حمله بازپخش (replay) چیست؛ روش جلوگیری از حمله تکرار در شبکه

حمله بازپخش (replay) چیست؛ روش جلوگیری از حمله تکرار در شبکه حمله replay یا حمله تکرار چیست ؛ حملات بازپخش در شبکه چگونه کار می کنند و تاثیر خود را می گذراند و روش جلوگیری از حملات مجدد (replay) در شبکه چیست، در سلام دنیا بیاموزید.

به لطف فناوری های دیجیتال، همه چیز - مخصوصاً زندگی - خیلی آسان شده است. ولی خب از طرفی این نکته را هم در نظر بگیرید که تمامی این پیشرفت ها ما را در برابر هم حملات سایبری و هم نقض در اطلاعات قرار داده است. حمله replay زمانی اتفاق می افتد که یک مجرم سایبری وارد یک شبکه امن و حفاظت شده شود.

مجرم سایبری، شبکه امن و حفاظت شده را رهگیری می کند و گیرنده را برای انجام آن کاری که هکر از او می خواهد - با ارسال مجدد یا به تاخیر انداختن ارتباط - هدایت می کند. خطر اصلی در حمله replay در واقع این است که مهاجم مهارت های پیشرفته لازم برای رمزگشایی پیام های گرفته شده از شبکه را ندارد. آنها می توانند یک پیام کامل را دوباره به همان سروری که جعل هویت فرستنده است، ارسال کنند. در این مطلب سلام دنیا، ما به تعریف حمله تکرار (replay) و چگونگی جلوگیری کردن از حمله مجدد یا بازپخش پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

حمله replay (حمله تکرار) چیست؟

فرض کنید که یک شخص ثالثی یک انتقال داده را رهگیری می کند و سپس دوباره آن را پخش می کند. این عمل خود به تنهایی به آنها اجازه می دهد که تا با تظاهر به فرستنده اصلی با گیرنده انتقال تعامل کنند. چنین تهدیدی را حمله replay می گویند. به عبارت ساده، حمله replay نوعی از حمله سایبری می باشد که در آن وظیفه انجام شده یا درخواستی که توسط کاربر انجام می شود تکرار و یا دوباره پخش می شود، چرا که در آن شخص ثالثی تبادل داده را رهگیری کرده است. شخص ثالث در حالی که وانمود می کند فرستنده و یا گیرنده اصلی درخواست می باشد، اطلاعات ارزشمند را با راه اندازی مجدد مبادله می دزدد. حمله replay امروزه یکی از ساده ترین انواع حملات سایبری که در آن افراد بی شماری هر روز طعمه می شوند، می باشد.

حمله relpay

حملات Replay چگونه کار می کنند و تاثیر خود را می گذراند؟

حملات Replay به هکرها این اجازه را می‌دهد که تا با تقلید از طرف فرستنده، به تبادلات داده‌ای که در شبکه‌ها روی می‌دهد نفوذ کنند. در هنگامی که آن ها توانستند به تبادل اطلاعات نفوذ کنند، رهگیر و یا هکر می تواند آن را به همان شکلی که آن را رهگیری کرده است، دوباره پخش کند.

پس بنابراین، آنها به راحتی می توانند اطلاعات ارزشمند را در مبادله به سرقت ببرند. من برای درک کردن بهتر این موضوع می خواهم برای شما یک مثال بزنم. فرض کنید که شما می خواهید وارد یک وب سایت شوید. نام کاربری و رمز عبور خود را تایپ کنید، Enter را بزنید و منتظر بمانید تا داشبورد برای شما بارگذاری شود. در همین حین، یک شخص ثالث - یک هکر، به این تبادل داده نفوذ می کند و از موجودیت وب سایت تقلید می کند.


حتما بخوانید: چگونه از هک واتساپ جلوگیری کنیم


هکر ها تبادل داده را برای شما دوباره پخش می کنند و باعث می شوند که با تایپ دوباره نام کاربری و رمز عبور خود برای بار دوم وارد وب سایت شوید. در این مواقع شما فکر می کنید که مشکلی در شبکه به وجود آمده است و به طور تصادفی اعتبار ورود خود را دوباره وارد می کنید. با این کار وب سایت فکر می کند که ورود دوباره درخواست شده است و آن را برای شما پردازش می کند.

در این مواقع کاربر و وب سایت متوجه نمی شوند که هکر تبادل اطلاعات را رهگیری کرده و اعتبار ورود شما را به سرقت برده است. این عمل دقیقاً همان چیزی است که حمله replay آن را اجرا می کند . در این مثال، تبادل اطلاعات شما برای بار دوم پخش شد و سپس اطلاعات شما به سرقت رفت.

