جاهای دیدنی تبریز؛ 33 مکان دیدنی، تفریحی و گردشگری تبریز با آدرس

جاهای دیدنی تبریز؛ 33 مکان دیدنی، تفریحی و گردشگری تبریز با آدرس جاهای دیدنی تبریز ؛ 33 مورد از بهترین مکان دیدنی، تفریحی تاریخی و گردشگری تبریز در عید، بهار، زمستان، تابستان، پاییز، کندوان، جلفا، پارک ها و روستاهای تبریز با آدرس در سلام دنیا بخوانید.

تبریز یکی از کلان شهرهای کشورمان می باشد که در منطقه ای قرار گرفته است که در بهار و تابشتان آب و هوایی مطبوع دارد به همین دلیل در این دو فصل سال گردشگران زیادی به آنجا سفر می کنند، اما تبریز پائیز و زمستان حیرت انگیز و زیبایی نیز دارد که نباید از دست داد، در این مطلب از سلام دنیا درباره 33 مکان و جاهای دیدنی تبریز در عید نوروز، جاهای دیدنی تبریز در زمستان، تابستان، پاییز، جاهای گردشگری تبریز و اطراف آن، بهترین جای تبریز، کندوان، جلفا، آذربایجان شرقی، پارک ها و مکان های دیدنی تبریز برای جوانان و البته روستاهای گردشگری تبریز صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی تبریز در عید نوروز

1. حمام نوبر

حمم نوبر از حمام های تاریخی 140 ساله دوره قاجار می باشد که 700 هزار متر مربع وسعت دارد که طراح آن بالاکاظم که اهل قره آغاج نام داشت، این حمام که با ساخت و سازهای سالیان اخیر در تبریز بر منطقه مرکزی شهر تبدیل شده از مناطق دیدنی تبریز می باشد. 

آدرس حمام نوبر:

 • تبریز، تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت
 • ساعت بازدید: ایام هفته از ساعت 9 صبح تا 17

حمام نوبر تبریز

2. دره سعید آباد

دره سعید آباد از زیباترین مناطق گردشگری در اطراف تبریز می باشد که با آب و هوای مطبوعش و منطقه بکر و کوهستانی اش می تواند پذیرایی گردشگران در تمام فصول سال باشد، دره سعید آباد با رودخانه پرخروشش به نام سید آوا چای آن را زیباتر کرده که حتما در سفر به تبریز بازدید آن را نباید از دست داد. 


حتما بخوانید: 31 مکان دیدنی، تاریخی و گردشگری اصفهان با آدرس


آدرس دره سعید آباد:

 • تبریز، جاده ترانزیتی تهران – تبریز، مسیر فرعی سعید آباد
 • ساعت بازدید: 24 ساعته

دره سعید آباد تبریز

3. مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک

اگر به دنبال یک مجتمع تفریحی در تبریز می باشید ما مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک را به شما پیشنهاد می کنیم، این مجتمع یکی از بزرگ‌ترین مراکز تفریحی و تجاری در تبریز می باشد که سفر شما را به تبریز لذت بخش تر خواهد کرد، این مجتمع به عرضه لوازم لوکس و سنتی می پردازد و جنب یک هتل پنج ستاره نیز می باشد که می توانید در آنجا نیز ساکن شوید.

آدرس مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک:

 • تبریز، بزرگراه پاسداران، میدان فهمیده
 • ساعت کار مجتمع: 10 صبح تا 23 شب

 مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک

جاهای دیدنی تبریز در زمستان

4. موزه قاجار

بازدید از موزه ها فصل خاصی ندارد، موزه قاجار با معماری خاص خود که نام سابقش خانه امیر نظام گروسی بوده در دوره ناصرالدین شاه قاجار توسط امیر نظام ساخته شده است، که سالها بعد ساختمان اداره دارایی و فرهنگ دوره های بعد قاجار بوده و در سال 1370 توسط سازمان میراث فرهنگی موزه قاجار نامیده شد.

