بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان و آدرس بهترین بازارهای خرید

بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان و آدرس بهترین بازارهای خرید بهترین سوغات اصفهان چیست ؛ با معروف ترین و خوشمزه ترین سوغات اصفهان و بهترین صنایع اصفهان، خوراکی ها و مراکز خرید شهر اصفهان با آدرس آنها را در سلام دنیا آشنا شوید.

اصفهان شهر زیبا و تاریخی با سوغاتی های رنگارنگ است زیرا این شهر علاوه بر خوردنی های معروفی که دارد، صنایع دستی زیبا و چشم نوازی هم دارد که هر گردشگری را مجذوب می کند. اگر قصد سفر به اصفهان را دارید با آشنا شدن با سوغات های خوردنی و صنایع دستی شهر اصفهان قبل از این سفر می توانید اطلاعات زیادی کسب کنید و سفر به یادماندنی به این شهر زیبا داشته باشید، پس برای آشنایی بیشتر تا پایان این مطلب سلام دنیا با ما همراه باشید.

سوغاتی های خوردنی اصفهان چیست

شاید در لحظه اول با شنیدن این سوال همه به یاد گز اصفهان بیفتند اما باید بدانید که گز تنها سوغاتی خوردنی اصفهان نیست. سوغاتی های خوردنی اصفهان شامل گز، پولکی، سوهان، شیرینی کرکی، دوغ و گوش‌فیل، بریانی و خورش ماست هستند.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات یزد


معروف ترین سوغاتی اصفهان

1. از معروف ترین سوغاتی اصفهان: گز

گز اصفهان یکی از معروف ترین سوغات های این شهر است که دو نوع گز لقمه با مغز پسته و بادام و گز آردی با مغز پسته و بادام را می توانید به عنوان سوغات از بازار اصفهان به شهر خود ببرید.

معروف ترین سوغاتی اصفهان

2. از معروف ترین سوغاتی اصفهان: پولکی

پولکی نوعی آب نبات‌ نازک و به شکل دایره ای است که طعم های مختلفی مانند پودر نارگیل، لیمو عمانی، کنجد و زعفران دارد و در کنار چای مصرف می شود.

سوغاتی های خوردنی اصفهان چیست

3. از معروف ترین سوغاتی اصفهان: سوهان

بله اصفهان هم نوعی سوهان به نام سوهان عسلی دارد که نازک تر و مغز پسته و بادام زیادی دارد و با سوهان قم متفاوت است.

سوغاتی های خوردنی اصفهان چیست:سوهان

4. از سوغاتی خوردنی اصفهان: شیرینی کرکی

شیرینی کرکی را خیلی از گردشگران نمی شناسند اما این شیرینی هم سوغات اصفهان است. این شیرینی نرم و خوشمزه با روغن حیوانی تهیه می شود.

سوغاتی های خوردنی اصفهان چیست:شیرینی کرکی

5. از معروف ترین سوغاتی اصفهان: دوغ و گوشفیل

این هم یکی از دیگر خوراکی‌های خوشمزه شهر اصفهان است. این دو ترکیب شور و شیرین یکی از سوغاتی های خاص و خوشمزه شهر اصفهان هستند، حتما آن را امتحان کنید.

سوغاتی های خوردنی اصفهان چیست:دوغ و گوش فیل

6. از سوغاتی خوردنی اصفهان: عسل

بله شاید تعجب کنید اما عسل هم یکی از سوغاتی های خوشمزه فریدونشهر اصفهان معروف است. در این شهر پرورش زنبور و تولید عسل انجام می‌گیرد در سفر به اصفهان می توانید عسل فریدونشهر را به عنوان سوغاتی به شهر خود ببرید.

سوغاتی های خوردنی اصفهان چیست:عسل

7. از معروف ترین سوغاتی اصفهان: جوز قندی

یکی دیگر از شیرینی های شهر اصفهان جوز قندی نام دارد. این شیرینی خوشمزه کمی گران قیمت است. جوز قندی از نوعی هلوی مخصوص به نام آلگ تهیه می‌شود. البته میوه‌های دیگری مثل انجیر هم برای تهیه جوز قندی استفاده می شوند. می توانید این شیرینی خوشمزه را به عنوان سوغات خوشمزه به شهر خود ببرید.

