چگونه می توان در خانه کرفس کاشت؟ (آموزش کشت کرفس در گلدان)

چگونه می توان در خانه کرفس کاشت؟ (آموزش کشت کرفس در گلدان) کرفس یک گیاه مدیترانه ای است که مزایای برای سلامتی دارد. می توان به سادگی و با کمترین امکانات در خانه کرفس بکارید. شروع کاشت کرفس خانگی، با برش ساقه های کرفس از پایه است

یادگیری کشت کرفس از یک ساقه راهی سرگرم کننده، آسان و ارزان برای باغبانی است. کرفس یک گیاه مدیترانه ای است که دارای مزایای سلامتی، متنوعی است. با وجود اینکه کشت کرفس در مزرعه نیاز به شرایط آب و هوایی خاصی دارد، آن را می توان به سادگی در داخل خانه کشت کرد. زمانی که کرفس خود را کشت کردید می توانید با استفاده از ساقه آن این کار را تکرار کنید و در تمام طول سال از کرفس مزرعه خود استفاده کنید.

بخش اول

آماده سازی ساقه کرفس در یک کاسه

1. ساقه های کرفس را از پایه بزنید تا جای مناسب برای رشد دوباره ایجاد کنید

ساقه های کرفس را در حدود 2/5 سانتی متر تا 5/1 سانتی متر از پایه با استفاده از یک چاقوی بلند و تیز، برش دهید. این امر باعث می شود بدون اینکه مواد مغذی مورد نیاز از بین برود شرایط برای رشد ساقه های تازه ایجاد شود.

 • پایه ساقه کرفس را با آب کاملا تمیز کنید و با یک دستمال کاغذی یا پارچه خشک کنید.

آموزش کشت کرفس در گلدان

2. ساقه کرفس را در یک ظرف با عمق 5/1 سانتیمتر تا 7/6 سانتیمتر قرار داده و بخشی از آن را با آب گرم پر کنید

آب گرم، محرک رشد ساقه های جدید کرفس می باشد. ساقه کرفس تمیز شده را به گونه ای در کاسه قرار دهید که انتهای آن به سمت پایین و در داخل خاک بوده و محل برش خورده آن به سمت بالا قرار بگیرد.

 • اطمینان حاصل کنید ظرف مورد نظر، به اندازه کافی پاکیزه و عمیق است تا چندین گرم آب را بدون پر شدن در خود جای دهد.
 • ظرف را با آب پر کنید، به طوری که حدود 2/3 پایه کرفس، در حدود 1.3 سانتی متر تا 3.8 سانتیمتر بسته به اندازه پایه، در داخل آب قرار بگیرد.

کاشت گیاه کرفس در منزل

3. ساقه کرفس موجود در کاسه را 5 تا 7 روز در یک مکان آفتابی نگه دارید

دریافت نور مستقیم خورشید برای رشد ساقه کرفس بسیار حیاتی است. برای تولید انرژی کافی برای رشد گیاه، ساقه کرفس باید به طور متوسط حدود شش تا هفت ساعت نور طبیعی در روز دریافت کند.

اگر در داخل خانه مکانی برای این نور طبیعی و کافی یافت نمی شود، می توانید نحوه استفاده از چراغ های مخصوص رشد گیاه را بیاموزید. این به شما کمک خواهد کرد تا شرایط لازم برای رشد دوباره کرفس را ایجاد کنید.

کاشت ساده کرفس در خانه

4. به طور مرتب آب را عوض کنید

همزمان با آغاز رشد ساقه کرفس، مقدار قابل توجهی از آب اطراف ساقه جذب می شود. مهم است که مجددا آب را جایگزین کنید تا کرفس شما همچنان به جوانه زدن ادامه دهد.

 • سطح آب موجود درکاسه حاوی ساقه کرفس را روزانه بررسی کنید. در صورت نیاز، سطح آب را در تا 2/3 ساقه کرفس افزایش دهید.
 • هر 2 تا 3 روز آب را عوض کنید. این به شما اطمینان می دهد که ساقه کرفس آب تمیز مورد نیاز برای رشد را خواهد داشت.

