جاهای ديدنی اصفهان؛ 31 مکان دیدنی، تاریخی و گردشگری اصفهان با آدرس

جاهای ديدنی اصفهان؛ 31 مکان دیدنی، تاریخی و گردشگری اصفهان با آدرس جاهای ديدنی اصفهان؛ بهترین مکان های دیدنی اصفهان در تابستان، پاییز، زمستان، در شب، روز، جاهای تاریخی، گردشگری، تفریحی اصفهان برای کودکان با آدرس و عکس در سلام دنیا ببینید.

بی شک یکی از شهرها و مکان های زیبای تاریخی در کشورمان شهر زیبای اصفهان می باشد، اصفهان با آثار باستانی و منطقه های گردشگری زیبا محلی مناسب برای سفرهای داخلی می باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره مکان های دیدنی اصفهان، جاي ديدني اصفهان در تابستان، جاهای دیدنی اصفهان در پاییز، جاهای دیدنی اصفهان در زمستان، جاهای دیدنی اصفهان در شب، جاهای دیدنی اصفهان در روز، جاهای دیدنی اصفهان برای کودکان، جای تاریخی اصفهان صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مکان های دیدنی و جاهای تاریخی، تفریحی و گردشگری اصفهان

جاهای دیدنی تاریخی اصفهان

1. مسجد امام: 

مسجد امام از دیرباز محل بازدید علاقه مندان به هنر و آثار تاریخی می باشد این مسجد با سنگ ستون های سنگ مرمر که توسط هنرمندان نامی تزئین و خطاطی شده است محلی چشم نواز می باشد که ساعت ها زمان برای بازدید لازم دارد.مسجد امام در سال 1629، آخرین سال سلطنت شاه عباس، تکمیل شد و تا کنون برجای مانده است.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی قزوین


آدرس: ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان و در محدوده دولتخانه صفوی

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

2. مسجد شیخ لطف الله:

مسجد شیخ لطف الله نیز دیگر شاهکار معماران  اصفهانی می باشد، این مسجد از دوره صفوی و در سال 1602 توسط شاه عباس اول بنا شد که از مساجد خصوصی می بوده و تنها برای خانواده سلطنتی بوده اما حالا مکانی برای بازدید عموم می باشد.

آدرس:  اصفهان- ضلع شرقی میدان نقش جهان

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

3. کاخ عالی قاپو:

ساخت کاخ عالی قاپو نیز به دوره صفویان برمی گردد و درست رو به روی مسجد شیخ لطف الله در ضلع غربی میدان نقش جهان جای گرفته است که 48 متر ارتفاع و شش طبقه دارد که می توانید در تمام طول سال برای بازدید آنجا بروید.

آدرس: ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

4. کاخ هشت بهشت:

کاخ هشت بهشت از کاخ ها و بناهای زیبای تاریخی می باشد و در دو طبقه است. این کاخ مربوط به دوران صفوی است. معماری زیبا و بی نظیر این کاخ آن را منحصربفرد کرده هر چند که در طور سالیان سال با آسیب های بسیاری مواجه شده است.

آدرس: اصفهان، خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجایی

5. کاخ چهل ستون:

قدمت کاخ چهل ستون به دوره شاه عباس یکم برمی گردد، این کاخ با نقاشی، آیینه کاری و کاشی کاری های سقف و دیوارهایش چشم ها را خیره به خود کرده که ساعت ها با بازدید و کنکاش به داستان کاشی های آنجا دل سپرد.


حتما بخوانید: 23 جاذبه گردشگری، تاریخی و تفریحی شیراز


آدرس: اصفهان، خیابان استانداری، کاخ چهلستون

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

6. پل خواجو:

اصفهان پل های بسیاری دارد که پل خواجو یکی از آنها می باشد،این پل در سال 1060 و در زمان تاجگذاری شاه عباس دوم تاسیس شد. با عبور از پل زمانی که بل اواسط مسیر برسید اقامت گاه موقتی شاه و خانواده سلطنتی را خواهید دید.