این مثال تنها یکی از راه‌هایی می باشد که با آن می توان داده‌های شما را توسط یک حمله replay به سرقت برد. هکرها می توانند از حملات replay برای سرقت اطلاعات حساس و با ارزش دیگر هم نیز استفاده کنند. شما باید بدانید که جلوگیری از حمله replay امری ضروری می باشد. گذرواژه‌ها و اعتبارنامه‌های ورود به سیستم رایج‌ترین چیزهایی هستند که می توانند توسط حملات replay به سرقت بروند.

نام کاربری و رمز عبور

چگونه می توان از حملات replay جلوگیری کرد؟

بسیاری از سازمان ها وجود دارند که چندین روش پیشگیری از حملات replay و امنیت شبکه را پیاده سازی کرده اند، که خب باز با این حال، آنها به راه حل های قوی تری برای جلوگیری از چنین رویدادهای فریبکارانه ای نیاز دارند. مهمترین چیز در این زمینه رمزگذاری صحیح می باشد. پیام های رمزگذاری شده معمولاً با یک کلید یا یک کد رمزگشایی باز می شوند. یک حمله replay نیازی به خواندن پیام ندارد و آن را به طور کلی همراه با یک کلید دوباره ارسال می کند.

روش های پیشگیری از حمله replay

 • اصرار بر استفاده از رمزهای عبور یکبار مصرف یا OTP برای ورود به سیستم. اگر که با موقعیتی همچون حمله replay مواجه شدید، پس از اینکه هکر تبادل داده را دوباره پخش کرد، شما یک OTP جدید را دریافت خواهید کرد. اعتبار ورود و همچنین اطلاعات پس از ورود شما امن خواهد بود.
 • ضمیمه مهرهای زمانی (مجموعه‌ای از کاراکترها یا اطلاعات رمزگذاری‌شده می باشد که زمان وقوع یک رویداد خاص را مشخص می‌کند) با محدودیت های زمانی کوتاه تعریف شده می تواند از حملات replay جلوگیری و از داده های شما محافظت کند.
 • همیشه اصرار بر دسترسی به وب سایت ها با استفاده از پروتکل HTTPS را داشته باشید. پروتکل HTTPS یک پروتکل امن می باشد. شما می توانید برای جلوگیری کردن از باز شدن وب سایت هایی که از پروتکل HTTPS پشتیبانی نمی کنند، تنظیمات را در مرورگر خود دوباره تنظیم کنید. این رویکرد جلوگیری از حمله replay را امکان پذیر می کند.
 • در هنگام دسترسی به وب‌سایت‌هایی که به اطلاعات حساس نیاز دارند، از استفاده از Wi-Fi عمومی یا اتصالات Wi-Fi رایگان خودداری کنید.

رمزهای عبور یکبار مصرف یا OTP

توجه داشته باشید: مهم‌ترین راه در زمینه پیشگیری از حمله replay استفاده از یک VPN یا یک شبکه خصوصی مجازی برای محافظت از داده‌های خود و جلوگیری از حملات replay می باشد.

افزودن امنیت با برنامه Systweak VPN

شما می توانید از برنامه Systweak VPN برای افزودن امنیت به شبکه WiFi خود استفاده کنید و رایانه های خود را از حملات replay و یا بدافزارها نجات دهید. علاوه بر همه این ها، شما می توانید آدرس IP خود را مخفی و از فشار ISP جلوگیری کنید.

دانلود برنامه Systweak VPN

ویژگی های برنامه Systweak VPN

 • دسترسی بدون هیچ گونه محدودیتی به محتوای جهانی 
 • این VPN مورد اعتماد محققان می باشد
 • برای سرعت و امنیتی خوب از تعویض کلید اینترنتی نسخه 2 استفاده می کند
 • در این برنامه از رمزگذاری AES 256 بیتی درجه نظامی برای ارائه امنیت کامل و حفظ حریم خصوصی استفاده می شود
 • این برنامه در خود سوئیچ Kill را برای ایمن کردن هویت آنلاین از قرار گرفتن در معرض قطع اتصال غیرمنتظره جای داده است
 • این برنامه می تواند آدرس IP شما را پنهان کند.

برنامه Systweak VPN

مراحل نصب و استفاده از برنامه Systweak VPN در کامپیوتر

 • مرحله 1: نرم افزار Systweak VPN را دانلود کرده و فایل اجرایی را ذخیره کنید.