آدرس موزه قاجار-امیر نظام گروسی : 

 • تبریز، خیابان ششگلان، جنب بیمارستان کودکان، پشت مدرسه شیخ عطّار.
 • ساعات بازدید: 8 صبح الی 8 شب

موزه قاجار

5. مسجد کبود

از مساجد تاریخی و مشهور شهر تبریز مسجد کبود می باشد که کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای و معماری منحصربه‌فردی دارد، این مسجد به نام مسجد جهانشاه نیز شهرت دارد، توسط سطان جهان‌شاه از سلسله‌ی قره‌قویونلوها در سال 870 هجری قمری تاسیس شده است. رنگ های کاشی‌های کبود این مسجد آن را متمایز ساخته است.

آدرس مسجد کبود تبریز:

 • تبریز، خیابان امام خمینی، نرسیده به میدان ساعت، جنب پارک خاقانی 
 • ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 8 صبح تا 17:30

مسجد کبود

6. موزه‌‌ آذربایجان

موزه آذربایجان از معروفترین موزه های کشور می باشد که در جنب مسجد کبود می باشد پس در زمان بازدید از این مسجد به تماشای آثار ملی در 3 طبقه موزه نیز می توانید بپردازید،2300 قطعه از آثار تجسمی از دوره پیش از اسلام و پس از اسلام در این موزه نگهداری می شود به شدت نایاب و تک می باشند.

آدرس موزه آذربایجان :

 • استان آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان امام، جنب مسجد کبود
 • ساعات بازدید : از 9 صبح تا 7 عصر

موزه‌‌ آذربایجان

جاهای دیدنی تبریز در تابستان

7. ارگ علیشاه

ارگ علیشاه با نام دیگر ارگ تبریز از مکان های تاریخی تبریز می باشد. ساخت این ارگ به سده‌ی هشتم هجری برمی گردد اما در دوره قاجاریه  کامل و از آن به‌عنوان دژ نظامی استفاده شد به همین دلیل قسمت هایی از این ارگ در طول سالها از بین رفته است.

آدرس ارگ علیشاه :

تبریز، تقاطع خیابان امام خمینی (ره) و خیابان فردوسی 

ارگ علیشاه

8. تفرجگاه و تله‌کابین عون‌بن‌علی

عون‌بن‌علی با نام‌های عینالی و عینال،زینال نیز شهرت دارد، این منطقه دارای کوه و آرامگاه می باشد که در طی سالیان سال تله‌کابین، آبشار مصنوعی، رستوران و کافه و درخت‌کاری، تفرجگاه عون‌بن‌علی برای گردشگران ساخته شده است، این منطقه در تابستان و زمستان بسیار زیبا می باشد و درونمای چشم اندازی دارد.


حتما بخوانید: 29 مکان دیدنی، تفریحی و تاریخی قزوین با آدرس


آدرس تفرجگاه و تله‌کابین عون‌بن‌علی :

 • تبریز، اتوبان پاسداران
 • ساعات بازدید: 9 الی 18

تفرجگاه و تله‌کابین عون‌بن‌علی

9. جنگل ارسباران

جنگل ارسباران با نام های دیگری چون قره داغ، آرازبار و قراچه داغ شناخته شده است و از جنگل های هیرکانی می باشد و سرسبزی اش بی نظیر است، که در تمام طول سال می توانید به گردش در این جنگل بپردازید، این جنگل انواع حیوانات و درختان را در خود جای داده است.

آدرس جنگل ارسباران:

 • استان آذربایجان شرقی، 46 کیلومتری کلیبر 
 • زمان بازدید: شبانه روزی

 جنگل ارسباران

جاهای دیدنی تبریز در پاییز

10. خانه‌ مشروطه 

خانه مشروطه از خانه های تاریخی است که در تبریز جا مانده و به ثبت آثار ملی رسیده، این خانه که زمانی منزل حاج مهدی کوزه‌کنانی بوده که در دوره مشروطه محل مشورت و جلسات اعضا و سران مشروطه مخصوصا ستارخان و باقرخان قرار می گرفته. 