سوغاتی های خوردنی اصفهان چیست:جوز قندی

8. از معروف ترین سوغاتی اصفهان: برشتوک

برشتوک نوعی شیرینی‌های سنتی ایرانی است که شهرهای مختلف آن  را تهیه می کنند. تفاوت شیرینی برشتوک شهرهای مختلف به نوع آردی که در تهیه آن بکار می رود بستگی دارد. برشتوک را به عنوان سوغات خوشمزه ای برای خرید از شهر اصفهان در نظر داشته باشید.

سوغاتی های خوردنی اصفهان چیست:برشتوک

خوشمزه ترین سوغات اصفهان کدام است

گز از گذشته یکی از خوشمزه ترین و معروف ترین سوغات شهر اصفهان است که مسافران آن را به عنوان سوغات برای عزیزان خود خریداری می کنند. گز در اصفهان قدمتی چند صد ساله دارد و در گذشته آن را از ریشه بته یا گیاهی به نام گز تهیه می کردند که با عنوان «گز انگبین»شناخته می شد. اما امروزه به دلیل گران قیمت بودن لاین ماده انگبین علفی، شیر خشت، عسل و یا ترنجبین جایگزین آن شده است. گز انواع مختلفی دارد که شامل گز  لقمه ای، آردی، برشی، پیچی و شکلاتی هستند که در تهیه آنها تکه هایی از مغز بادام و پسته اضافه شده تا طعم بهتر و خوشمزه تر به این سوغات خوشمزه بدهند.


حتما بخوانید: طرز تهیه گز آردی خانگی ساده و شیک


بهترین سوغات اصفهان

علاوه بر سوغاتی های خوردنی خوشمزه ، اصفهان شهر هنر و صنایع دستی نیز است، هنر دست استادان و هنرمندان خوش ذوق که ماهرانه نقوش را روی فلز و شیشه، سفال و پارچه خلق می کنند. بی شک صنایع دستی شهر اصفهان نیز از بهترین سوغات این شهر محسوب می شوند. در ادامه مطلب شما را بیشتر با صنایع دستی اصفهان آشنا خواهیم کرد.

صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان به عنوان یکی از سوغات های معروف آن شهر شناخته شده است.این صنایع دستی با ارزش هنر دست استادکاران و هنرمندان ماهر و خوش ذوق است و با زیبایی خاصی که دارند می تواند انتخاب خوبی به عنوان سوغات باشند.

1. قلم زنی

آثار قلم زنی توسط استادکاران ماهر اصفهانی بروی صفحات نقره و مس خلق می شوند. سوغات های زیبا قلم زنی اصفهان شامل گلدان‌ها، جام‌ها و سینی‌های قلم زنی زیبا هستند.

صنایع دستی اصفهان:قلم زنی

2. خاتم کاری

خاتم کاری اصفهان با کنار هم قرار دادن اشکال چند ضلعی چوبی طریف و زیبا ساخته می شود.از جمله آثار خاتم کاری که می توانید به عنوان سوغاتی به شهر خود ببرید جعبه، جاقلمی و ظرف‌هایی مثل شکلات‌خوری است.در برخی موارد بروی کارهای خاتم کاری طرح‌هایی از مکان های تاریخی اصفهان هم مشاهده می شود.

صنایع دستی اصفهان:خاتم کاری

3. مس گری

درکنار آثار قلم زنی که بر روی مس خلق می‌شود،ظروف مسی هم در اصفهان فراوان است. ظروف مسی نظیر قابلمه، بشقاب، کاسه، لیوان و… در بازارهای اصفهان فروخته می‌شوند و می توانند به عنوان سوغات انتخاب خوبی باشند.

صنایع دستی اصفهان:مس گری

4. میناکاری

آثار میناکاری یکی از زیباترین و جذاب‌ترین سوغات و صنایع دستی اصفهان محسوب می شوند. هنرمندان اصفهانی برای خلق آثار میناکاری طرح های بسیار ظریف و زیبایی را روی ظروفی مانند گلدان، بشقاب و… طراحی می‌کنند. زمینه این نقوش اکثرا رنگ آبی بسیار دلنشین و آرام‌بخشی دارند.

