طرز تهیه حاجی بادام یزد بدون فر شیک و مجلسی به روشی بسیار ساده

طرز تهیه حاجی بادام یزد بدون فر شیک و مجلسی به روشی بسیار ساده حاجی بادامی یزدی یکی از شیرینی های بسیار سنتی است که برای شهر یزد است و می توانید به راحتی با فر و یا بدون فر در منزل تهیه کنید و برای پذیرایی و عید نوروز استفاده کنید.

حاجی بادام یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و بسیار لذیذ شهر یزد می باشد که در بین ایرانی ها به دلیل خوش خوراک بودن آن بسیار معروف می باشد. داستان شیرینی حاجی بادام بسیار شنیدنی و قشنگ است که در زمان قدیم که حج رفتن به مدت 6 ماه طول می کشید یک آشپز خوش ذوق به نام حاج خلیفه، مقدار زیادی شیرینی با خود به سفر حج می برد که یک نوع شیرینی بادامی بوده و موقع برگشت چند عدد از این شیرینی ها داخل جیب لباس این آشپز باقی مانده و موقع برگشت به ایران می آورد و مردم به همین دلیل اسم این شیرینی بادامی را به حاجی بادامی معروف می کنند. امروز در سلام دنیا ، طرز تهیه حاجی بادامی یزدی را به شما آموزش خواهیم داد.

مواد لازم برای حاجی بادام یزد خوشمزه و خانگی به روشی بسیار ساده بدون فر

پودر بادام150 گرم
پودر قند300 گرم
آرد نخودچی75 گرم
آرد1 قاشق غذا خوری
هل1 قاشق مربا خوری
جوز هندی1 قاشق مربا خوری
بیکینگ پودر1 قاشق مربا خوری
زرده تخم مرغ5 عدد

دستور پخت حاجی بادام یزد خوشمزه و خانگی به روشی بسیار ساده بدون فر

1

طرز تهیه حاجی بادامی

مرحله اول: آماده سازی مواد ابتدا تخم مرغ ها را در دمای محیط قرار دهید و بعد از اینکه به دمای محیط رسید، در کاسه ای سفیده و زرده را جدا کنید. سپس سفیده ها را داخل یخچال برای استفاده دیگر قرار دهید. می توانید پودر بادام را در خانه یا به صورت آماده تهیه کنید. برای تهیه پودر بادام در خانه، ابتدا قابلمه ای را به مقدار بادام ها آب بریزید و بگذارید تا جوش آید. سپس بادام ها را اضافه کنید و به مدت 10 دقیقه اجازه دهید تا بپزد. سپس بادام ها را بلافاصله در آب یخ بریزید و پوست آن ها را جدا کنید و داخل سینی فر یا نور خورشید خشک کنید. برای سریع تر خشک شدن، آن ها را داخل سینی فر بریزید و به مدت چند دقیقه فقط در حد خشک شدن بادام ها داخل فر قرار دهید.سپس داخل غذا ساز بریزید در طی چند مرحله انجام دهید تا به غذا ساز شما آسیب نرسد.

طرز تهیه پودر بادام
2

مرحله دوم: آماده سازی

در کاسه ای زرده ها را بریزید و با هم زن برقی خیلی خوب هم بزنید تا از لختگی خارج شود و کاملا باهم ترکیب شوند و حالت حجیمی به خود بگیرد.

3

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

حالا نوبت اضافه کردن پودر نخودچی و پودر بادام از قبل آماده شده است. آن ها را اضافه کنید و هم بزنید سپس پودر بیکینگ پودر را اضافه کنید و خوب هم بزنید. سپس آرد نخود چی و پودر بادام را باهم مخلوط کنید و 2 بار الک کنید و در ظرف جدا بریزید. سپس با استفاده از قاشق مرحله به مرحله به مواد اصلی اضافه کنید و با همزن دستی هم بزنید. این کار را ادامه دهید تا خمیر شیرینی جمع شود. سپس با کمک انگشت ورز دهید و به خمیر فرم و حالت دهید تا منسجم شود. سپس به مدت 30 دقیقه داخل یخچال قرار دهید.

4

مرحله چهارم: پخت و سرو حاجی بادامی

فر را از قبل به مدت 180 درجه روشن کنید تا فر گرم شود. سینی فر را خارج کنید و کاغذ روغنی قرار دهید. کف سینی را چرب کنید تا خمیر به سینی نچسبد. خمیر شیرینی را داخل قیف بریزید و با ماسوره و یا بدون آن روی کاغذ روغنی به ترتیب پایپ کنید. سینی فر را به مدت 10 تا 15 دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها پخته شود و حالت رطوب نداشته باشد. بعد از این مدت سینی را از فر خارج کنید و 5 دقیقه اجازه دهید تا خنک شود. سپس می توانید سرو کنید. نوش جان.

5

مرحله پنجم: پخت حاجی بادامی بدون فر

در تابه دو طرفه، کاغذ روغنی قرار دهید و به روش قبل خمیر را داخل قیف بریزید و روی کاغذ روغنی را با قلم مخصوص آشپزی چرب کنید و خمیر را پایپ کنید و به مدت 30 دقیقه با حرارت ملایم قرار دهید تا پخته شوند. بعد از این مدت شیرینی ها آماده است. نوش جان.

طرز تهیه حاجی بادامی

نکات مهم برای تهیه شیرینی حاجی بادامی یزدی

  • می توانید داخل خمیر از زعفران یا گلاب استفاده کنید.
  • برای تهیه شیرینی حاجی بادام، حتما پوست بادام ها را بگیرید.
  • بعد از آماده سازی پودر بادام آن را الک کنید.
از
12
رای