آدرس خانه‌ مشروطه :

 • تبریز، خیابان شهید مطهری، روبروی مسجد جامع، خانه مشروطه
 • ساعات بازدید: بهار و تابستان از ساعت 9 الی 19:30 و در پاییز و زمستان از ساعت 9 الی 17:30

خانه‌ مشروطه

11. مقبره‌ الشعرا

مقبره الشعرا که با نام های سابق «گورستان‌های تاریخی» ، «قبرستان سرخاب» و «حظیره‌ الشعرا» نیز خوانده می شود مقبره 400 تن از شاعران، عرفای ایرانی و کشورهای همسایه‌ می باشد. این مکان نیز ثبت شده در فهرست آثار ملی می باشد.

آدرس مقبره الشعرا :

 • تبریز ، ششگلان، خیابان بهشتی شمالی، خیابان عارف،خیابان ثقه الاسلام، مقبرة الشعرا
 • زمان بازدید: 8 صبح تا 2 بعدازظهر همه روزه بجز جمعه ها

مقبره‌ الشعرا

12. موزه‌ی استاد شهریار

موزه استاد شهریار که سابقا خانه محمد حسین بهجت معروف به شهریار می باشد که بعد از فوت ایشان به موزه تبدیل شده است و محل بازدید علاقمندان به استاد می باشد و با نوشتن در دفتر استاد شهریار از خود برجای می گذارند.

آدرس موزه‌ی استاد شهریار :

 • تبریز، خیابان ارتش، محله مقصودیه، خانه استاد شهریار
 • زمان بازدید:  از 7:30 تا 14:30 و از 15 تا 19

موزه‌ی استاد شهریار

جاهای گردشگری تبریز و اطراف

13. کوه های آلاداغ لار

اگر تابحال نام کوه های آلاداغ دار را نشنیده اید باید ردانید یکی از کوه های زیبای دنیا می باشد که زیبایی اش بخاطر رنگ آن است که همچون رنگین کمانی رنگارنگ روی هم فشرده شده اند، از این نوع کوه تنها در کشورهای پرو و چین وجود دارد ، به همین دلیل نام آن جهانی شده است و مکانی زیبا برای عکاسی می باشد.

آدرس کوه های آلاداغ لار :

 • استان آذربایجان شرقی، 25 کیلومتری شمال شرقی تبریز، مسیر شهرستان اهر- تبریز و خواجه
 • ساعت بازدید: 24ساعته

کوه های آلاداغ لار

14. کویر قوم تپه تبریز

شاید تعجب کرده باشید، بله در تبریز نیز کویری وجود دارد که نام آن قوم تپه است، این کویر با تپه‌های ماسه‌ای و نمکزارهای خود مکانی جذاب برای گردشگران می باشد که با وزش باد تپه‌های ماسه‌ای آن همواره تغییر شکل می دهند کویرگردان در فصل بهار و اواسط تابستان می توانند به تماشای این کویر بروند.

آدرس کویر قوم تپه تبریز : 

استان آذربایجان شرقی، شهرستان شبستر، شهر صوفیان، روستای قوم تپه، جنب کارخانه سنگ.

 • راه‌های دسترسی : مسیر تبریز به صوفیان، پس از پل راه‌آهن، 5 کیلومتری روستای قوم تپه تبریز.
 • ساعات بازدید: همه روزه 24 ساعته

کویر قوم تپه تبریز

بهترین جای تبریز

15. عمارت شهرداری

عمارت شهرداری از زیباترین مکان های تبریز می باشد که در شب جلوه ای زیباتر دارد، این شهرداری قدمتی دیرینه دارد و جزء اولین ها می باشد که سبک ساخت آن مربوط به معماری آلمانی می باشد. در محوطه این ساختمان نیز از ماشین‌های عتیقه و بسیار قدیمی مانند اولین ماشین آتش‌نشانی تبریز نگهداری می شود. تصویر هوایی این ساختمان شبیه به یک عقاب می باشد که بال‌هایش را باز کرده است.

