نماز شب قدر چند رکعت است و چگونه خوانده می شود؛ ثواب نماز شب احیا

نماز شب قدر چند رکعت است و چگونه خوانده می شود؛ ثواب نماز شب احیا نماز شب قدر چگونه است ؛ نماز شب قدر چند توحید دارد؛ با تعداد رکعت نماز شب قدر، زمان و طریقه خواندن آن، ثواب نماز شب قدر و نماز شب قدر برای مرده در سلام دنیا آشنا خواهید شد.

در روایات آمده است که در ماه رمضان همه درب‌ها باز هستند و دربانی وجود ندارد، اما این ماه مبارک شبی دارد که از هزاران شب نیز برتر می باشد و هر عمل خیر  و ثواب کوچکی پاداشی برابر با هزار عمل بزرگ دارد، یکی از اعمال نیکوی این شب که گناهان را مانند برگ از درخت می ریزد نماز شب قدر می باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره نماز شب قدر چگونه خوانده میشود، تعداد رکعت نماز شب قدر، زمان خواندن آن، طریقه خواندن آن و نماز شب قدر برای مرده صحبت کرده ایم، با ما همراه باشید.

نماز شب قدر چند رکعت است

نماز شب قدر یک نماز مستحبی است که برگزاری آن در شب‌های قدر سفارش شده است. این نماز دارای دو رکعت می باشد. طبق حدیثی از پیامبر (ص) هر کس نماز شب قدر را بخواند و بعد از اتمام نماز،  هفتاد مرتبه ذکر استغفار بگوید، خداوند او و پدر و مادرش را مورد مغفرت قرار می‌دهد. 


حتما بخوانید: دعای شب قدر چیست


نماز شب قدر چند توحید دارد

نماز شب قدر نماز دو رکعتی است که در هر رکعت بعد از سوره حمد، هفت بار سوره توحید ( اخلاص) خوانده می شود و بعد از تمام شدن نماز، نمازگزار 70 مرتبه ذکر «استغفر الله و اتوب الیه» را می خواند.

نماز شب قدر چگونه است

نماز شب قدر چگونه است

معروفترین نماز در شب قدر نماز دو رکعتی است که در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه سوره توحید را بخواند و بعد از پایان نماز هفتاد مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَتُوبُ اِلَیْهِ» این نماز در کتاب مفاتیح الجنان آمده است که مستحب است در هر سه شب از شبهای قدر خوانده شود.

نماز شب قدر قنوت دارد

بله مانند هر نماز دیگری نماز شب قدر نیز قنوت دارد. در رکعت دوم بعد از خواندن حمد و 7 مرتبه سوره توحید، قنوت می گیریم و بعد به رکوع و سجده می رویم.

نماز شب نوزدهم ماه رمضان

یکی از اعمال مستحبی در شب نوزدهم ماه رمضان خواندن 50 رکعت نماز با حمد و 50 مرتبه سوره زلزال می باشد.

نماز شب بیست و یکم ماه رمضان

این نماز هشت رکعت است که در آن سوره حمد را با هر سوره ای که خواندنش ممکن است باید خوانده شود.

نماز شب بیست و سوم ماه رمضان

این نماز هشت رکعت است به حمد و هر سوره که خواندنش ممکن است باید خوانده شود و طلب استغفار و دعا برای خلق خدا کرد.


حتما بخوانید: دعای روز اول تا سی ام ماه رمضان با ترجمه


نمازهای دو رکعتی شب های قدر که سفارش شده است نیز عبارتند از:

  • 2 رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت.
  • 2 رکعت نماز برای شادی روح همه درگذشتگان  و 25 بار گفتن ذکر «اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات».
  • 2 رکعت نماز اهدایی به اهل بیت پیامبر (ص) و خواندن دعای توسل.
  • 2 رکعت نماز حضرت زهرا (س) به این صورت که در رکعت اول بعد از حمد صد مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید خوانده شود.

نماز شب قدر چه ساعتی خوانده میشود

نماز شب در شبهای قدر که شب نوزدهم، شب بیست و یکم و شب بیست و سوم ماه رمضان می باشد خوانده می شود، این نماز از اذان مغرب تا قبل از اذان صبح روز بعد فرصت دارد تا خوانده شود و ساعت دقیقی ندارد.

نماز شب قدر برای مرده

نماز یک عبادت فردی است و ثواب آنها تنها به فردی برمی‌گردد که نماز را برگزار نموده است؛ زیرا آثار مثبتی که در قرآن برای نماز ذکر شده است، تنها در نمازگزار ایجاد می‌شود. البته در قرآن به مسلمانان توصیه شده که برای مردگان دعای خیر بکنند . البته نماز شب قدر آنقدر پرفضیلت می باشد که عنوان شده است با خواندن آن خداوند پدر و مادر نمازگزار را مورد رحمت خود قرار می دهد.

نماز شب قدر برای مرده

ثواب نماز شب قدر (نماز شب احیاء)

در کتب مذهبی و اسلامی به تفسیر سوره قدر آمده است که شب قدر شبی است که هر سجده در آن، اثرش این است که درختی در بهشت برای سجده کننده غَرس می شود. شبی است که هر رکعت نماز در آن شب، موجب می شود خانه ای در بهشت از یاقوت و زبرجد و لُؤلُؤ برای آن شخصی که نماز خوانده است، تهیه شود. به ازای هر آیه ای که تلاوت می شود، تاجی از تاج های بهشتی به قاری آن داده می شود. شبی است که هر تسبیح برای گوینده اش پرنده و طائری در بهشت می شود. شبی است که هر چه در آن برای سال آینده تقدیر شود، تبدیل نمی شود مگر به مشیت حق تعالی. شبی است که دعای احدی در آن شب رد نمی‌شود.

خواندن نماز شب قدر نیز ثوابی بی نهایت دارد که در این رابطه از حضرت محمد(ص) نقل شده است که اگر کسی که این نماز را بخواند قبل از اینکه از جای خود بلند شود خداوند متعال خود او و پدر و مادرش را می آمرزد و فرشتگان را مامور می‌کند که تا سال آینده برای وی حسنات بنویسند.

سخن آخر

خداوند هر عمل نیکویی حتی کوچک را در شب قدر محترم شمرده است و ثوابی بی نهایت برای او قرار داده است، پس می توان حتی با کوچکترین کار خیر این ثواب را از آن خود کنید و ما را نیز در این شبهای عزیز از دعای خیرتان بی بهره نگذارید.


مطالب مرتبط:

عکس پروفایل شب قدر ؛ 30 عکس نوشته شب قدر و شهادت امام علی

متن کامل دعای سحر ماه رمضان با ترجمه + فایل pdf و فضیلت آن
 
 

از
3
رای