند و  آگاهیش را نسبت به خوب مطلق و وجود برتر افزایش دهد.

فواید نماز خواندن برای ذهن:

خواندن نماز به طور صحیح به نیت درست وضعیت ذهنی را آرامش می‌بخشد، روحیه را طوری تقویت می کند که جز خدا چیزی را نبیند و ذهنش به آرامش برسد و بدون استرس آسوده خاطر شود.

فواید نماز خواندن برای بینش:

خواندن نماز موجب افزایش بینش و بصیرت می شود، ذهن آرام و تفکر شفاف که با خواندن نماز بدست آورده اید به بینش و بصیرتی پاک خواهید رسید.

فواید نماز خواندن برای خشم:

نماز خواندن موجب غلبه انسان بر خشم خود می شود، با عبادت و خواندن نماز خشونت و غضب در دل و مغز خود را از بین می برید .

فواید نماز خواندن برای اجتماعی بودن:

زمانی که برای خواندن نماز به مسجد بروید و یا در نمازهای جماعت جمعه شرکت کنید افراد زیادی را خواهید دید که اثر تعامل با مسلمانان دیگر مهارت‌های اجتماعی‌تان بهبود پیدا می‌کند.


حتما بخوانید: معجزات نماز جعفر طیار برای ازدواج و حاجت


فواید نماز خواندن برای دید مثبت:

از فواید نماز خواندن می توان به بالا رفتن  مثبت اندیشی فر  اشاره کرد، احساس هدفمندی که در زندگی بدست می آید تا جهان را به طور مثبت تری ببینید و خوشبین باشید همگی تاثیر گرفته از نیایش خداوند است.

فواید نماز خواندن برای افزایش پشتکار:

با نیایش و خواندن نماز پشتکار افزایش می یابد، پنج مرتبه نماز واجب در شبانه روز بی شک انسانی می طلبد که پشتکار و همت داشته باشد.

فواید نماز خواندن برای مراقبه روحی و قلبی: 

نماز خواندن موجب می شود که شخص از خود به نحوی مراقبت کند تا دچار آسیب روحی و غرق در مادیات و دنیا نشود، ادای نماز یک تمرین برای جدا شدن از تعلقات دنیویست.

فواید نماز خواندن برای سلامتی :

بهترین دلیل برای خواندن نماز می تواند داشتن سلامتی باشد که این سلامتی با آرامش، هارمونی، و تعادل در زندگی بعد از خواندن نماز بدست می آید.

فواید نماز خواندن برای سلامتی

فواید نماز از نظر دانشمندان

در علم پزشکی فوایدی از خواندن نماز برای سلامتی جسم انسان بدست آمده است که تعداد بیشتری از مردم در قاره اروپا بر این باور شوند کاه اسلام دین کاملی است که از همه جهات به سلامت جسم و روح انسان پرداخته است، دانشمندان و روانشناسان مسیحی و یهودی نیز به اتفاق نماز خواندن را توصیه می‌کنند و بر این باورند که تا چندین سال آینده مسلمانان جهان  بیشتر از افراد مسیحی باشند. نماز از نظر دانشمندان فوایدی دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد:

• ایجاد آرامش:

بدست آوردن آرامش برای هر انسان زنده ای بسیار اهمیت دارد و هر شخصی تلاش می کند بهر نحوی به آن برسد، عده ای با سفر کردن، عده ای با کار کردن، عده ای با مصرف دارو، مواد توهم زا و یا نوشیدن الکل به آن می رسند اما تحقیقات نشان داده است که آرامشی که با یاد خدا و خواندن نماز بدست می آید با هیچ چیز قابل مقایسه نمی باشد.

• کاهش تیک های عصبی و بی قراری

تا با حال شده افرادی را ببینید که بی اختیار یکی از اعضای بدن خود را تکان می دهند و دچار بی قراری هستند، یکی از اصول نماز ساکن بودن است به همین دلیل هنگام برگزاری این فریضه الهی و اتصال به خداوند ناخودآگاه این اختلال عصبی کاهش می یابد.


حتما بخوانید: روش خواندن نماز شب


• خنک کردن چاکراها بوسیله وضو گرفتن

یکی از اصولی که برای ادای نماز باید انجام داد گرفتن وضو می باشد، دانشمندان تحقیق به عمل آوردن که با وضو گرفتن آن هم در 5 نوبت 5 نقطه مهم چاکرا‌‌‌‌های بدن خیس می‌شود و این خیس شدن نواحی مهم بدن باعث کاهش تب، کاهش استرس، افزایش پالس‌‌‌‌های مثبت در مغز، حذف انرژی‌‌‌‌های منفی می شود ، به همین دلیل امامان ما همیشه دائم الوضو بودند و سعی می کردند برای انجام تمامی کارهای خود وضو داشته باشند. گرفتن وضو خیر و برکت را در زندگی زیاد می کند زیرا که نیرو‌‌‌‌های منفی و انرژی‌‌‌‌های مخرب را از چاکرا‌‌‌‌های بدن پاک می‌کند، این مسئله به رعائت بهداشت فردی را نیز مربوط می شود، زیرا کسی که نماز می خواند حتما باید فردی پاکیزه باشد.

• تقویت مخچه برای انجام حرکات ارادی

برای داشتن یک مغز سالم ، یک بدن سالم احتیاج است، داشتن حرکات ارادی نیز نیاز به یک مخچه قوی دارد خواندن نماز یکی از بهترین روش ها برای تقویت مخچه می باشد اینکه هر روز در زمانی نزدیک به صبح برای خواندن نماز بیدار شوید باعث تقویت قوای تصمیم گیری و افزایش اراده و نهایتا اعتماد به نفس در فرد نماز خوان خواهد شد.

