جاهای دیدنی اردبیل؛ 34 مکان دیدنی، تفریحی و گردشگری اردبیل با آدرس

جاهای دیدنی اردبیل؛ 34 مکان دیدنی، تفریحی و گردشگری اردبیل با آدرس جاهای دیدنی اردبیل ؛ 34 مکان دیدنی، تاریخی و گردشگری اردبیل در بهار، عید نوروز، تابستان، پاییز و زمستان و جاهای دیدنی اردبیل خلخال، شورابیل و مشگین شهر با عکس و آدرس در سلام دنیا بخوانید.

آیا تا به حال به اردبیل،یکی از خنک ترین و زیباترین استان های ایران سفر کرده اید؟ آیا از جاهای دیدنی، گردشگری و تفریحی اردبیل اطلاعاتی دارید؟ اردبیل یکی از استان های تاریخی ایران با مکان های دیدنی و آب و هوای بینظیر است. حال و هوای این شهر در فصل بهار فوق العاده عالی دل انگیز است. در این مطلب سلام دنیا می خواهیم اطلاعات دقیق در مورد جاهای دیدنی اردبیل به همراه عکس و آدرس در اختیار شما قرار دهیم.

جاهای دیدنی اردبیل کجاست

1. غار یخگان

غار یخگان که در دامنه غربی کوهی به نام یخگان داغی و در 77 کیلومتری شهر خلخال واقع شده است یکی از جاهای دیدنی شهر اردبیل است. ارتفاع این غار از سطح دریا حدود 2400 متر است. این غار دارای دو دهانه است.قطر دهانه ورودی اصلی غار یخگان به نیم متر می رسد و از طریق راهرویی تنگ و باریک به طول 10 متر، به یک تالار وسیع ختم می شود. در کف غار یخگان حوضچه آبی به عمق 20 سانتی‌متر و در ارتفاع یک و نیم متری قرار دارد. مساحت این غار نیز حدود 1100 هکتار است.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی تبریز


آدرس: دامنه غربی قله یخگان داغی و 77 کیلومتری شهر خلخال

غار یخگان

2. دریاچه نئور

دریاچه نئور نام دریاچه‌ای آب شیرین است که به دلیل تجمع آب چندین چشمه و ذوب شدن برف‌های زمستانی به وجود آمده است.این دریاچه ما بین استان اردبیل و گیلان قرار دارد،اما به شهر اردبیل بسیار نزدیک است.این دریاچه زیبا در فصل زمستان یخ می زند اما در فصل بهار و تابستان مکان مناسبی برای گردش و تفریح مسافران است.برای متعادل سازی اکوسیستم دریاچه به طور مداوم بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن رها می شوند تا مردم در تابستان بتوانند با قلاب ماهی صید کنند.

آدرس:جاده اردبیل به خلخال، روستای بودالو، جاده فرعی روستای عباس‌ آباد، کمپ نئور.

دریاچه نئور

3. کوه سبلان

بی شک یکی از جاهای دیدنی زیبا اردبیل را می توان کوه سبلان دانست.در گویش محلی به کوه سبلان ساوالان گفته می شود. سبلان سومین قله‌ی بلند ایران با ارتفاع 4811 متر و یک کوه آتش‌فشانی نیمه فعال است.این کوه به دلیل داشتن آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس محل مناسبی برای مسافران و گردشگران است.

آدرس: کوه سبلان در 35 کیلومتری غرب شهر اردبیل و 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین‌شهر واقع شده است.

کوه سبلان

جاهای دیدنی اردبیل در بهار و عید نوروز

4. جنگل فندقلو

جنگل زیبا و بی‌نظیر فندقلو که بین گردنه حیران و شهر اردبیل واقع شده از دشت‌های وسیع گل‌های بابونه و درختان سیب وحشی، ازگیل، تمشک و درختان کهن‌سال فندق برخوردار است. فندقلو با آب و هوا و مناظر بکر و بنظیرش محل مناسبی برای گردش در فصل بهار و تابستان است.از جمله امکانات تفریحی این جنگل می توان به تله‌کابین فندقلو به گردنه حیران و اسکی روی چمن اشاره کرد.

