5 اشتباه بزرگی که هنگام معامله بیت کوین باید از آنها پرهیز کنید

5 اشتباه بزرگی که هنگام معامله بیت کوین باید از آنها پرهیز کنید پس از ورود به دنیای بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر، بهتر است به جای گوش دادن به چیزهایی که دیگران می گویند، خودتان را با اطلاعات درست و موثق در رابطه با بیت کوین مجهز کنید.

کار با بیت کوین می تواند بهترین تصمیمی باشد که تا به حال گرفته اید. در این مسیر دام هایی پهن شده و گودال هایی سرپوشیده وجود دارد که باید از آنها پرهیز کنید و در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

5 نکته مهم هنگام خرید و فروش بیت کوین

1. استفاده از کیف پول صرافی برای ذخیره بیت کوین 

صرافی ها مکان های بسیار خوبی برای تسهیل در خرید بیت کوین هستند. آن ها کمک می کنند که این جریان قوی بماند و پیش برود. با این وجود، آنها محدودیت های خودشان را دارند. به خاطر داشته باشید که صرافی ها طرف های سومی هستند که خرید بیت کوین را تسهیل می کنند؛ در واقع، کار آنها شباهت زیادی به بانک ها دارد. وقتی پول را در حساب بانکی تان ذخیره کرده اید، شما شخصا به شکل فیزیکی و به صورت نقد به آن پول دسترسی ندارید. بلکه، به بانک اعتماد می کنید که نقدینگی لازم را موجود داشته باشد تا شما بتوانید از آن پول برای خرید استفاده کنید. اگر بانک دیگر قادر به پرداخت نباشد، ممکن است پول به عنوان موجودی در حسابتان ثبت شود اما در واقع در گاوصندوق های بانک موجود نباشد. 

این سناریو همان چیزی است که در رابطه با چند صرافی بیت کوین که دچار ورشکستگی شدند، مانند ورشکستگی عظیم مت گاکس اتفاق افتاد. بیت کوین هایی به ارزش میلیون ها دلار توسط مت گاکس نگهداری می شد؛ با این وجود، شرکت قربانی یک رخنه امنیتی داخلی شد و طی آن 700 هزار بیت کوین به سرقت رفت. وقتی مشتریان مت گاکس تلاش می کردند به بیت کوین هایشان دسترسی پیدا کنند، خبری از بیت کوین ها نبود. شرکت نقدینگی نداشت که بیت کوین های آنان را تسویه کند.

وقتی بیت کوین دارید، در واقع شما به شکل فیزیکی آنها را در تملک خودتان ندارید. حتی اگر آنها را روی یک کیف پول سخت افزاری ذخیره کنید، باز هم به شکل دیجیتالی موجود هستند. آنچه در واقع دارید همان کلید خصوصی شماست. وقتی بیت کوین هایتان را در کیف پول یک صرافی ذخیره می کنید، آنچه در واقع انجام می دهید این است که کلید خصوصی تان را تحویلش می دهید و اعتماد می کنید که بیت کوین های موجود در حسابتان، در واقع موجود می باشند. در واقع، صرافی آنلاین همان کیف پول است و شما به جای آنکه بیت کوین هایتان را به کیف پول خودتان واریز کنید آن را درون کیف پول فرد (شرکت) دیگری می گذارید. 

در عوض، باید دنبال یک کیف پول اختصاصی بگردید که بسته به نیازها و اهدافتان، آفلاین یا آنلاین باشد. در یک کیف پول اختصاصی، بیت کوین های شما در واقع درون کیف پولی قرار دارد که با کلید خصوصی خودتان نگه داری می کنید. 

2. ذخیره همه بیت کوین ها در یک جا بدون امنیت مناسب 

به خاطر داشته باشید که وقتی از بیت کوین استفاده می کنید، علی رغم امنیت بالایی که در فناوری بلاک چین وجود دارد، شما مسئول بیت کوین های خودتان هستید. اگر همه آن ها را در یک جا ذخیره کنید و فقط یک رمز خصوصی برای آن داشته باشید، این امکان وجود دارد که آن رمز خصوصی به خطر بیافتد و همه بیت کوین هایتان را از دست بدهید. به علاوه، اگر آن مکان به نحوی دچار مشکل شود، همه دارایی تان را از دست خواهید داد. 

کار استاندارد این است که بیت کوین هایتان را در چند جای مختلف با آدرس ها و رمزهای مختلف نگهداری کنید. همین تضمین می کند که حتی اگر یکی از رمزهای خصوصی به خطر بیافتد، این خطر وجود نخواهد داشت که همه بیت کوین هایتان از میان برود. مطمئن شوید که چندین کیف پول به هم متصل نیستند تا اگر یکی از آن ها به خطر افتاد، بقیه در معرض خطر نباشند. یک ایده خوب این است که از کیف پول های متعدد برای اهداف مختلف استفاده کنید. یکی از کیف پول ها می تواند کیف پول سرد باشد تا ارزش بیت کوین هایتان در طول زمان افزایش یابد. کیفی دیگر می تواند یک کیف پول داغ باشد که با استفاده از آن تراکنش های مکرر و آنلاین تان را انجام دهید. کیف پول دیگر می تواند یک کیف پول موبایلی باشد که می توانید از آن برای خرید یک فنجان قهوه و یا پرداخت هزینه غذا در یک رستوران استفاده کنید. از آنجا که کیف پول های موبایلی پرخطرترین کیف پول ها هستند، لازم است که حاوی کمترین مقدار بیت کوین باشند. 

