بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات یزد + بهترین مراکز خرید

بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات یزد + بهترین مراکز خرید سوغات یزد چیست ؛ با بهترین و معروف ترین سوغات یزد، و همچنین بهترین و معروف ترین صنایع دستی استان یزد به همراه بهترین مراکز خرید سوغات یزد با آدرس و قیمت در سلام دنیا آشنا شوید.

یزد یکی از استان های زیبای تاریخی و قدیمی ایران است که با وجود خوراکی ها و صنایع دستی خود سالانه گردشگران بسیاری را برای بازدید یکی از قطب های گردشگری در کشورمان به حساب می آید، در این مطلب از سلام دنیا درباره سوغات یزد چیست؟ بهترین سوغات یزد، معروف ترین سوغات یزد، صنایع دستی سوغات یزد، بهترین مراکز خرید سوغات یزد با آدرس، قیمت سوغات یزد صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

بهترین سوغات یزد

شهر یزد به عنوان اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی ایران در سراسر دنیا شناخته شده است، این شهر علاوه بر آثار تاریخی و نقاط دیدنی دارای خوراکی های خوشمزه و صنایع دستی بی نظیر می باشد، سوغات خوراکی های یزد بر سه قسمت هستند که انواع نان ها، کیک‌ها و شیرینی‌ها می باشند و سوغاتی های صنایع دستی آن نیز پارچه ای و سفال و سرامیک می باشند. در ادامه به معرفی معروف ترین سوغاتی های یزد خواهیم پرداخت.

معروف ترین سوغات یزد

معروف ترین سوغات یزد

در این قسمت از معروف ترین سوغاتی ههای یزد که جزئ خوراکی ها نیز به حساب می آید و طرفداران بی شماری دارد خواهیم گفت. 

1. معروف ترین سوغاتی های یزد: باقلوا

باقلوا در شکل های لوزی ، مربع و استوانه ای و در طعم های پسته‌ای، بادامی و نارگیلی تهیه می شود که هر کس بنا به ذائقه خود آن را تهیه می کند، طعم قالب این شیرینی بخاطر گلاب ، هل، آرد و شیر می باشد.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی شیراز


2. معروف ترین سوغاتی های یزد: قطاب

قطاب یزد آوازه جهانی دارد و تزئین آن با پودر قند به عنوان یک شیرینی محبوب به حساب می آید، وجود بادام و هل نیز طعم آن را خاص کرده است.

معروف ترین سوغات یزد 2

3. معروف ترین سوغاتی های یزد: لوز

شیرینی لوز که طعم های بادام-بیدمشک، نارگیلی و پسته ای می باشد طعمی جذاب و دلنشین به آن داده است که گردشگران از تهیه و خوردن آن لذت می برند.

4. معروف ترین سوغاتی های یزد: حاج بادام

این شیرینی بخاطر قند کمی که دارد در کنار چای بسیار طرفدار دارد و از قدیمی ترین سوغاتی های یزد می باشد.


حتما بخوانید: طرز تهیه حاجی بادام یزد بدون فر به روش ساده


5. معروف ترین سوغاتی های یزد: نقل

درست است که نقل در شهرهای دیگر ایران نیز تهیه و طرفدار دارد اما قنادان یزدی نیز با مهارت و تازگی مواد نقل خود را محبوب کنند.

6. معروف ترین سوغاتی های یزد: حلوا ارده

حلوا ارده اردکان نامی جهانی دارد و با خوردن آن به طعم خاص و متفاوتش اعتراف خواهید کرد این سوغاتی بوسیله کنجد تازه بدست می آید و یک غذای کامل برای افراد در حال رشد می باشد.

7. معروف ترین سوغاتی های یزد: پشمک

پشمک یکی از شیرینی ها و تنقلات محبوب کودکان و البته سالمندان می باشد، ماده اصلی پشمک پودر قند می باشد که آن را بسیار شیرین کرده و رنگ های متنوع آن موجب محبوبیتش شده است.

معروف ترین سوغات یزد

8. کیک یزدی

و اما کیک یزدی که دیگر احتیاج به معرفی ندارد ، این نوع کیک شهرتش به همگان ثابت شده است و کمتر کسی وجود دارد که از این کیک نخورده باشد، کیک یزدی در اکثر مجالس مذهبی سرو می شود.

صنایع دستی سوغات یزد

علاوه بر خوراکی ها و شیرینی های خوشمزه یزدی مردم هنرمند یزد آثار دست خود را در نمایشگاه ها و فروشگاه ها برای فروش عرضه می کنند، در اینجا به معرفی مهمترین آنها می پردازیم :

صنایع دستی سوغات یزد

1. صنایع دستی یزد: شمد

خلاقیت و هنر مردم یزد باعث شده که شمدهای یزد طرفدار پیدا کنند، این رواندازهای خنک بسیار مناسب مناطق گرم و فصل تابستان می باشد.