آدرس:  اصفهان، خیابان کمال اسماعیل، پل خواجو

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

7. بازار قیصریه

برای سفر به اصفهان حتما دیدن از بازارها را در برنامه خود بگنجانید، این بازار علاوه بر عرضه هنرهای دستی اساتید اصفهانی مکانی تاریخی باستانی می باشد که به بازار شاهى نیز شهرت دارد.

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

8. منارجنبان:

منارجنبان با اصول معماری شگفت انگیزی که دارد سالها محل بازدید گردشگران و تاریخ دوستان شده است در سفر به اصفهان به این مکان دیدنی نیز سری بزنید.

آدرس: اصفهان کیلومتر 6 جاده اصفهان - نجف‌آباد، سمت راست

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

جاي ديدني اصفهان در تابستان

9. بلوار چهار باغ خواجو: 

برای یک عصر تابستانی قدم زدن در این بلوار بسیار دلچسب خواهد بود، این بلوار در دوره صفوی ساخته شده است و در موازی چهار باع عباسی قرار دارد که مسیر دوچرخه سواری زیبایی در آنجا است که می توانید استفاده کنید.

آدرس: اصفهان، حد فاصل پل خواجو و چهارراه نقاشی

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

10. پل سی و سه پل:‌

سی و سه پل یا همان پل الله وردی خان معروفترین پل اصفهان می باشد، این پل نیز همچون بسیاری از آثار تاریخی اصفهان در دوره شاه عباس اول و به دست الله وردی خان در سال 1011 ساخته شد. زمانی که رودخانه زاینده رود جاری از آب باشد نشستن در کنار رود و پل سی و سه پل بسیار لذت بخش خواهد بود‌.

آدرس: اصفهان. میدان انقلاب، انتهای خیابان چهارباغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

11. باغ گل‌ها:

برای بازدید از باغ گل‌های اصفهان بهار و تابستان بهترین زمان خواهد بود، در کنار دیدن آثار تاریخی و باستانی اصفهان با بازدید از گل ها و درختهای تزئینی زیبا در آنجا روحتان تازه خواهد شد و از خلقت خداوند شگفت زده.

آدرس: اصفهان. ميدان بزرگمهر، ابتدای خيابان سلمان فارسی

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

12. کاخ چهل‌ستون

از دیگر کاخ های اصفهان کاخ چهل‌ستون می باشد که مشابه آن در شهر قزوین نیز وجود دارد، این کاخ نیز از دوره صفوی ماندگار شده است و مربوط به سال های دهه 1600 میلادی و شاه عباس دوم می باشد.

آدرس: اصفهان . خیابان استانداری

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

13. رودخانه زاینده‌رود

زاینده‌رود یا زنده‌رود که نبص تپنده اصفهان می باشد محلی برای یک عصر پاییزی دلنشین است که پذیرای گردشگران می باشد، زاینده رود با طولی به وسعت 200 کیلومتر در نهایت به باتلاق گاوخونی می ریزد.

آدرس: اصفهان . قسمت جنوبی شهر اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

14. کویر ورزنه

دیدن کویر همیشه لذت بخش است اما اگر در زمانی از سال که آب و هوای بهتری وجود دارد به کویر بروید از دیدنی های کویر بیشتر لذت خواهید برد، اگر زمانی که به کویر می روید طورز باشد که شب را نیز در آنجا سپری کنید بیشتر لذت خواهید برد.

آدرس:  100 کیلومتری شرق اصفهان، 150 کیلومتری غرب یزد

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

جاهای دیدنی اصفهان در زمستان

15. آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان چند سالی است که با وجود ماهی ها و آبزیان بی نظیر تاسیس شده است، مکلنی زیبا برای بازدیدهای خانوادگی که خستگی ندارد، می توانید از این مکان در فصل زمستان دیدن کنید زیرا سرمای بیرون را حس نخواهید کرد.


حتما بخوانید: جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه ساواشی


آدرس: اصفهان، خیابان الفت، پارک ناژوان

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

16. موزه هنرهای تزئینی

بازدید از موزه ها نیز یک پیشنهاد زمستانی است که در فضای سرپوشیده می توانید از دیدن هنر و آثار تاریخی کشورمان لذت ببرید.