ذخیره همه بیت کوین ها در یک جا بدون امنیت مناسب 

3. وحشت از تغییر قیمت

ارزش بیت کوین مدام در حال تغییر است و در حقیقت لازم نیست نگران آن باشید. بیت کوین عملی بودنش را در خلال بسیاری از افت و خیزها ثابت کرده است و نشان داده است که جز در یک مسیر صعودی، جای دیگری نمی رود. ارزش بیت کوین هایتان تغییر خواهد کرد و این مشکلی ندارد. تنها زمانی باید نگران تغییر قیمت باشید که سعی کنید فروش استقراضی کنید، اما در نهایت نتیجه این شده پول فرد دیگری را بیشتر هدر داده اید. 

اگر می خواهید که نسبت به ارزش مدام در حال تغییر بیت کوین بیش از حد امنیت داشته باشید، وقتی از آن برای تعداد زیادی خرید آنلاین استفاده می کنید، وقتی بیت کوین در حالت صعودی است کلید تأیید خرید را بزنید. ارزش آن در تمام طول روز بالا و پایین می رود، بنابراین اگر هنگامی که ارزش بیت کوین بالاتر است تراکنش هایتان را انجام دهید، می توانید به طور بالقوه خریدهایتان را با هزینه ای کمتر انجام دهید. 

 تغییر مکرر از یک ارز به ارز دیگر

4. تغییر مکرر از یک ارز به ارز دیگر

بیت کوین تنها ارز مجازی ای نیست که به سرعت در حال رشد است. بسیاری ارزهای مجازی دیگر نیز در یک روند صعودی سریع قرار دارند. برخی از آنها، مانند اتر، در واقع با شتابی بیشتر از بیت کوین در حال گسترش هستند. بسیاری از صرافی ها به شما این امکان را می دهند که تبدیل ارز میان بیت کوین و یک ارز دیجیتال دیگر را انجام دهید. برخی کاربران بی تجربه از این قابلیت سوءاستفاده می کنند چون فکر می کنند با انجام این کار، می توانند از افزایش رشد یک ارز دیجیتالی دیگر بهره بگیرند. برای نمونه، اگر بیت کوین دچار افت موقتی بشود و ظرف 24 ساعت 10 دلار از ارزشش کم بشود و در این مدت ارزش اتر 15 دلار بالا برود، ممکن است کاربران با خود فکر کنند که عوض کردن بیت کوین با اثر کار عاقلانه ای است. با این وجود، همه ارزهای مجازی ماهیتی فرار دارند. ممکن است اثر این ارزش افزوده را در ده دقیقه بعد از آن از دست بدهد و در همین حال بیت کوین آنچه را از دست داده به دست آورد و ظرف یک ساعت مقدار دیگری نیز به دست بیاورد. در نهایت، ارزش سایر ارزهای مجازی بر اساس ارزش بیت کوین اندازه گیری می شود. اگر ارزش بیت کوین پایین بیاید، سایر ارزها نیز افت خواهند کرد. آنچه در نهایت رخ می دهد این است که شما مبلغ زیادی از پولتان را به خاطر کارمزدهای مربوط به تبدیل ارز از دست خواهید داد. 

اگر می خواهید که در یک ارز مجازی دیگر نیز سرمایه گذاری کنید، با کمال میل، این کار را بکنید. اما خودتان را برای پشت سر گذاشتن افت و خیزهای آن ارز مجازی و بیت کوین آماده کنید. 

نکات مهم در خرید و فروش بیت کوین

5. عدم آموزش کافی خودتان یا گوش سپردن به رسانه ها 

پوشش رسانه ای بیت کوین هم یک موهبت است و هم یک مصیبت. مقاله مجله تایم که در آوریل 2011 منتشر شد موجی از علاقه مندی به بیت کوین را به وجود آورد که سبب شد ارزش آن در خلال ماه های آتی به شدت بالا برود. همین نشان داد که بیت کوین در حقیقت این پتانسیل را دارد تا سیستم کنونی اقتصاد را بی ثبات کند. با این وجود، رسانه ها همیشه این موضوع را خوب درک نمی کنند. فوربس و بیزینس ویک تنها دو مجله اقتصادی هستند که به کرات گفتند که سرمایه گذاری در بیت کوین ایده بسیار بدی است. در موتور جستجوی گوگل یک جستجو درباره بیت کوین انجام دهید تا به سرعت ببینید که اقتصاددانان و مجلات بزرگ مدام شکست بیت کوین را پیش بینی می کنند و در یکایک این موارد ثابت شده است که اشتباه می کرده اند. 

لازم است که شما، به جای گوش دادن به چیزهایی که دیگران می گویند، خودتان را با اطلاعات درست و موثق در رابطه با بیت کوین مجهز کنید. به داده های جدول ها و نمودارها نگاه کنید. روندهای تاریخی بیت کوین را مطالعه کنید. از این اطلاعات استفاده کنید و خودتان تصمیم بگیرید که چطور می بایست پیش بروید. 

از
4
رای