2. صنایع دستی یزد: دارایی بافی

ایکات که نام دیگر دارایی بافی می باشد بیش از 8 قرن است که هنر دست مردم یزد می باشد که متاسفانه در کنار هنر شَعربافی به خاطر سخت بودن مراحل انجام کار و درگذشت اساتید این هنر کم کم رو به فراموشی می رود.


حتما بخوانید: تاریخ روز جهانی صنایع دستی چه روزی است


3. صنایع دستی یزد: ترمه

خوشبختانه ترمه هم چنان محبوبیت و شهرت خود را دارد و هنوز مردم همچنان به خرید ترمه روی می آورند و در این هنر اساتید بسیاری وجود دارند که هنرشان را نسل یه نسل انتقال می دهند. ترمه از الیاف لطیف پارچه با طرح های زیبا تهیه می شود که قدمتی طولانی دارد و در دوره صفویه نیز از صنایع به حساب می آمد. 

4. صنایع دستی یزد: سفال و سرامیک

تهیه سفال و سرامیک نیز با طرح های زیبا و اصیل ایرانی بسیار لذت بخش خوهد بود، هنرمندان میبد ظروف سفالی خلق می کنند که در تمام دنیا از زیبایی هنرشان انگشت بر دهان می باشند.

بهترین مراکز خرید سوغات یزد با آدرس

بهترین مراکز خرید سوغات یزد با آدرس

حال این سوغاتی ها را از کجا تهیه کنیم؟ اگر به شهر یزد سفر کردید برای تهیه شیرینی ها و صنایع دستی می توانید به این آدرس ها مراجعه کنید، ابتدا که فروشگاه حاج خلیفه پیشنهاد اول ما به شماست .

فروشگاه حاج خلیفه رهبر: 

آدرس شعبه مرکزی : یزد، میدان امیرچخماق، نزدیک بازار و در مجاورت هتل یزد، خانه تاریخی یزد و نبش چهارراه شهدا 

شعبه1 : آدرس : یزد ، بلوار جمهوری اسلامی، جنب امام‌زاده سید جعفرمحمد (ع)

شعبه 2 : آدرس : یزد، صفاییه، بلوار دانشگاه روبه‌روی پارک پهلوان یزدی 

مرکز خرید آریا یزد:

آدرس : یزد، صفاییه، بلوار شهید قندی. تلفن 0351438256512 مرکز خرید آریا

 مرکز خرید شقایق یزد:

یزد، خیابان فرخی، مرکز خرید شقایق

 مرکز خرید الماس یزد:

یزد، خیابان فردوسی ، مرکز خرید الماس

پاساژ کویتی‌ها یزد:

آدرس:یزد، میدان شهید بهشتی، پاساژ کویتی ها

مجتمع تجاری علاء الدین یزد:

آدرس: یزد، صفاییه، خیابان تیمسار فلاحی، جنب بانک مسکن. تلفن 03538362457 مجتمع تجاری علاء الدین

مجتمع تجاری ستاره یزد:

آدرس: یزد، بلوار طالقانی، میدان آزادی. تلفن 03536277004 مجتمع تجاری ستاره یزد

بازار آجیل سلطانی یزد:

آدرس: یزد، بلوار جمهوری، روبروی بیمارستان افشار. تلفن 03535242702 بازار سلطانی

بازار مسگرها یزد:

آدرس: یزد، خیابان قیام، بازار مسگرها

 بازار قیصریه یزد:

آدرس: یزد، حد فاصل میدان خان و مدرسه خان، بازار قیصریه

 بازار زرگری یزد:

آدرس: یزد، خیابان قیام، بازار زرگری

بازار خان یزد:

آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، بازار خان یزد

بازار قنبر یزد:

آدرس: یزد، میدان امیر چخماق، بازار قنبر

یزد

قیمت سوغات یزد

در کشور ما قیمت گذاری روی انواع کالا ها مانند مواد خوراکی و صنایع دستی تحت تاثیر مسائل مختلف می باشد از قبیل فصل خرید، مواد اولیه آن و محل خرید ، بنابراین نمی توان قیمت کلی برای سوغاتی های یزد عنوان کرد، برای دانستن قیمت بهتر است به سایت های فروش اینترنتی سوغات یزد مراجعه کنید.

سخن آخر

در سفر به یزد حتی اگر از سوغاتی ها و صنایع دستی خرید نکنید ، آنقدر مکان های دیدنی و لذت بخش دارد که از سفرتان لذت خواهید برد.


مطالب مرتبط:

جاهای دیدنی دبی؛ 21 مکان گردشگری و تفریحی زیبا و لوکس دبی

جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه ساواشیاز
4
رای