آدرس: اصفهان، خیابان استانداری، عمارت رکیب خانه

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

17. کلیسای وانک

از جمله کلیساهای معروف اصفهان کلیسای وانک در مرکز محله‌ی جلفا می باشد. دیوارهای این کلیسا با نقاشی‌های دیواری تزئین شده و داستان‌های انجیل را روایت می‌کند. 

آدرس: اصفهان، خيابان نظر شرقی، محله جلفا، كوچه آلفرد

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

جاهای دیدنی اصفهان در شب

18. میدان نقش جهان:

از میادین اصلی و زیبای اصفهان میدان نقش جهان می باشد، در این میدان دو مسجد یک کاخ و بازار احداث شده است که ساعتها زمان‌ برای بازدید آنها می برد. از این مکان هم در روز و هم در شب می توانید بازدید کنید و لذت ببرید.

آدرس : اصفهان . ميدان امام حسين(ع)، خيابان سپاه

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

جاهای دیدنی اصفهان در روز

19. بلوار چهار باغ:

گردش در بلوار چهار باغ یکی از خاطره انگیزترین گردش ها می باشد، این بلوار از دو بخش چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی بوجود آمده که به دوره رضاشاه برمی گردد، درختان چنار این بلوار همچنان ایستاده اند.

آدرس : اصفهان،نقش جهان. خیابان شیخ بهایی، خیابان چهارباغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

20. پارک جنگلی صفه:

برای بازدید از این پارک بهترین زمان در روز نیز باشد، این پارک کوهستانی یک جنگل مصنوعی، تنوع گیاهی و جانوری و مسیرهایی برای کوهنوردی دارد، همچنین برکه های کوچک، محیط بازی، چمن، تله کابین و پارک های بازی  نیز برای لذت بردن از آنجا وجود دارد. رستوران، کافی شاپ و امکانات رفاهی و حمل ونقل نیز عضو ثابت پارک جنگلی صفه می باشد.

آدرس: اصفهان، جنوب اصفهان، کوه صفه، در جنوب تقاطع بزرگراه های شهید اقارب پرست و شهدای صفه

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

21. پارک جنگلی ناژوان:

پارک جنگلی ناژوان نیز از دیگر پارکهای اصفهان است با وجود امکانات زمین های ورزشی، استخر، زمین بازی کودکان، درشکه سواری ، اسب سواری، قایق قرانی و دوچرخه سواری یک مکان تفریحی مناسب برای خانواده ها ایجاد کرده است،همچنین با رفتن به این پارک از بازدید بزرگ ترین تونل آکواریومی، باغ پرندگان، پروانه ها و دولفیناروم  نیز لذت خواهید برد.

آدرس: اصفهان ، اتوبان شهید حبیب الهی، خیابان الفت پارک جنگلی ناژوان

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

22. بازار بزرگ اصفهان:

سفر به اصفهان بدون دیدن از بازار بزرگ آنچنان جذاب نخواهد بود، برای رفتن به این بازار از سردر قیصریه واقع در میدان نقش جهان می توانید اقدام کنید. از ساخت این بازار چند قرنی می گذرد و زیر طاق و گنبدهای بازار، پر است از حجره‌های فرش، ادویه‌فروشی‌ها، مغازه‌های لباس‌فروشی هایش آنجا را دیدنی کرده است.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی رامسر


آدرس: اصفهان- میدان امام علی- جنب مسجد جامع

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

جاهای دیدنی اصفهان برای کودکان

23. پارک ملی کلاه قاضی:

پارک ملی کلاه قاضی زمانی شکارگاه سلطنتی زمان صفویه و قاجار بوده اما در حال حاضر مکانی حفاظت شده توسط محیط زیست می باشد. در این پارک گونه های مختلف جانوری از جمله آهوی ایرانی، بز ، پلنگ ، مار قیطانی، لاک پشت مهمیزدار، آگامای، کلاغ، چکچک ، سهره، پرستو، عقاب طلایی، شاهین، جغد، چکاوک، و ... وجود دارد که بازدید از آنها برای کودکان لذت بخش خواهد بود .