آدرس: جاده اردبیل به نمین، روستای خانقاه سفلی، جاده فرعی به جنگل فندقلو.

جنگل فندقلو

5. دشت مغان

دشت مغان از جاهی دیدنی اردبیل در فصل بهار است این دشت زیبا در قسمت شمالی اردبیل و در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر قرار دارد و به دشت همیشه بهار معروف است.دشت مغان به دلیل حاصلخیزی بالا، قطب کشاورزی و دامپروری در این ناحیه محسوب می شود.


حتما بخوانید: 34 مکان دیدنی، تفریحی و گردشگری تهران با آدرس


آدرس: استان اردبیل، شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل، سه شهر گرمی، بیله‌سوار و پارس‌آباد.

دشت مغان

6. آبشار هشتجین خلخال

آبشار هشتجین یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل در فصل بهار است.این آبشار زیبا در شهر هشجین و در شهرستان خلخال واقع شده است. آبشار هشتجین خلخال 2500متر بالاتر از سطح دریا است و از بلندی حدود 30متری به پایین می‌ریزد و همین باعث خلق منظره‌ای زیبا شده  است.

آدرس آبشار هشتجین:استان اردبیل، خلخال، 15 کیلومتری شهر هشتجین، ضلع جنوبی کوه آق داغ.

آبشار هشتجین خلخال

جاهای دیدنی اردبیل در تابستان

7. دریاچه سوها

دریاچه سوها در 35 کیلومتری شرق اردبیل و در پهنه‌ی وسیع دشتی سرسبز واقع شده است. دریاچه سوها به دلیل طبیعت زیبا و خیره‌کننده و آب‌وهوای محشری که دارد به یکی از جاهای دیدنی اردبیل در فصل تابستان تبدیل شده است.در این دریاچه ماهی‌های قزل‌آلای رنگین‌کمانی پرورش داه می شود که در فصل تابستان محل مناسبی برای ماهیگیری است.تماشای اسب های وحشی یکی دیگر از جاذبه های این دریاچه زیبا است.

آدرس دریاچه سوها اردبیل:استان اردبیل، 36 کیلومتری شهر اردبیل، شهرستان نمین، 4 کیلومتری شمال شرقی روستای سوها

دریاچه سوها

8. تالاب جیران گلی

تالاب جیران گلی در 20 کیلومتری جنوب شرقی مشگین‌ شهر و نزدیک لاهرود واقع شده است و از یکی از جاهای دیدنی های اردبیل است. ارتفاع این تالاب از سطح دریا به 2200 متر می رسد. تالاب جیران‌گلی در یک دره عمیق و عریض به نام زیستگاه شیروان دره‌سی واقع شده و با داشتن دیواره‌های صخره‌ای و بریدگی‌های ویژه  چشم‌انداز خاصی خلق کرده است.

آدرس تالاب جیران گلی: 20 کیلومتری جنوب شرقی مشگین‌شهر و در نزدیکی لاهرود.

تالاب جیران گلی

9. آبشار چالاچوخور گرمی

چالاچوخور، نام آبشاری کم نظیر و زیبا در شهرستان گرمی است. این آبشار زیبا در نزدیک مرز ایران و آذربایجان واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار باید از میان پرتگاه‌ها و دره‌های عمیق عبور کرد که با هیجان خاصی همراه است.

آدرس آبشار چالاخور اردبیل: 10 کیلومتری شرق شهر گرمی، نزدیک روستای آلیله

آبشار چالاچوخور گرمی

10. جنگل مشه

در حدود 25 کیلومتری شهر اردبیل جنگلی به نام مشه وجود دارد که به عنوان یکی از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری اردبیل شناخته می‌شود. این جنگل در تابستان هوای مطبوعی دارد. داخل جنگل حوض آب گرمی به نام مشه سویی وجود دارد که خاصیت درمانی زیاد دارد. همچنین یک پیست اسکی در جنگل وجود دارد که می‌توانید در زمستان از آن بازدید کنید.

