بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات شیراز + بهترین مراکز خرید

بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات شیراز + بهترین مراکز خرید بهترین سوغات شیراز چیست ؛ با معروف ترین و خوشمزه ترین سوغات شیراز، کاک، یوخه و بهترین صنایع دستی شیراز، خوراکی ها و بهترین مراکز خرید شهر شیراز با آدرس آنها را در سلام دنیا آشنا شوید.

شهر زیبای شیراز  شهرجهانی صنایع دستی نامیده شده است. اما علاوه بر صنایع دستی زیبا و منحصربفردش ، آثار تاریخی بی بدیل و سوغاتی های دلچسبش نام آن را جهانی کرده است، در این مطلب از سلام دنیا درباره سوغات شیراز چیست، بهترین سوغات شیراز، سوغات شیراز کاک، یوخه سوغات شیراز، سوغات شیراز خوردنی، صنایع دستی شیراز، صنایع دستی شیراز که ثبت جهانی شده، سوغات شیراز از کجا بخریم، بهترین مکان برای خرید سوغات شیراز صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سوغات شیراز چیست

سوغاتی های شیراز که هر کدامش می تواند برای شهرت یک شهر کافی باشد بر سه قسم می باشند، شیرینی ها، عرقیجات و صنایع دستی که در ادامه بیشتر با تنوع هر سه دسته آشنا خواهیم شد.

بهترین سوغات شیراز

کمتر کسی است که از خوردن شیرینی و خرید آن در شیراز بگذرد اما مرغوبیت عرقیجات و چشم نوازی صنایع دستی آن بر این داشته که هر گردشگری که به شیراز سفر می کند از در خرید سوغاتی از تنوع آن استفاده کند هر چند که انتخاب بهترین ها همیشه سخت بوده.

سوغات شیراز کاک

شاید باورتان نشود و یا برایتان عجیب باشد که بدانید شیرینی کاک که در استان کرمانشاه به این نام می باشد همان شیرینی یوخه در شیراز می باشد و معمولا در سوالات جدولی از هر دو نام پرسیده می شود. 


حتما بخوانید: جاهای دیدنی شیراز با عکس و آدرس


یوخه سوغات شیراز

نان یوخه ای در شیراز پخته و به فروش می رسد مانند نان کاک در کرمانشاه از ورقه های نازک و با استفاده از خمیر ورنیامده تهیه می شود، این شیرینی علاوه بر انرژی زیادی که به مصرف کننده می رساند طعم دلچسبی نیز دارد، مواد مورد ستفاده در تهیه آن آرد گندم، شکر یا آرد قند، تخم مرغ، دارچین، روغن، هل و آب می باشد که از پودر نارگیل، خلال پسته و یا خلال بادام نیز برای تزئین و طعم بهتر استفاده می شود.

سوغات شیراز

سوغات شیراز خوردنی

1. سوغات شیراز خوردنی: فالوده شیرازی:

کمتر کسی است که نام فالوده شیرازی را نشنیده باشد، این سوغاتی دلچسب و خنک از رشته های فالوده همراه با چاشنی شربت آلبالو ، آبلیموی شیرازی و عرقیجات مورد انتخابی تهیه می شود.


حتما بخوانید: طرز تهیه فالوده شیرازی خانگی خوشمزه


2. سوغات شیراز خوردنی: مسقطی

مسقطی شیراز نیز طعم خاصی دارد که او را از سایر مسقطی ها جدا می کند، این مسقطی که البته نوعی حلوا می باشد از نشاسته تهیه می شود و با پسته، زرشک و گل محمدی و ... تزئین می شود.

مسقطی شیراز

3. سوغات شیراز خوردنی: بادام سوخته

بادام سوخته های شیراز طعم کودکی ها را می دهد ، یک نوستالژی مقوی که می توانید از شیراز بخرید و با خوردنش لذت ببرید، بادام سوخته ها را معمولا در کنار چای میل می کنند.

4. سوغات شیراز خوردنی: کلوچه شیرازی

کلوچه های شیرازی که با تخم خرفه یا همان سیاه دانه تزئین می شوند و تا حدودی به نان برنجی شباهت دارد معمولا در کنار مسقطی سرو می شود.

کلوچه شیراز

5. سوغات شیراز خوردنی: حلوا کاسه ای

طرفداران حلوا که آنرا با نام ترحلوا نیز می شناسند طعم آن را خوب می شناسند و این حلوا از قدیم درون کاسه سرو می شده است و به همین دلیل آنرا حلواکاسه ای می نامند.


حتما بخوانید: طرز تهیه ترحلوا شیرازی خوشمزه زعفرانی و مجلسی با آرد برنج


6. سوغات شیراز خوردنی: رنگینگ

رنگینک شیرازی عضو ثابت سفره های افطار است، مواد اصلی اش آرد و روغن می باشد که در کنار خرما و گردو سرو می شود به تنهایی یک بمب انرژی است.