آدرس: استان اصفهان، 36 کیلومتری جنوب اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

24. شهربازی رویاها: 

شهرهای بازی از بهترین و جذابترین مکان ها برای تفریح کودکان می باشد، این شهربازی بزرگترین شهربازی خاورمیانه می باشد که در دو بخش سرپوشیده و روباز مشغول به فعالیت است. بخش روباز را می توانید در پاییز ، تابستان و بهار استفاده کنید که شامل انواع بازیهای مهیج از قبیل ترن هوایی، رالی کودک، تاپ چرخان بزرگ و کوچک و ... است. اما در بخش سرپوشیده شامل بازی های کامپیوتری، سالن جلوه های ویژه، سفر به فضا، دنیای زیر آب و شهر واژگون است که شبیه فضایی سینمایی ساخته شده است که مکانی جذاب برای کودکان است. این شهربازی مجهز به کافی شاپ، هتل چهارستاره، سالن های ورزشی، رستوران گردان و استخر می باشد.

آدرس: اصفهان، بزرگراه کمربندی شرق اصفهان، پس از روشن دشت، نرسیده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

25. سیتی سنتر:‌

سیتی سنتر یک مرکز خرید بزرگ می باشد که 7 طبقه دارد و طبقه اول هایپر استار، طبقه دوم و سوم مرکز خرید تجاری و دو طبقه آخر سینما و فود کورت است. دو طبقه ساختمان نیز به پارکینگ اختصاص دارد و یک مکانی مجهز برای تفریح خانواده ها می باشد.

آدرس: اصفهان، بزرگراه شهید دستجردی ، مجموعه اصفهان سیتی سنتر

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

26. باغ پرندگان

این باغ از مراکز تفریحی اصفهان می باشد که محل زیستگاه حدود 4 هزار قطعه پرنده در گونه‌های مختلف می باشد که توری به مساحت 40 هزار متر مربع روی سقف این باغ کشیده شده است. که مطمئنا کودکان از دیدن پرنده های زیبا لذت خواهند برد.

آدرس: اصفهان، ناژوان، بلوار آتشگاه، خیابان ناژوان

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

جای تاریخی اصفهان

27. کهنه میدان: 

شاید این نام را کمتر و بیشتر میدان عتیق را شنیده باشید، این میدان در مرکز اصلی شهر قرار دارد، این میدان از آثار تاریخی زمان ایلخانی و تیموری می باشد.

آدرس:  اصفهان، خیابان عبدالرزاق ، میدان عتیق ( سبزه میدان)

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

28. مسجد جامع اصفهان:

مسجد جامع اصفهان از مکان های تاریخی اصفهان می باشد که در زمان های اولیه ساخت مکانی مذهبی بوده است و آتشکده های شهر آن قرار داشتند. این مسجد از زمان ساسانیان بر جای مانده است.

آدرس: اصفهان، خیابان مجلسی

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

29. مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ که به مدرسه مادر شاه و مدرسه سلطان حسین نیز شهرت دارد، از دوره صفوی برجای مانده است.


حتما بخوانید:  43 مکان دیدنی، گردشگری و تاریخی مشهد با آدرس


آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

30. آتشگاه

آتشگاه ها یکی از جذابترین مکان های تاریخی می باشند ، «آتشگاه» یا «کوه آتشگاه» نیز یکی از آثار تاریخی اصفهان می باشد، این مکان در کوهی در نزدیکی زاینده رود و فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان قرار دارد.

آدرس: اصفهان، 8 کیلومتری غرب شهر

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

31. محله جلفا

محله جلفا که در کنار رودخانه‌ زاینده‌رود قرار دارد از محله‌های ارمنی‌نشین می باشد که از سال 1606 میلادی و دوره شاه‌عباس مانده است، این محله کلیساها، کافه‌ها و خانه‌های قدیمی زیبایی دارد.

آدرس: اصفهان، خیابان نظامی ، محله جلفا

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس و عکس

سخن آخر

اصفهان را اگر بخواهی ببینی و بشناسی ماه ها زمان برایش کم است، برای سفر به اصفهان زمان بیشتری باید بگذارید تا بیشتر لذت ببرید، بی دلیل نیست که می گویند که اصفهان نصفه جهان است.


مطالب مرتبط:

جاهای دیدنی سمنان

بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهاناز
7
رای