آدرس: استان اردبیل، 25 کیلومتری اردبیل، 10 کیلومتری شهر نمین.

جنگل مشه

جاهای دیدنی اردبیل در پاییز

11. گردنه حیران

گردنه حیران؛ که به آن لقب جاده‌ای رویایی هم داده شده است جاده ای فوق العاده زیبا و کم‌نظیر است که بین آستارا در استان گیلان و اردبیل در استان اردبیل قرار دارد. حیران از یک سمت در میان کوه‌های سرسبز و از یک سمت در میان جنگل‌های هیرکانی قرار گرفته است. به همین دلیل به یکی از خیره کننده‌ترین مسیرهای ایران در همه فصول به خصوص فصل پاییز تبدیل شده است. با سفر به این جاده زیبا می توانید شاهد مناظر خیره کننده باشید، از روستاهای اطراف دیدن کنید و از تفریحاتی مانند تله کابین لذت ببرید. فاصله تهران و گردنه حیران، حدود 633 کیلومتر است .اگر با خودرو شخصی با سرعت میانگین 100 کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید، بعد از هفت ساعت و نیم به این بهشت زمینی یعنی گردنه حیران خواهید رسید.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی قشم با عکس و آدرس


آدرس: گردنه حیران در مسیر ارتباطی میان آستارا و اردبیل واقع شده است.

جاهای دیدنی اردبیل در پاییز:گردنه حیران

جاهای دیدنی اردبیل در زمستان

12. روستای آلوارس و پیست اسکی

روستای آلوارس و پیست اسکی آلوارس در فاصله دوازده کیلومتری شهرستان سرعین و بعد از یک جاده پر پیچ و خم کوهستانی واقع شده است.دشت‌های دو طرف جاده در فصل بهار پر می شوند از گل‌های خشخاش وحشی که به این جاده منظره فوق العاده ای می بخشند. این روستا به دلیل ارتفاع زیادی که از دریا دارد در فصل زمستان محیط مناسبی برای علاقه مندان به اسکی مهیا می کند.پیست اسکی آلوارس که در این روستا قرار دارد دارای امکاناتی مانند تله کابین و بالابر سطحی است و به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مسیرهای اسکی ایران محسوب می شود که در ارتفاعات کوه سبلان واقع شده است.

آدرس پیست اسکی آلوارس اردبیل:اردبیل، شهرستان سرعین، جاده پیست اسکی آلوارس

جاهای دیدنی اردبیل در زمستان:روستای آلوارس و پیست اسکی

جاهای دیدنی اردبیل خلخال

13. جاده اسالم به خلخال

بدون شک نیمی از زیبایی شهر خلخال به جاده گردشگری زیبایی ان که اسالم در گیلان را به خلخال در اردبیل متصل می‌کند،مربوط می شود. گویا این این جاده پر پیچ‌وخم و زیبا یک تابلو نقاشی بی نظیر است.

آدرس: جاده اسالم به خلخال مسیری 70 کیلومتری است که شروع آن از شهر اسالم در استان گیلان است که به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل، بین استان آذربایجان شرقی و استان زنجان منتهی می‌شود.

جاده اسالم به خلخال

14. ییلاق دشته

با عبور از جاده جادویی اسالم، جتما به ییلاق دشته هم می رسید. این منطقه بکر و زیبا یکی از از جاهای دیدنی خلخال است که حتی در فصول گرم سال هم از آب و هوای خنک و مطبوع به برخوردار است.

آدرس: اردبیل - خلخال جاده اسالم به خلخال

ییلاق دشته

15. آبشار نره گر

یکی از جاهای دیدنی خلخال آبشار نره گر و مناظر اطراف آن است،این آبشار زیبا در شمال روستای اسبو و حدوداً 37 کیلومتری جنوب‌شرقی خلخال واقع شده  ‌است. آب این آبشار از ذوب‌شدن برف کوه‌هایی که در اطراف آن قرار دارند تأمین می‌شود.

