آموزش ریست کردن PS4 از طریق داشبورد کنسول و Safe Mode؛ روش نصب مجدد نرم افزار سیستم روی پلی استیشن 4

آموزش ریست کردن PS4 از طریق داشبورد کنسول و Safe Mode؛ روش نصب مجدد نرم افزار سیستم روی پلی استیشن 4 2 راه ریست کردن PS4 به تنظیمات کارخانه: داشبور کنسول و Safe Mode می باشد. بعد از برگشت پلی استیشن 4 به تنظیمات اولیه، نیاز به نصب مجدد نرم افزار سیستم روی PS4 دارید.

برخی اوقات لازم است دستگاه خود را به تنظیمات اولیه برگردانید، حتی در کنسول های بازی. چه قصد شما از این کار از بین بردن مشکل دستگاه باشد که راهی برای رفع آن پیدا نکردید یا بخواهید آخرین به روز رسانی نرم افزار پلی استیشن را انجام بدهید، در هر دو صورت باید بدانید چگونه پلی استیشن 4 را به تنظیمات اولیه برگردانید. در اینجا نحوه بازگشت به تنظیمات کارخانه PS4 توضیح داده شده است، روندی که دستگاه شما را به حالت اولیه قبل از بیرون آوردن از جعبه برمی گرداند.

قبل از اینکه شروع به بازگرداندن دستگاه به حالت تنظیمات کارخانه کنید، باید بدانید که با بازگشت به تنظیمات اولیه هارد دیسک کنسول به طور کامل پاک می شود و حتی می توان نرم افزارهای دستگاه را نیز حذف کرد. وقتی عیب نرم افزاری باعث PS4 را از کار می اندازد این آخرین راهکار است ، به خصوص وقتی بخواهید آن را مجددا راه اندازی کنید یا اطمینان حاصل کنید که اطلاعات شما روی آن باقی نمانده است.  

باید از همه داده هایی که می خواهید نگه دارید مثل تصاویر و ویدئو، روی یک دستگاه خارجی یا فضای ابری، پشتیبان گیری کنید. برای اینکه بتوانید از فضای ابری برای پشتیبان گیری استفاده کنید باید یک اکانت PlayStation Plus داشته باشید.

راه های ریست کردن پلی استیشن 4 (PS4)

اگر کنسول مشکل راه اندازی داشته باشد دو راه برای ریست کردن PS4 وجود دارد، از داشبورد کنسول یا از Safe Mode. ما هر دو حالت را توضیح می دهیم، ابتدا از داشبورد پلی استیشن 4.  

ریست کردن PS4 از داشبورد کنسول

1. در PS4 خود به منو تنظیمات بروید

از منو تنظیمات (settings) شروع کنید و گزینه PlayStation Network/Account Management” “ را پیدا کنید. شما می خواهید اطلاعات موجود در PS4 را غیر فعال کنید. با شناسایی این PS4 خاص به عنوان خودتان بخش تنظیمات به شما اجازه می دهد که بازی های دانلود شده را به شکل آفلاین انجام دهید. با ندیده گرفتن این مرحله وقتی وارد کنسول جدید خود بشوید و بخواهید بازی هایتان را انجام بدهید با مشکل دیگری روبرو خواهید شد.   

ریست کردن پلی استیشن از داشیورد کنسول : منو تنظیمات

2. پلی استیشن خود را غیر فعال کنید

به بخش “Activate as Your Primary PS4 “ بروید. PS4 شما احتمالاً در حال حاضر فعال است. اگر این حالت باشد، گزینه” Activate “ خاکستری است و "Deactivate " تنها گزینه قابل انتخاب خواهد بود. "Deactivate " را انتخاب کنید و "YES" را در صفحه زیر بزنید.

غیر فعال کردن پلی استیشن

3. با حساب کاربری خود دوباره برگردید

این اکانت با اکانت PS4 شما فرق دارد. هنگامی که وارد شدید، دوباره به منو تنظیمات یا settings بروید.

4. گزینه "Initialization" را در تنظیمات پیدا کنید

در اینجا دو گزینه ای که به دنبال آن بودید را پیدا خواهید کرد: "Restore Default Settings" و " Initialize PS4". اولین گزینه همه تنظیمات ذخیره شده شما را پاک خواهد کرد و PS4 را به تنظیمات کارخانه بازمی گرداند، اما داده های هارد دیسک پاک نمی شوند.

گزینه دیگر همه داده های شما را از هارد دیسک پاک می کند، از جمله بازی های دانلود شده، داده های بازی ذخیره شده و هر چیزی که بعد از خرید کنسول به آن اضافه کرده باشید. به این ترتیب دستگاه به حالتی بر می گردد که برای اولین بار از جعبه آن خارج شد.

از داشبورد کنسول PS4 ریست کردن

5. در صفحه Initialize گزینه Full را انتخاب کنید

پاک کردن اصلی که به دنبالش هستید اینجاست. توجه داشته باشید که پروسه حذف اطلاعات ممکن است چند ساعت طول بکشد.

