جاهای دیدنی قزوین؛ 29 مکان دیدنی، تفریحی و تاریخی قزوین با آدرس

جاهای دیدنی قزوین؛ 29 مکان دیدنی، تفریحی و تاریخی قزوین با آدرس جاهای دیدنی قزوین با عکس و آدرس ؛ با مکان های دیدنی قزوین در تابستان، پاییز، زمستان، جاهای دیدنی قزوین الموت، طبیعت، جاذبه های تاریخی و تفریحات قزوین در سلام دنیا آشنا شوید.

 قزوین یکی از شهرهای زیبا ایران با جاهای دیدنی و آثار تاریخی بسیار زیادی است جالب است بدانید که از هفت هزار سال پیش از میلاد این شهر محل زندگی انسان‌ها بوده و جاده ابریشم از این محل عبور می کرده. قزوین حدود نیم قرن پایتخت ایران بوده علاوه بر این،؛ قزوین پایتخت خوشنویسی ایران شناخته شده و در تقویم ایران یک روز را به خود اختصاص داده است. برای آشنایی بیشتر با مکان ها و جاهای دیدنی و تاریخی شهر زیبای قزوین تا پایان این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید.

جاهای دیدنی قزوین

1. موزه حمام قجر

بر خلاف اسم این حمام، این مکان مربوط به دوران صفویه است. امیر گونه خان قاجار در سال 1025 شمسی دستور ساخت این حمام را داد. این حمام مساحتی حدود 1045 متر و قسمت‌های جداگانه زنانه و مردانه دارد.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی مشهد با عکس و آدرس


 • آدرس: قزوین، بلوار نادری، خیابان عبید زاکانی، خیابان درگاهی

جاهای دیدنی قزوین: موزه حمام قجر

2. بازار و سرای سعد السلطنه قزوین

 قزوین در زمان حکومت صفویه پایتخت ایران شد و به همین دلیل  دستخوش تغییرات مثبتی شد، ساخت بازار یکی دیگر از این پیشرفت ها این شهر محسوب می شد. بازار قزوین قدمتی حدود هزار سال دارد و سراها و تیمچه‌های مختلفی در آن وجود دارد که یکی سراهای آن سرای سعد السلطنه نام دارد

 • آدرس: استان قزوین، قزوین، خیابان امام خمینی

جاهای دیدنی قزوین: بازار قزوین

3. چهلستون قزوین

بله شهر قزوین هم بنای تاریخی به نام چهلستون دارد اما چهلستون قزوین ساختمانی به دستور شاه تهماسب در سال 923 هجری شمسی ساخته شده است.این ساختمان هشت ضلعی حدود 500 متر مساحت و دو طبقه دارد که محل زندگی شاهان بوده است.

 • آدرس: قزوین، میدان آزادی (سبزه میدان)، باغ صفوی، کاخ چهلستون
 • هزینه بازدید: برای اتباع ایران 2 هزار تومان و برای اتباع خارجی 8 هزار تومان تلفن: 02833234935

جاهای دیدنی قزوین: چهلستون قزوین

4. عالی قاپو قزوین

عالی قاپو قزوین در حقیقت دروازه جنوبی ارگ سلطنتی صفویان بوده است. از این ارگ تاریخی امروزه فقط دروازه آن باقی مانده است.این ارگ و دروازه عالی قاپو به دستور شاه تهماسب اول در اولین خیابان ایران به نام خیابان سپه در قزوین احداث شد.این دروازه تاریخی دارای 17 متر ارتفاع است و در بالای آن کتیبه‌ای به خط علیرضا عباسی از دوره صفویه باقی مانده است.

 • آدرس: قزوین، خیابان سپه، عمارت عالی قاپو

جاهای دیدنی قزوین: عالی قاپو قزوین

5. کلیسای کانتور

در اواخر دوران حکومت ناصرالدین شاه یک شرکت روسی به منظور ساخت جاده قزوین به انزلی وارد ایران شد.علاوه بر جاده آنها تاسیسات و بناهای دیگری از جمله کلیسای کانتور است که به برج ناقوس هم معروف است را هم ساختند. این کلیسا کوچک  آجرهایی سرخ رنگی و ناقوسی در بالای برج خود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.