رنگینک شیراز

7. سوغات شیراز خوردنی: عرقیجات

عرقیجات شیراز از خالص ترین و ناب ترین عرقیجات دنیا می باشد، که عطر آنها هر گردشگری را مسخ می کند، در بین انواع آنها عرق بهار نارنج، گلاب میمند، نسترن و بیدمشک آن مشهور می باشند.

8. سوغات شیراز خوردنی: دمنوش 

باغ های شیراز مملو از گیاهان دارویی می باشند که مردم آن با چیدن انواع گیاهان دمنوش هایی با عطر و طعم و خاصیت مختلف تهیه می کنند، در کافه های شیراز عطر دمنوش ها حسابی پراکنده است، شما نیز دمنوش بهارنارنج را امتحان کنید.

دمنوش بهار نارنج شیراز

9. سوغات شیراز خوردنی: آبغوره

فصل تابستان می توانید از آبغوره های شیراز برای خود و عزیزانتان سوغات ببرید، آبغوره ها از انگورهای شیراز تهیه می شوند.


حتما بخوانید: بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان


10. سوغات شیراز خوردنی: لیمو 

لیمو شیرازی که دیگر گفتن ندارد، عطرش آن قدر خاص است که به تنهایی مرهم درد است ، آبلیموهای شیرازی نیز از سوغات شیراز می باشند.

لیمو شیراز

صنایع دستی شیراز

1. صنایع دستی شیراز: قالی

از کفپوش هایی که با الیاف پنبه ای ، پشمی و گاها ابریشمی بافته می شود قالی است که هنرمندان شیرازی به بهترین شکل آن را می بافند.

2. صنایع دستی شیراز: گبه بافی

از دیگر صنایع دستی شیراز گبه می باشد که عشایر فارس آن را از پشم چارپایان تهیه می کنند و شهرت جهانی دارد زیرا از تنوع بسیاری در طرح و رنگ برخوردار می باشد.

صنایع دستی و سوغات شیراز

3. صنایع دستی شیراز: گلیم بافی

از ذوره اشکانیان تاکنون هنرمندان شیرازی به باف گلیم می پرداختند و این هنر از پشم گوسفند و بز یا نخ ابریشمی تهیه می شود.

4. صنایع دستی شیراز: کاشی هفت رنگ 

کاشی هفت رنگ با کاشی‌های شکسته و رنگارنگ که هنر دست اساتید معرق کار شکل می گیرد سالهاست در مسجد نصیرالملک شیراز خودنمایی می کند.

صنایع دستی و سوغات شیراز

5. صنایع دستی شیراز: خاتم کاری

خاتم کاران شیرازی با هنر دست خود چوب عاج، استخوان، برنج و طلا را آنقدر استادانه شکل می دهند که سالهای سال نمونه اش در دنیا دیده نشده است، پره وارو و سیم نیز از بهترین خاتم ها در شیراز می باشد.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات یزد


6. صنایع دستی شیراز: معرق کاری

تکه‌های ریزی از سنگ، فلز، چوب، پارچه، کاشی و… را وقتی با ظرافت خاصی کنار هم قرار دهی می توانی یک معرق کار نام بگیری اما این هنر آنقدر اصیل و ظریف می باشد که در راهش باید رنج کشید

صنایع دستی و سوغات شیراز

7. صنایع دستی شیراز: نقره کاری

کار بر روی نقره و شکل دادن به آن از هنرهای زیبا و کارهای لذت بخش می باشد و اساتید نقره کار با چکش بر روی نقره ها تصایری زیبا حک می کنند.

8. صنایع دستی شیراز: قلم زنی

در این هنر نیز با استفاده از چکش بر روی فلزات تصاویری بی نظیر حک می شود که هنرمندان شیرازی استادانه از پس ان بر می آیند.

صنایع دستی و سوغات شیراز

9. صنایع دستی شیراز: دوخت پارچه عشایری

علاقمندان به صنایع دستی می توانند از پارچه های عشایری که از آنها لباس های عشایری دوخته شده است تهیه کنند. لباس عشایر شامل : دامن بلند، پیراهن یا جومه، دامن زیری، جلیقه، شال بلند، کلوته، زیرپوش و شلوار راحتی می باشند.

10. صنایع دستی شیراز: میناکاری

هنر دست میناکاری سالهای سال است که زیبنده بازارهای شیراز می باشد، مینا در اصل نام فلزی است که لعاب می‌خورد و روی استاد میناکار روی آنها نقاشی، ظروف قلم‌زنی شده و… انجام می دهد.