• افزایش تمرکز

خواندن نماز احتیاج به تمرکزی دارد که فرد نمازگزار باید داشته باشد و با تمام وجودش ذهنش را برای صحبت کردن با خدای خود آماده کند، به همین دلیل تمرینی می شود برای بالا بردن تمرکز. داشتن تمرکز آنقدر مهم است که حتی فرد با تمرکزی که دارد می تواند قله های ترقی را طی کند و سخت ترین کارها را انجام دهد ، تمرکز می تواند ذهن را به سمت زیبایی ببرد و از زندگی لذت ببرد.

• رسیدن به حالات آرمانی 

دانشمندان متوجه شدند که حرکاتی که در هنگام نماز خواندن انجام می دهیم بی شباهت با حرکات یوگا نیست، این حرکات در کلاس های ذن اجرا می شود.

• بهبود وضعیت استخوان ها و عضلات بدن

خواندن نماز تمرینی است برای بهبودی وضعیت استخوان های بدن و کشاله ها ، طوری که اگر به تازگی خواندن نماز را تجربه کرده باشید مانند یک فردی که تازه ورزش را آغاز کرده درد خفیفی را در عضلاتتان حس خواهید کرد و این درد به مرور از بین خواهد رفت.

• تمرین خوش استایل شدن

برای خواندن نماز احتیاج به صاف ایستادن و یا درست نشستن نیاز است، کسانی که از همان ابتدای مکلف شدن به نماز خواندن صحیح می پردازند به احتمال زیاد دچار قوز و یا خمیدگی‌‌‌‌های مختلف در جاهای دیگر بدن نخواهند شد،  این در واقع یک شرطی سازی در انسان است.

• خواندن نماز از نظر پزشکان

پزشکان یافته اند که حرکات نماز و انجام رکوع و سجود باعث از بین رفتن باد فتق، بواسیر، ورم معده و روده و البته دیگر اندامی که با تحرکات بهبود می یابند می شود.

فواید نماز خواندن از دیدگاه اسلام

از فواید نماز خواندن در اسلام همین بس که نماز را ستون دین می دانند، دین اسلام را مانند تنه درخت و نماز را ریشه های آن نامیده اند و وسیله اتصال بنده حقیر را به خداوند متعال و بزرگ . در قرآن کریم بیش از 122 آیه درباره نماز و اهمیت آن آمده است ، به گفته رسول خدا (ص) اولین پرسشی که در روز قیامت از انسان می شود درباره نماز است . امام صادق (ع) نیز درباره نماز خواندن فرموده اند که بالاترین خدمت و عبادت نماز نام دارد. بهترین وسیله برای تقرب به خداوند نیز نماز عنوان شده است.

فواید نماز خواندن در بارداری

جنین از همان زمان که در شکم مادر می باشد از فضای اطرافش تاثیر پذیر می باشد و عادات و رفتارش شکل می گیرد، چه بهتر که ارتباط با خداوند را از همان زمان بیاموزد و بدانید جسم و روحش به چه کسی تعلق دارد و برای ایجاد آرامش درونی اش با چه کسی خلوت کند. مادران باردار نیز همانند دیگر بنده های خدا بر آنان واجب است که این فریضه الهی را بجا بیاورند و از خداوند بخاطر موهبت الهی که به آنها داده تشکر کنند.

اگر که مادران باردار شرایط ایستادن و برگزاری نماز را ندارند و برای نشستن و برخاستن مشکل دارند و یا خم و راست شدنشان ایجاد مشکل برای خود و جنینشان می کند می توانند این فریضه را به صورت نشسته بخوانند تا فشاری بر آنان متحمل نشود.

فواید نماز خواندن برای کودکان

فواید نماز خواندن برای کودکان (به زبان کودکانه)

دوستان گلم ما از کودکی یاد گرفتیم که اگر چیزی به ما می دهد یا هدیه می کند از او تشکر کنیم تا بداند قدر محبتش را فهمیده ایم، ما از پدر و مادرمان بخاطر زحماتی که برای ما می کشند تشکر می کنیم ، حال برای تشکر از خدای مهربانی که تمامی نعمت های دنیا را به ما داده چرا تشکر نکنیم؟ او که تمام چیزهای زیبا و کسانی که دوستشان داریم را به ما عطا کرده لایق تشکر نیست؟ 

ما برای صحبت با خداوند و تشکر از او نماز می خوانیم تا بداند که ما بنده قدرشناس او هستیم ، او را شکر می کنیم بخاطر همه نعمت هایش و تنها با او سخن می گوییم زیرا که فقط خدا لایق دوستی و درد و دل است، خداوندی که تمام لحظات عمرمان از ما غافل نبوده و هوای ما را داشته . وقتی که دوستی با خدا را آغاز کنیم می بینیم که دیگر هر کسی لایق دوستی با ما نیست ، وقتی کلام خدا را بر زبان بیوریم می بینیم که هر حرفی شایسته جاری شدن بر زبان ما نیست . برای دوستی با خدا هیچ وقت دیر نیست ، خداوند اونقدر مهربونه که همیشه برای ما وقت داره و ما رو با آغوش باز می پذیره و حرفامونو می شنوه. برای حرف زدن با خدا بهترین راه نماز خوندنه.

سخن آخر

وقتی تمام دنیا به اثرات نماز و نماز خوانی پی برده اند چرا ما که ناممان مسلمان است با خدای خود آشتی نکنیم و از نعماتش تشکر نکنیم ؟ خداوند مهربان و رحیم است و مطمئنا بهترین ها را برای ما در زندگی می خواهد.


مطالب مرتبط:

تشهد و سلام نماز چگونه است به همراه ذکر و ترجمه آن

دعا و سوره ای برای باز شدن شانس به همراه جدول طلسم خوش شانسی
 
 

از
32
رای