حتما بخوانید: 32 مکان دیدنی، گردشگری و تاریخی سمنان


 • آدرس: قزوین، خیابان آیت ا… طالقانی، خیابان دارایی 

جاهای دیدنی قزوین: کلیسای کانتور

6. آب‌انبار حاج کاظم

از آنجایی که در گذشته قزوین شهری پر آب نبوده؛ بنابراین برای ذخیره کردن آب، آب انبار احداث می کردند به همین دلیل در این شهر آب انبارهای زیادی وجود دارد که بکرترین آن‌ها آب انبار حاج کاظم است. این آب‌انبار توسط حاج کاظم کوزه‌گر ساخته شده و ورودی‌ آن داری ارتفاع هشت متری است.

 • آدرس: قزوین، خیابان منتظری، خیابان تبریز

جاهای دیدنی قزوین: آب انبار حاج کاظم

7. مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین یکی از بزرگترین مساجد و قدیمی‌ترین مسجد جامع ایران است که بر روی آتشکده‌هایی از دوران ساسانیان احداث  شده است. هنوز هم در بخش های جنوبی ایوان مسجد  بخش‌هایی از این آتشکده قابل مشاهده هستند. ورودی های این مسجد طاقا هایی با کاشی کاری های بی نظیر و چشم نوازی دارد.

 • آدرس: قزوین، خیابان شهدا (سپه) ، خیابان مولوی

جاهای دیدنی قزوین: مسجد جامع قزوین

مکان های دیدنی قزوین

8. گراند هتل قزوین

 در اواخر دوران قاجار یعنی در سال 1299 در شهر قزوین اولین هتل اروپایی و مدرن ایران به نام هتل گراند تاسیس شد. این مهما‌نخانه‌ 3000 متر زیربنا دارد و دومین مهمانخانه قزوین بوده است.

 • آدرس: قزوین، خیابان پیغمبریه، دولت‌خانه صفوی

جاهای دیدنی قزوین: گراند هتل قزوین

جاهای دیدنی قزوین در تابستان

9. آوج

آوج منطقه بکر و زیبا با آب و هوای خنک برای فصل تابستان است. این مناطق فاصله کمی از شهر دارند و تجربه سفر به یکی از بهترین ییلاقات را برای شما فراهم می کند.

 • آدرس: شهر آوج در 110 کیلومتری جاده قزوین_همدان و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده‌است.

جاهای دیدنی قزوین در تابستان: آوج

10. منطقه ییلاقی پیچ بن

پیچ بن یک منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا در اطراف  شهر قزوین و در مرز قزوین و مازندران است. این منطقه در شمال شرق الموت واقع شده است و مکان مناسبی برای تابستان است.

 • آدرس: شمال شرقی الموت و در مسیر منطقه «سه هزار» تنکابن قرار دارد.

جاهای دیدنی قزوین در تابستان: منطقه ییلاقی پیچ بن

11. دریاچه اوان

این دریاچه در دامنه کوه خشچال در منطقه الموت در 75 کیلومتری قزوین قرار دارد ،این دریاچه طبیعی چشم اندازهای فوق العاده زیبایی دارد. این دریاچه با داشتن امکانات خوب و جاده مناسب  و آب و هوای خنک می تواند یک مکان تفریحی در تابستان باشد. در زمستان به دلیل سردی هوا سطح دریاچه یخ می زند و می تواند مکان خوبی برای اسکی روی یخ باشد.

 • آدرس: ایران، استان قزوین، معلم‌ کلایه، جوار روستاهای اوان و وربن

جاهای دیدنی قزوین در تابستان: دریاچه اوان

12. پارک جنگلی باراجین

این پارک جنگلی به دلیل قرار داشتن در منطقه کوهپایه ای و آب و هوای مطبوعی که دارد برای اوقات فراغت و لذت بردن در تابستان بی نظیر است. این منطقه تفریحی و خوش آب و هوا دارای امکاناتی مانند زمین چمن، پیست دوچرخه و موتورسواری و شهربازی و کمپین‌هایی باقیمت مناسب برای مسافران است.

 • آدرس: ایران، استان قزوین، شمال شرقی قزوین، جاده باراجین

جاهای دیدنی قزوین در تابستان: پارک چنگلی باراجین

13. روستای زرشک

یکی دیگر از مناطق خوش و آب و هوا شهر قزوین روستای زرشک است. این روستا مکان تفریحی به نام مزرعه محمد زرشکی است،از جمله امکانات این دهکده می توان به زمین های سرسبز و چشمه آب سرد اشاره کرد، این مکان به ملک محمد ارباب مشهور است و از مکان تفریحی کدخدای زرشک بوده است.