مینا کاری شیراز

صنایع دستی شیراز که ثبت جهانی شده

شهر آباده به خاطر وجود هنرمندان منبت کارش در جهان ثبت شده است و شیراز نیز خود سومین شهر صنایع دستی دنیا می باشد. این اقدام از سال 1398 صورت گرفت و دلیل آن وجود اساتید هنرمند با نمونه کارهای بی بدیلشان می باشد.

سوغات شیراز از کجا بخریم

شیراز شهر بازاری می باشد و در تمام نقاطش از بازارچه های کوچک و بازارهای سنتی پر شده است، برای خرید سوغاتی و گردش در بازارها می توانید به این نقاط سر بزنید:

1. مرکز خرید خلیج فارس شیراز

در این مرکز علاوه بر خرید سوغاتی می توانید از بازی در شهربازی نیز لذت ببرید، همچنین مجموعه های بیلیارد و بولینگ ، پردیس سینمایی هنر شهر آفتاب، انواع کافه، رستوران و فست فود. این مکان از شنبه تا جمعه ساعت 9 تا 23 باز می باشد.

  • آدرس: شیراز، بزرگراه دکتر حسابی تلفن: 36665701-071

مرکز خرید خلیج فارس

2. مجتمع تجاری ستاره فارس شیراز

مجتمع ستاره فارس یک مجتمع بزرگ 9 طبقه ای است که 3 طبقه تجاری دارد و علاوه بر آن شهربازی و فست فود نیز دارد، اگر به باغ عفیف آباد سر زدید می توانید از امکانات این مجتمع نیز بهره ببرید.

  • آدرس: شیراز، خیابان عفیف آباد، تلفن: 071-36287272

مجتمع تجاری ستاره فارس

3. مجتمع تجاری حافظ شیراز

مجتمع تجاری حافظ از شنبه تا جمعه از ساعت 10 تا 23 به این مجتمع مراجعه نموده و از خرید اجناس معتبر و برند لذت ببرید. 

  • آدرس: شیراز، خیابان عفیف آباد تلفن: 36273721-071

مجتمع تجاری حافظ

4. مجتمع زیتون فارس شیراز

مجتمع زیتون فارس با 12 طبقه از بلندترین مجتمع های تجاری فارس به حساب می‌آید و علاوه بر فروشگاه، سینمای سه بعدی، رستوران، کافی شاپ، فضای سبز و شهربازی نیز دارد و می توانید در تمام روزهای هفته از ساعت 9:30 تا 23 به انجا مراجعه کنید.

  • آدرس: شیراز، تقاطع خیابان انقلاب و لطفعلی خان زند . تلفن: 32331136-071

مجتمع تجاری زیتون شیراز

5. بازار حاجی شیراز

همانطور که از نامش پیداست بازار حاجی یک بازار قدیمی که 1000 سال قدمت دارد، این بازار معماری زیبای بازار با سقف های گنبدی شکلی که دارد آن را خاص کرده است و از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 تا 21 باز می باشد.

  • آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه طالقانی

بازار حاجی شیراز

بهترین مکان برای خرید سوغات شیراز

و اما بهترین بازار شیراز برای خرید سوغاتی بی شک بازار وکیل می باشد، بازاری با قدمتی طولانی که هم سیاحت است و هم تجارت، این بازار نه تنها از معروفترین بازارهای شیراز است بلکه شهرتی جهانی دارد، کمتر مسافر و گردشگری هست که به شیراز سفر کند اما بازار وکیل را نبیند. در این بازار هم سوغاتی های خوردنی و هم صنایع دستی به فروش می رود، انواع شیرینی های شیرازی و دستباف ها را در انجا می توانید تهیه کنید. البته علاوه بر شیرینی جات و صنایع دستی شیراز، عرقیجات و گیاهان کوهی، چرم، زیورآلات سنتی، انواع وسایل مسی و نقره، ادویه‌جات، وسایل عتیقه، لباس‌های محلی شیرازی، کلاه‌های سنتی و... نیز موجود می باشد. شما از ساعت 8 صبح تا 21:30 می‌توانید از بازار وکیل دیدن کنید. 

آدرس: بعد از میدان شهدا، در نزدیکی ارگ کریمخان و در کنار مسجد و حمام وکیل

(ورودی اصلی این بازار نیز در خیابان زند، ضلع شرقی میدان شهرداری است.)

بازار وکیل شیراز

سخن آخر

با تمام این تفاسیر فکر کنیم که برای دیدن شهر زیبای شیراز اگر یک ماه نیز در آنجا ماندگار شوید باز هم کم است ، البته اگر با خوردن سوغاتی های خوشمزه شیراز سیر شوید.


مقالات مرتبط:

تخت جمشید کجاست و چند سال قدمت دارد 

آدرس و شماره تماس خانه معلم قماز
3
رای