صنایع دستی اصفهان:میناکاری

5. فیروزه کوبی

فیروزه کوبی یکی از صنایع دستی زیبا اصفهان است. در هنر فیروزه کوبی، تکه‌های کوچک فیروزه روی سطوح فلزی قرار داده می‌شود. عموما فیروزه کوبی روی فلز مس، نقره، برنج و… انجام می شود. مابین فیروزه‌ها هم نوعی لاک تیره ریخته می شود.

صنایع دستی اصفهان:فیروزه کوبی

6. قلم کاری

قلم کاری هنری است که نقوش سنتی را بر روی پارچه چاپ می کند. در قلم کاری قالب‌هایی با طرح‌های مختلف در رنگ فروبرده و روی پارچه چاپ می شوند.

صنایع دستی اصفهان:قلم کاری

اصفهان شهر هنرمندان و استاد کاران است و صنایع دستی بیشماری دارد سایر صنایع دستی این شهر شامل:


حتما بخوانید: جاهای دیدنی شیراز 


 • نگارگری
 • مینیاتور
 • معرق
 • منبت
 • گیوه بافی و گیوه دوزی
 • خوشنویسی
 • پوستین دوزی
 • گلابتون سازی
 • انواع رودوزی های سنتی
 • سفال و سرامیک سازی
 • قالی بافی
 • عبابافی
 • نمدمالی
 • نقره و ملیله کاری
 • قلمدان سازی

آدرس مراکز خرید سوغات اصفهان و قیمت

یکی از مکان های که می توانید برای خرید سوغات در اصفهان به انجا مراجعه کنید میدان نقش جهان و بازار این شهر است.در ادامه شما را با مراکز خرید در شهر اصفهان آشنا خواهیم کرد.

1. بازار قدیمی اصفهان یا بازار قیصریه

این بازار،با ساختار قدیمی که دارد حال و هواس شهر اصفهان را به شما نشان می دهد و می توانید سوغات های خود را خریداری کنید. برای رفتن به بازار قیصریه باید به سمت میدان نقش جهان بروید و از ورودی شمال میدان نقش جهان وارد بازار شوید. البته از طریق ورودی‌های دیگری هم می توانید وارد بازار قیصریه شوید.برای رفتن به میدان نقش جهان می توانید از ماشین شخصی، وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید چون ایستگاه اتوبوس و متروی میدان امام حسین فاصله نزدیکی تا میدان نقش جهان دارند.

در صورتی که می خواهید با خودروی شخصی به بازار قیصریه بروید، باید خود را به خیابان سپه یا خیابان حافظ برسانید. پارکینگ در خیابان‌های اطراف نقش جهان وجود دارد. در بازار قیصریه می توانید صنایع دستی، وسایل قدیمی و سوغاتی خریداری کنید. قیمت اجناس در این بازار نسبت به دیگر بازارهای اصفهان مناسب‌تر است؛ اما با توجه به ارزش صنایع دستی، نمی توان به دنبال قیمت‌های پایین بود. این بازار در نیمه اول سال، از ساعت 9 صبح تا 6 عصر و در نیمه دوم سال، از ساعت 9 صبح تا 5 عصر باز است.

آدرس مراکز خرید سوغات اصفهان و قیمت 1

2. بازار نقش جهان

بازار نقش جهان هم در حوالی میدان نقش جهان قرار دارد این بازار دارای حجره‌هایی به سبک قدیمی است که در آن صنایع دستی باکیفیتی مانند فروشگاه های فرش دست باف، میناكاری، كنده كاری روی مس، منبت كاری، نقاشی، اینه كاری، سفال وفروشگاه های دست سازهای تزیینی با انواع سنگها مانند فیروزه كوبی ...عرضه می شود که به عنوان سوغات هدیه های مناسبی هستند.البته باید بدانید که به دلیل با ارزش بودن صنایع دستی قیمت این اجناس گران هستند و دیدن آنها چشم نواز است.

آدرس مراکز خرید سوغات اصفهان و قیمت 2

3. سیتی‌سنتر اصفهان

یکی از مجتمع تجاری جدید و نوین شهر اصفهان سیتی سنتر اصفهان است،این مجموعه در هفت طبقه که فروشگاه‌های زیادی در آن وجود دارد. بنابراین در کنار مراجعه با بازارهای قدیمی می توانید از مجمتع های جدید هم بازدید کنید.در این مجتمع می توانید اجناس با قیمت های مختلف را مشاهده کنید.