 • آدرس: استان قزوین، شهرستان قزوین، بخش مرکزی، دهستان اقبال غربی، روستای زرشک

: روستای زرشک جاهای دیدنی قزوین در تابستان

13. باغستان سنتی قزوین

باغستان سنتی قزوين قدمت 1000 ساله دارد و بصورت دایره‌وار در اطراف شهر احاطه داشته اند. این باغستان میراث ارزشمند نیاکان و ساکنین این شهر در طول تاریخ و نمایانگر تعامل انسان و طبیعت در شکل دهی به منظر بومی تاریخی شهر قزوین است.

 • آدرس: ایران، استان قزوین، قزوین، جنوب شهر قزوین، جاده روستای فارسیان

باغستان سنتی قزوین

جاهای دیدنی قزوین در زمستان

14. تله اسکی کامان

ورزش اسکی از ورزش‌های برفی در فصل زمستان است.علاقه مندان به این ورزش مفرح به تله اسکی کامان در شهر قزوین می آیند تا هیجان اسکی در یک روز زمستانی را تجربه کنند. این مکان تفریحی علاوه بر امکانتی که برای اسکی در اخیتار ورزشکاران قرار می دهد تله‌کابین و تله‌سی‌یژهای هم دارد که امکان تماشای این مناظر زیبا را برای گردشگران فراهم می کند. برای رسیدن به تله اسکی کامان باید از قزوین به سمت باراجین بروید و بعد وارد مسیر الموت غربی شوید و جاده بهرام آباد را انتخاب کنید. بعد از عبور از این مسیر، بعد از حدود 20 دقیقه به تله اسکی کامان می‌رسید. درصورتی که ماشین شخصی نداشتید می توانید با تاکسی هایی که در انتهای خیابان دانشگاه قزوین هستند، بعد از 30 دقیقه، به این مکان تفریحی برسید.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی رامسر


 • آدرس: تله کابین یا (تله سی یژ و تله میکس) قزوین در 15 کیلومتری جاده قزوین به رازمیان، ضلع شمال غربی راهدارخانه زرشک (بهرام آباد) قرار دارد.

جاهای دیدنی قزوین در زمستان: تله اسکی کامان

15. جاهای دیدنی قزوین باراجین

پارک جنگلی باراجین که با نام پارک فدک نیز شناخته می شود مساحتی دود 1500 هکتار دارد و بزرگترین پارک جنگلی کشور محسوب می شود. با توجه به سطح ارتفاع این پارک جنگلی شهر قزوین در قسمت پاین آن قابل مشاهده است و در سمت چپ آن  رودخانه عریضی به نام ارنزک جا ریه و کمی دورتر برج بلندی به نام باراجین وجود دارد.این پارک جنگلی دارای امکاناتی نظیر زمین چمن، پیست های دوچرخه سواری و موتورسواری، سینمای تابستانه، شهربازی درفک، آب نماهای مختلف و کمپینگ قیمت مناسب برای مسافران است. پارک جنگلی باراجین دارای حیات وحش بسیار بزرگ و جالبی هم است.

آدرس: پارک جنگلی باراجین در ابتدای قسمت شمالی آزاد راه قزوین – زنجان واقع شده است که از طریق جاده باراجین و جاده بوستان باراجین قابل دسترسی است. از ابتدای آزادراه کرج – قزوین تا باراجین حدود 100 کیلومتر راه است که طی یک ساعت رانندگی به  این منطقه زیبا می‌رسید.

جاهای دیدنی قزوین باراجین

16. جاهای دیدنی قزوین الموت

الموت یک یک دژ نظامی تاریخی در منطقه الموت قزوین با ارتفاع 2100 متری در بالای صخره‌ است. این قلعه تاریخی به عنوان پایگاه حسن صباح و گروه حشاشین بوده است.قلعه الموت به معنی قلعه آشیانه عقاب است و قبل از تخریب به شکل یک شتر نشسته بوده،اطراف این قلعه پرتگاه و خندق بوده و فقط از قسمت شمال شرقی امکان ورود به این قلعه وجود داشته است.همین عدم دسترسی راحت مانع از حمله و ورود دشمان به قلعه می شد.سال ها بعد این قلعه توسط هلاکوخان به آتش کشید و تبدیل به زندان و تبعیدگاه شد.از انجایی که این قلعه در ارتفاع بالایی قرار دارد از  چشم‌انداز زیبای و آب و هوای خوب هم برخوردار است که برای گردشگران جذابیت زیادی ایجاد می کند.