آدرس عمارت شهرداری تبریز :

 •  تبریز، خیابان امام خمینی، میدان ساعت، ساختمان شهرداری.
 • ساعات بازدید: از 8 صبح تا 18 بعدازظهر

عمارت شهرداری

جاهای دیدنی تبریز کندوان

16. آبریزگاه های کوچه های کندوان

یکی از مکان های دیدنی روستای کندوان می باشد که در کوچه های آن آبریزهایی وجود دارد که در دو طبقه ساخته شده اند، این آبریزگاه‌ها همان سرویس بهداشتی عمومی هستند که البته دیگر استفاده ای ندارند.

آدرس آبریزگاه های کوچه های کندوان :

روستای کندوان

آبریزگاه های کوچه های کندوان

17. چشمه آب‌معدنی کندوان

چشمه آب معدنی کندوان که از آن استفاده درمانی می شود، از دیگر مکان های گردشگری روستای کندوان است، این چشمه دارای آب‌های کربنات کلسیم سرد با دمای 10 درجه است و کمترین میزان آهک را دارد. 

آدرس چشمه آب‌معدنی کندوان :

روستای کندوان

 چشمه آب‌معدنی کندوان

18. بازارچه صنایع دستی کندوان

در دل روستای کندوان بازارچه ای محلی نهفته است که به عرضه صنایع دستی کندوان می پردازد که مهمترین محصول آن عسل می باشد و البته صنایع دستی هنر مردمان کندوان.

آدرس بازارچه صنایع دستی کندوان :

روستای کندوان

بازارچه صنایع دستی کندوان

جاهای دیدنی تبریز جلفا

19. رودخانه ارس

مطمئنا نام رودخانه ارس را به عنوان یک رودخانه مرزی شنیده اید، این رودخانه با نام قدیم آراکس از ارتفاعات هزار برکه در جنوب ارزروم در کشور ترکیه سرچشمه می‌گیرد و از نزدیکی دوالو تا قره دونی در مرز ایران جریان دارد که طول آن به 1072 کیلومتر می رسد.

آدرس رودخانه ارس :

جلفا ، جاده مرند - هادی شهر (مسافتی در حدود 136 کیلومتر) 

 رودخانه ارس

20. سد ارس

سد ارس نیز بر روی رودخانه ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان در 40 کیلومتری شهر جلفا احداث شده است. که محل تفریحی و گردشگری به حساب می آید بازدید این مکان در فصل بهار و تابستان بسیار لذت بخش خواهد بود.

آدرس سد ارس :

شهرستان پلدشت، خیابان ساحل، خیابان ساحل هفتم

. سد ارس

21. آبشار ماهاران

آبشار ماهاران از زیباترین آبشارهای جلفا می باشد که در کنار رودخانه ارس جای دارد. این آبشار در دل منطقه حفاظت شده کیامکی است و مکانی زیبا برای گردشگران مخصوصا در روزهای گرم سال می باشد.

آدرس آبشار ماهاران :

آذربایجان شرقی، جلفا، کناره رود ارس، منطقه حفاظت شده کیامکی

آبشار ماهاران

22. پارک ملی کنتال

پارک ملی کنتال دارای 7000 هکتار مساحت می باشد که هم مرز با جمهوری ارمنستان می باشد، این پارک جزئی از پناهگاه حیات‌وحش کیامکی می باشد و منطقه ای حفاظت شده از سوی اداره محیط‌ زیست به حساب می آید

آدرس پارک ملی کنتال :

 آذربایجان شرقی، جلفا، سیه رود

پارک ملی کنتال

23 . کلیسای سن استپانوس

در شهر جلفا کلیساهای متعددی برای بازدید عموم وجود دارد که کلیسای سن استپانوس یکی از آنها می باشد، اینکلیسا دومین کلیسای مهم ارامنه در کشور می باشد، نام «سن استپانوس» یا «سن استفان» برگرفته از نام اولین شهید راه مسیحیت است که در بیت‌المقدس توسط یهودیان سنگسار شده است. 