چگونه در خانه کرفس بکاریم

بخش دوم

انتقال ساقه کرفس به داخل خاک

1. کرفس خود را برای دریافت نشانه های مربوط به انتقال به خاک بررسی کنید

پس از 5 تا 7 روز، پایه ساقه کرفس باید شروع به جوانه زدن کرده و آماده انتقال به یک گلدان خاک باشد. چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد که ساقه کرفس آماده انتقال است.

 • خارج از پایه ساقه کرفس باید شروع به قهوه ای شدن و پوسیده شدن کند. در حالی که این نشانه ظاهرا نگران کننده است اما بخشی عادی و ضروری از روند رشد است. ساقه کرفس قدیمی به منظور ایجاد مواد مغذی طبیعی برای رشد ساقه های تازه از بین می رود.
 • جوانه های کوچک شروع به رشد کرده اند. این یک نشانه مطمئن است که رشد کرفس جدید آغاز شده و آماده برای پیوند زدن است.

چگونه می توان در خانه کرفس کاشت؟

2. حدود 2/3 گلدان را با خاک گلدان و با کیفیت بالا پر کنید

در اینجا باید از قضاوت خود استفاده کنید زیرا مقدار دقیق خاک مورد نیاز به اندازه ساقه کرفس شما بستگی دارد.

 • اندازه گلدان نیز بستگی به عرض ساقه کرفس خواهد داشت. به طور متوسط عرض یک پایه کرفس حدود 10 سانتیمتر است. برای اینکه فضای کافی رشد به کرفس جدید داده شود نیاز به یک گلدان حداقل دارای عرض 15 سانتیمتر و ارتفاع 13 سانتیمتر می باشد.
 • گلدان را تا جایی با خاک پر کنید که تنها جوانه ها از خاک بیرون باشند.

آموزش کاشت کرفس از یک ساقه در خانه به صورت گام به گام و تصویری

3. ساقه کرفس را در خاک گلدان بگذارید

به آرامی ساقه کرفس خود را از کاسه بلند کنید و آن را درون گلدان کاشت خود قرار دهید. خاک را به آرامی اضافه کنید تا جایی که جوانه های تازه تنها از خاک بیرون بمانند.

روش کاشت کرفس

4. گیاه جدید کرفس خود را به خوبی آبیاری کنید

در حالی که باید مراقب باشید تا گیاه بیش از حد آبیاری نشود، بسیار مهم است که کرفس مقدار زیادی آب دریافت کند تا بتواند به رشد خود ادامه دهد. در حالی که هیچ قانونی برای مقدار آبیاری گیاه کرفس وجود ندارد، راه هایی وجود دارد که بتوانید از مقدار آب مورد نیاز کرفس مطلع شوید.

 • بررسی کنید که آیا خاک خشک است. اگر در هنگام لمس کردن رطوبت کمی وجود داشته باشد، گیاه شما احتمالا نیاز به آب دارد.
 • کرفس جدید در حال رشد را بررسی کنید و مراقب علائم خراب شدگی، زرد شدن یا بروز لکه های قهوه ای باشید. اگر هر یک از اینها مشاهده شوند نشان دهنده این است که کرفس شما آب مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. کرفس به آب زیادی نیاز دارد تا رشد کند، بنابراین اگر شاخه های تازه رنگ پریده، خشک یا کوچکتر معمول هستند روزانه آنها را با آب اسپری کنید.

چگونه کرفس در گلدان بکاریم

5. رشد ساقه کرفس جدید را مشاهده کنید

با وجود مقدار مناسب نور خورشید و آب، ساقه کرفس به یک گیاه کرفس جدید تبدیل می شود که می توانید آن را برداشت کرده، خورده و لذت ببرید!

 • معمولا حدود 5 ماه طول می کشد تا سیر رشد کرفس تکمیل شود.
 • پس از اینکه کرفس جدید خود را برداشت کردید، می توانید این روند را تکرار کنید و کرفس بیشتری را بدون هزینه اضافی تهیه کنید.

کاشت کرفس در خانه با استفاده از ساقه

از
37
رای