 • آدرس: استان قزوین، معلم کلایه، شمال شرق روستای گازرخان 

جاهای دیدنی قزوین الموت

جاهای دیدنی قزوین طبیعت

17. آبشار ورچر

این آبشاری با ارتفاع 30 متر در میان دو صخره غول پیکر قرار دارد. آبشار وچر در شرق روستای رزجرد واقع شده است و مسیر دسترسی راحتی ندارد. در حقیت باید برای رسیدن به این آبشار باید از یک مسیر پر پیچ و خم پیاده‌روی و کوهنوردی کنید و یا با وسیله نقلیه‌ای مثل موتورسیکلت یا دوچرخه از جاده‌ای خاکی عبور کنید و به آن برسید.تماشای این ابشار زیبا در  اواسط فصل بهار واقعا لذت‌بخش است.


حتما بخوانید: 21 مکان گردشگری و تفریحی زیبا و لوکس دبی


 • آدرس: قزوین، ابتدای جاده الموت، روستا رزجرد

جاهای دیدنی قزوین طبیعت: آبشار ورچر

18. آب گرم یله گنبد

قزوین تنوع بی نظیری از نظر چشمه‌های آبگرم و آبسرد دارد، یکی از معروف‌ترین آبگرم‌های قزوین که خاصیت درمانی منحصر به فردی دارد آب گرم "یله گنبد" این آب گرم در بخش کوهین شهرستان قزوین واقع شده است.

 • آدرس: آبگرم یله گنبد قزوین در قزوین و در جاده چوبدره جاده آبگرم زیتک واقع شده است. 

جاهای دیدنی قزوین طبیعت: آب گرم یله گنبد

19. اندج

اندج نام صخره‌های زیبا و بی نظیر با اشکال عجیب و غریب در مسیر قزوین-معلم کلایه و در بخش الموت شرقی در نزدیکی روستای اندج است.این صخره های جالب و عجیب در کنار طبیعت سبز قرار دارند که برای طبیعت دوستان منطقه بسیار خاص و منحصر به فردی است.

 • آدرس: قزوين - قزوین - الموت 

جاهای دیدنی قزوین طبیعت: اندج

20. منطقه حفاظت شده باشگل

این منطقه حفاظت شد با مساحت 26 هزار هکتار در شهرستان تاکستان واقع شده است.منطقه حفاظت شده باشگل محل زیست  گونه‌های جانوری و گیاهی ارزشمندی است و علاوه براین مکان فوق العاده زیبایی برای گردشگران به ویژه دوستداران حیات وحش است.این منطقه زیستگاه عقاب طلایی، آهو، گوسفند وحشی، روباه قرمز، سیاه گوش، سنجاب است.

 • آدرس: قزوين - تاکستان - قزوین، 3 كیلومتری شمال غرب تاكستان 

جاهای دیدنی قزوین طبیعت: منطقه حفاظت شده باشگل

21. چنار خونبار زرآباد

این درخت که قدمت بیش از 600 سال دارد در اطزاف منطقه الموت قزوین قرار دارد. هرساله در نزدیکی سحرگاه روز عاشورا، از این درخت صمغی قرمز رنگ شبیه خون خارج می‌شود،این اتفاق دقیقا در روز دهم ماه محرم اتفاق می‌افتد.

 • آدرس: ایران، قزوین، قزوین، روستای زرآباد-معلم کلایه

 زرآباد جاهای دیدنی قزوین طبیعت: چنار خونبار

جاذبه های قزوین

22. پارک الغدیر

پارک الغدیر قزوین، از جمله پارک‌های بزرگ گردشگری این شهر است. این پارک دارای محیطی خانوادگی و فضای سبز عالی است که برای گردش و پیک‌نیک مکان عالی استاین پارک برای بازی کردن بچه ها هم فضای بسیار عالی دارد.

 • آدرس: استان قزوین، قزوین، بلوار سعادت، ارس، میلاد، بلوار شهید بابایی

جاذبه های قزوین: پارک الغدیر

23. دهکده حیات طبیعت

دهکده حیات طبیعت، یکی از سرشناس ترین مراکز تفریحی شهر قزوین و  مکانی نادر و جذاب گردشگری در کشور است. این دهکده در باراجین قزوین قرار دارد.در این دهکده زیستگاه طبیعی برای زیست انواع جانواران اهلی و حیوانات وحشی مانند یوزپلنگ، خرس، گرگ  شیر و … وجود دارد و به یک زیستگاه شاخص در کشور تبدیل شده‌است. یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های این دهکده سوله گوزن‌ها، کبوترخانه، مزرعه گاومیش‌ها و حیوانات اهلی، سالن تاکسیدرمی، باغ خزندگان، برکه، آبشار و آکواریوم و مرکز دامپزشکی است. علاوه براین دهکده طبیعت دارای سالن آمفی‌تئاتر با طرح عصر حجر، خانه روستایی، پارکینگ، سالن پذیرایی و فروشگاه است و مکانی زیبا و منحصربه فرد برای گردشگران بشمار می اید.