آدرس کلیسای سن استپانوس :

 • آذربایجان شرقی، 17 کیلومتری غرب جلفا
 • زمان بازدید: همه روزه از ساعت 9 صبح تا 19 و در فصل زمستان هم از ساعت 9 صبح تا 17 

کلیسای سن استپانوس

24. بازارچه مرزی جلفا

بازارچه مرزی جلفا در همجواری رودخانه ارس می باشد که با جمهوری نخجوان هم مرز می باشد، در این بازار اجناس با کیفیت برندهای خارجی با قیمت‌های ارزان عرضه می شود.

آدرس بازارچه مرزی جلفا :

آذربایجان شرقی، جلفا، خیابان گمرک، بازار مشترک مرزی

بازارچه مرزی جلفا

جاهای دیدنی آذربایجان شرقی

25. روستای اشتبین

روستای اشتبین را به نام «ماسوله آذربایجان شرقی» نیز می شناسند و این به دلیل پلکانی بودن خانه های این روستا می باشد، دسترسی به این روستای زیبا در زمستان بسیار مشکل می باشد به همین دلیل بهترین زمان برای بازدید از این روستا اواسط بهار و فصل تابستان می باشد.


حتما بخوانید: 39 مکان دیدنی، گردشگری رامسر با آدرس و عکس


آدرس روستای اشتبین :

آذربایجان شرقی، جلفا٬ جاده نودرز – کردشت، روستای اشتبین

روستای اشتبین

26. آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه جزئی از مکان های گردشگری طبیعت جلفا می باشد که منظره‌ چشم نواز و منحصر‌به‌فرد ان موجب تمایزش با دیگر آبشارهای کشور شده است و معروفترین آبشار در استان آذربایجان شرقی می‌ باشد. و نامش برگرفته از خرابه‌های آسیاب آبی است که در کنار این آبشار قرار دارد.

آدرس آبشار آسیاب خرابه :

آذربایجان شرقی، 35 کیلومتری شمال شرق جلفا

آبشار آسیاب خرابه

27. روستای دوزال

روستای دوزال نیز در همجواری رود ارس قرار دارد ، در این روستا آرامگاه امامزاده‌های بسیاری وجود دارد که از دوره سلجوقیان برجای مانده است مانند امامزاده شعیب در برج دوزال که معروفترین آنهاست و البته برج دوزال تیز از آثار جامانده از قرن هفتم هجری قمری و دوره حکومت ایلخانان می باشد.

آدرس روستای دوزال :

آذربایجان شرقی ، جلفا ، روستای دوزال

روستای دوزال

پارک های تبریز

28 . پارک ائل گلی

بی شک یکی از معروفترین مکان های گردشگری تبریز پارک ائل گلی می باشد که با وجود درختان و گیاهان و البته دریاچه زیبایش آن را منحصر بفرد کرده است، عمارت «کلاه فرنگی» که در این پارک وجود دارد و از زمان آق‌قویونلوها برجای مانده دیگر به‌عنوان رستوران از آن استفاده می‌شود. در این پارک به تماشای قلعه بابک، دژ طوماسیاش و کلیسایی قدیمی نیز خواهید پرداخت.

آدرس پارک ائل گلی :

 • تبریز، خیابان شهید باکری، بلوار ائل گلی، پارک ائل گلی
 • ساعات بازدید: همه روزه 24 ساعته

 پارک ائل گلی

29. پارک مینیاتور

یکی دیگر از پارک های تبریز پارک مینیاتور می باشد که به تبریز کوچک نیز شهرت دارد، در این پارک از جاهای دیدنی تبریز به صورت ماکت رونمایی شده است، در بین این ماکت ها، ماکت ارگ علیشاه، مقبره الشعرا، عمارت ائل گلی، مسجد کبود، کلیسای مریم مقدس، برج یانقین، کاخ استانداری، پل کابلی، ساختمان شهرداری و غیره به چشم می خورد.