آدرس: آبشار نره گر در روستای اسبو ،در 30 کیلومتری شمال جنوب شرقی خلخال استان اردبیل واقع شده‌است.

آبشار نره گر

16. آبگرم معدنی خلخال سویی

چشمه آبگرم معدنی خلخال سویی از جمله جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری خلخال به شمار می آید که در 5‌کیلومتری شهر گیوی واقع شده است. این چشمه در اصطلاح محلی با نام ایستی سو شناخته می‌شود. این آبگرم معدنی از خواصِ درمانی خاصی مثل بهبود درد مفاصل و گرفتگی عضلات بدن و درد کمر برخوردار است.

آدرس: استان اردبیل، شهرستان کوثر، پنج کیلومتری شهر گیوی

آبگرم معدنی خلخال سویی

جاهای دیدنی اردبیل و سرعین

17. آب گرم سبلان

حتما با شنیدن نام شهر سرعین به یاد چشمه‌های آب گرم آن می افتید.آب گرم سبلان یکی از بزرگترین مرکز آب‌درمانی در خاورمیانه محسوب می شود که امکانتی مانند استخرهای سرپوشیده آب گرم، حوضچه‌های جکوزی، سونای خشک و بخار، دوش‌های انفرادی، حوضچه‌های آب سرد، خدمات پزشکی و فیزیوتراپی را در اختیار افراد قرار می دهد.این مرکز درمانی و تفریحی از 8 صبح تا 12 شب آماده خدمت رسانی به مسافران است.

آدرس: استان اردبیل، سرعین، خیابان دانش

آب گرم سبلان

18. دهکده صخره‌ای ویند کلخوران

در 5 کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین دهکده باستانی و صخره‌ای ویند کلخوران واقع شده است.این دهکده صخره ای با داشتن خانه‌هایی قدیمی و با معماری خارق‌العاده، یکی از جاهی دیدنی محبوب شهر سرعین در میان گردشگران محسوب می شود.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی کیش؛ 26 مکان لاکچری با آدرس


آدرس: استان اردبیل، 5 کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین، 5 کیلومتر بعد از سه‌راه سرعین، جاده اردبیل-نیر، دهکده ویند کلخوران

دهکده صخره‌ای ویند کلخوران

19. غارها و روستای کنزق

روستای کنزق که غارهای باستانی در آن واقع شده،یکی از جاهای دیدنی شهر سرعین است. در این محوطه یک قبرستان تاریخی به همراه دخمه‌هایی صخره‌ای قرار دارد که قدمت آن‌ها به دوران پیش از اسلام می رسد.دره زرد یا به زبان ترکی «ساری دره»هم از جاهای دیدنی و زیبای روستای کنزق است.وجود چندین چشمه طبیعی در ساری دره آن را به یک مکان مناسب در فصل تابستان تبدیل کرده که می توانید از چیدن و میل کردن گلابی در آن لذت ببرید.

آدرس: استان اردبیل،‌ سرعین، 3 کیلومتری سرعین، روستای کنزق

غارها و روستای کنزق

20. تپه باستانی آناهیتا

تپه باستانی آناهیتا، که به تپه سارقین و تپه زرتشت نیز شناخته می شود، در غرب شهر سرعین واقع شده و در فهرست آثار ملی کشور نیز می باشد. قدمت کهن‌ترین آثاری که از تپه آناهیتا کشف شده به اواخر هزاره دوم و اول پیش از میلاد بازمی‌گردد.

