طرز تهیه گز آردی خانگی ساده و شیک و مجلسی با گلوکز

طرز تهیه گز آردی خانگی ساده و شیک و مجلسی با گلوکز گز آردی یکی از تنقلات فوق العاده خوشمزه، ساده و مجلسی ایرانی می باشد که می توانید برای پذیرایی در مناسبت های مختلف و عید نوروز استفاده کنید. گز آردی با سفیده و گلوگز تهیه می شود.

گز آردی یک شیرینی و دسر بسیار معروف و خوشمزه مخصوص شهر اصفهان می باشد که بسیار نرم و لذیذ است و قطعا همه با خوردن آن لذت می برند. گز آردی را می توانید با یک فنجان چای داغ سرو کنید که بسیار جذاب است و آن را می توانید به صورت خانگی و خیلی راحت و آسان تهیه کنید و نوش جان کنید. مواد لازم برای تهیه گز آردی خیلی کم و قابل دسترس است و می توانید در مدت زمان کوتاه پخت کنید. برای تهیه وسط گز آردی می توانید از مغز پسته و یا گردو و بادام استفاده کنید که بسیار مجلسی و خوشمزه تر است. پیشنهاد می کنیم حتما گز آردی را با دستور پخت کاملی که در اختیار شما قرار دادیم درست کنید. امروز قصد داریم طرز تهیه گز آردی را به شما در سلام دنیا آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای گز آردی خانگی به روش ساده

شکر1 پیمانه
آب1/4 پیمانه
گلاب1/4 پیمانه
گلوکز1/2 پیمانه
سفیده تخم مرغ2 عدد
پودر هل1/2 قاشق مربا خوری
آردبه میزان لازم
مغز گردو یا پسته یا بادامبه مقدار لازم

دستور پخت گز آردی خانگی به روش ساده

1

طرز تهیه گز آردی ساده با گلوکز در خانه

مرحله اول: آماده سازی مواد کتری را روشن کنید تا آب جوش شود. مواد را از یخچال خارج کنید تا هم دمای محیط شوند. برای تهیه مغز آجیل ها می توانید از آجیل های موجود داخل خانه استفاده کنید و مغز آن ها را روی تخته برش 2 تا 3 قسمت کنید و در ظرف جدا کنار بگذارید. قالب مورد نظر را که سطح آن به شکل مستطیل باشد انتخاب کنید و نایلون تمیز را کف قالب قرار دهید و مقداری آرد روی نایلون بریزید.

2

مرحله دوم: آماده سازی شربت

در قابلمه مناسب، آب و شکر را اضافه کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر داخل آب با حرارت ذوب شود و مخلوط شود. سپس گلوکز و گلاب را اضافه کنید تا مواد باهم ترکیب شوند و شربت غلیظ شوند. این غلظت باید تا جایی باشد که شربت کشدار شود در غیر این صورت گز سفت می شود. در همه مرحله ها به صورت مرتب هم بزنید. سپس شربت را روی حرارت کتری قرار دهید.

3

مرحله سوم: آماده سازی سفیده تخم مرغ

در کاسه مناسب سفیده تخم مرغ را از زرده آن جدا کنید و سفیده ها را داخل کاسه بریزید و با همزن برقی خوب هم بزنید تا سفیده ها پف کند و سفت شود. در میان کار و هم زدن سفیده ها، پودر هل را اضافه کنید و زیاد هم بزنید. دقت کنید اگر کم هم بزنید گز شل می شود.

طرز تهیه گز آردی
4

مرحله چهارم: آماده سازی گز

بعد از فرم گرفتن سفیده ها، 3 قاشق از شربت از قبل آماده شده به سفیده ها اضافه کنید و هم بزنید و سپس همه سفیده ها را به شربت اضافه کنید و مواد را باهم مخلوط کنید. و ظرف را روی حرارت بیار کم قرار دهید و به طور مداوم هم بزنید. می توانید با لیسک هم بزنید. هم زدن را ادامه دهید تا مواد سفت شوند. این کار را به مدت 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید و در آخر مغز آجیل مورد نظر را به مواد اضافه کنید.

5

مرحله آخر: تهیه گز آردی

کف یک ظرف مقداری آرد سفید بریزید و روی آن ها مواد گز را بریزید و روباره آرد روی مواد بریزید و به مدت 3تا 6 ساعت داخل یخچال قرار دهید. بعد این مدت سطح کار را مقداری آرد بریزید و گز ها را از یخچال و قالب بیرون بیاورید و با کمک یک چاقوی تیز که به آرد آغشته شده، گز ها را برش دهید. گز آردی شما آماده است. نوش جان.

طرز تهیه گز آردی

نکات مهم برای تهیه گز آردی اصفهانی 

  • قبل از سرو کردن گز، آن را در ظرف درب بسته به مدت 15 دقیقه قرار دهید.
  • دقت کنید که شربت حتما باید به غلظت مورد نظر برسد تا گز شما سفت شود.
  • توجه داشته باشید که هیچوقت از عسل به جای گلوکز استفاده نکنید.
  • گز آردی هر چقدر بیشتر بماند، بیشتر سفت می شود.
از
10
رای