آدرس پارک مینیاتور :

تبریز، خیابان گلکار، انتهای پارک آنالار و آتالار


حتما بخوانید: 32 مکان دیدنی، گردشگری و تاریخی سمنان با آدرس


ساعات بازدید : همه روزه 24 ساعته

پارک مینیاتور

مکان های دیدنی تبریز برای جوانان

30. خیابان تربیت

پیاده روهای خیابان تربیت سالها شاهد پیاده روی عاشقانی بوده که زندگی، به خویش و تبریز عشق می ورزیدند. این خیابان از خیابان‌های مهم و تاریخی تبریز شناخته شده است که امروزه با سنگفرش پوشیده شده و در مسیر جاده ابریشم قرار دارد ، در طی پیاده روی در این خیابان شاهد مجسمه‌های زیبا، نورپردازی‌های خیره کننده، مبلمان شهری جذاب، گل‌کاری و باغچه‌های سرسبز و مراکز خرید خواهید بود.

آدرس خیابان تربیت :

 •  تبریز، میدان ساعت، خیابان تربیت.
 • ساعات بازدید: همه روزه 24 ساعته

خیابان تربیت

31. خانه پروین اعتصامی

پروین اعتصامی از شعرای بنام تبریز می باشد که تاهفت سالگی در این خانه زندگی می کرده و بعد از مرگش این خانه به موزه ای بی بدیل تبدیل شده است، ساخت این خانه به دوران پهلوی اول باز می‌گردد، خانه پروین اعتصامی مکانی زیبا است که دارای حیاطی بزرگ با باغچه‌های زیبا و حوضی در وسط آن است. در حیاط این خانه مجسمه ای از چهره این شاعره عزیز به چشم می خورد.

آدرس خانه پروین اعتصامی :

 • تبریز محله ششگلان، کوچه ششگلان.
 • ساعات بازدید: 9 صبح الی 17 عصر

خانه پروین اعتصامی

روستاهای گردشگری تبریز

32 . روستای دستکند حیله ور

یکی دیگر از روستاهای گردشگری روستای دستکند حیله ور می باشد که در نزدیکی کندوان قرار دارد، این روستای تاریخی معماری خاصی دارد که آن را با دیگر روستاها متمایز ساخته است. خانه‌های این روستا در دل زمین ساخته شده‌اند و علت آن دور ماندن از آسیب های دشمنان بوده است و نام آن نیز به همین دلیل حیله ور عنوان شده است.

آدرس روستای دستکند حیله ور:

 • تبریز، سه کیلومتری روستای کندوان
 • ساعت بازدید: 24 ساعته

 روستای دستکند حیله ور

33. روستای زنوزق

از دیگر روستاهای استان آذربایجان شرقی روستای زنوزق نام دارد که فاصله ای یک و نیم کیلومتری شهرستان مرند می باشد.  حسن این روستا سنگفرش‌های منظم خانه‌ها با در و پنجره‌های چوبی به رنگ‌های آبی، سبز و قرمز می‌باشد. این روستا برگرفته از 4 محله به نام های بدیر، آقا بابا، سیدی و کوده‌لر می باشد، در این روستا قبرستانی قدیمی از قرن نهم هجری برجا مانده که در کنار قلعه زنوزق و مسجد زنونق این روستا را به یک روستای تاریخی تبدیل کرده است.

آدرس روستای زنوزق :

 • تبریز، شهرستان مرند، روستای پلکانی زنوزق
 • ساعات بازدید: همه روزه 24 ساعته

روستای زنوزق

سخن آخر

در این مطلب با مکان های تاریخی، گردشگری، طبیعی در فصل های سال در تبریز آشنا شدید، امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

10 جاذبه گردشگردی کرمانشاه در عید نوروز

 26 مکان لاکچری و دیدنیهای کیش در شب با آدرساز
3
رای