نصب و استفاده از برنامه Systweak VPN در کامپیوتر 1

 • مرحله 2: فایل را باز کنید و اجازه های لازم را به سیستم بدهید.

نصب و استفاده از برنامه Systweak VPN در کامپیوتر 2

 • مرحله 3: روی دکمه Next در پنجره Setup کلیک کنید.
 • مرحله 4: صبر کنید تا مراحل کامل شوند و سپس روی Next کلیک کنید. برای تکمیل نصب بر روی Finish کلیک کنید.

نصب و استفاده از برنامه Systweak VPN در کامپیوتر 3

 • مرحله 5: برنامه Systweak VPN را باز کنید و برای ایجاد حساب بر روی Sign up کلیک کنید.

نصب و استفاده از برنامه Systweak VPN در کامپیوتر 4

 • مرحله 6: پس از ورود به سیستم، اولین صفحه ای که مشاهده می کنید، Disconnected می باشد. برای روشن کردن VPN باید بر روی کلید سوئیچ (تغییر موقعیت) کلیک کنید.

نصب و استفاده از برنامه Systweak VPN در کامپیوتر 5

پس از این کار، از شما خواسته می شود که کشور سرور VPN خود را انتخاب کنید.

 • مرحله 7: با انجام این مراحل اتصال فورا برای شما برقرار می شود و شما می توانید با خیال راحت در رایانه شخصی ویندوز خود مرور و پخش محتوا را شروع کنید.

نصب و استفاده از برنامه Systweak VPN در کامپیوتر 6

نکته: شما اکنون می‌توانید از VPN برای انجام کارهای بسیار بیشتر از ناشناس ماندن آنلاین استفاده کنید.


حتما بخوانید: روش تقویت سیگنال مودم وای فای (WiFi) و کاهش تداخلات


سوالات متداول درباره حمله تکرار در شبکه

سوال 1. انواع حملات replay کدام ها هستند؟

 • session
 • man-in-the-middle
 • pre-play
 • denial-of-service
 • احراز هویت دسترسی 
 • شنود تلفن 
 • حمله relay

man-in-the-middle - انواع حملات replay

سوال 2. حملات active چیست؟

حمله active، حمله ای به شبکه می باشد که در آن هکر داده ها را در مسیر رسیدن به هدف تغییر می دهد. مجرمان سایبری عمدتاً اقدامات مخربی را بر روی دستگاه حاوی اطلاعات انجام می دهند.

سوال 3. تفاوت بین حمله man-in-the-middle و حمله replay چیست؟

به عبارت ساده، حمله man-in-the-middle بسته های شبکه موجود را دستکاری می کند و (یا) بسته های شبکه جدید را به وجود می آورد. در مقابل این حمله، حمله replay قرار دارد که می‌تواند ترافیک و یا اطلاعات قانونی را از یک منبع بدزدد و سپس در زمان دیگری بدون هیچ تغییری از آن استفاده کند.

حمله man-in-the-middle و حمله replay

سخن آخر

حمله replay برای هر کسی خطرناک است و می تواند منجر به ضرر احتمالی برای شخص شود. شناسایی چنین حمله ای دشوار می باشد، چرا که این حمله شامل ارسال یک پیام رمزگذاری شده که برای گیرنده مشروع به نظر می رسد، می شود. از این رو، جلوگیری کردن از حملات replay ضروری می باشد. شما باید با حملات replay و روش های مختلف پیشگیری از این نوع حملات آشنا شوید.

با استفاده از این اقدامات، شما می‌توانید از دارایی‌های حیاتی سازمان خود محافظت و نیز از از دست دادن داده‌های گسترده خود جلوگیری کنید. شما می توانید از برنامه Systweak VPN برای مرور ایمن خود استفاده کنید. این برنامه امروزه به یکی از بهترین VPN ها با قابلیت رفع انسداد و ویژگی های امنیتی تبدیل شده است.

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. ما تمایل داریم که نظرات شما را در مورد این پست بدانیم تا بتوانیم بعده ها برای شما مفیدتر واقع شویم. پیشنهادات و نظرات شما در بخش نظرات زیر پذیرفته می شود.با اشتراک گذاری مقاله در شبکه های اجتماعی، اطلاعات را با دوستان خود و دیگران هم نیز به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

معرفی 25 مورد از بهترین آنتی ویروس ها و روش های مقابله با بدافزار

بازیابی فیسبوک هک و قفل شده
 از
3
رای