بعد از اتمام پاک کردن، PS4 به شما یک نوار نشان می دهد که میزان پیشرفت و مدت زمانی که طول می کشد تا این مرحله تکمیل شود را نشان می دهد، اما انتظار می رود بیشتر از چیزی که در چندین مرحله نشان داده می شود طول بکشد. وقتی این بخش تمام شد، شما می توانید PS4 را با همان شکلی که برای اولین بار روشن کردید تنظیم کنید. اگر می خواهید کنسول خود را بفروشید، آن را به طور کاملا خالی کنید و بدون هیچ اطلاعات اضافی تحویل دهید.

آموزش برگرداندن پلی استیشن به تنظیمات کارخانه

بازگرداندن به تنظیمات کارخانه از طریق Safe Mode

اگر با نرم افزار دستگاه مشکل دارید یا خطاهای دیگری وجود دارد که مانع از دسترسی شما به منو Settings و re-initializing  دستگاه PS4 می شود، شما می توانید از طریق Safe Mode به این گزینه ها دسترسی پیدا کنید.

1. PS4 خود را به طور کامل خاموش کنید

آن را در حالت " Rest Mode " نگذارید. باید برق کنسول به طور کامل قطع شود بنابراین می توانید به حالت Safe Mode راه اندازی مجدد کنید.

2. دکمه روشن/خاموش (power) را نگه دارید تا اینکه دو بوق بشنوید

لازم است که دکمه روشن/خاموش روی کنسول را فشار بدهید به جای اینکه از کنترل برای شروع استفاده کنید. آن را به مدت هشت ثانیه نگه دارید. زمانی که دکمه را فشار دهید یکبار بوق می زند و سپس دوباره قبل از راه اندازی مجدد به حالت Safe Mode یک بوق می زند. به این ترتیب برچسب دار خواهد شد و شما از پس زمینه سیاه می توانید این را تشخیص بدهید.

3. گزینه تنظیم مجدد که نیاز دارید را انتخاب کنید

مانند منوی Settings، در Safe Mode شما می توانید " Restore Default Settings" را انتخاب کنید تا همه چیز را در PS4 به تنظیمات نرم افزار اصلی ریست کنید اما داده ها را نگه دارید. شما همچنین می توانید " Initialize PS4" را انتخاب کنید.

این کار هارد دیسک شما را پاک خواهد کرد و کنسول را به تنظیمات کارخانه برمی گرداند، اما نرم افزار سیستم یا به بیان دیگر سیستم عامل آن را نگه می دارد، آخرین گزینه " (Initialize PS4 (Reinstall System Software"، بازگرداندن کامل به تنظیمات کارخانه است که نیاز به نصب مجدد سیستم عامل PS4 است.

 بازگرداندن به تنظیمات کارخانه از طریق Safe Mode

4. اگر مشکلات نرم افزاری ندارید Initialize PS4 را انتخاب کنید

به این شکل هارد دیسک و تنظیمات نرم افزاری به پیش فرض کارخانه بازمی گردد اما نرم افزارهای سیستم را دست نخورده نگه می دارد. این روش شبیه به گزینه بالا است (در منو Settings موجود است)، و شما می توانید بین گزینه های "Quick" و "Full" یکی را انتخاب کنید.

نحوه نصب مجدد نرم افزار سیستم روی PS4

این مرحله از پاک کردن، گسترده تر از فرمت کامل مرحله قبل است، همه نرم افزارها را از کنسول پاک می کند. اگر این کار را انجام بدهید، باید نرم افزارها را از یک دستگاه دیگر مجددا نصب کنید. اگر با سیستم عامل مشکل نرم افزاری دارید،  باید "(Initialize PS4 (Reinstall System Software" را انتخاب کنید، اما یک مرحله دیگر وجود دارد که اول باید آن را انجام دهید.

1. دانلود فریمور (سفت افزار) رسمی PS4

در کامپیوتر خود آخرین نرم افزارهای سیستم را از وب سایت PlayStation دانلود کنید. در این مرحله نیاز به یک هارد دیسک اکسترنال با اتصال USB یا یک فلش USB دارید تا به روز رسانی را به PS4 خودتان منتقل کنید. باید یک هارد اکسترنال یا فلش با ظرفیت 1.1 گیگا بایت فضای خالی داشته باشید.

2. روی USB خود یک پوشه جدید به نام PS4 باز کنید

درون آن پوشه، یک پوشه باز کنید و نام آن را "UPDATE" بگذارید. فایل فریمور را درون پوشه "UPDATE" ذخیره کنید. اطمینان حاصل کنید هنگام ذخیره نام آن به شکل "PS4UPDATE.PUP" ذخیره بشود.

PS4 نحوه نصب مجدد نرم افزار سیستم روی

3. PS4 را در حالت Safe Mode راه اندازی مجدد کنید

همانطور که در بالا توضیح داده شد پیش بروید، با خاموش کردن کامل PS4، و سپس با نگه داشتن دکمه روشن/خاموش تا اینکه دو بار بوق بزند و در حالت Safe Mode راه اندازی مجدد شود.

4. (Initialize PS4 (Reinstall System Software را روی PS4 انتخاب کنید

فقط دستورات را دنبال کنید. کنسول همه داده ها از جمله نرم افزار سیستم را پاک می کند، سپس شما باید با وصل کردن USB که به روز رسانی در آن ذخیره شده است به دستگاه، نرم افزارها را مجدداً نصب کنید. با انجام این مراحل، PS4 شما به تنظیمات کارخانه برمی گردد.  

از
54
رای