 • آدرس: مجتمع سیتی سنتر زدن در اتوبان شهید دستجردی، رو به روی ورودی جنوبی سپاهان اصفهان واقع شده است.

آدرس مراکز خرید سوغات اصفهان و قیمت 2

4. مجتمع تجاری شهر

مجتمع جدید و امروزی دیگر در شهر اصفهان که برای خری سوغات و گشت و گذار جای خوبی است مجتمع تجاری شهر است .این مجتمع در خیابان چهار باغ اصفهان واقع شده است. این مجتمع در 4 طبقه دارای فروشگاه‌های مختلف از جمله: فروشگاهای پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، جوراب و لباس زیر، صندل, حوله، خرازی، کیف و کفش، مانتو، موبایل، صوتی تصویری، صنایع دستی، شال، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ هم است.

 • آدرس: این مجتمع اصفهان، چهارباغ عباسی، نبش خیابان سیدعلیخان، مجتمع تجاری شهر (سیتی سنتر).

آدرس مراکز خرید سوغات اصفهان و قیمت 4

5. بازار هنر اصفهان

بازار هنر اصفهان یک بازار قدیمی با معماری سنتی و زیبایش در خیابان چهار باغ عباسی و در کنار پارک هشت‌ بهشت، در نزدیکی کاروانسرای عباسی،یکی دیگر از مراکز خرید شهر اصفهان است. سر زدن به آن را خالی از لطف نیست. اگر قصد خرید طلا و جواهر ساخت هنرمندان این شهر را دارید حتما به بازار هنر بروید.

آدرس مراکز خرید سوغات اصفهان و قیمت 5

6. بازار بزرگ اصفهان

بازار بزرگ اصفهان یکی دیگر از بازارهای قدیمی این شهر است که در ان صنایع دستی و آثار هنری هنرمندان به چشم می خورد،یک درب ورودی این بازار بزرگ در شمال میدان نقش جهان قرار دارد که به نام ورودی قیصریه شناخته می شود. درب ورودی این بازار 400 سال قدمت دارد و متعلق به دوران صفویه است.این بازار دارای حجره های قدیمی است که کسبه آن شغل اجداد خود را ادامه می دهند. قیمت اجناس این بازار به دلیل ارزش هنری آثار نسبتا گران است.

آدرس مراکز خرید سوغات اصفهان و قیمت 6

7. مرکز خرید جلفا

یکی دیگر از مراکز خرید معروف اصفهان مرکز خرید جلفا است. این مرکز خرید در محله جلفا اصفهان و در نزدیکی کلیسای وانک واقع شده است. این مرکز تجاری برای خرید سوغات تنوع زیادی دارد در این فروشگاه انواع وسایل دکوری، پوشاک، مبلمان، اکسسوری، اسباب‌بازی، پارچه‌های اصیل یا حتی جواهرات عرضه میشود.

 • آدرس: خیابان خاقانی، خیابان شیخ طوسی

آدرس مراکز خرید سوغات اصفهان 7

8. مجتمع تجاری کوثر

این مجمتع در بافت قدیمی اصفهان و نزدیکی سی‌و‌سه‌پل و زاینده‌رود قرار دارد. این مجتمع با داشتن 450 واحد تجاری و پارکینگ طبقاتی، یکی دیگر از معروفترین مراکز خرید اصفهان به شمار می‌آید.در مرکز خرید کوثر را می‌توانید طلا، جواهر، نقره، پوشاک زنانه، کیف و کفش خریداری کنید. البته مغازه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی نیز در آن وجود دارد . این مرکز خرید جزء گران ترین مراکز خرید اصفهان می باشد.

 • آدرس: سی و سه پل، ابتدای خیابان چهارباغ بالا

آدرس مراکز خرید سوغات اصفهان و قیمت 8

سخن پایانی:

در صورتی که قصد سفر به شهر زیبای اصفهان را دارید با خواندن مطالبی که برای شما آماده کردیم می توانید سفر خاطره انگیزی به این شهر تاریخی داشته باشید.


مطالب مرتبط:

تنگه واشی کجاست 

معرفی کامل برج خلیفه، بلندترین برج جهان

از
4
رای