آدرس: استان اردبیل، ضلع غربی شهر سرعین، بلوار امام علی (ع)

تپه باستانی آناهیتا

21. جاهای دیدنی اردبیل شورابیل

دریاچه شورابیل یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و مکان های تفریحی اردبیل است.این دریاچه زیبا از امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی مظیر قایق‌سواری، زیپ لاین، پیست کارتینگ، دوچرخه‌های قابل اجاره، ماشین برقی مخصوص کودکان، آلاچیق و چند کافی‌شاپ و رستوران برخوردار است.مسیر پیاده‌روی سلامت در نزدیکی دریاچه،یکی از طولانی‌ترین جاده تندرستی در ایران شناخته شده که علاوه بر یک پیاده‌روی طولانی لذت بردن از ساحل خوش آب‌وهوای دریاچه را هم بهمراه دارد.اگر قصد دارید در فصل بهار به اردبیل سفر کنید باید بگوییم که یکی از جاهای دیدنی اردبیل در بهار بازدید از دریاچه شورابیل است، چرا که در فصل بهار آب و هوای بسیار مطبوع و دلپذیری دارد.

آدرس دریاچه شورابیل:اردبیل، میدان پلیس، ورودی جاده شورابیل

جاهای دیدنی اردبیل شورابیل

22. جاهای دیدنی اردبیل پل شیشه ای

پل معلق شیشه ای هیر در دل طبیعت بکر و زیبای دربند هیر واقع شده است. با قدم زدن روی این پل شیشه ای هم کوه سبلان و هم کوه‌های باغرو و باغ‌های میوه‌ی هیر را مشاهده خواهید کرد. اگر نگاهی به زیر پای خود بیاندازید رود پر آب هیر چایی را مشاهده می کنید که با عبور خود حیات و زندگی را به منطقه تقدیم کرده است.پل شیشه ای دارای مساحت حدود 20 هکتار،حدود 200 متر طول و  100 متر ارتفاع از سطح زمین است.در کنار پل ششه ای امکانتی مانند استخر، فواره‌ی موزیکال، زیپ لاین، بگ‌جامپ، ترامپولین، صخره‌نوردی و مجتمع بازی ادوین جای. در فاز دوم این پل، رستوران شیشه‌ای، هتل و واحدهای اقامتی و تجاری نیز وجود دارد.برای رسیدن به این پل از اردبیل با خودرو حدود 40 دقیقه زمان می برد.

آدرس: 22 کیلومتری جنوب اردبیل و شهر هیر،دره‌ی دربند. این پل در مسیر اصلی جاده‌ی چم به اردبیل واقع شده است.

جاهای دیدنی اردبیل پل شیشه ای

جاهای دیدنی اردبیل مشگین شهر

23. پل معلق مشگین شهر 

پل معلق  یکی از جاهای دیدنی مشگین شهر است که در سال 1394 در دره کوه سبلان و بر فراز رودخانه خیاوچایی ساخته شد. این پل هیجان انگیز باعث جذب گردشگران زیادی به این شهر شده است. قسمتی از وسط پل از جنس شیشه ساخته‌شده است که عبور از روی آن هیجان زیادی فراهم می کند.

آدرس پل معلق مشگین شهر:اردبیل، مشگین شهر، جاده موئیل، خیابان سعدی، پشت بیمارستان ولیعصر(عج)، مجموعه گردشگری پل لند یا نور سبلان

پل معلق مشگین شهر 

24. قلعه دیو

قلعه دیو یا «دیو قالاسی» یکی از جاهای های دیدنی مشگین شهر است. این قلعه تاریخی در شمال شرقی مشگین شهر و بین دو روستا «کویج» و «قوزلو» قرار دارد. به دلیل ساخت و معماری خاصی که این قلعه دارد از درون آن می‌توانید به اطراف قلعه اشراف کامل داشته باشید.

آدرس: اردبیل مشگین شهر مابین روستاهایی قوزلو و کویج و در 5 کیلومتری روستای کویج.

قلعه دیو

25. منطقه شکار ممنوع گندمین

نام این منطقه زیبا، از کوه گندمین گرفته شده است که در مرکز این منطقه جای دارد و از جاذبه‌های گردشگری طبیعی بسیار زیادی بهره مند است.از جمله زیبایی های این منطقه می توان به هوای مطبوع و طبیعتی بکر،نبود هرگونه آلودگی، تنوع جانوری، چشمه‌های دائمی و پوشش‌های گیاهی که بیشتر از نوع مرتع و علفزار هستند، صخره‌ها و پرتگاه‌های ترسناک اشاره کرد.