 • آدرس: قزوین انتهای بلوار نخبگان، جاده باراجین، بعد از دانشگاه آزاد قزوین، منطقه باراجین

جاذبه های قزوین: دهکده حیات طبیعت

24. برج های خرقان

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شهر قزوین بنای تاریخی به نام برج های خرقان است. این برج‌ها، یادگار دوران سلجوقی هستند،این برج ها آجری بعد از گذشت سال های دراز هنوز هم استوار هستند و روی بدنه های آن کتیبه‌های حکاکی‌شده وجود دارد.

 • آدرس: ایران، استان قزوین، 32 کیلومتری جاده قزوین ـ همدان، یک کیلومتری روستای حصار ارمنی.

جاذبه های قزوین: برج های خرقان

مکان های تاریخی قزوین

25. مدرسه امین

این مدرسه تاریخی در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی احداث شده است. مدرسه امید در دوره‌ای از تاریخ، به عنوان مرکز اسناد و کتابخانه میراث فرهنگی انتخاب شده بود. بعد از بازدید مدرسه امید، می توانید از جاهای دیدنی در خیابان سپه هم سری بازدید کنید.

 • آدرس: استان قزوین، قزوین، ابتدای خیابان سپه، ضلع شرقی سردر عالی قاپو.

جاذبه های قزوین: مدرسه امین

26. مسجد النبی قزوین

این بنایی تاریخی یکی دیگر از جاذبه های شهر قزوین است. مسجد النبی قزوین به دستور فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شد. این مسجد به نام های مسجد شاه یا مسجد سلطانی هم معروف است. مسجد نبی با معماری و کاشی‌کاری‌های جذاب و زیبایی که دارد نشانگر هنر اصیل ایرانی است.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی شیراز


 • آدرس: استان قزوین، قزوین، خیابان سپه (خیابان شهدا)

جاذبه های قزوین: مسجد النبی قزوین

تفریحات قزوین

27. تله کابین زرشک قزوین

تله‌ کابین زرشک قزوین  در فاصله 15 کیلومتری جاده قزوین به رازمیان قرار دارد. تلکه کبین در یک مجموعه تفریحی در محدوده ضلع شمال غربی راهدارخانه زرشک واقع شده است.این مجموعه تفریحی مقصد گردشگران و مسافران است.

 • آدرس: قزوین در 15 کیلومتری جاده قزوین به رازمیان، ضلع شمال غربی راهدارخانه زرشک (بهرام آباد)

تفریحات قزوین: تله کابین زرشک

28. کلبه وحشت

یکی از جذاب‌ترین مراکز تفریحی شهر قزوین مجموعه کلبه وحشت است. این مجموعه، از جمله تفریحات جدید و جذاب برای جوان‌ترها است. کلبه وحشت لذت تجربه بی‌نظیر از هیجان، ترس، وحشت و شادی و نشاط را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌کند.

آدرس:

تفریحات قزوین: کلبه وحشت

29. چشمه آبگرم خرقان

چشمه آبگرم خرقان در 95 کیلومتری قزوین و در کنار جاده مواصلاتی قزوین_همدان واقع شده است.این چشمه آبگرم، از مراکز تفریحی قزوین محسوب می شود. این چشمه آبگرم از بین رسوب‌های کربناته که بر روی سازندهای آهکی دوره ائوسن قرار دارد، جاری می شود.آب این چشمه خاصیت درمانی فوق‌العاده ای برای درمان بیماری‌هایی مانند رماتیسم، سیاتیک و دردهای عصبی دارد.

آدرس: ایران، استان قزوین، آبگرم (آوج)، فاصله 95 کیلومتری قزوین، مجارو جاده مواصلاتی قزوين – همدان

تفریحات قزوین: چشمه آب گرم خرقان

سخن پایانی:

امیدواریم با اطلاعاتی که درباره جاهای دیدنی قزوین در این مطلب ارائه کردیم سفر خاطره انگیزی به این شهر زیبای ایران داشته باشید.


مطالب مرتبط:

بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات شیراز

بهترین سوغات و صنایع دستی مشهد چی بخرماز
11
رای