آدرس: اردبیل،60 کیلومتری شهرستان مشگین شهر

منطقه شکار ممنوع گندمین

26. بقعه شیخ حیدر

مشگین شهر علاوه بر جاذبه های تفریحی جاذبه های تاریخی زیبایی هم دارد،یکی از این جاهی دیدنی و تاریخی مشگین شهر بقعه شیخ حیدر است.بقعه شیخ حیدر در مرکز شهر و درون یک باغ زیبا واقع شده است. قدمت این بقعه به قرن 7 و 8 هجری قمری باز میگردد. صاحب این بقعه فردی به نام «شیخ حیدر»‌است که برخی او را پدر شاه اسماعیل اول صفوی می‌دانند. شکل خارجی این بنا تاریخی مانند یک برج مدور است. در ساخت بقعه شیخ حیدر از آجر استفاده شده است.

آدرس:بقعه شیخ حیدر در 92 کیلومتری غرب مرکز استان اردبیل و در شهرستان مشگین شهر، خیابان باهنر شمالی قرار دارد.

بقعه شیخ حیدر

جاهای تاریخی اردبیل

27. بقعه شیخ صفی الدین اردبیل

بقعه شیخ صفی الدین اردبیل  یک بنای باشکوه تاریخی است که در میدان عالی قاپو در قلب اردبیل،جای گرفته است. یک خانقاه که بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی بوده و گنبدهای کوچک و بزرگش در کنار هم حسابی منظره جذابی را برای مسافران خلق میکند.در بدو ورود و بازدید از این بقعه تاریخی آرامگاه جد بزرگ صفویان را مشاهده خواهید کرد.یک شاهکار تاریخی زیبا که اوج معماری تیموری و ایلخانی را به نمایش می گذارد.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی مشهد


آدرس: اردبیل، خیابان شیخ صفی، میدان عالی قاپو

جاهای تاریخی اردبیل:

28. قلعه اولتان مغان اردبیل

قلعه تاریخی اولتان در کنار رودخانه ارس و در 500 متری روستای اولتان قرار دارد.این قلعه توسط اشکانیان احداث شده و ظاهری شبیه به قلعه‌های نظامی دارد.این قلعه بسیار مستحکم بوده و در بررسی باستان شناسان قدمت سفال های پیدا شده از این بنا به قرن 12 هجری قمری باز می گردد؛ همچنین سفال هایی مربوط به دوره های مختلف اسلامی نیز کشف شده است.

آدرس: 12 كيلومتری جنوب غربی شهر پارس آباد، سر راه پارس آباد به اصلاندوز مغان 

قلعه اولتان مغان اردبیل

29. بازار سرپوشیده اردبیل

این بازار قدیمی و تاریخی یکی از مراکز پر جنب و جوش اردبیل از گذشته تا کنون بوده است.برخی علت رونق این بازار را قرار گرفتن آن در مسیر جاده ابریشم دانسته اند.اما این بازار به دلیل وجود بقعه شیخ صفی الدین مورد توجه شاهان صفوی واقع شد و بعدها گسترش زیادی پیدا کرد.معماری خاص نظیر وجود تیمچه ها، سراها و راسته هایی متعدد با گنبدها و طاق نماهای ساده آجری و پایه هایی 12 گانه این بازار را به یک مکان تاریخی تبدیل کرده است.

آدرس: اردبیل، خیابان امام

بازار سرپوشیده اردبیل

30. کلیسای مریم مقدس اردبیل

وجود آتشکده، کلیسا و مسجد در شهر اردبیل حاکی تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین دارد.یک خانواده ارمنی در سال 1255هجری شمسی با هزینه شخصی کلیسای مریم مقدس را ساخته اند.در این کلیسا خانواده های مسیحی مهاجری که از تبریز به اردبیل آمده بودند اعمال دینی خودرا انجام می دادند.اگرچه این کلیسا فقط از آجر شاخته شده اما داخل آن نقاشی هایی زیبا به خصوص در داخل محراب به چشم می خورد.

آدرس: اردبیل، میدان اونچی، کوچه ارمنستان گازران

کلیسای مریم مقدس اردبیل

31. جمعه مسجد اردبیل

 بارفتن به میانه محله پیرشمس الدین و محله عبدلله تپه ای با یک سایه بان را مشاهده می کنید که در میان یک گورستان واقع شده است. این بنای یک مسجد است که در ابتدا یک آتشکده بوده،این آتشکده به دوران ساسانی و یا شاید هم اشکانی تعلق دارد.جمعه مسجد در دوران سلجوقی به دلیل معماری و وسعتش شهرت زیادی داشته و حتی در دوران ایلخانی و صفوی محل شلوغ و آبادی بوده است.

آدرس: اردبیل، محله پیر شمس الدین

جمعه مسجد اردبیل

مکان های تفریحی اردبیل

32. پارک آبی شهر آفتاب اردبیل

شنا و آب تنی تجربه خاطره انگیزی است،اما برای رفتن به پارک آبی شهر آفتاب در اردبیل مهارت شنا لازم نیست.در این مجموعه پارک آبی فقط از تفریحات آبی می توانید لذت ببرید.این پارک آبی در مجموعه تفریحی و آبدرمانی سرعین قرار دارد و از تفریحاتی مانند ستخر بزرگسالان، استخر کودکان، سونای خشک، سونا بخار، جکوزی، تونل آب سرد، انواع سرسره آبی، شهر بازی، رستوران، سفره‌خانه سنتی، غرفه محصولات صنایع‌دستی، فروشگاه سوغات، کافی‌شاپ، گیم نت، کافی نت برخوردار است.

آدرس: اردبیل، سرعین، خیابان مسیر سلامت، بعد از مسجد

مکان های تفریحی اردبیل

33. باشگاه پینت بال تیرگان

در باشگاه پینت بال می‌توانید به‌صورت گروهی با دست گرفتن اسلحه با تیم حریف رقابت کنید و هیجان زیادی را تجربه کنید.در این بازی باید تیم حریف را با گوله‌های رنگی مورد هدف قرار دهید.برای انجام این بازی به سنگر گرفتن، تیراندازی دقیق و همچنین آمادگی جسمانی بالا و چالاکی نیاز دارید.

آدرس: اردبیل،اردبیل، شهرک زرناس، باشگاه پینت بال تیرگان

مکان های تفریحی اردبیل

34. شهربازی الماس شهر

در مجتمع جتمع تجاری، خدماتی و تفریحی الماس شهر شهربازی سرپوشیده ای قرار دارد که از امکانات تفریحی و رفاهی فوق العاده ای بهره مند است.در این شهر بازی 2 دستگاه ماشین دستگاه بسکتبال، هلی کوپتر طرح فانوس، فوتبال دستی، تکان دهنده، پیست ماشین شارژی، دربی هشت نفره پیست اسب سواری و سفینه 9 نفره وجود دارد.

آدرس: اردبیل، میدان شریعتی، شهربازی الماس شهر

مکان های تفریحی اردبیل

سخن پایانی:

در این مطلب سعی شده است تا اطلاعات جامع و مفیدی درباره جاهای دیدنی، تاریخی و تفریحی اردبیل و شهرهایی این استان زیبا مانند سرعین، خلخال و مشگین شهر در اختیار شما خواننده عزیز قرار داده شود تا در سفر به این استان زیبا به راحتی از این مکان های دیدنی بازدید کنید.


مطالب مرتبط:

29 مکان دیدنی، تفریحی و تاریخی قزوین با آدرس

جاهای دیدنی رامسر با آدرس و عکس

جاهای دیدنی شیراز ؛ 23 جاذبه گردشگری، تاریخیاز
4
رای